Ze świata

Zmiany, zmiany w przepisach

Międzynarodowa Unia Kolarska zaktualizowała przepisy kolarstwa szosowego na sezon 2019. W dokumencie znalazło się kilka istotnych zmian i nowości.

W 2019 zniknie ranking WorldTour. Pozostaną rankingi kontynentalne oraz wiodący Ranking Światowy. Tu z WorldTouru zostanie przeniesiona klasyfikacja zespołowa, do której wliczane będą punkty 10 najlepszych kolarzy każdej z ekip.

UCI wprowadzi dwa rankingi indywidualne, jeden obejmie wyłącznie wyścigi jednodniowe, drugi wyścigi etapowe.

Światowe władze na użytek wewnętrzny wdrożą również trzy rankingi drużynowe (trzyletni, roczny i ekip z wyłączeniem pierwszej dywizji), które będą podstawą przy kwalifikacji zespołów do cykli wyścigów i indywidualnych wydarzeń.

Punktacja wszystkich monumentów (Mediolan-San Remo, Ronde Van Vlaanderen, Paryż-Roubaix, Liege-Bastogne-Liege, Il Lombardia) została zrównana z mistrzostwami świata i igrzyskami olimpijskimi, czyli zwycięzca zamiast 500 otrzyma o 100 punktów więcej. Strade Bianche z grupy najniżej punktowanych wyścigów WorldTour wskoczy stopień wyżej. Zwycięzca z Toskanii zyska teraz 400 punktów (było 300).

Zmiany wprowadzono również przy rankingach kontynentalnych. Tu kolarz będzie punktował wyłącznie do rankingu kontynentu, na którym leży jego kraj. Punkty zdobyte w wyścigach WorldTour zaczną być uwzględniane w tym zestawieniu.

Organizatorzy wyścigów zostaną zobowiązani do fizycznego oddzielenia trasy (barierkami, taśmą) w miejscach, gdzie istnieje prawdopodobieństwo zjechania kolarzy w bok na ścieżkę rowerową, chodnik, czy utwardzone pobocze.

Jeżeli kolarz zjedzie na pobocze, stwarzając niebezpieczeństwo dla innych lub zyskując przewagę nad rywalami zostanie ukarany mandatem od 200 do 1000 franków szwajcarskich oraz odebraniem 25 punktów w rankingach UCI.

Wszystkie kary finansowe zapisane w regulaminie zostały podniesione, te podstawowe z 200 do 500 franków. Nowością jest odbieranie punktów UCI przy różnych wykroczeniach, maksymalnie 100 punktów.

Prezentacja zespołów i podpisy pod listą startową nie będą mogły przeciągnąć się poza jedną godzinę oraz mają dobiec końca nie później niż 10 minut przed startem wyścigu.

Podawanie jedzenia będzie dozwolone od 30 kilometra po starcie (dotąd od 50 km). Nie będzie można tego robić na podjazdach pod górskie premie i w odległości 1000 metrów od wyznaczonych na trasie wyścigu premii. Na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich zezwolono na podawanie prowiantu z samochodów.

Firmy parające się bukmacherką, produkcją wyrobów tytoniowych, alkoholowych lub pornograficznych nie mogą sponsorować zespołów. Z ograniczenia wyłączone są loterie narodowe.

Tagi: przepisyUCI
TomAsz

Kontakt: tomasz@rowery.org

Zobacz komentarze

Recent Posts

La Vuelta Femenina 2024: etap 3. Marianne Vos wykorzystała szansę

Marianne Vos (Visma | Lease a Bike) po finiszu z peletonu wygrała w trzecim dniu wyścigu La Vuelta Femenina.

30 kwietnia 2024, 19:44

Pogacar odlicza godziny do Giro d’Italia | Bouhanni żąda milionów

Najbliższe plany MAT Atom Deweloper. Będzie transmisja z Wyścigu o Puchar Prezydenta Grudziądza. Zondacrypto sponsorem Giro d’Italia. Wiadomości z wtorku,…

30 kwietnia 2024, 16:41

Jak Carlos Rodriguez wygrał Tour de Romandie 2024

Carlos Rodriguez zdobył generalkę Tour de Romandie. Hiszpan pokazał równą formę, sięgając po największe zwycięstwo w dotychczasowej karierze.

30 kwietnia 2024, 09:54

La Vuelta Femenina 2024: etap 2. Triumf Alison Jackson

Mistrzyni Kanady Alison Jackson zdobyła w Moncofar drugi etap La Vuelta Femenina.

29 kwietnia 2024, 17:23

Drugie zwycięstwo Lach | Majka kończy na podium | Strefa toaletowa na Vuelta Espana Femenina

Marta Lach zawojowała Luksemburg. Olga Wankiewicz i Rafał Majka na podiach. Nowość dla zawodniczek hiszpańskiej Vuelty. Wiadomości i wyniki z…

28 kwietnia 2024, 19:39

Tour de Romandie 2024. Florian Lipowitz wjechał na podium

Florian Lipowitz sensacyjne zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Romandie. Kim jest 23-letni Niemiec z Bora-hansgrohe?

28 kwietnia 2024, 18:25