Giro d'Italia 2016: etap 16

Alejandro Valverde (Movistar) triumfował w Andalo na mecie szesnastego etapu "Corsa Rosa".

Hiszpan wyprzedził na mecie lidera Stevena Kruijswijka (LottoNl-Jumbo) oraz Ilnura Zakarina (Katusha).

Rafał Majka (Tinkoff) zameldował się 9., ze stratą 50 sekund i przesunął się na 6. pozycję w klasyfikacji generalnej.

Krótki (132 km) odcinek w Alpach prowadził przez dwa wymagające górskie premie. Pomimo wielu podjętych prób u podnóża Passo della Mendola (64,3 km; kat. 2; 14,8 km; 6,5%, maks. 10%) zameldował się cały peleton.

Długa wspinaczka dała okazję faworytom wyścigu do przetestowania dyspozycji lidera. Steven Kruijswijk odpowiadał na ataki Zakarina i Rigoberto Urana (Cannondale), podczas gdy rozmowy z kolarzami prowadził Vincenzo Nibali (Astana).

Zakarin nie zdołał odjechać, a na czoło wysforowali się Tanel Kangert (Astana), Bob Jungels (Etixx-Quick Step), Sergey Firsanov (Gazprom-Rusvelo), Diego Ulissi (Lampre-Merida) i David Lopez (Team Sky). Przeskoczył też Joe Dombrowski (Cannondale) i szóstka ruszyła na górską premię.

Grupka zyskała niewielką przewagę, a punkty na szczycie zdobył Lopez. Za ich plecami temperatura nie spadała – spokojnie jechali tylko Rafał Majka i Esteban Chaves (Orica-GreenEdge), a na 3 kilometry przed szczytem ruszył osobiście Nibali. Za Włochem pojechali Kruijswijk, Zakarin, Valverde, na zjeździe dołączając do ucieczki i notując 35 sekund przewagi nad grupką Chavesa i Majki.

Współpraca układała się średnio, acz na 50 kilometrów przed metą zegar wciąż pokazywał 37 sekund różnicy między grupkami, lotną premię (92,6 km) czołówka minęła z zapasem 39 sekund.

Długi zjazd był przerywany krótkimi wspinaczkami, co odczepiło od uciekinierów Dombrowskiego. Do pościgu włączyli się kolarze Cannondale, dołączając do chłopaków z Orica. Na wiele się to nie zdało, prowadząca grupa dotarła pod Fai della Paganella (122,4 km; kat. 2; 10,2 km; 7,4%, maks. 15%) z przewagą 45 sekund.

Chaves na pierwszych pochyłościach narzucił dobre tempo pościgu. Pod Kolumbijczyka podłączyli się Majka i Domenico Pozzovivo (Ag2r). Z przodu bez powodzenia próbował oderwać się Lopez. Grupa Chavesa zbliżyła się na 20 sekund.

Zaatakował Valverde, do którego doskoczyli Kruijswijk i Zakarin. Do grupy Nibaliego i Jungelsa dociągnęli Chaves z Pozzovivo i Majką. Czołowa trójka podjęła współpracę, meldując się na górskiej premii z zapasem 27 sekund. Nibali i Pozzovivo odpadli z drugiej grupy, odstając na 40 sekund.

Po krótkim zjeździe końcówka prowadziła do Andalo (kat. 3; 6,1 km; 3,2%, maks. 9%). Podjazd był nieregularny, ostatnie niemal płaskie 2 kilometry, poprzedzał 2-kilometrowy podjazd o stromiźnie 6,2% .

Sytuacja nie ulegała tam zmianie, prowadząca trójka utrzymywała niespełna półminutowy zapas. Ciężkie chwile przeżywał za to Nibali, którego strata szybko rosła. 2,5 kilometra przed metą z grupy Chavesa odpadł Majka.

Na ostatniej prostej Valverde pokonał Kruijswijka, dokładając kolejny skalp do swojej przebogatej kolekcji sportowej, za to różowa koszulka powiększyła do 3 minut przewagę w generalce na Chavesem.

Wyniki 16. etapu Giro d'Italia 2016 (WT), Bressanone - Brixen-Andalo (132 km):

  1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                     2:58:54
  2 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
  3 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             00:08
  4 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           00:37
  5 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step
  6 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            00:38
  7 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
  8 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                         00:42
  9 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               00:50
 10 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    01:47
 11 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 12 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 03:20
 13 Rein Taaramae (Est) Team Katusha
 14 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 15 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 16 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 17 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
 18 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
 19 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 20 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                          04:47
 21 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 22 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                          05:02
 23 Andre Cardoso (Por) Cannondale                               05:28
 24 Davide Formolo (Ita) Cannondale
 25 Rigoberto Uran (Col) Cannondale
 26 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 27 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ                                  09:14
 28 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          09:57
 29 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        10:21
 30 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team                           10:49
 31 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   11:24
 32 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           11:57
 33 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            12:43
 34 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
 35 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 36 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           13:16
 37 Nathan Brown (USA) Cannondale                                14:18
 38 Moreno Moser (Ita) Cannondale
 39 Joe Dombrowski (USA) Cannondale
 40 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                    15:47
 41 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
 42 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                          16:02
 43 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                         17:21
 44 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
 45 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
 46 José Herrada (Spa) Movistar Team
 47 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 48 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
 49 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Southeast
 50 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast
 51 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida
 52 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 53 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
 54 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
 55 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 56 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 57 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
 58 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 59 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
 60 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
 61 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
 62 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 63 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
 64 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
 65 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team
 66 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
 67 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
 68 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 69 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 70 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast
 71 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 72 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
 73 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge
 74 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team
 75 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida
 76 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
 77 Christian Knees (Ger) Team Sky
 78 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling
 79 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
 80 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 81 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
 82 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
 83 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 84 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
 85 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team
 86 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
 87 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 88 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge
 89 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
 90 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
 91 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale
 92 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 93 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
 94 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
 95 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 96 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
 97 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step
 98 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
 99 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
100 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
101 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo
102 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini
103 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step
104 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
105 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast
106 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
107 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
108 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
109 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast
110 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
111 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
112 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
113 Philip Deignan (Irl) Team Sky
114 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo
115 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
116 Ian Boswell (USA) Team Sky
117 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
118 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
119 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                              17:57
120 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
121 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
122 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
123 Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini
124 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini
125 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
126 Simon Clarke (Aus) Cannondale
127 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
128 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo
129 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
130 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida
131 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
132 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
133 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                      18:05
134 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina-Southeast
135 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge
136 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
137 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
138 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
139 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
140 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
141 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo
142 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
143 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
144 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
145 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
146 Egor Silin (Rus) Team Katusha
147 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
148 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo
149 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
150 Mickael Delage (Fra) FDJ
151 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
152 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
153 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
154 Songezo Jim (RSA) Dimension Data
155 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast
156 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
157 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
158 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
159 Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge
160 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
161 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini              18:17
162 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge                             18:19
163 Carlos Betancur (Col) Movistar Team
DNS David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step

Punkty

  1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          31 pkt
  2 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      18
  3 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                              18
  4 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                12
  5 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo                              10
  6 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                             7
  7 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                          6
  8 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                5
  9 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                            4
 10 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                             3
 11 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            3
 12 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                 3
 13 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   2
 14 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                                  2
 14 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              2
 16 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                        1
 17 Simon Clarke (Aus) Cannondale                                    1

Lotna premia - Bolzano/Bolzen, 38 km.

  1 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo                              10 pkt
  2 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                          6
  3 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                 3
  4 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                                  2
  5 Simon Clarke (Aus) Cannondale                                    1

Lotna premia - Cles, 92 km.

  1 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                              10 pkt
  2 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           6
  3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            3
  4 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              2
  5 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                             1

Premie górskie

Passo della Mendola, 64 km.

  1 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                               15 pkt
  2 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                            8
  3 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                             6
  4 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                               4
  5 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              2
  6 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                                  1

Fai della Paganella, 122 km.


  1 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      15 pkt
  2 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                 8
  3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           6
  4 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                             4
  5 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                             2
  6 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                               1

Andalo, 132 km.

  1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           7 pkt
  2 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       4
  3 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                 2
  4 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                               1

Drużynowo

  1 Team Sky                                                  09:04:00
  2 AG2R La Mondiale                                             02:36
  3 Astana Pro Team                                              03:17
  4 Movistar Team                                                06:23
  5 Cannondale                                                   09:06
  6 Team Katusha                                                 13:31
  7 Lampre - Merida                                              14:08
  8 Tinkoff Team                                                 21:42
  9 Team LottoNl-Jumbo                                           25:50
 10 BMC Racing Team                                              26:06
 11 Etixx - Quick-Step                                           28:01
 12 Gazprom-Rusvelo                                              28:02
 13 Orica-GreenEdge                                              28:06
 14 Dimension Data                                               30:44
 15 Trek-Segafredo                                               32:26
 16 FDJ                                                          37:22
 17 Bardiani CSF                                                 39:21
 18 Lotto Soudal                                                 40:07
 19 Nippo - Vini Fantini                                         43:11
 20 Team Giant-Alpecin                                           44:45
 21 Wilier Triestina-Southeast
 22 IAM Cycling

Klasyfikacja po 16. etapie:

  1 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                63:40:10
  2 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                         03:00
  3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       03:23
  4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        04:43
  5 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             04:50
  6 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               05:34
  7 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                         07:57
  8 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            08:53
  9 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    10:05
 10 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                     11:03
 11 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         11:21
 12 Rigoberto Uran (Col) Cannondale                              13:53
 13 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         20:47
 14 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         22:13
 15 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               22:14
 16 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        26:58
 17 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           29:06
 18 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      30:11
 19 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            30:26
 20 Andre Cardoso (Por) Cannondale                               31:36
 21 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       34:28
 22 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           37:53
 23 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          40:49
 24 Davide Formolo (Ita) Cannondale                              42:08
 25 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 43:06
 26 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      48:58
 27 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                        50:22
 28 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           50:30
 29 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  54:56
 30 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                    56:57
 31 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           58:21
 32 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                01:00:48
 33 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                       01:01:37
 34 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo                 01:06:21
 35 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                           01:09:09
 36 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                          01:12:15
 37 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                    01:16:13
 38 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                 01:18:10
 39 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                             01:19:06
 40 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team                        01:21:23
 41 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                       01:22:42
 42 Moreno Moser (Ita) Cannondale                             01:25:27
 43 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                          01:25:55
 44 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                    01:27:22
 45 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                        01:28:01
 46 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                    01:28:04
 47 Egor Silin (Rus) Team Katusha                             01:33:11
 48 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                       01:35:34
 49 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                             01:35:45
 50 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast            01:42:12
 51 Nathan Brown (USA) Cannondale                             01:44:29
 52 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team                        01:46:25
 53 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                01:48:51
 54 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                01:49:42
 55 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 01:51:25
 56 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     01:52:42
 57 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                         01:52:56
 58 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        01:54:51
 59 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                           01:56:40
 60 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                        01:59:39
 61 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                      01:59:40
 62 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                        02:00:48
 63 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo                    02:05:15
 64 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                         02:06:01
 65 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida                        02:06:07
 66 Carlos Betancur (Col) Movistar Team                       02:07:31
 67 José Herrada (Spa) Movistar Team                          02:10:21
 68 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                         02:10:53
 69 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                      02:11:30
 70 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                       02:12:56
 71 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                     02:14:47
 72 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                02:18:32
 73 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team                          02:21:17
 74 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                            02:22:05
 75 Christian Knees (Ger) Team Sky                            02:22:19
 76 Simon Clarke (Aus) Cannondale                             02:22:28
 77 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                       02:22:41
 78 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                   02:24:15
 79 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo                  02:24:24
 80 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                    02:24:31
 81 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                          02:24:40
 82 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         02:25:01
 83 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                        02:25:47
 84 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        02:27:40
 85 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        02:27:49
 86 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                          02:29:23
 87 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                        02:30:13
 88 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini             02:32:17
 89 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast       02:32:57
 90 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                        02:33:49
 91 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                      02:33:50
 92 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            02:34:06
 93 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                       02:34:17
 94 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                      02:35:25
 95 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF             02:36:04
 96 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team                       02:37:09
 97 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     02:37:14
 98 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast
 99 Ian Boswell (USA) Team Sky                                02:37:28
100 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                02:37:37
101 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                         02:38:29
102 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                            02:38:35
103 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                     02:39:19
104 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       02:40:31
105 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina-Southeast          02:41:27
106 Philip Deignan (Irl) Team Sky                             02:41:34
107 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                       02:42:45
108 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                      02:43:39
109 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team                            02:44:49
110 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling                    02:45:11
111 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team                           02:45:42
112 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  02:47:10
113 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ                               02:48:21
114 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Southeast          02:48:36
115 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           02:49:09
116 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                    02:50:19
117 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                       02:51:09
118 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                         02:51:34
119 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   02:53:09
120 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                          02:53:52
121 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    02:54:55
122 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                       02:58:43
123 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo                     03:01:19
124 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo                        03:01:47
125 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast             03:01:52
126 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo               03:02:55
127 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                           03:03:08
128 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                          03:04:07
129 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida                     03:05:37
130 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini
131 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                           03:05:46
132 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast          03:05:58
133 Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini                     03:09:01
134 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                   03:09:23
135 Arnaud Courteille (Fra) FDJ                               03:10:06
136 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ                             03:10:24
137 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                    03:11:13
138 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge                          03:13:10
139 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                       03:13:22
140 Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge                         03:13:32
141 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale                     03:13:58
142 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 03:14:27
143 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                            03:14:42
144 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                03:14:58
145 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          03:16:01
146 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  03:16:13
147 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                          03:16:59
148 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                       03:21:20
149 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge                          03:21:56
150 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                      03:22:20
151 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                    03:22:40
152 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                         03:23:30
153 Mickael Delage (Fra) FDJ                                  03:25:22
154 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                     03:25:30
155 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                   03:26:10
156 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                  03:26:50
157 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             03:27:37
158 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           03:28:45
159 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                          03:28:59
160 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                 03:34:20
161 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                         03:42:34
162 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           03:44:45
163 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo                        03:45:48

Klasyfikacja punktowa

  1 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                           138 pkt
  2 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                             130
  3 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                         86
  4 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                              84
  5 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          83
  6 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     83
  7 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                83
  8 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      76
  9 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                            61
 10 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                               57
 11 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                51
 12 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                             50
 13 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                               47
 14 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                               46
 15 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                              46
 16 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     40
 17 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                          40
 18 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                       39
 19 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                                  39
 20 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                            38

Klasyfikacja górska

  1 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                      134 pkt
  2 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                                 72
  3 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                            69
  4 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           61
  5 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                               54
  6 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                      50
  7 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      42
  8 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                       41
  9 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                        36
 10 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          27
 11 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                               27
 12 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                                  26
 13 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                               23
 14 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                         21
 15 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                         20
 16 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                18
 17 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                              18
 18 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                                 18
 19 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                           17
 20 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     16

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                      63:48:07
  2 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               14:17
  3 Davide Formolo (Ita) Cannondale                              34:11
  4 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                          53:40
  5 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                           01:01:12
  6 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                    01:08:16
  7 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                        01:20:04
  8 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                       01:27:37
  9 Nathan Brown (USA) Cannondale                             01:36:32
 10 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                01:41:45
 11 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 01:43:28
 12 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                         01:44:59
 13 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                        01:51:42
 14 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                        01:52:51
 15 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                      02:03:33
 16 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                02:10:35
 17 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                            02:14:08
 18 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                       02:14:44
 19 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                          02:16:43
 20 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast       02:25:00
 21 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                      02:25:53
 22 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     02:29:17
 23 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast
 24 Ian Boswell (USA) Team Sky                                02:29:31
 25 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                            02:30:38
 26 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                       02:34:48
 27 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team                           02:37:45
 28 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                       02:43:12
 29 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                          02:45:55
 30 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                       02:50:46
 31 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                           02:55:11
 32 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast          02:58:01
 33 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                    03:03:16
 34 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                       03:05:25
 35 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                03:07:01
 36 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          03:08:04
 37 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                     03:17:33
 38 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                  03:18:53
 39 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           03:20:48
 40 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                 03:26:23
 41 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           03:36:48

Klasyfikacja drużynowa

  1 Astana Pro Team                                          191:30:47
  2 Movistar Team                                                07:46
  3 AG2R La Mondiale                                             23:23
  4 Cannondale                                                   24:54
  5 Team Sky                                                     39:44
  6 Etixx - Quick-Step                                        01:06:07
  7 Team Katusha                                              01:06:42
  8 Tinkoff Team                                              01:10:35
  9 Team LottoNl-Jumbo                                        01:49:33
 10 Dimension Data                                            01:52:26
 11 Orica-GreenEdge                                           02:22:13
 12 Lampre - Merida                                           02:32:50
 13 BMC Racing Team                                           02:40:58
 14 Trek-Segafredo                                            03:00:49
 15 Bardiani CSF                                              03:16:13
 16 Team Giant-Alpecin                                        03:22:35
 17 Lotto Soudal                                              03:34:04
 18 Gazprom-Rusvelo                                           03:44:15
 19 IAM Cycling                                               04:41:42
 20 Wilier Triestina-Southeast                                05:00:07
 21 Nippo - Vini Fantini                                      05:20:42
 22 FDJ                                                       08:06:09

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: