Mark Cavendish (Dimension Data) wygrał wieczorne ściganie na torze F1 – ostatni odcinek Abu Dhabi Tour. W klasyfikacji końcowej wyścigu triumfował Tanel Kangert (Astana).
Brytyjski supersprinter na finiszu pokonał Włochów – Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo) i Elię Vivianiego (Team Sky).
W klasyfikacji generalnej Estończyk Tanel Kangert (Astana) wyprzedził o 21 sekund Irlandczyka Nicolasa Roche’a (Team Sky) i o 43 sekundy Włocha Diego Ulissiego (Lampre-Merida).
Trasą wyścigu był 5,5-kilometrowym tor wyścigowy Yas Marina, który kolarze pokonywali 26 razy. W ucieczce zaraz po starcie znalazł się mistrz Polski młodzieżowców Michał Paluta (CCC Sprandi Polkowice), kręcąc obok Kristiana House’a (ONE Pro Cycling), Siergieja Firsanowa (Gazprom-Rusvelo), Frederika Frisona (Lotto Soudal) i Yauhena Sobali (Minsk Cycling Club).
Piątka uzyskała 52 sekundy przewagi nad peletonem, na półmetku notując nawet 1:50. Grupę prowadzili kolarze Astany, na kolejnych rundach coraz mocniej wspomagani przez zawodników Wilier Southeast i Dimension Data.
Przewaga grupki Paluty na trzy kółka przed końcem wynosiła już tylko 33 sekundy, a peleton powoli szykował się do finiszu. Polak wraz z Housem i Frisonem podjęli jeszcze jedną próbę na 13 kilometrów przed metą, odjeżdżając od towarzyszy ucieczki i na 8 kilometrów utrzymując 23 sekundy przewagi nad pociągiem zespołu Dimension Data.
Trójkę złapano cztery kilometry przed metą, a do walki przystąpili sprinterzy i ich przyboczni. Pracy kolegów nie mógł zmarnować Mark Cavendish i na ostatnich metrach pokonał mistrza Włoch Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo), zamykając wyścig.
1 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 3:07:44
2 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
3 Elia Viviani (Ita) Team Sky
4 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-BikeExchange
5 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
6 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
7 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange
8 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
9 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
10 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team
11 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
12 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS
13 Steele von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling
14 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo
15 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Trestina-Southeast
16 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
17 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal 00:06
18 Siarhei Papok (Blr) Minsk Cycling Club
19 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida
20 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
21 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
22 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling
23 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
24 Dayer Uberney Quintana Rojas (Col) Movistar Team
25 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
26 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo
27 Owain Doull (GBr) Team Sky
28 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
29 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
30 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
31 Alan Banaszek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
32 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant-Alpecin
33 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team
34 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff Team
35 Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team
36 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling
37 Floris Gerfs (Ned) BMC Racing Team
38 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
39 Daniel Pearson (GBr) Team WIGGINS
40 Yousef Mirza Banihammad (UAE) Nasr Dubai
41 Chun Kai Feng (Tpe) Lampre - Merida
42 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
43 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
44 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team 00:16
45 Jaber Almansoori (UAE) Nasr Dubai 00:17
46 Stanislau Bazhkou (Blr) Minsk Cycling Club
47 Jens Keukeleire (Bel) Orica-BikeExchange 00:20
48 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Trestina-Southeast
49 Manuel Belletti (Ita) Wilier Trestina-Southeast
50 Michael O'Loughlin (Irl) Team WIGGINS
51 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
52 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
53 Kanstantsin Klimiankou (Blr) Minsk Cycling Club
54 Matteo Draperi (Ita) Wilier Trestina-Southeast
55 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Trestina-Southeast
56 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team
57 Ahmed Almansory (UAE) Nasr Dubai
58 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Movistar Team
59 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff Team
60 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team
61 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
62 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
63 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 00:28
64 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
65 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
66 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling
67 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
68 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data 00:31
69 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
70 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo 00:33
71 Jonathan Dibben (GBr) Team WIGGINS
72 James Knox (GBr) Team WIGGINS 00:35
73 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 00:37
74 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
75 Majid Albalushi (UAE) Nasr Dubai
76 Samuel Williams (GBr) ONE Pro Cycling 00:41
77 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 00:45
78 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 01:03
79 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 01:06
80 Badr Mohamed Ahmed Mohamed Alhammadi (UAE) Nasr Dubai 01:19
81 Anton Ivashkin (Blr) Minsk Cycling Club 01:22
82 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin 01:26
83 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data 01:46
84 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
85 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo 01:54
86 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
87 Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo 01:55
88 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 02:09
89 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Orica-BikeExchange 02:11
90 Mitchell Docker (Aus) Orica-BikeExchange
91 Nasser Almemari (UAE) Nasr Dubai 02:22
92 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 02:24
93 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 02:25
94 Andrew Tennant (GBr) Team WIGGINS 02:36
95 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo 02:50
96 Floris Gerfs (Ned) BMC Racing Team 02:52
97 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 02:58
98 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
99 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling
100 Michał Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice
101 Yauhen Sobal (Blr) Minsk Cycling Club
102 Oleksandr Golovash (Ukr) Minsk Cycling Club
DNS Edward Ravasi (Ita) Lampre - Merida
1 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 12:27:34
2 Nicolas Roche (Irl) Team Sky 00:21
3 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida 00:43
4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 01:00
5 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff Team
6 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 01:02
7 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 01:29
8 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant-Alpecin 01:38
9 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team
10 Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team
11 Daniel Pearson (GBr) Team WIGGINS 02:19
12 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling 02:28
13 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal 02:32
14 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice 02:41
15 Dayer Uberney Quintana Rojas (Col) Movistar Team 02:53
16 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling 02:58
17 Jens Keukeleire (Bel) Orica-BikeExchange 03:07
18 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo 03:45
19 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling 04:12
20 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin 04:43
21 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data 05:36
22 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Orica-BikeExchange 06:21
23 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange 06:43
24 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 07:36
25 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 08:22
26 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo 09:18
27 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 09:59
28 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS 12:19
29 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-BikeExchange
30 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
31 Steele von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling
32 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo
33 Siarhei Papok (Blr) Minsk Cycling Club 12:25
34 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida 12:28
35 Floris Gerfs (Ned) BMC Racing Team
36 Michael O'Loughlin (Irl) Team WIGGINS 12:41
37 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Trestina-Southeast 12:42
38 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Trestina-Southeast 12:53
39 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 13:24
40 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo 13:32
41 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data 13:39
42 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Movistar Team 15:00
43 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida 15:06
44 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice 15:13
45 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 15:15
46 Jaber Almansoori (UAE) Nasr Dubai 15:17
47 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff Team 15:20
48 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team 15:24
49 Mitchell Docker (Aus) Orica-BikeExchange 15:51
50 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 16:14
51 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo 16:44
52 Kanstantsin Klimiankou (Blr) Minsk Cycling Club 17:42
53 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin 17:48
54 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin 17:56
55 Elia Viviani (Ita) Team Sky 18:38
56 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 18:44
57 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
58 Yousef Mirza Banihammad (UAE) Nasr Dubai 18:54
59 Chun Kai Feng (Tpe) Lampre - Merida 18:57
60 Ahmed Almansory (UAE) Nasr Dubai 19:11
61 Manuel Belletti (Ita) Wilier Trestina-Southeast
62 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 19:12
63 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 19:25
64 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida 19:31
65 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo 19:39
66 Samuel Williams (GBr) ONE Pro Cycling 19:49
67 Yauhen Sobal (Blr) Minsk Cycling Club 20:03
68 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team 20:06
69 Michał Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice 20:09
70 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 20:10
71 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 20:18
72 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo 20:45
73 Alan Banaszek (Pol) CCC Sprandi Polkowice 20:46
74 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team 20:50
75 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 20:51
76 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin 21:07
77 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team 21:29
78 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo 21:37
79 Stanislau Bazhkou (Blr) Minsk Cycling Club 22:31
80 Badr Mohamed Ahmed Mohamed Alhammadi (UAE) Nasr Dubai 22:32
81 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 22:38
82 Majid Albalushi (UAE) Nasr Dubai 22:58
83 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Trestina-Southeast 23:05
84 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team 23:32
85 Oleksandr Golovash (Ukr) Minsk Cycling Club 23:38
86 Andrew Fenn (GBr) Team Sky 23:39
87 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team 23:41
88 Matteo Draperi (Ita) Wilier Trestina-Southeast 23:49
89 James Knox (GBr) Team WIGGINS 24:00
90 Jonathan Dibben (GBr) Team WIGGINS 24:12
91 Anton Ivashkin (Blr) Minsk Cycling Club 24:30
92 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 24:48
93 Owain Doull (GBr) Team Sky 24:51
94 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 25:17
95 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling
96 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 25:19
97 Andrew Tennant (GBr) Team WIGGINS 26:05
98 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 26:53
99 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 26:55
100 Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo 29:05
101 Nasser Almemari (UAE) Nasr Dubai 29:59
102 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky 30:42