Mistrzostwa Europy 2017. Campenaerts mistrzem elity w jeździe indywidualnej, srebro dla Bodnara

Campenaerts i Bodnar na podium

Victor Campenaerts wywalczył w duńskim Herning tytuł mistrza Europy w jeździe indywidualnej na czas elity mężczyzn.

Reprezentant Belgii na 46-kilometrowym odcinku pokonał o 2 sekundy Macieja Bodnara oraz o 4 sekundy Irlandczyka Ryana Mullena. 12. sklasyfikowany został Marcin Białobłocki.

Startujący zawodnicy rywalizowali na płaskiej, 46-kilometrowej pętli wokół Herning. Organizatorzy przygotowali trasę premiującą specjalistów w jeździe na czas – długie proste pozwalały na rozwinięcie dużej prędkości. Rundę na 37 kilometrze marszczyła jedna hopka, ale ani ona, ani dwie krótkie techniczne sekcje nie wpływały znacząco na charakter trasy.

Najmocniejsze otwarcie zaliczył Jos Van Emden, Bodnar notował piąty czas, tracąc do Holendra 11 sekund. Ponad półtorej minuty wolniej pierwszy odcinek przejechał Marcin Białobłocki, co dawało 28. pozycję. Na drugim z czterech międzyczasów sytuacja uległa jednak już zmianie. Van Emden spadł na 4. lokatę, prowadził w tym miejscu Ryan Mullen, o 5 sekund przed Bodnarem. Białobłocki przyspieszył, przesuwając się na 18. miejsce.

Trzeci punkt pomiarowy również zmienił układ, gdyż “Bodi” zbliżył się do Irlandczyka na 3 sekundy, ale o 8 sekund przegrywał z Campenaertsem. O złoto walczył nadal Matthias Brandle, który tracił 10 sekund do Belga, 14. Białobłocki był wolniejszy o blisko 2 minuty.

Bodnar ostatni pomiar przed metą minął z przewagą 3 sekund nad Mullenem i 5 sekund nad Brandle. Wynik Polaka o 3 sekund poprawił jednak Victor Campenaerts. Ostatnie 2 kilometry nie zmieniły sytuacji. Reprezentant Belgii utrzymał 2 sekundy przewagi, zdobywając tytuł mistrza Europy.

Wyniki Mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym 2017 – jazda indywidualna na czas elity mężczyzn (CC), Herning – Herning (46 km):

1. Victor Campenaerts (Belgia)        53:12
2. Maciej Bodnar (Polska)             00:02
3. Ryan Mullen (Irlandia)             00:04
4. Matthias Brandle (Austria)         00:09
5. Jos Van Emden (Holandia)           00:21
6. Martin Toft Madsen (Dania)         00:44
7. Edvald Boasson Hagen (Norwegia)    01:22
8. Marco Mathis (Niemcy)              01:29