Szlakiem Walk majora Hubala 2018: etap 1. Kamil Zieliński najlepszy z peletonu

Kamil Zieliński, Team Hurom

Kamil Zieliński (Team Hurom) wygrał w Ostrowcu Świętokrzyskim pierwszy etap wyścigu Szlakiem Walk majora Hubala i został liderem klasyfikacji generalnej.

Peleton złożony z 25 zespołów pokonywał lekko pofałdowaną trasę naznaczoną trzema lotnymi sprintami i czterema górskimi premiami, z których trzy zlokalizowane były na ostatnich 50 kilometrach odcinka.

Kolarze mieli do pokonania prawie 196 kilometrów z Poświętnego do Ostrowca Świętokrzyskiego. Przyszło im rywalizować w upale, ale na szczęście od czasu do czasu słońce przykrywały chmury.

Pierwsze kilometry były bardzo szybkie i żadna akcja nie mogła zyskać widocznej przewagi. Dopiero na 38. kilometrze od czoła oderwała się piątka w składzie: Piotr Konwa (Elkov-Author), Michał Podlaski (Voster Uniwheels), Yauhen Sobal (Minsk Cycling), Andris Vosekalns (Reprezentacja Łotwy) i Galym Akhmetov (Astana). Grupka szybko zyskała minutę przwagi.

Peleton stanął, w tym czasie na odskok zdecydowali się: Sven Reutter (Rad-Net) i Paul Taebeling (LKT Team Brandenburg). Czołowa piątka po 65 kilometrach miała 6 minut przewagi nad peletonem i 2 minuty nad kontratakiem. Z rywalizacji wykluczył się Akhmetov, który zaliczył kraksę na lotnym finiszu i został zabrany do szpitala.

Po przejechaniu 80. kilometra w peletonie tempo zaczęła nadawać ekipa CCC Sprandi Polkowice. Różnica zaczęła się powoli zmniejszać, ale na 113. kilometrze przed peletonem zamknął się przejazd kolejowy i przewaga ponownie urosła do prawie 5 minut.

Z tyłu „pomarańczowi” mocno zaczęli naciskać na pedały, a od ucieczki odpadł Vosekalns. Przewaga spadła do 3 minut i 15 sekund, a do mety pozostawało 60 kilometrów.

Aura nie była łaskawa, wszystkie chmury znikły z nieba. Czołowa trójka zaczynała odczuwać trudy wyścigu, co wiązało się ze spadkiem przewagi do 2 minut i 15 sekund na 45 kilometrów do mety.

Profil trasy w końcówce był zdecydowanie bardziej wymagający. Przewaga spadła do 40 sekund. Na przeskok do ucieczki zdecydował się Patrick Haller (Rad-Net). Niemiec szybko dogonił ucieczkę, a jego tempo utrzymał tylko Sobal.

Dwójka świetnie sobie poczynała, ale została złapana na 10 kilometrów przed metą. Okrojony peleton mknął w szybkim tempie do Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie wszyscy oczekiwali finiszu z około 60-osobowej grupy.

Na trudnym finiszu na rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim najlepszy okazał się Kamil Zieliński (Team Hurom), który nie dał szans rywalom i w ten sposób został nowym liderem imprezy.

Wyniki 1. etapu Szlakiem Walk majora Hubala 2018 (2.1), Poświętne - Ostrowiec Świętokrzyski (194,8 km):

1. Kamil Zieliński (Pol) Team Hurom 4:44:51
2. Filippo Fortin (Ita) Felbemayer Simplon
3. Vojtech Hacecky (Cze) Elkov-Author
4. Vitaliy Buts (Ukr) Team Hurom
5. Szymon Sajnok (Pol) CCC Sprandi Polkowice
6. Dusan Rajovic (Srb) Adria Mobil
7. Gorazd Per (Slo) Adria Mobil
8. Elyas Afewerki (Eri) Start Team Gusto
9. Denis Nekrasov (Rus) Reprezentacja Rosji
10. Michał Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

1. Kamil Zieliński (Pol) Team Hurom 4:44:41
2. Filippo Fortin (Ita) Felbemayer Simplon            00:04
3. Piotr Konwa (Pol) Elkov Author                     00:05
4. Vojtech Hacecky (Cze) Elkov-Author                 00:06
5. Rok Korosec (Slo) My Bike Stevens                  00:08
6. Szymon Sajnok (Pol) CCC Sprandi Polkowice          00:09
7. Michał Podlaski (Pol) Voster Uniwheels
8. Yauhen Sobal (Blr) Minsk Cycling Club
9. Vitaliy Buts (Ukr) Team Hurom 00:10
10. Dusan Rajovic (Srb) Adria Mobil 

PEŁNE WYNIKI

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: