Grand Prix Cycliste de Quebec 2016

Peter Sagan z grupy Tinkoff triumfował w 7. edycji GP Cycliste de Quebec.

Mistrz świata wyprzedził mistrza olimpijskiego Grega van Avermaeta (BMC Racing) oraz Anthony Rouxa (FDJ).

Peleton pokonywał 16 okrążeń o długości 12,6 km. Na pętli leżały cztery wzniesienia: Cote de la Montagne (9,3 km; 375 m; 10%; maks. 13%), Cote de la Pottase (10,7 km; 420 m; 9%), Montee de la Fabrique (11,4 km; 190 m; 7%) oraz finisz na Montee du Fort (1 km; 4%).

Po starcie zaatakowała grupa w składzie Valerio Agnoli (Astana), Lars Bak (Lotto-Soudal), Maxim Belkov (Katusha), Twan Castelijns (LottoNL-Jumbo), Matt Brammeier (Dimension Data), Alexandre Pichot (Direct Energie), Jan Barta (Bora-Argon 18) i Nicolas Masbourain (reprezentacja Kanady).

Ósemka zdobyła ponad 4 minuty przewagi, a peleton spokojnie reagował na poczynania harcowników. Zabawa zrobiła się poważna niespełna 4 rundy przed końcem, gdy akcja została zakończona. W kontrze znaleźli się wówczas Julian Alaphilippe (Etixx-Quick Step) i Luke Rowe (Team Sky).

Dwójka została odpuszczona na pół minuty, ale ten układ nie utrzymał się długo. Wyścig na przedostatniej pętli rozpoczął się na nowo, a w kolejnej próbie odskoku m. in. pokazali się Fabio Aru (Astana) i Rui Costa (Lampre-Merida).

Ostatnią rundę z kilkunastosekundową przewagą otworzył Paul Voss (Bora-Argon 18), następnie spróbował odjechać Oliver Naesen (IAM Cycling). W czubie zasadniczej grupy starał się trzymać Rafał Majka (Tinkoff).

Do sekwencji ostatnich podjazdów dojechał razem około 60-osobowy peleton. Nie pierwszej z górek oderwali się Alaphilippe, Matteo Trentin (obaj Etixx) i Gianni Moscon. Młody Włoch z Team Sky pierwszy wjechał na finałowy kilometr. Tam wyprzedził go Rigoberto Uran (Cannondale).

Ubiegłoroczny zwycięzca spróbował długim finiszem przechytrzyć stawkę, ale rozpędzona grupa dopadła Kolumbijczyka niespełna 60 metrów przed kreską. Finisz należał do Sagana, który wyraźnie wyprzedził Van Avermaeta.

Wyniki Grand Prix Cycliste de Quebec 2016 (WT), Quebec (201,6 km):

1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                                 5:07:13
2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
3 Anthony Roux (Fra) FDJ
4 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale - Drapac
5 Michael Matthews (Aus) Orica - BikeExchange
6 Nathan Haas (Aus) Dimension Data
7 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida
8 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
9 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
10 Rigoberto Uran Uran (Col) Cannondale - Drapac
11 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
12 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
13 Rui Costa (Por) Lampre - Merida
14 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
15 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale - Drapac
16 Yoann Offredo (Fra) FDJ
17 Guillaume Boivin (Can) Reprezentacja Kanady
18 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
19 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
20 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo                             00:08
21 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
22 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
23 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
24 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo
25 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale - Drapac
26 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
27 Michael Woods (Can) Cannondale - Drapac
28 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
29 David Tanner (Aus) IAM Cycling
30 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida
31 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
32 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin
33 Bruno Langlois (Can) Reprezentacja Kanady                      00:14
34 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
35 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
36 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
37 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
38 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step                            00:16
39 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo                      00:18
40 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
41 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
42 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
43 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
44 David Drouin (Can) Reprezentacja Kanady
45 Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling
46 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                            00:23
47 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                       00:29
48 Gianni Moscon (Ita) Team Sky                                   00:33
49 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                           00:35
50 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
51 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
52 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                                00:39
53 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
54 Andre Cardoso (Por) Cannondale - Drapac                        00:47
55 Cyrille Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                         00:53
56 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
57 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
58 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                             00:59
59 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step                          01:02
60 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo
61 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
62 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                     01:24
63 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                            01:56
64 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                        02:03
65 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
66 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                               02:24
67 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
68 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling
69 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
70 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 18
71 Aleksei Tcatevich (Rus) Team Katusha
72 Adam Yates (GBr) Orica - BikeExchange
73 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
74 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
75 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
76 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team
77 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team
78 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
79 William Bonnet (Fra) FDJ                                       02:46
80 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                           02:52
81 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
82 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
83 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
84 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
85 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
86 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida
87 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18
88 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
89 Mathew Hayman (Aus) Orica - BikeExchange
90 Philip Deignan (Irl) Team Sky
91 Toms Skujins (Lat) Cannondale - Drapac
92 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                                 03:01
93 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
94 Francisco Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team                  03:48
95 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                           03:57
96 Antonio Pedrero Lopez (Spa) Movistar Team                      04:07
97 Jarlinson Pantano Gomez (Col) IAM Cycling
98 Christopher Juul Jensen (Den) Orica - BikeExchange             04:52
99 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
100 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
1001Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18
102 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                              05:00
103 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
104 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                             05:02
105 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                              05:14
106 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                             05:36
107 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step
108 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                             06:00
109 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
110 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
111 Benjamin Perry (Can) Reprezentacja Kanady
112 Steve Morabito (Swi) FDJ
113 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
114 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
115 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                                08:40
116 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
117 Angel Vicioso Arcos (Spa) Team Katusha
118 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                        09:17
DNF Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
DNF Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team
DNF Lawson Craddock (USA) Cannondale - Drapac
DNF Kris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal
DNF Adriano Malori (Ita) Movistar Team
DNF Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
DNF Andrew Fenn (GBr) Team Sky
DNF Luke Rowe (GBr) Team Sky
DNF Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
DNF Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
DNF Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
DNF Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
DNF Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
DNF Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
DNF Simon Spilak (Slo) Team Katusha
DNF Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha
DNF Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
DNF Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
DNF Michael Albasini (Swi) Orica - BikeExchange
DNF Luke Durbridge (Aus) Orica - BikeExchange
DNF Daryl Impey (RSA) Orica - BikeExchange
DNF Christian Meier (Can) Orica - BikeExchange
DNF Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek-Segafredo
DNF Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo
DNF Jérémy Maison (Fra) FDJ
DNF Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
DNF Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
DNF Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
DNF Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
DNF Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
DNF Matt Brammeier (Irl) Dimension Data
DNF Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
DNF Songezo Jim (RSA) Dimension Data
DNF Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data
DNF Yohann Gene (Fra) Direct Energie
DNF Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
DNF Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
DNF Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
DNF Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
DNF Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
DNF Alexander Cataford (Can) Reprezentacja Kanady
DNF Matteo Dal-Cin (Can) Reprezentacja Kanady
DNF Nigel Ellsay (Can) Reprezentacja Kanady
DNF Nicolas Masbourian (Can) Reprezentacja Kanady

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: