Tour de France 2016: etap 9

Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) po ucieczce i podjeździe na Andora-Arcalís triumfował na dziewiątym etapie Tour de France.

Holender wyprzedził na mecie Rui Costę (Lampre-Merida) i Rafała Majkę (Tinkoff), który stracił koszulkę w grochy na rzecz Thibauta Pinota (FDJ).

W klasyfikacji generalnej prowadzenie obronił Chris Froome (Team Sky).

Hiszpańska eskapada do Andory prowadziła na dystansie 185 kilometrów przez pięć pirenejskich podjazdów. Od razu po starcie należało wjechać na Port de la Bonaigua (19 km; kat. 1; 2 072 m n.p.m.; 13,7 km; 6,1%), gdzie początkowo utworzyła się 45-osobowa czołówka, w składzie z Rafałem Majką.

Gorąco, nie tylko z powodu palącego słońca, zrobiło się gdy do tej grupy spróbował przeskoczyć Alberto Contador (Tinkoff), na którego kole zainstalował się Alejandro Valverde (Movistar). Zmagający się w nocy z gorączką „El Pistolero” przeliczył się z siłami, natomiast Valverde dołączył do ucieczki.

Punkty na górskiej premii zgarnął Thibaut Pinot, przed Thomasem De Gendtem (Lotto-Soudal) i Majką. Peleton prowadzony przez Team Sky jechał ze stratą 1:20.

Czołówkę stanowili Alejandro Valverde, Winner Anacona, Jesus Herrada (wszyscy Movistar), Diego Rosa, Luis Leon Sanchez (wszyscy Astana), Rafal Majka, Peter Sagan (obaj Tinkoff), Alexis Vuillermoz (Ag2r), George Bennett (Lotto-Jumbo), Mathias Frank, Stef Clement, Jérôme Coppel (wszyscy IAM), Natnael Berhane (Dimension Data), Tom Dumoulin (Giant), Thibaut Pinot (FDJ), Rui Costa, Tsgabu Grmay (obaj Lampre-Merida), Thomas De Gendt, Tony Gallopin (obaj Lotto-Soudal), Dani Navarro i Nicolas Edet (obaj Cofidis).

Różnica na moment wzrosła do 2:10, ale gdy grupa lidera przegrupowała się, wzmogła pościg za Valverde. Strata szybko stopniała do 45 sekund, co skłoniło kolarza Movistar do odpuszczenia ucieczki.

A ta nabrała wiatru w żagle. Port del Cantò (87,5 km; kat. 1; 19 km; 5,4%) rozpoczęła z przewagą 3:45, a skończyła powiększając zapas do 6:30. Z wyścigiem na przełęczy pożegnał się Alberto Contador.

Peleton całkiem stracił zainteresowanie jadącymi z przodu kolarzami, na lotnej premii (138 km), gdzie punkty zgarnął Peter Sagan, strata urosła do 10 minut.

Z czołówki Coppel i Grmay zaatakowali na Côte de la Comella (143 km; kat. 2; 4,2 km; 8,2%), ale tylko niepotrzebnie się zmęczyli na krótkim i stromym podjeździe. Dwójkę skontrował De Gendt, który podjął solową akcję.

Kolarz Lotto-Soudal przed Col de Beixalis (157 km; kat. 1; 6,4 km; 8,5%) odjechał na 40 sekund. Bardzo stroma w pierwszej części przełęcz pokonała Belga i nie tylko jego. W czołówce pozostali Majka, Pinot, Rosa, Frank, Dumoulin, Navarro, Bennett, Anacona, Costa, Herrada i Navarro.

Przed finałem na Andora-Arcalís (kat. HC; 2240 m n.p.m.; 10,1 km; 7,2%) usilnie starał się odskoczyć Costa. Próbowali również inni, rozpoczęła się rozgrywka o etapowy skalp. Starający się jechać możliwie najbardziej ekonomicznie Majka kontrolował te zapędy. W końcu jednak przestrzeń zyskał Dumoulin. Holender rozpoczął wspinaczkę z przewagą blisko minuty.

Za liderem ruszył Costa, następnie kręcił Majka, któremu udało się odczepić Pinota. Polak doścignął Portugalczyka.

Na trasie rozpadało się na całego. Na mecie pojawił się grad. Tymczasem Dumoulin utrzymywał bezpieczną przewagę, ostatnie 5 kilometrów rozpoczął z zapasem 44 sekund nad goniącą dwójką. W grupie lidera Team Sky podkręcał tempo.

Zaatakował Froome, na którego kole utrzymał się tylko Nairo Quintana (Movistar). W dalszej kolejności dociągnęli Richie Porte (BMC), Daniel Martin (Etixx), Romain Bardet (Ag2r) i Adam Yates (Orica).

Martin narzucił tempo. Akcję Irlandczyka podjęli Froome, Porte, Quintana i Yates, następnie dociągnęli Joaquim Rodriquez (Katusha) i Bauke Mollema (Trek). Ten ostatni mocniej pociągnął, odjeżdżając na chwilę z Froomem, Porte i Quintaną. W tym samym czasie Dumoulin finiszował po zwycięstwo etapowe.

W grupie lidera ostatecznie pozostali Froome, Quintana, Yates, Porte i Martin. Piątka następnie dojechała „na remis” na metę.

Wyniki 9. etapu Tour de France 2016 (GT), Vielha – Andora-Arcalís (184,5 km):

  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                      5:16:24
  2 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                              00:38
  3 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team
  4 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              01:39
  5 Winner Anacona (Col) Movistar Team                           01:57
  6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      02:30
  7 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                      02:48
  8 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             02:52
  9 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              03:44
 10 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                          06:35
 11 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 12 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 13 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                           06:37
 14 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step
 15 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
 16 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  06:56
 17 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 18 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 19 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
 20 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
 21 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     07:13
 22 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           07:17
 23 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 24 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 25 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                07:24
 26 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        07:35
 27 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 28 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 29 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                         08:27
 30 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           08:41
 31 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 32 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac
 33 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           08:50
 34 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   09:30
 35 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         09:41
 36 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               09:44
 37 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         09:47
 38 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha                     10:08
 39 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 40 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         10:18
 41 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           10:51
 42 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      12:53
 43 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          13:06
 44 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     13:50
 45 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
 46 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept             13:59
 47 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  14:01
 48 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            15:09
 49 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                         15:36
 50 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange
 51 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                         15:55
 52 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                17:33
 53 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              17:42
 54 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                           19:03
 55 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky
 56 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                     19:11
 57 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                      20:39
 58 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 59 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 60 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 61 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                               21:01
 62 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           21:14
 63 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 64 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 65 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 66 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
 67 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
 68 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 69 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 70 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       22:07
 71 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits           22:19
 72 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
 73 Anthony Roux (Fra) FDJ
 74 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac
 75 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept          22:58
 76 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie
 77 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                         23:24
 78 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                           24:10
 79 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept                  25:48
 80 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team
 81 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
 82 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         28:16
 83 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 84 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 85 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 86 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 87 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 88 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 89 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                            29:43
 90 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
 91 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
 92 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
 93 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
 94 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling                              31:10
 95 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
 96 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange
 97 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 98 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 99 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
100 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
101 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
102 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
103 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
104 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
105 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
106 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
107 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac                           31:48
108 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
109 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept
110 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept
111 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida
112 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
113 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          32:03
114 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange
115 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange
116 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept           32:22
117 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                                32:41
118 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               35:26
119 William Bonnet (Fra) FDJ
120 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo
121 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
122 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
123 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
124 Luke Rowe (GBr) Team Sky
125 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
126 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
127 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange
128 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
129 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
130 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo
131 Ian Stannard (GBr) Team Sky
132 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
133 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
134 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
135 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
136 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
137 Matti Breschel (Den) Cannondale-Drapac
138 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
139 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
140 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
141 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
142 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange
143 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
144 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
145 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
146 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
147 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
148 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
149 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac
150 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
151 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
152 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
153 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac
154 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo
155 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
156 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team
157 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team
158 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac
159 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits
160 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
161 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
162 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
163 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
164 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
165 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
166 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
167 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
168 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
169 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
170 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
171 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
172 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
173 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
174 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
175 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
176 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange
177 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept
178 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
179 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
180 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step
181 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
182 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
183 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
184 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
185 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling
186 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept
187 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
188 Marco Haller (Aut) Team Katusha
189 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
190 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
191 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
192 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
193 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
DNF Cédric Pineau (Fra) FDJ
DNF Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
DNF Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
DNF Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team

Punkty

  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           20 pkt
  2 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                 17
  3 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  15
  4 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 13
  5 Winner Anacona (Col) Movistar Team                              11
  6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                         10
  7 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                          9
  8 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                 8
  9 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                                  7
 10 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                              6
 11 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                5
 12 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                               4
 13 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                               3
 14 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                           2
 15 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                                1

Lotna premia  - Andorre la Vieille, 138 km

  1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                                  20 pkt
  2 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              17
  3 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  15
  4 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  13
  5 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                11
  6 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                               10
  7 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                                  9
  8 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         8
  9 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    7
 10 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                          6
 11 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                                 5
 12 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                            4
 13 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                  3
 14 Winner Anacona (Col) Movistar Team                               2
 15 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                  1

Premie góskie

Port de la Bonaigua, 19km

  1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                         10 pkt
  2 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                               8
  3 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   6
  4 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                   4
  5 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                                2
  6 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                          1

Port del Canto, 87.5km

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              10 pkt
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                          8
  3 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   6
  4 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                 4
  5 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                   2
  6 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         1

Col de Beixalis, 157km

  1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                         10 pkt
  2 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                 8
  3 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                          6
  4 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                                  4
  5 Winner Anacona (Col) Movistar Team                               2
  6 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   1

Andorre Arcalis, 184.5km

  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           50 pkt
  2 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                 40
  3 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  32
  4 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 28
  5 Winner Anacona (Col) Movistar Team                              24
  6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                         20
  7 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                         16
  8 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                12
  9 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                                  8
 10 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                              4

Klasyfikacja młodzieżowa etapu

  1 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                       05:22:59
  2 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         00:21
  3 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      01:00
  4 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                         01:52
  5 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         03:12
  6 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     03:33
  7 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept             07:24
  8 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                           12:28
  9 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             14:39
 10 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
 11 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        15:44
 12 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac
 13 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                           21:41
 14 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 15 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                           23:08
 16 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
 17 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                     24:35
 18 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
 19 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
 20 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                      25:28
 21 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   28:51
 22 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
 23 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 24 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
 25 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 26 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 27 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
 28 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept
 29 Marco Haller (Aut) Team Katusha

Najbardziej waleczny kolarz etapu

  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin

Drużynowo

  1 Movistar Team                                             16:04:21
  2 Astana Pro Team                                              02:53
  3 Team Sky                                                     05:46
  4 BMC Racing Team                                              08:22
  5 AG2R La Mondiale                                             09:22
  6 FDJ                                                          09:52
  7 Lampre - Merida                                              11:28
  8 Team Giant-Alpecin                                           11:37
  9 Tinkoff Team                                                 13:47
 10 Trek-Segafredo                                               14:18
 11 IAM Cycling                                                  16:01
 12 Orica-BikeExchange                                           22:38
 13 Team Katusha                                                 23:09
 14 Cofidis, Solutions Credits                                   26:22
 15 Team LottoNl-Jumbo                                           33:13
 16 Lotto Soudal                                                 36:09
 17 Dimension Data                                               39:35
 18 Bora-Argon 18                                                41:43
 19 Etixx - Quick-Step                                           42:25
 20 Cannondale-Drapac                                            47:01
 21 Fortuneo - Vital Concept                                     47:36
 22 Direct Energie                                               52:38

Klasyfikacja generalna po 9. etapie:

  1 Christopher Froome (GBr) Team Sky                         44:36:03
  2 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                          00:16
  3 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       00:19
  4 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           00:23
  5 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         00:37
  6 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         00:44
  7 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
  8 Sergio Henao (Col) Team Sky
  9 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         00:55
 10 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       01:01
 11 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 12 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           01:16
 13 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              01:23
 14 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                           02:10
 15 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      02:51
 16 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                03:20
 17 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                       04:01
 18 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                              05:22
 19 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     05:28
 20 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha                     05:33
 21 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   07:30
 22 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         08:48
 23 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           11:20
 24 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              12:00
 25 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         12:13
 26 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          15:30
 27 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      15:39
 28 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept             16:57
 29 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     19:44
 30 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    20:50
 31 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         21:42
 32 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               25:56
 33 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                      26:03
 34 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              28:04
 35 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     29:40
 36 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                             33:53
 37 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        34:14
 38 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               34:35
 39 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          35:47
 40 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                     36:27
 41 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                         37:03
 42 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            37:33
 43 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             40:03
 44 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        40:24
 45 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                  40:37
 46 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      42:03
 47 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           42:05
 48 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                              42:27
 49 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                      42:38
 50 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  42:46
 51 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           43:08
 52 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                         44:58
 53 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                        45:40
 54 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          45:45
 55 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         45:48
 56 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      45:53
 57 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             48:44
 58 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      48:58
 59 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         54:13
 60 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits           54:24
 61 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           55:09
 62 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                           57:33
 63 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange                         57:49
 64 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         59:43
 65 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             59:57
 66 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                    01:01:48
 67 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                         01:02:20
 68 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                       01:02:31
 69 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                   01:02:36
 70 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                     01:02:57
 71 Winner Anacona (Col) Movistar Team                        01:03:21
 72 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                       01:04:19
 73 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                        01:06:18
 74 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept       01:07:02
 75 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                          01:07:49
 76 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                      01:07:57
 77 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team
 78 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                     01:10:32
 79 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                         01:12:39
 80 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac                 01:12:44
 81 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team                       01:12:54
 82 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                   01:15:24
 83 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept               01:15:36
 84 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                          01:16:07
 85 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                      01:16:24
 86 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                      01:16:41
 87 Anthony Roux (Fra) FDJ                                    01:16:49
 88 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                          01:16:52
 89 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                        01:17:26
 90 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                           01:18:48
 91 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling                           01:19:45
 92 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                   01:20:50
 93 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                      01:22:25
 94 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:22:26
 95 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                        01:22:38
 96 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     01:23:49
 97 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                            01:24:07
 98 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange                    01:24:34
 99 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    01:24:55
100 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                             01:25:19
101 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                       01:26:03
102 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac                        01:26:55
103 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                      01:27:10
104 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                       01:28:49
105 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept        01:30:28
106 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                             01:30:40
107 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                        01:32:05
108 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept          01:32:27
109 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept             01:33:27
110 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                     01:33:34
111 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                   01:33:47
112 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                  01:35:34
113 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                       01:35:54
114 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            01:36:13
115 Matti Breschel (Den) Cannondale-Drapac                    01:36:56
116 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                     01:37:19
117 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                      01:37:26
118 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data          01:37:28
119 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                        01:37:29
120 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida                     01:37:40
121 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange                    01:38:07
122 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                        01:38:29
123 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                 01:38:38
124 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                         01:38:41
125 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                 01:39:01
126 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                       01:39:02
127 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo                    01:39:23
128 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                       01:39:30
129 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                          01:39:37
130 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                 01:40:19
131 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo                         01:40:31
132 William Bonnet (Fra) FDJ
133 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac              01:41:42
134 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange                 01:41:58
135 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                    01:42:57
136 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                     01:43:09
137 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            01:43:17
138 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept            01:43:23
139 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                      01:43:42
140 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits            01:43:52
141 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       01:44:03
142 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo                        01:44:15
143 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                        01:44:16
144 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange          01:45:19
145 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac               01:45:53
146 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step              01:46:23
147 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                 01:46:27
148 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                         01:46:28
149 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                      01:46:46
150 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits       01:47:46
151 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo                    01:48:07
152 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                    01:48:45
153 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      01:49:03
154 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
155 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                   01:49:07
156 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18                   01:49:11
157 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                       01:49:35
158 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
159 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                     01:50:22
160 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal                       01:50:32
161 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac                   01:50:44
162 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                       01:51:12
163 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal                         01:51:27
164 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                          01:51:47
165 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                         01:52:24
166 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept               01:52:28
167 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits           01:52:29
168 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                  01:52:31
169 Ian Stannard (GBr) Team Sky                               01:52:32
170 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                      01:52:40
171 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                          01:53:09
172 Luke Rowe (GBr) Team Sky
173 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                         01:53:11
174 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                01:53:51
175 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
176 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                    01:53:54
177 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits
178 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                            01:54:39
179 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits            01:54:46
180 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team                          01:55:03
181 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    01:55:06
182 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept               01:55:07
183 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                    01:55:19
184 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo                    01:56:03
185 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                   01:56:55
186 Marco Haller (Aut) Team Katusha                           01:58:16
187 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    01:59:34
188 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                         02:00:03
189 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling                            02:02:38
190 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                       02:02:41
191 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18                        02:03:32
192 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        02:18:16
193 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                           02:22:11

Klasyfikacja punktowa

  1 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                            204 pkt
  2 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                                 197
  3 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                         182
  4 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                             112
  5 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         90
  6 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                                89
  7 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                       77
  8 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                           74
  9 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              65
 10 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo                              64
 11 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  60
 12 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 58
 13 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                          56
 14 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     53
 15 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                           50
 16 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept                     48
 17 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               47
 18 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits             40
 19 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                                   37
 20 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      37

Klasyfikacja górska

  1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                         80 pkt
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  77
  3 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           50
  4 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                 40
  5 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              36
  6 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 36
  7 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                27
  8 Winner Anacona (Col) Movistar Team                              26
  9 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                         23
 10 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               22
 11 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                            18
 12 Sergio Henao (Col) Team Sky                                     16
 13 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                              14
 14 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         13
 15 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                                13
 16 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                     12
 17 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                                 12
 18 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                           10
 19 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          10
 20 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                               9

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                       44:36:19
  2 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         00:39
  3 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      02:35
  4 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     05:12
  5 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         08:32
  6 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept             16:41
  7 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                  40:21
  8 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                           57:17
  9 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                   01:02:20
 10 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                          01:07:33
 11 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                        01:17:10
 12 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                        01:22:22
 13 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     01:23:33
 14 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                       01:25:47
 15 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                      01:26:54
 16 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                        01:31:49
 17 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                   01:33:31
 18 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                  01:35:18
 19 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                     01:37:03
 20 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                       01:38:46
 21 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                      01:43:26
 22 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       01:43:47
 23 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo                        01:43:59
 24 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits       01:47:30
 25 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      01:48:47
 26 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                01:53:35
 27 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept               01:54:51
 28 Marco Haller (Aut) Team Katusha                           01:58:00
 29 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    01:59:18

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                            133:49:31
  2 Team Sky                                                     02:26
  3 BMC Racing Team                                              03:28
  4 Astana Pro Team                                              05:51
  5 AG2R La Mondiale                                             24:13
  6 Tinkoff Team                                                 24:25
  7 Trek-Segafredo                                               31:03
  8 Team Katusha                                                 43:12
  9 FDJ                                                          48:44
 10 Team Giant-Alpecin                                           53:54
 11 IAM Cycling                                               01:05:37
 12 Orica-BikeExchange                                        01:14:43
 13 Lampre - Merida                                           01:26:41
 14 Etixx - Quick-Step                                        01:28:01
 15 Bora-Argon 18                                             01:32:14
 16 Team LottoNl-Jumbo                                        01:50:38
 17 Cofidis, Solutions Credits                                01:56:23
 18 Cannondale-Drapac                                         02:02:11
 19 Fortuneo - Vital Concept                                  02:15:11
 20 Direct Energie                                            02:19:47
 21 Dimension Data                                            03:02:50
 22 Lotto Soudal                                              03:20:55

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: