Critérium du Dauphiné 2018: etap 6. Pello Bilbao po ucieczce

Pello Bilbao

Hiszpan Pello Bilbao (Astana) po udanej ucieczce triumfował w La Rosière na mecie królewskiego odcinka Critérium du Dauphiné.

Drugi finiszował lider wyścigu Geraint Thomas (Team Sky), a trzecie miejsce wywalczył Daniel Martin (UAE Team Emirates). Michał Kwiatkowski (Team Sky) dojechał do mety w grupetto.

Przedostatni odcinek "Delfinatu" prowadził trasą 11. etapu zbliżającego się Tour de France. W Sabaudii na dystansie zaledwie 110 kilometrów leżały cztery poważne podjazdy: Montee de Bisanne (27 km; 12,4 km; 8,1%), Col du Pre (59 km; 12,6 km; 7,6%), Cormet de Roselend (72 km; 5,7 km; 6,4%) i finał do stacji narciarskiej La Rosière (17,6 km; 5,8%).

26-osobowa ucieczka wyklarowała się na Montee de Bisanne, zyskując w tym miejscu 3 minuty. Col du Pre ograniczyła czołówkę do Pello Bilbao i Dario Cataldo (Astana), Valerio Conti (UAE Team Emirates), Hector Carretero (Movistar), Rudy Molard (Groupama-FDJ), Ian Boswell (Katusha-Alpecin), Robert Power (Mitchelton-Scott), Warren Barguil (Fortuneo-Samsic), Serge Pauwels (Dimension Data) oraz Tsgabu Grmay (Trek-Segafredo).

W peletonie na drugiej przełęczy tempo narzucili kolarze AG2R. Trudów wspinaczki m. in. nie wytrzymali Michał Kwiatkowski, Gianni Moscon (obaj Team Sky), Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) i David Gaudu (Groupama-FDJ).

Po poprawce na Cormet de Roselend z przodu ciągle utrzymywali się Bilbao, Boswell, Barguil, Grmay, Carretero, Power, Conti i Molard, wzmocnieni przez Pierre’a Latoura (AG2R La Mondiale), który przeskoczył z tracącej niespełna minutę grupy lidera.

Na długim zjeździe bez powodzenia atakował Romain Bardet (AG2R La Mondiale). Ostatni podjazd czołówka rozpoczęła z zapasem 30 sekund.

Próbował odskoczyć Latour, ale 8 kilometrów przed metą na samotnym prowadzeniu jechał Bilbao. Z tyłu ruszył się Marc Soler (Movistar), a później Emanuel Buchmann (Bora-hansgrohe) i Daniel Martin.

W grupie z liderem pozostali Tao Geoghegan Hart (Team Sky), Bardet, Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin), Guillaume Martin (Wanty-Groupe Gobert), Daniel Navarro (Cofidis) i Adam Yates (Mitchelton-Scott).

Thomas, Yates i Bardet dojechali do Martina i Buchmanna. Niemiec następnie odpadł, a czwórka utrzymywała stratę około 15 sekund do broniącego prowadzenia Bilbao.

Kolarz Astany ostatni kilometr rozpoczął z przewagą 22 sekund. W grupce pościgowej najbardziej zależało Martinowi, pozostali nie kwapili się do podkręcenia tempa. Thomas zaatakował dopiero 600 metrów przed kreską, gdy Bilbao finiszował już po etapową wiktorię.

Wyniki 6. etapu Critérium du Dauphiné 2018 (2.WT), Frontenex - La Rosière (110 km):

  1 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                   3:34:11
  2 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                          00:21
  3 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                  00:23
  4 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
  5 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                      00:26
  6 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                  01:02
  7 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    01:20
  8 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   01:40
  9 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                      01:45
 10 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates
 11 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo
 12 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis
 13 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 14 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 15 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
 16 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
 17 Marc Soler (Spa) Movistar Team
 18 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                    02:27
 19 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                        02:38
 20 Nicolas Edet (Fra) Cofidis
 21 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo
 22 Leo Vincent (Fra) Groupama-FDJ                         03:50
 23 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                      05:28
 24 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team                  05:44
 25 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Oscaro
 26 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo                          06:49
 27 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo                07:10
 28 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
 29 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors             07:34
 30 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin                  07:41
 31 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott                  08:11
 32 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                     09:07
 33 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Dimension Data
 34 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                   11:13
 35 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
 36 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal                  11:58
 37 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida
 38 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott                       12:28
 39 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates                 12:50
 40 Jose Herrada (Spa) Cofidis
 41 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Oscaro
 42 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Oscaro
 43 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott                   13:32
 44 Hector Carretero (Spa) Movistar Team                   13:38
 45 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                     13:51
 46 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 15:09
 47 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 48 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 49 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert
 50 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 51 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
 52 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 53 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
 54 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida                 16:58
 55 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                            17:06
 56 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo                    17:11
 57 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                   18:17
 58 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                   18:30
 59 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
 60 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 61 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
 62 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin
 63 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 64 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors
 65 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
 66 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac
 67 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott                     22:23
 68 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal
 69 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
 70 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
 71 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 72 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
 73 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      23:52
 74 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 75 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 76 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 77 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team
 78 Jaime Roson (Spa) Movistar Team
 79 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
 80 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Club
 81 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky
 82 Lukas Postlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 26:44
 83 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                   31:40
 84 Anthony Turgis (Fra) Cofidis
 85 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ
 86 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
 87 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
 88 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
 89 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ
 90 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Club
 91 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 92 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
 93 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club
 94 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 95 Julien Simon (Fra) Cofidis
 96 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Oscaro
 97 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
 98 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin
 99 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
100 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Oscaro
101 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
102 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac
103 Jasha Sutterlin (Ger) Movistar Team
104 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis
105 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
106 Matthias Brandle (Aut) Trek-Segafredo
107 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
108 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
109 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert
110 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates
111 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
112 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors
113 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
114 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
115 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott
116 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
117 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
118 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Oscaro
119 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Oscaro
120 James Knox (GBr) Quick-Step Floors
121 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
122 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
123 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club
124 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
125 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
126 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
127 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
128 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida
129 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo                          32:35
130 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
131 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club
DNF Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe
DNF Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe
DNF Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac
DNS Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert
DNF Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
DNF Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb
DNF Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Club

Klasyfikacja generalna po 6. etapie:

  1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                       20:51:19
  2 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                      01:29
  3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                   02:01
  4 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                  02:30
  5 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   02:39
  6 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                  03:10
  7 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    03:29
  8 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         03:40
  9 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   03:49
 10 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac         04:00
 11 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                    04:15
 12 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                        04:47
 13 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     04:50
 14 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis                    04:52
 15 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                      05:21
 16 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                     05:27
 17 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             05:45
 18 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates                  06:12
 19 Leo Vincent (Fra) Groupama-FDJ                         07:12
 20 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo                      07:13
 21 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors             08:29
 22 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo                10:09
 23 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Oscaro                   12:25
 24 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team                  13:41
 25 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                             14:54
 26 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Dimension D     15:06
 27 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                   15:27
 28 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo                          17:32
 29 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates                  19:25
 30 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Oscaro                     20:52
 31 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                      21:48
 32 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                   22:08
 33 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                    23:36
 34 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         23:43
 35 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                     25:07
 36 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team                31:02
 37 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                            31:44
 38 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                    32:29
 39 Gianni Moscon (Ita) Team Sky                           32:34
 40 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                      32:40
 41 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 33:04
 42 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                   33:09
 43 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin               33:24
 44 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida                 34:15
 45 Jaime Roson (Spa) Movistar Team                        34:19
 46 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin                  35:13
 47 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert                35:22
 48 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott                  35:32
 49 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                    36:15
 50 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                     37:46
 51 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates                 38:20
 52 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                     38:26
 53 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert              38:55
 54 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin                    41:03
 55 Jose Herrada (Spa) Cofidis                             41:13
 56 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac          42:35
 57 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert               44:48
 58 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   46:29
 59 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott                   46:42
 60 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team                       47:12
 61 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         48:07
 62 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Oscaro                     48:29
 63 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe                      49:25
 64 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                   49:40
 65 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                      49:53
 66 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team                    50:00
 67 Hector Carretero (Spa) Movistar Team                   50:22
 68 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal                     50:34
 69 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott                       50:57
 70 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                     51:07
 71 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac           51:26
 72 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo                    52:30
 73 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data              53:18
 74 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                   53:32
 75 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Club             53:47
 76 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      54:55
 77 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors                   55:24
 78 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott                     55:31
 79 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                       56:59
 80 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky                        57:25
 81 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     57:31
 82 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Oscaro                    58:41
 83 James Knox (GBr) Quick-Step Floors                     59:18
 84 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal               01:01:03
 85 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                01:01:12
 86 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors             01:01:25
 87 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ                 01:02:09
 88 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Oscaro                  01:02:45
 89 Lukas Postlberger (Aut) Bora-Hansgrohe              01:04:36
 90 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Club             01:04:55
 91 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ                   01:07:21
 92 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin                 01:07:41
 93 Jasha Sutterlin (Ger) Movistar Team                 01:07:47
 94 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                01:07:57
 95 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale              01:08:56
 96 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                   01:09:21
 97 Julien Simon (Fra) Cofidis                          01:10:37
 98 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac          01:11:47
 99 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                   01:11:52
100 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team                     01:12:02
101 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida              01:12:47
102 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida                01:13:21
103 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac     01:13:28
104 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team                 01:14:54
105 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin             01:15:20
106 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Oscaro           01:15:29
107 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                    01:16:25
108 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe               01:16:42
109 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis                  01:16:52
110 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club              01:17:26
111 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida                    01:17:37
112 Luke Rowe (GBr) Team Sky                            01:17:49
113 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida                  01:18:26
114 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida           01:19:22
115 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                 01:19:44
116 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert         01:19:46
117 Anthony Turgis (Fra) Cofidis                        01:20:41
118 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors               01:20:56
119 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ                  01:21:58
120 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott               01:23:07
121 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates             01:23:14
122 Matthias Brandle (Aut) Trek-Segafredo               01:23:32
123 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates           01:23:59
124 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team                     01:24:43
125 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                    01:25:47
126 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club               01:26:49
127 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo                       01:26:53
128 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Oscaro                01:27:15
129 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club                 01:34:44
130 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                   01:37:11
131 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                      01:41:18

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: