Alexander Kristoff (Katusha) triumfował na mecie siódmego odcinka kalifornijskiej etapówki. Liderem pozostał Julian Alaphilippe (Etixx-Quick Step).
Norweski sprinter po podręcznikowym rozprowadzeniu przez kolegów z zespołu wygrał o centymetry przed mistrzem świata Peterem Saganem (Tinkoff), który większość etapu spędził w ucieczce. Podium dnia dopełnił Danny van Poppel (Team Sky).
Prowadząca w kierunku Pacyfiku pętla rozpoczynała i kończyła się w Santa Rosa. Kolarze na pierwszych 123 kilometrach mierzyli się z aż sześcioma kategoryzowanymi podjazdami, co zaowocowało zaciętą walką o zabranie się w ucieczkę i powalczenie o etapowe zwycięstwo.
Pierwszy podjazd rozstrzygnął losy klasyfikacji górskiej – punkty zebrał Evan Huffman (Rally Cycling) i zapewnił sobie koszulkę. Nie zamknęło to jednak tematu ucieczki – w tasującej się 16-osobowej grupie, która zdołała odjechać na zaledwie minutę, kręcili m.in. mistrz świata Peter Sagan (Tinkoff), Greg van Avermaet, Rohan Dennis i Samuel Sanchez (BMC), Daniel Teklehaimanot (Dimension Data), Krists Neilands (Axeon Hagens Berman) i Rob Squire (Holowesko-Citadel).
Grupka pokonywała kolejne premie pod dyktando ekipy BMC, która starała się nadrobić nad osamotnionym liderem – Julianem Alaphilippem (Etixx-Quick Step). Na drugiej i trzeciej premii ponownie punktował Huffman, na czwartej pierwszy był już Sagan, a na piątej George Bennett (Team LottoNL – Jumbo).
Akcja nie zdołała złamać Alaphilippe’a. Peleton zbliżył się znacząco i doszło do przetasowań. Ucieczkę w nowym składzie uformowali Sagan, van Avermaet, Squire, Javier Megias (Team Novo Nordisk), Neilands i Bennett, na 83 kilometry przed metą notując minutę zapasu nad peletonem.
Sagan nie wytrzymał długo w takim towarzystwie – Słowakowi nie podobał się brak współpracy, a odpowiedzią mistrza świata był atak. 26-latek ruszył przed szóstą górską premią, po drodze zbierając punkty na lotnym finiszu i rozpoczynając solowy rajd w kierunku mety, nie mając jednak większych nadziei na zakończenie etapu sukcesem.
W peletonie pracowali kolarze Direct Energie i Etixx-Quick Step, natomiast z grupki goniącej odpadł Bennett. Nowozelandczyka kontrolował atakujący z peletonu Lawson Craddock (Cannondale), a przewaga uciekinierów zaczęła spadać gdy na czoło przerzedzonego peletonu wyszli zawodnicy rosyjskiej Katushy.
18 kilometrów przed metą było już po wszystkim – Sagan został złapany, a koledzy Alexandra Kristoffa wprowadzili okrojony peleton na trzy finałowe okrążenia w Santa Rosa.
Rosyjska ekipa kontrolowała grupę do samego końca i na ostatni kilometr wpadli z Saganem i Johnem Degenkolbem (Giant-Alpecin) na kole. Kristoff ruszył 175 metrów przed kreską, strząsając z koła wszystkich z wyjątkiem Sagana. Słowak zdawał się nie odczuwać trudów etapu i na ostatnich 100 metrach podjął wyzwanie Norwega.
Pojedynek toczył się do kreski, ale Kristoff nie dał sobie zabrać triumfu i uwieńczył trudy kolegów etapową wiktorią.
1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 4:19:52
2 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team
3 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
4 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
5 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
6 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
7 Travis McCabe (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
8 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
9 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
10 Ruben Guerreiro (Por) Axeon Hagens Berman
11 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
12 Robin Carpenter (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
13 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
14 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
15 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
16 Jurgen Van den Broeck (Bel) Team Katusha
17 Tao Geoghegan-Hart (GBr) Axeon Hagens Berman
18 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
19 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare
20 Michael Mørkøv (Den) Team Katusha
21 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
22 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
23 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare
24 Lawson Craddock (USA) Cannondale Pro Cycling
25 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team
26 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk
27 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
28 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
29 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
30 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
31 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
32 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
33 Andrew Talansky (USA) Cannondale Pro Cycling
34 Rob Britton (Can) Rally Cycling
35 Laurens ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin
36 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
37 Rob Squire (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
38 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman
39 John Hornbeck (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
40 Taylor Sheldon (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
41 Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare
42 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha 00:10
43 Tiago Machado (Por) Team Katusha 00:12
44 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step 00:59
45 Krists Neilands (Lat) Axeon Hagens Berman
46 Toms Skujins (Lat) Cannondale Pro Cycling
47 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
48 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 01:15
49 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie 09:45
50 Matthew Brammeier (Irl) Dimension Data 25:42
51 Ben King (USA) Cannondale Pro Cycling
52 Nathan Haas (Aus) Dimension Data
53 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
54 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
55 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
56 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team
57 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
58 Patrick Bevin (NZl) Cannondale Pro Cycling
59 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS
60 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
61 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
62 Michael Sheehan (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
63 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
64 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
65 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
66 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
67 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
68 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
69 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
70 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
71 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
72 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
73 Phillip Gaimon (USA) Cannondale Pro Cycling
74 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
75 William Barta (USA) Axeon Hagens Berman
76 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
77 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
78 Ben Wolfe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
79 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
80 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
81 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
82 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
83 Niccolò Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo
84 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin
85 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
86 Logan Owen (USA) Axeon Hagens Berman
87 Chris Putt (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
88 Oscar Clark (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
89 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare
90 Adam de Vos (Can) Rally Cycling
91 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel Racing Team
92 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS
93 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
94 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
95 Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis
96 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
97 Danny Pate (USA) Rally Cycling
98 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
99 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
100 Pierrick Naud (Can) Rally Cycling
101 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
102 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
103 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie
104 Evan Huffman (USA) Rally Cycling
105 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling
106 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
107 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
108 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
109 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
110 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
111 Daniel Patten (GBr) Team WIGGINS
112 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
113 Marco Haller (Aut) Team Katusha
114 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team
115 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
116 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
117 Julián Arredondo (Col) Trek-Segafredo
118 Xabier Zandio (Spa) Team Sky
119 Gregory Daniel (USA) Axeon Hagens Berman
120 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko-Citadel Racing Team
121 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
122 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
123 Michael Thompson (GBr) Team WIGGINS
124 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
125 Andrew Tennant (GBr) Team WIGGINS
126 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
127 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare
128 John Murphy (USA) UnitedHealthcare
129 William Routley (Can) Rally Cycling
130 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare
131 Geoffrey Curran (USA) Axeon Hagens Berman
132 Jake Kelly (GBr) Team WIGGINS
133 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare 26:00
DNF Jesse Anthony (USA) Rally Cycling
DNF Joseph Lewis (Aus) Holowesko-Citadel Racing Team
DNF Mark Christian (GBr) Team WIGGINS
DNF Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
DNF Jordan Cheyne (Can) Jelly Belly p/b Maxxis
DNF Wouter Wippert (Ned) Cannondale Pro Cycling
1 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step 28:46:38
2 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 00:16
3 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 00:38
4 Andrew Talansky (USA) Cannondale Pro Cycling 00:47
5 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman 01:08
6 Lawson Craddock (USA) Cannondale Pro Cycling 01:17
7 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
8 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin 01:24
9 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo 01:45
10 Jurgen Van den Broeck (Bel) Team Katusha 01:48
11 Rob Britton (Can) Rally Cycling 01:57
12 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo 01:58
13 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 02:02
14 Tao Geoghegan-Hart (GBr) Axeon Hagens Berman 02:55
15 Ruben Guerreiro (Por) Axeon Hagens Berman 03:17
16 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk 03:18
17 Robin Carpenter (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 04:58
18 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data 05:06
19 John Hornbeck (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 05:55
20 Rob Squire (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 06:00
21 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare 06:41
22 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 06:46
23 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo 07:33
24 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha 09:15
25 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare 10:30
26 Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare 11:00
27 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 11:18
28 Tiago Machado (Por) Team Katusha 11:56
29 Travis McCabe (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 13:26
30 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie 15:37
31 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step 17:37
32 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 18:08
33 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 18:21
34 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team 19:31
35 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 19:34
36 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 21:56
37 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team 22:27
38 Taylor Sheldon (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 22:59
39 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 23:17
40 Krists Neilands (Lat) Axeon Hagens Berman 26:47
41 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step 27:17
42 Toms Skujins (Lat) Cannondale Pro Cycling 28:14
43 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 28:37
44 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie 29:22
45 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step 31:18
46 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare 31:20
47 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin 33:52
48 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin 34:18
49 Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis 34:57
50 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 36:05
51 Michael Mørkøv (Den) Team Katusha 36:39
52 Phillip Gaimon (USA) Cannondale Pro Cycling 37:51
53 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 40:10
54 Gregory Daniel (USA) Axeon Hagens Berman 42:33
55 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin 45:17
56 Geoffrey Curran (USA) Axeon Hagens Berman 45:32
57 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare 45:38
58 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 46:05
59 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 46:30
60 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 47:05
61 Ben King (USA) Cannondale Pro Cycling 47:24
62 Nathan Haas (Aus) Dimension Data 47:29
63 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin 48:40
64 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie 48:54
65 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 49:26
66 Xabier Zandio (Spa) Team Sky 50:13
67 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 51:00
68 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko-Citadel Racing Team 51:21
69 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling 51:26
70 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare 51:44
71 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step 52:37
72 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team 52:38
73 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk 56:08
74 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 57:24
75 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel Racing Team 57:59
76 Adam de Vos (Can) Rally Cycling 58:00
77 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step 58:15
78 Danny Pate (USA) Rally Cycling 59:44
79 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling 59:59
80 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo 1:00:44
81 Patrick Bevin (NZl) Cannondale Pro Cycling 1:01:15
82 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step 1:02:50
83 Evan Huffman (USA) Rally Cycling 1:04:12
84 Logan Owen (USA) Axeon Hagens Berman 1:04:37
85 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step 1:06:04
86 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 1:07:02
87 Marco Haller (Aut) Team Katusha 1:08:05
88 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 1:08:09
89 William Barta (USA) Axeon Hagens Berman 1:09:06
90 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo 1:09:32
91 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk 1:10:16
92 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS 1:11:11
93 Michael Sheehan (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 1:12:39
94 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 1:13:22
95 Niccolò Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo 1:14:19
96 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin 1:15:31
97 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie 1:16:06
98 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:17:17
99 Daniel Patten (GBr) Team WIGGINS 1:17:24
100 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare 1:17:29
101 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:19:22
102 Ben Wolfe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 1:19:29
103 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo 1:20:06
104 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team 1:20:16
105 Michael Thompson (GBr) Team WIGGINS 1:21:34
106 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 1:21:54
107 Julián Arredondo (Col) Trek-Segafredo 1:22:40
108 William Routley (Can) Rally Cycling 1:22:50
109 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 1:23:09
110 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin 1:23:16
111 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin 1:23:19
112 Andrew Tennant (GBr) Team WIGGINS 1:23:48
113 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 1:24:18
114 Chris Putt (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 1:24:35
115 Pierrick Naud (Can) Rally Cycling 1:26:07
116 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team 1:26:37
117 Oscar Clark (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 1:27:02
118 Andrew Fenn (GBr) Team Sky 1:28:27
119 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha 1:29:09
120 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team 1:30:07
121 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS 1:30:37
122 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk 1:30:48
123 Jake Kelly (GBr) Team WIGGINS 1:31:31
124 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 1:31:36
125 Tyler Farrar (USA) Dimension Data 1:31:42
126 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 1:31:48
127 Matthew Brammeier (Irl) Dimension Data 1:32:10
128 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 1:33:37
129 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk 1:34:32
130 John Murphy (USA) UnitedHealthcare 1:34:52
131 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team 1:37:46
132 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS 1:37:55
133 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team 1:43:17
Amy Pieters podała SD Worx do sądu. Nicholas van der Merwe wygrywa w Chełmży. Wiadomości i wyniki z czwartku, 2…
Sezon Wielkich Tourów obejmuje swe rządy. Przed kolarzami trzy tygodnie walki o bezcenną maglia rosa Giro d'Italia.
Demi Vollering (SD Worx-Protime) zdobyła na Alto del Fuerte Rapitan piąty etap La Vuelta Femenina oraz objęła prowadzenie w klasyfikacji…
Kirsten Faulkner wyczuła swój moment na Vuelta Femenina. Dominika Włodarczyk wraca do ścigania. Wyniki i informacje z 1 maja.
Kristen Faulkner (EF Education-Cannondale) wygrała w Saragossie czwarty odcinek La Vuelta Femenina.
Maxim van Gils (Lotto Dstny) wygrał we Frankfurcie nad Menem niemiecki klasyk Eschborn-Frankfurt.