Tour Down Under 2019: etap 2. Patrick Bevin powstrzymuje konkurencję

Patrick Bevin wygrywa 2. etap Tour Down Under

Patrick Bevin (CCC Team) triumfował na mecie drugiego etapu 21. Santos Tour Down Under i objął prowadzenie w wyścigu. 

Za Nowozelandczykiem finiszował Caleb Ewan (Lotto-Soudal), zaś jako trzeci kreskę przeciął Peter Sagan (Bora-hansgrohe). 27. miejsce zajął Łukasz Owsian (CCC Team). 

Tak jak pierwszego dnia, na kolejnym odcinku australijskiej etapówki szansę otrzymali sprinterzy. Na trasie znajdował się tylko jeden podjazd - Checker Hill (26,3 km; kat. 2; 800 m; 13,3%), zaś końcowe kilometry były płaskie i prowadziły po prostych drogach w centrum Angaston. Odcinek miał początkowo mierzyć 149 kilometrów, lecz z powodu wysokich temperatur został skrócony o 26,9 kilometrów. 

Ucieczkę dnia stanowili lider klasyfikacji górskiej Jason Lea (UniSA-Australia), Artyom Zakharov (Astana) i Jaime Castrillo (Movistar). Ich maksymalna przewaga wynosiła 3 minuty i 30 sekund, a w momencie przekroczenia premii górskiej, na której Lea powiększył przewagę w rankingu, zaczęła ona spadać. Znajdujące się na półmetku etapu dwie lotne premie, na których triumfował Zakharov, ponownie zwiększyły przewagę do poziomu trzech minut.

Peleton nie był jednak skłonny odpuścić śmiałków i złapał ich 55 kilometrów przed finiszem. Kontrował Mathieu Ladagnous (Groupama-FDJ), odskakując na 2 minuty, lecz głównie dzięki pracy ekipy Bahrain-Merida akcja Francuza została zakończona ledwie trzy kilometry przed kreską. 

Na ostatnich metrach w rozpędzonej głównej grupie doszło do potężnej kraksy, która zatrzymała wielu faworytów i ograniczyła grono sprinterów walczących o zwycięstwo. Z tej sytuacji chciał skorzystać Luis Leon Sanchez (Astana), dynamicznie ruszając do boju, ale skapitulował tuż przed metą.  Najlepszym finiszem popisał się Patrick Bevin. 27-letni mistrz Nowej Zelandii w jeździe na czas niespodziewanie zdołał ograć wszystkich rywali i wywalczył drugi sukces polskiej ekipy CCC Team, debiutującej w światowym peletonie. Dzięki bonifikatom wywalczonym zarówno dziś, jak i wczoraj, gdy kręcił w ucieczce i walczył na lotnych premiach, "Paddy" przejął również ochrową koszulkę lidera australijskiej imprezy. 

Wyniki 2. etapu Santos Tour Down Under 2019 (2.WT), Norwood - Angaston (122,1 km):

 1 Patrick Bevin (NZl) CCC Team                             3:14:31  
 2 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal    
 3 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe    
 4 Danny van Poppel (Ned) Team Jumbo-Visma    
 5 Jasper Phlipsen (Bel) UAE Team Emirates    
 6 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain-Merida    
 7 Elia Viviani (Ita) Deceuninck-QuickStep    
 8 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team    
 9 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo    
 10 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky    
 11 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott    
 12 Michael Woods (Can) EF Education First Pro Cycling    
 13 Jens Debesschere (Bel) Katusha-Alpecin    
 14 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ    
 15 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team    
 16 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ    
 17 George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma    
 18 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep    
 19 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb    
 20 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates    
 21 Cees Bol (Ned) Team Sunweb    
 22 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale    
 23 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb    
 24 Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ    
 25 Owain Doull (GBr) Team Sky    
 26 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team    
 27 Łukasz Owsian (Pol) CCC Team    
 28 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott    
 29 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin    
 30 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott    
 31 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data    
 32 Francisco Ventoso (Spa) CCC Team    
 33 Mitchell Docker (Aus) EF Education First Pro Cycling    
 34 Wout Poels (Ned) Team Sky    
 35 Ruben Guerreiro (Por) Katusha-Alpecin    
 36 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky    
 37 Robert Gesink (Ned) Team Jumbo-Visma    
 38 Tom Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma    
 39 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates    
 40 Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates    
 41 Eduard Prades (Spa) Movistar Team    
 42 Michael Valgren (Den) Dimension Data    
 43 Victor De La Parte (Spa) CCC Team    
 44 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data    
 45 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb    
 46 Rohan Dennis (Aus) Bahrain-Merida    
 47 Héctor Carretero (Spa) Movistar Team    
 48 Nick White (Aus) UniSA-Australia    
 49 Herman Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida    
 50 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida    
 51 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb    
 52 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team    
 53 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal    
 54 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ    
 55 Nico Denz (Fra) AG2R La Mondiale    
 56 Ayden Toovey (Aus) UniSA-Australia    
 57 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team    
 58 Max Kanter (Ger) Team Sunweb    
 59 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team    
 60 Ryan Mullen (Ire) Trek-Segafredo    
 61 Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ    
 62 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale    
 63 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale    
 64 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team    
 65 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo    
 66 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal    
 67 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky    
 68 Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo    
 69 Joey Rosskopf (USA) CCC Team    
 70 Christian Knees (Ger) Team Sky    
 71 Dylan Sunderland (Aus) UniSA-Australia    
 72 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team    
 73 Dimitrii Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin    
 74 Danil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team    
 75 Rafael Valls (Spa) Movistar Team    
 76 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team    
 77 William Clarke (Aus) Trek-Segafredo    
 78 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo    
 79 Michael Storer (Aus) Team Sunweb    
 80 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott    
 81 Alberto Bettiol (Ita) EF Education First Pro Cycling    
 82 Nic Dlamini (RSA) Dimension Data    
 83 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo    
 84 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe    
 85 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott    
 86 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal    
 87 Szymon Sajnok (Pol) CCC Team    
 88 Jason Lea (Aus) UniSA-Australia    
 89 Leo Vincent (Fra) Groupama-FDJ    
 90 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ    
 91 Remi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep    
 92 Chris Harper (Aus) UniSA-Australia    
 93 Michael Potter (Aus) UniSA-Australia    
 94 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida    
 95 Yukiya Arashiro (Spa) Bahrain-Merida    
 96 Marcel Sieberg (Ger) Bahrain-Merida    
 97 Lluís Mas (Spa) Movistar Team    
 98 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck - QuickStep    
 99 Oscar Gatto (Ita) Bora-Hansgrohe    
100 Michael Morkov (Den) Deceuninck-QuickStep    
101 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma    
102 Scott Davies (GBr) Dimension Data    
103 Neil Van der Ploeg (Aus) UniSA-Australia    
104 Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma    
105 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe    
106 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal    
107 Mat Hayman (Aus) Mitchelton-Scott    
108 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data    
109 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates    
110 Lars Bak (Den) Dimension Data    
111 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates    
112 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates    
113 Lachlan Morton (Aus) EF Education First Pro Cycling    
114 James Whelan (Aus) EF Education First Pro Cycling    
115 Mikkel Honoré (Den) Deceuninck-QuickStep    
116 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma    
117 Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal    
118 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale    
119 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin    
120 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Hansgrohe    
121 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott    
122 James Knox (GBr) Deceuninck-QuickStep    
123 Luke Rowe (GBr) Team Sky    
124 Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal    
125 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe    
126 Lukas Postlberger (Aut) Bora-Hansgrohe    
127 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin    
128 Nans Peter (Fra) AG2R La Mondiale    
129 Daniel McClay (GBr) EF Education First Pro Cycling    
130 Thomas Scully (NZl) EF Education First Pro Cycling    
131 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team    
132 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin    
133 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale

Klasyfikacja generalna po 2. etapie:

  1 Patrick Bevin (NZl) CCC Team                            6:04:03  
  2 Elia Viviani (Ita) Deceuninck-QuickStep                   00:05  
  3 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal                             00:09  
  4 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb      
  5 Artyom Zakharov (Kaz) Astana         
  6 Jason Lea (Aus) Unisa-Australia                           00:10  
  7 Michael Storer (Aus) Team Sunweb         
  8 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                          00:11  
  9 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team       
 10 Jaime Castrillo (Esp) Movistar                            00:12
 11 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain-Merida                         00:15  
 12 Jasper Phlipsen (Bel) UAE Team Emirates    
 13 Danny van Poppel (Ned) Team Jumbo-Visma    
 14 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky    
 15 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott    
 16 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo    
 17 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ    
 18 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team    
 19 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data    
 20 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team    
 21 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb    
 22 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates    
 23 George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma    
 24 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin    
 25 Michael Woods (Can) EF Education First Pro Cycling    
 26 Jens Debesschere (Bel) Katusha-Alpecin    
 27 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale    
 28 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ    
 29 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates    
 30 Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ    
 31 Wout Poels (Ned) Team Sky    
 32 Ruben Guerreiro (Por) Katusha-Alpecin    
 33 Owain Doull (GBr) Team Sky    
 34 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep    
 35 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team    
 36 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott    
 37 Francisco Ventoso (Spa) CCC Team    
 38 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott    
 39 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky    
 40 Robert Gesink (Ned) Team Jumbo-Visma    
 41 Dimitrii Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin    
 42 Łukasz Owsian (Pol) CCC Team    
 43 Eduard Prades (Spa) Movistar Team    
 44 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data    
 45 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo    
 46 Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates    
 47 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team    
 48 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott    
 49 Héctor Carretero (Spa) Movistar Team    
 50 Szymon Sajnok (Pol) CCC Team    
 51 Nic Dlamini (RSA) Dimension Data    
 52 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott    
 53 Lluís Mas (Spa) Movistar Team    
 54 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb    
 55 Victor De La Parte (Spa) CCC Team    
 56 Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo    
 57 Tom Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma    
 58 Michael Valgren (Den) Dimension Data    
 59 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates    
 60 Neil Van der Ploeg (Aus) UniSA-Australia    
 61 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida    
 62 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ    
 63 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe    
 64 Rohan Dennis (Aus) Bahrain-Merida    
 65 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale    
 66 Chris Harper (Aus) UniSA-Australia    
 67 Daniel McClay (GBr) EF Education First Pro Cycling    
 68 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team    
 69 Joey Rosskopf (USA) CCC Team    
 70 Ayden Toovey (Aus) UniSA-Australia    
 71 Dylan Sunderland (Aus) UniSA-Australia    
 72 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale    
 73 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida    
 74 Rafael Valls (Spa) Movistar Team    
 75 Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ    
 76 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb    
 77 Herman Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida    
 78 Nico Denz (Fra) AG2R La Mondiale    
 79 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data    
 80 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale    
 81 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma    
 82 Christian Knees (Ger) Team Sky    
 83 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo    
 84 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo    
 85 Michael Morkov (Den) Deceuninck-QuickStep    
 86 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin    
 87 William Clarke (Aus) Trek-Segafredo    
 88 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky    
 89 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal    
 90 Yukiya Arashiro (Spa) Bahrain-Merida    
 91 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck - QuickStep    
 92 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin    
 93 Nans Peter (Fra) AG2R La Mondiale    
 94 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ    
 95 Danil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team    
 96 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Hansgrohe    
 97 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team    
 98 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale    
 99 Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal    
 100 Mikkel Honoré (Den) Deceuninck-QuickStep    
 101 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal    
 102 Lars Bak (Den) Dimension Data    
 103 Luke Rowe (GBr) Team Sky    
 104 Remi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep    
 105 Leo Vincent (Fra) Groupama-FDJ    
 106 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin    
 107 Michael Potter (Aus) UniSA-Australia    
 108 Scott Davies (GBr) Dimension Data    
 109 James Whelan (Aus) EF Education First Pro Cycling    
 110 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates    
 111 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott    
 112 Mat Hayman (Aus) Mitchelton-Scott    
 113 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal    
 114 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates    
 115 James Knox (GBr) Deceuninck-QuickStep    
 116 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team                       00:30  
 117 Marcel Sieberg (Ger) Bahrain-Merida                       00:39  
 118 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma                   00:45  
 119 Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal    
 120 Cees Bol (Ned) Team Sunweb                                00:47  
 121 Ryan Mullen (Ire) Trek-Segafredo    
 122 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                      00:55  
 123 Alberto Bettiol (Ita) EF Education First Pro Cycling    
 124 Oscar Gatto (Ita) Bora-Hansgrohe                          00:58  
 125 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe    
 126 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe   

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

3 Comments

  1. reko

    16 stycznia 2019, 08:31 o 08:31

    no i ładnie, gratulacje....ależ pociągnął i utrzymał finisz. Tak jak mówili w CCC jest mocny na początku sezonu.

  2. Yev

    16 stycznia 2019, 10:46 o 10:46

    ano ładnie. Pewnie pomogło to, że finisz był nieco pod góre, ale i tak imponujące, że nie dał się takiem Ewanowi, który przecież jechał z nim ramię w ramię.

  3. Wojtek Góralewski

    16 stycznia 2019, 12:39 o 12:39

    SUPER...

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: