Nestle Fitness Tour de Toruń 2018. Triumf Anny Harkowskiej

Zwycięstwem Anny Harkowskiej (OKS Warmia i Mazury Olsztyn) zakończyła się kobieca rywalizacja w 4. edycji Nestle Fitness Tour de Toruń.

W niedzielne popołudnie w samym sercu piernikowego miasta rozegrana została czwarta już odsłona Nestle Fitness Tour de Toruń. To kobiece kryterium wiodące częściowo po brukowanych, wąskich uliczkach, a częściowo wzdłuż wiślanego nadbrzeża, czyli Bulwarem Filadelfijskim. Wyścig stanowił jednocześnie czwartą eliminację do mistrzostw Polski w kryterium ulicznym.

Zawodniczki, które tuż przed godziną 16.00 ustawiłī się na starcie, do pokonania miały 25 rund po 1500 metrów każda. Pośród 47 kolarek zgłoszonych do wyścigu większość stanowiły juniorki, dla których szczególnie ściganie po tak wymagającej trasie było nie lada wyzwaniem. Na starówce w Toruniu zabrakło natomiast najlepszej obecnie polskiej drużyny kobiecej, MAT ATOM Deweloper, która już jutro rozpoczyna walkę w dobrze obsadzonej etapówce Internationale Lotto Thuringen Ladies Tour.

Pogoda uczestniczkom Nestle Fitness Tour de Toruń sprzyjała. Mimo zapowiadanych od kilku dni burz kolarki jechały w idealnych warunkach. Było ciepło, słonecznie i przede wszystkim sucho, zaś na wiatr narażone były jedynie w momencie przejazdu wzdłuż Wisły.

Zaraz po starcie na prowadzenie szybko wysunęły się Anna Harkowska (OKS Warmia i Mazury Olsztyn), Karolina Karasiewicz i Nikola Różyńska (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team) oraz Dorota Przęzak (LKS ATOM Boxmet Dzierżoniów). Z łatwością uzyskały one sporą przewagę nad resztą zawodniczek. Dwie rundy dalej grupka się jednak podzieliła. Z przodu pozostały Harkowska i Karasiewicz, a po kolejnym okrążeniu na czele kręciła już tylko wielokrotna medalistka igrzysk paraolimpijskich, która zdystansowała aktualną mistrzynię Polski.

Raz objąwszy prowadzenie, Harkowska ani myślał je komukolwiek oddać. Kolejne okrążenia pokonywała samotnie, serdecznie pozdrawiając zgromadzoną wzdłuż trasy widownię.

Serdecznie dziękuję, bo kolejny raz publiczność tu niosła mnie od startu do mety. Kocham takich kibiców i liczę, że nie raz jeszcze się z nimi spotkam na tym, czy innych wyścigach

- mówiła później na mecie mistrzyni świata w parakolarstwie.

Ostatecznie żadna z rywalek nie zdołała zagrozić już Harkowskiej, która na metę wyścigu dojechała samotnie, sięgając po pewne zwycięstwo. Zarówno drugie, jak i trzecie miejsce wywalczyły zawodniczki TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team - Karolina Karasiewicz i Nikola Różyńska. Ta druga okazała się zaś najlepsza pośród orliczek, pokonując klubowe koleżanki - Karolinę Kumięgę i Patrycję Lorkowską. W kategorii juniorek triumfowała Paulina Pastuszek, przed siostrą Kamilą Pastuszek (obie również TKK Pacific Nestle Fitness) oraz Dominiką Włodarczyk (MLKS Wieluń).

Nie było mi łatwo walczyć na takiej nawierzchni. Największym problemem było zmaganie się z bólem. Po wypadku, jakiemu uległam lata temu, nie mam części piszczeli, kości strzałkowej i stawu skokowego. Moja kontuzja jest więc poważna, ale na szczęście lepiej mi idzie jeżdżenie na rowerze niż chodzenie. Tym bardziej cieszę się, że mimo to mam możliwość walki z pełnosprawnymi kolarkami

- opowiadała zwyciężczyni wyścigu przed publiką zgromadzoną na Rynku Staromiejskim.

Chciałabym bardzo podziękować mojemu trenerowi Marianowi Kowalskiemu, który jest zawsze przy mnie. Te wyniki, które osiągam, są w dużej mierze właśnie jego zasługą. Osiągam je również dzięki odpowiedniemu treningowi i jego taktyce.

Planem na dziś był atak od pierwszego okrążenia i trzymanie się cały czas Karoliny Karasiewicz, która jest mistrzynią w jeździe po bruku. Tylko taki plan mógł przynieść zwycięstwo i udało się go w pełni zrealizować. Także dziękuję raz jeszcze trenerowi, ale również publiczności, która - jak już wspomniałam - niosła mnie od startu do mety.

Choć Nestle Fitness Tour de Toruń jest jedyne wyścigiem rangi krajowej, a na jego starcie stanęły w tym roku stanęło niespełna 50 zawodniczek, trzeba oddać, że jest to bardzo fajna impreza. Kryterium rozgrywane na wymagającej, selektywnej trasie, zorganizowane na cudownej starówce Torunia. Trudno o lepszą i bardziej klimatyczną oprawę dla takiego wyścigu, na którym nie brakuje emocji i sportowej walki.

Wyniki Nestle Fitness Tour de Toruń 2018 (37,5km, 25x1,5km):

1. Anna Harkowska (OKS Warmia i Mazury Olsztyn)            75 pkt
2. Karolina Karasiewicz (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team)   67
3. Nikola Różyńska (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team)      31
4. Katarzyna Brewińska (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team)    25
5. Karolina Kumięga (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team)     23

PEŁNE WYNIKI

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: