Tour des Fjords 2016: etap 1

Australijczyk Leigh Howard (IAM Cycling) wygrał pierwszy etap 9. edycji Tour des Fjords.

26-latek pokonał na finiszu z ucieczki Holendra Jaspera Asselmana (Roompot - Oranje Peloton). Trzecie miejsce zajął Norweg August Jensen (Coop - Osterhus).

W 2016 roku to już 18 zwycięstwo szwajcarskiego zespołu, który z końcem tego sezonu kończy swoją działalność.

Pierwszy etap Tour des Fjords miał ciekawy przebieg, a dodatkowe emocje wzbudził fakt, że finałowa 19-kilometrowa runda prowadziła trasą, na której w przyszłym roku zostaną rozegrane mistrzostwa świata.

To właśnie na ostatnich kilometrach doszło do niecodziennej sytuacji. Peleton wjechał w jeden z tuneli i został źle poprowadzony. Wykorzystała to trójka kolarzy, który pojechali właściwie i zaatakowali w końcówce.
Pogubiony peleton nie był w stanie już doścignąć czołówkę, a zwycięzca etap Howard wyprzedził na mecie o 3 sekundy Holendra Jespera Asselmana z Roompotu, a najszybciej z peletonu finiszował Norweg August Jensen z Team Coop spóźniony o 6 sekund.

Na bardzo dobrej piątej pozycji etap zakończył Jonas Koch.

To był ciężki etap cały dzień w deszczu. Finałowa runda nie była łatwa, a dodatkowo niezwykle ciężka technicznie. Dużo zakrętów, wysepek i końcówka prowadząca w dół na mokrej nawierzchni i na dużej prędkości to było szaleństwo. Cieszę się, że udało mi się dobrze odnaleźć w tej sytuacji

- powiedział zawodnik Verva Activejet Team.

Wyniki 1. etapu Tour des Fjords 2016 (2.1), Os - Bergen (146,9 km):

  1 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling                             3:27:18
  2 Jesper Asselman (Ned) Roompot - Oranje Peloton               00:03
  3 August Jensen (Nor) Team Coop-?ster Hus                      00:06
  4 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
  5 Jonas Koch (Ger) Verva ActiveJet
  6 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth
  7 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton
  8 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
  9 Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team
 10 Truls Korsaeth (Nor) Team Joker Byggtorget
 11 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group
 12 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
 13 Michael Schaer (Swi) BMC Racing Team
 14 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
 15 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group
 16 Lorenzo Fortunato (Ita) Tinkoff Team
 17 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
 18 Martjin Budding (Ned) Rabobank Development Team
 19 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 20 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
 21 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 22 Roland Thalmann (Swi) Team Roth
 23 Bj?rn Tore Hoem (Nor) Team Joker Byggtorget
 24 Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 25 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken S?r
 26 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept
 27 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
 28 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 29 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
 30 ?yvind Lukkedal (Nor) Team Coop-?ster Hus
 31 Richard Handley (GBr) One Pro Cycling
 32 Huub Duijn (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 33 Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group
 34 Rémi Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 35 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 36 Davy Gunst (Ned) Rabobank Development Team
 37 Asbj?rn Kragh Andersen (Den) Delko Marseille Provence KTM
 38 Cees Bol (Ned) Rabobank Development Team
 39 Nils Politt (Ger) Team Katusha                               00:14
 40 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                00:20
 41 Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling              00:22
 42 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
 43 Frédéric Brun (Fra) Fortuneo - Vital Concept                 00:28
 44 Rune Alminds? (Den) ColoQuick-Cult
 45 Michal Podlaski (Pol) Verva ActiveJet
 46 Fabian Lienhard (Swi) BMC Racing Team
 47 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 48 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
 49 Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 50 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 51 John Kronborg Ebsen (Den) One Pro Cycling
 52 James Oram (NZl) One Pro Cycling
 53 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group
 54 Karel Hnik (Cze) Verva ActiveJet
 55 Chris Anker Sorensen (Den) Fortuneo - Vital Concept
 56 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
 57 Frederik Galta (Nor) Delko Marseille Provence KTM
 58 Asmund Lovik (Nor) Team FixIT.no
 59 Nicolai Brochner (Den) Riwal Platform C.T.
 60 Michael Morkov (Den) Team Katusha
 61 Jonathan Hivert (Fra) Fortuneo - Vital Concept               01:05
 62 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          01:13
 63 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken S?r                  01:14
 64 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
 65 Nico Brüngger (Swi) Team Roth
 66 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling
 67 Gustav Erik Larsson (Swe) ColoQuick-Cult
 68 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
 69 Edvin Wilson (Swe) Team Joker Byggtorget
 70 Samuel Williams (GBr) One Pro Cycling                        01:27
 71 Jonas Abrahamsen (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 72 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
 73 Pierre Moncorge (Fra) Bliz - Merida Pro Cycling
 74 Nikolaj Moltke Steen (Den) Team Virtu Pro - VéloConcept
 75 Tim Kerkhof (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 76 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 77 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 78 Martin Mortensen (Den) One Pro Cycling                       01:51
 79 Patrick Clausen (Den) Riwal Platform C.T.
 80 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Platform C.T.
 81 Hampus Anderberg (Swe) ColoQuick-Cult
 82 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               02:28
 83 Matthias Krizek (Aut) Team Roth                              02:56
 84 Brad Evans (NZl) Drapac Professional Cycling
 85 Kasper Asgreen (Den) Team Virtu Pro - VéloConcept
 86 Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker Byggtorget
 87 Yannick Janssen (Ned) Bliz - Merida Pro Cycling
 88 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
 89 Petter Theodorsen (Nor) Team Sparebanken S?r
 90 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Joker Byggtorget
 91 Fridtjof Roinas (Nor) Team Sparebanken S?r
 92 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling
 93 Matti Manninen (Fin) Bliz - Merida Pro Cycling
 94 Troels Ronning Vinther (Den) Riwal Platform C.T.
 95 Andreas Stokbro (Den) Riwal Platform C.T.
 96 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group
 97 Joshua Hunt (GBr) One Pro Cycling
 98 Samuel Spokes (Aus) Drapac Professional Cycling
 99 Mark Sehested Pedersen (Den) Team Virtu Pro - VéloConcept
100 Age Ljostad Nilsen (Nor) Team Sparebanken S?r                03:53
101 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team
102 Christophe Laborie (Fra) Delko Marseille Provence KTM
103 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
104 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop-?ster Hus                04:16
105 Henrik Sandal (Nor) Team FixIT.no
106 Ken-Levi Eikeland (Nor) Team FixIT.no
107 Bjornar Overland (Nor) Team FixIT.no                         04:18
108 Dylan Page (Swi) Team Roth
109 Nikola? Tefre Lunder (Nor) Bliz - Merida Pro Cycling
110 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
111 Adrian Gjolberg (Nor) Team FixIT.no                          04:20
112 Sindre Eid Hermansen (Nor) Team FixIT.no
113 Johan Svensson (Swe) Bliz - Merida Pro Cycling
114 Mikkel Tefre Lunder (Nor) Bliz - Merida Pro Cycling
115 Jiri Polnicky (Cze) Verva ActiveJet
116 Krister Hagen (Nor) Team Coop-?ster Hus
117 Oscar Landa (Nor) Team Coop-?ster Hus
118 Paweł Bernas (Pol) Verva ActiveJet
119 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks - Kraft
120 Torstein Traaen (Nor) Team Ringeriks - Kraft
121 Nicola Toffali (Ita) Team Roth
122 Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group
123 Jelle Nieuwpoort (Ned) Rabobank Development Team
124 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker Byggtorget          04:30
125 Merijn Korevaar (Ned) Rabobank Development Team              05:00
126 Andrea Montagnoli (Ita) Tinkoff Team                         05:54
127 Dmitry Kozonchuk (Rus) Team Katusha                          07:19
128 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Riwal Platform C.T.
129 Kristian Kulsef (Nor) Team Ringeriks - Kraft
130 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Team Ringeriks - Kraft
131 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk                 09:13
132 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken S?r                    09:14
133 Adrian Banaszek (Pol) Verva ActiveJet
134 James Glasspool (Aus) Team Novo Nordisk
135 Christer Jensen (Nor) Team Ringeriks - Kraft
136 Daniel Holm Foder (Den) Team Virtu Pro - VéloConcept
137 Christian Moberg J?rgensen (Den) Team Virtu Pro - VéloConcept
138 Javier Megias Leal (Spa) Team Novo Nordisk
139 Alex Rasmussen (Den) ColoQuick-Cult
140 Frederik Willmann (Nor) ColoQuick-Cult
DNF Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
DNF Erlend Blikra (Nor) Team Coop-?ster Hus
DNF Thomas Nybo Riis (Den) Team Virtu Pro - VéloConcept

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

  1 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling                             3:27:08
  2 Jesper Asselman (Ned) Roompot - Oranje Peloton               00:07
  3 August Jensen (Nor) Team Coop-?ster Hus                      00:12
  4 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        00:13
  5 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                        00:15
  6 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         00:16
  7 Jonas Koch (Ger) Verva ActiveJet
  8 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth
  9 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 10 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 11 Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team
 12 Truls Korsaeth (Nor) Team Joker Byggtorget
 13 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group
 14 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
 15 Michael Schaer (Swi) BMC Racing Team
 16 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
 17 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group
 18 Lorenzo Fortunato (Ita) Tinkoff Team
 19 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
 20 Martjin Budding (Ned) Rabobank Development Team
 21 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 22 Roland Thalmann (Swi) Team Roth
 23 Bj?rn Tore Hoem (Nor) Team Joker Byggtorget
 24 Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 25 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken S?r
 26 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept
 27 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
 28 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 29 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
 30 ?yvind Lukkedal (Nor) Team Coop-?ster Hus
 31 Richard Handley (GBr) One Pro Cycling
 32 Huub Duijn (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 33 Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group
 34 Rémi Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 35 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 36 Davy Gunst (Ned) Rabobank Development Team
 37 Asbj?rn Kragh Andersen (Den) Delko Marseille Provence KTM
 38 Cees Bol (Ned) Rabobank Development Team
 39 Nils Politt (Ger) Team Katusha                               00:24
 40 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                00:30
 41 Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling              00:32
 42 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
 43 Michael Morkov (Den) Team Katusha                            00:36
 44 Frédéric Brun (Fra) Fortuneo - Vital Concept                 00:38
 45 Rune Alminds? (Den) ColoQuick-Cult
 46 Michal Podlaski (Pol) Verva ActiveJet
 47 Fabian Lienhard (Swi) BMC Racing Team
 48 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 49 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
 50 Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 51 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 52 John Kronborg Ebsen (Den) One Pro Cycling
 53 James Oram (NZl) One Pro Cycling
 54 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group
 55 Karel Hnik (Cze) Verva ActiveJet
 56 Chris Anker Sorensen (Den) Fortuneo - Vital Concept
 57 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
 58 Frederik Galta (Nor) Delko Marseille Provence KTM
 59 Asmund Lovik (Nor) Team FixIT.no
 60 Nicolai Brochner (Den) Riwal Platform C.T.
 61 Jonathan Hivert (Fra) Fortuneo - Vital Concept               01:15
 62 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          01:23
 63 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken S?r                  01:24
 64 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
 65 Nico Brüngger (Swi) Team Roth
 66 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling
 67 Gustav Erik Larsson (Swe) ColoQuick-Cult
 68 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
 69 Edvin Wilson (Swe) Team Joker Byggtorget
 70 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise         01:35
 71 Samuel Williams (GBr) One Pro Cycling                        01:37
 72 Jonas Abrahamsen (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 73 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
 74 Pierre Moncorge (Fra) Bliz - Merida Pro Cycling
 75 Nikolaj Moltke Steen (Den) Team Virtu Pro - VéloConcept
 76 Tim Kerkhof (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 77 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 78 Martin Mortensen (Den) One Pro Cycling                       02:01
 79 Patrick Clausen (Den) Riwal Platform C.T.
 80 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Platform C.T.
 81 Hampus Anderberg (Swe) ColoQuick-Cult
 82 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               02:38
 83 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group                 03:03
 84 Matthias Krizek (Aut) Team Roth                              03:06
 85 Brad Evans (NZl) Drapac Professional Cycling
 86 Kasper Asgreen (Den) Team Virtu Pro - VéloConcept
 87 Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker Byggtorget
 88 Yannick Janssen (Ned) Bliz - Merida Pro Cycling
 89 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
 90 Petter Theodorsen (Nor) Team Sparebanken S?r
 91 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Joker Byggtorget
 92 Fridtjof Roinas (Nor) Team Sparebanken S?r
 93 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling
 94 Matti Manninen (Fin) Bliz - Merida Pro Cycling
 95 Troels Ronning Vinther (Den) Riwal Platform C.T.
 96 Andreas Stokbro (Den) Riwal Platform C.T.
 97 Joshua Hunt (GBr) One Pro Cycling
 98 Samuel Spokes (Aus) Drapac Professional Cycling
 99 Mark Sehested Pedersen (Den) Team Virtu Pro - VéloConcept
100 Age Ljostad Nilsen (Nor) Team Sparebanken S?r                04:03
101 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team
102 Christophe Laborie (Fra) Delko Marseille Provence KTM
103 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
104 Henrik Sandal (Nor) Team FixIT.no                            04:25
105 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop-?ster Hus                04:26
106 Ken-Levi Eikeland (Nor) Team FixIT.no
107 Bjornar Overland (Nor) Team FixIT.no                         04:28
108 Dylan Page (Swi) Team Roth
109 Nikola? Tefre Lunder (Nor) Bliz - Merida Pro Cycling
110 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
111 Adrian Gjolberg (Nor) Team FixIT.no                          04:30
112 Sindre Eid Hermansen (Nor) Team FixIT.no
113 Johan Svensson (Swe) Bliz - Merida Pro Cycling
114 Mikkel Tefre Lunder (Nor) Bliz - Merida Pro Cycling
115 Jiri Polnicky (Cze) Verva ActiveJet
116 Krister Hagen (Nor) Team Coop-?ster Hus
117 Oscar Landa (Nor) Team Coop-?ster Hus
118 Paweł Bernas (Pol) Verva ActiveJet
119 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks - Kraft
120 Torstein Traaen (Nor) Team Ringeriks - Kraft
121 Nicola Toffali (Ita) Team Roth
122 Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group
123 Jelle Nieuwpoort (Ned) Rabobank Development Team
124 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker Byggtorget          04:40
125 Merijn Korevaar (Ned) Rabobank Development Team              05:10
126 Andrea Montagnoli (Ita) Tinkoff Team                         06:04
127 Dmitry Kozonchuk (Rus) Team Katusha                          07:29
128 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Riwal Platform C.T.
129 Kristian Kulsef (Nor) Team Ringeriks - Kraft
130 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Team Ringeriks - Kraft
131 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk                 09:23
132 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken S?r                    09:24
133 Adrian Banaszek (Pol) Verva ActiveJet
134 James Glasspool (Aus) Team Novo Nordisk
135 Christer Jensen (Nor) Team Ringeriks - Kraft
136 Daniel Holm Foder (Den) Team Virtu Pro - VéloConcept
137 Christian Moberg J?rgensen (Den) Team Virtu Pro - VéloConcept
138 Javier Megias Leal (Spa) Team Novo Nordisk
139 Alex Rasmussen (Den) ColoQuick-Cult
140 Frederik Willmann (Nor) ColoQuick-Cult

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: