Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym 2016 - program i trasy

mp-2016-plakat

Trasy i harmonogram kolarskiego festiwalu na Dolnym Śląsku.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym odbędą się w dniach 22-26 czerwca w dolnośląskiej Świdnicy i będą czterodniowym świętem tej dyscypliny, jak co roku wyłaniającym najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Organizację krajowego czempionatu Polski Związek Kolarski (PZKol) ponownie powierzył klubowi KS Ślęża Sobótka oraz firmie LangTeam, tym razem na arenę zmagań wybierając Świdnicę.

Mistrzostwa Polski rozpoczną się 22 czerwca wyścigami jazdy na czas wszystkich kategorii. Walka rozpocznie się na rampie przy zalewie Witoszówka, a zawodnicy i zawodniczki zmagali się będą z 13-kilometrową rundą. Droga poprowadzi w kierunku Wałbrzycha, a nawrót zlokalizowano po niewielkim podjeździe.

Rozgrywane od piątku wyścigi ze startu wspólnego odbędą się z kolei na 37-kilometrowej (lub 24 km dla niektórych kategorii) pętli naznaczonej dwoma podjazdami.

Krajowy czempionat to tradycyjnie czas spotkania kolarzy ścigających się za granicami kraju z zawodnikami rywalizującymi na krajowym podwórku. Kto z kim, kto na siebie, która ekipa okaże się lepsza, czy i któremu ze "stranieri" uda się ograć dysponujących przewagą liczebną przeciwników? Te pytania padają co roku.

Wobec rozwoju polskiego kolarstwa i stawiania kolejnych kroków przez polskie zespoły, w tym roku mistrzostwa to spotkanie nie tylko worldtourowej śmietanki polskiego kolarstwa z lokalnymi zawodnikami, ale raczej batalia pojedynczych z grup zagranicznych z coraz bardziej obytymi w świecie drugoligowymi ekipami - CCC Sprandi Polkowice i Verva Activejet - oraz kolarzami ekip na co dzień startujących głównie w polskich wyścigach.

Podobnie sytuacja ma się w wyścigu elity kobiet - na polskie drogi wracają zawodniczki na co dzień rywalizujące w czołowych ekipach globu, mierząc się z opozycją lokalnych klubów i zespołów, co roku zapewniając nieprzewidywalne ściganie.

W innych kategoriach wiekowych mistrzostwa to okazja do wypromowania się i przyniesienia chwały swojemu klubowi - juniorki i juniorzy rywalizują o laury i miejsca w kadrze narodowej, natomiast młodzieżowcy w chaotycznym ściganiu powalczą o wynik znaczący ich palmares i być może będący przepustką do zawodowego kontraktu.

Kto zostanie mistrzem? Dobre pytanie. O pięknie krajowych mistrzostw decyduje, poza wieloma innymi czynnikami, ich zupełna nieprzewidywalność. To powinno zachęcać do śledzenia zmagań - w ostatnich latach regularnie przygotowywanych bardzo profesjonalnie i na bardzo wysokim poziomie.

Mapy i profile

Jazda indywidualna na czas

swidnica-tt-mp-2016

Jazda indywidualna rozgrywana jest na 13-kilometrowej rundzie. Trasa nie jest zupełnie płaska - na pierwszych kilometrach droga wznosi się niemal niezauważalnie, a po 7700 metrach startujący zmierzą się z niewielkim 900-metrowym podjazdem.

Wyścigi ze startu wspólnego

mp-2016-profil-dlugi

Pełna runda wyścigu ze startu wspólnego liczy 37 kilometrów i prowadzi przez Witoszów Dolny, Burkatów, Lubachów, Dziećmorowice oraz Modliszów, skąd kieruje się z powrotem do Świdnicy. Po drodze kolarze pokonają 4-kilometrową wspinaczkę pod Palczyk (15-19 km), a w drugiej części podjazd pod Modliszów (27-29 km). Ze szczytu do mety pozostaje 8 kilometrów zjazdu i terenu płaskiego. Start/meta na ul. Polna Droga przy Zalewie Witoszówka. Elita pokona 6 okrążeń, o sumarycznym przewyższeniu przekraczającym 2500 metrów.

Wyścigi ze startu wspólnego kategorii juniorskich oraz niewidomych i niedowidzących odbędą się na skróconej rundzie - do pokonania tylko jeden podjazd - nieco ponad 2-kilometrowa wspinaczka pod Modliszów.

mp-2016-profil-krotki

Program

22 czerwca (środa)

09:30                      Juniorka (13 km)
10:05                      Niewidomi i Niedowidzący (26 km)
10:45/11:15/11:45/12:15    Juniorzy (26 km)
13:00/13:30/14:00          Elita kobiet i orliczki (26 km)
14:30/15:30                Młodzieżowcy (39 km)
16:30/17:45                Elita mężczyzn (52 km)

24 czerwca (piątek)

11:00    Niewidomi i Niedowidzący - kobiety (50 km) i mężczyźni (75 km)
11:05    Juniorka (75 km)
14:00    Junior (125 km)

25 czerwca (sobota)

10:00    Młodzieżowcy (148 km, 4 rundy)
15:00    Elita Kobiet i orliczki (111 km, 3 rundy)

26 czerwca (niedziela)

10:15    Elita mężczyzn (222 km, 6 rund)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: