Mistrzostwa Europy 2017: Pernille Mathiesen orliczką z Herning

Dunka Pernille Mathiesen wywalczyła w Herning mistrzostwo Europy kobiet do lat 23 w wyścigu ze startu wspólnego.

19-latka, która pierwszego dnia mistrzostw wygrała wyścig jazdy indywidualnej na czas orliczek, dziś po niesamowitym pokazie determinacji i mocy samotnie zameldowała się na mecie, na swoim własnym terenie zdobywając drugi złoto.

Srebro zawisło na szyi Norweżki Susanne Anderen, a brąz do domu zabrała Brytyjka Alice Barnes. Na 8. miejscu finiszowała najlepsza z reprezentantek Polski - Marta Lach.

Orliczki pokonywały dystans 100,5 kilometra, pięciokrotnie pokonując rundę wokół Herning. Trasa była płaska i wietrzna, a rywalizację momentami utrudniały przelotne opady deszczu.

Walka w peletonie rozpoczęła się stosunkowo szybko - przy bocznym wietrze wachlarz ustawić chciały Holenderki i Francuzki, przez chwilę otrzymując wsparcie kadry Włoch. Zamieszanie na pierwszej rundzie nie trwało jednak długo i wyścig uspokoił się, a na czele grupy zmaterializowały się grające na Lisę Klein Niemki.

Holenderki rozerwać grupę próbowały jeszcze na trzecim kółku, ale do kontry przystąpiły Rosjanki. Z ataków niewiele wyszło, ale 35 kilometrów przed metą do pracy poważniej zabrały się Dunki. Perille Mathiesen, mistrzyni Starego Kontynentu w jeździe na czas, naciągnęła grupę zasadniczą, a bardziej zdecydowany atak wyprowadziła Cecilie Uttrup Ludwig. Dwie pierwsze zawodniczki wyścigu jazdy na czas nie zostały odpuszczone, ale atakowały na przemian, próbując rozbić szyk peletonu.

Przed wjazdem na ostatnie kółko na krótko odjechać udało się Mathiesen, na kole której usiadły Holenderka Jeanne Korevaar, Brytyjka Alice Barnes, Serbka Jelena Eric oraz Francuzka Severine Eraud. Pościg kierowany przez Polki, Hiszpanki i Włoszki na 20 kilometrów przed metą tracił 8 sekund, ale gdy akcja zaczęła blednąć, niezmordowana Dunka ponowiła atak i samotnie rozpoczęła rajd na metę.

15 kilometrów przed metą przewaga samotnej zawodniczki wynosiła 15 sekund i rosła - 5 kilometrów dalej zegar pokazywał 30 sekund. W peletonie próby przeskoków nie napędzały regularnego tempa i dopiero na 8 kilometrów przed metą sytuację udało się opanować kadrom Francji i Holandii.

Wysiłek ten przyszedł zbyt późno - Mathiesen prowadzenia nie oddała i na mecie świętowała drugi złoty medal. Peleton walczył o drugie miejsce, a zwycięsko z tej batalii wyszła Norweżka Susanne Andersen, pokonując Brytyjkę Alice Barnes.

Wyniki Mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym 2017 - wyścig ze startu wspólnego kobiet do lat 23 (CC), Herning - Herning (100,5 km - 5 x 20,1 km):

1. Pernille Mathiesen (Dania)                    2:32:50
2. Susanne Andersen (Norwegia)                     00:06
3. Alice Barnes (Wielka Brytania)
4. Rachele Barbieri (Włochy)
5. Lisa Klein (Niemcy)
6. Alicia Gonzale Blanco (Hiszpania)
7. Juliette Labous (Francja)
8. Marta Lach (Polska)
9. Floortje Mackaij (Holandia)
10. Frida Knutsson (Szwecja)
...
16. Agnieszka Skalniak (Polska)                    00:06
28. Karolina Perekitko (Polska)                    00:06
55. Nikol Płosaj (Polska)                          00:06
65. Alicja Ratajczak (Polska)                      03:32
67. Aurela Nerlo (Polska)                          07:16

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

3 Comments

 1. B Szafran

  4 sierpnia 2017, 14:56 o 14:56

  Trasa była skrócona, jechały 60 km (trzy rundy). Oglądacie czasami to o czym piszecie?

  • B Szafran

   4 sierpnia 2017, 15:05 o 15:05

   A przepraszam, coś mi się przywidziało. jest OK 😀

  • Paweł Gadzała

   4 sierpnia 2017, 15:07 o 15:07

   No oglądamy, ale 60km w 2:30 to raczej nie jechały 🙂

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: