Zatrzymać ekipę z Bahrajnu, wzywają organizacje praw człowieka

Organizacje broniące praw człowieka wezwały Międzynarodową Unię Kolarską do odrzucenia wniosku o rejestrację w gronie ekip WorldTour zespołu Bahrain Cycling Team.

Bahrain Institute for Human Rights and Democracy (BIRD) i European Centre for Constitutional and Human Rights, twierdzą że zaangażowanie rodziny królewskiej z Bahrajnu w kolarstwo kłóci się z kodeksem etyki UCI oraz oskarżają o instrumentalne potraktowanie kolarstwa, celem "wybielenia" się z przeszłości.

Jak informowaliśmy wcześniej szejk Nasser Bin Hamad Al Khalif, który stoi za planami utworzenia Bahrain Cycling Team, jest oskarżany m. in. o torturowanie więźniów politycznych po zamieszkach w Bahrajnie w 2011 roku.

Dopóki nie będzie odpowiedzialnych za poważne naruszenia praw człowieka w Bahrajnie, instytucje międzynarodowe powinny powstrzymać się od wspierania reżimu

- powiedział Andreas Schüller z European Centre for Constitutional and Human Rights.

Obowiązkiem UCI jest odrzucenie wniosku o licencję dla Bahrain Cycling Team. Książe Nasser wrzucił pieniądze do międzynarodowego kolarstwa w celach pijarowych, chcąc wymazać swoje czyny z przeszłości

- dodał Sayed Ahmed Alwadaei z BIRD.

Roczny budżet pierwszej w historii drużyny z Bliskiego Wschodu w WorldTourze ma wynosić około 15 mln euro. Skład prawdopodobnie zostanie oparty o Vincenzo Nibaliego i jego najbliższe zaplecze. Wymienia się również Nicolasa Roche, Rafała Majkę i Pawła Poljańskiego.

Pełna treść listu:

bahrain_list_1

Microsoft Word - 2016 06 06 Letter to UCI re Nasser SA.docx

Microsoft Word - 2016 06 06 Letter to UCI re Nasser SA.docx

Microsoft Word - 2016 06 06 Letter to UCI re Nasser SA.docx

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: