Amgen Tour of California 2016: etap 3

Julian Alaphilippe udziela wywiadu.

Julian Alaphilipe (Etixx-Quick Step) po wspinaczce na Gibraltar Road w Santa Barbara wygrał królewski etap Tour of California.

Francuz na mecie zameldował się 15 sekund przed Amerykaninem Peterem Stetiną (Trek-Segafredo) oraz 25 sekund przed Nowozelandczykiem Georgem Bennettem (Team LottoNL - Jumbo), dzięki zdobytej przewadze obejmując prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Królewski etap kalifornijskiego wyścigu prowadził z Thousand Oaks w kierunku Santa Barbara, a kolarze finiszowali na 12-kilometrowej wspinaczce na Gibraltar Road. Na pierwszych 22 kilometrach zlokalizowano dwie górskie premie, po których do pokonania pozostawał około 100-kilometrowy płaski odcinek, kolejna wspinaczka i dojazd do finałowego podjazdu.

Pierwsza górska premia wyłoniła czołówkę w składzie Julian Arredondo (Trek-Segafredo), Oscar Clark (Holowesko Citadel), Gregory Daniel i Krists Neilands (Axeon Hagens Berman), Evan Huffman (Rally Cycling), Tanner Putt (Unitedhealthcare) oraz Andrew Tennant (Team Wiggins), która uzyskała niemal cztery minuty przewagi nad peletonem prowadzonym przez zespół Cannondale.

Huffman punktował na pierwszej premii, przez linię drugiej przeprowadził grupkę Clark, a peleton tracił w tym punkcie 3:45. Tempo nadawali kolarze Cannondale, na płaskim odcinku utrzymując różnicę na poziomie trzech minut. Trzecia górska premia przyniosła kolejne punkty Huffmanowi, ale bezpośrednia bliskość finałowej wspinaczki oznaczała, że ekipy zainteresowane walką w klasyfikacji generalnej rozpoczną pościg.

Putt i Daniel nie ociągali się dłużej i odjechali kompanom odjazdu. Peleton zwierał szyki, ale bez Brytyjczyka Petera Kennaugha (Team Sky), który wycofał się po kraksie.

Finałowy podjazd liczył 12 kilometrów przy średnim nachyleniu 8 procent. Dwójka rozpoczęła go z niewielkim zapasem 45 sekund. Peleton prowadziła zespół BMC, najpierw odczepiając lidera wyścigu - Bena Kinga (Cannondale) - a potem kończąc żywot ucieczki na 10 kilometrów przed metą.

Kolarze zespołu Axela Merckxa - Axeon Hagens Berman - nie zamierzali się poddawać. Do ataku zerwał się Nielson Powless, dość wcześnie rozpoczynając rajd na metę. 19-latek jechał bardzo odważnie, utrzymując prowadzenie 20-30 sekund nad topniejącą grupką zasadniczą.

4 kilometry przed metą do młodziana dojechali Peter Stetina (Trek-Segafredo) oraz Lachlan Morton (Jelly Belly). Amerykanin, powracający do rywalizacji po ciężkiej kontuzji odniesionej 13 miesięcy temu na trasie Vuelta al Pais Vasco, szybko wysforował się na prowadzenie i samotnie rozpoczął ostatni kilometr.

Kontrował George Bennett (Team LottoNL - Jumbo), ale ostatnie 1000 metrów należało do Juliana Alaphilippe'a (Etixx-Quick Step), który potężnym atakiem dopadł Stetinę i poprawił, samotnie meldując się na mecie i obejmując prowadzenie w klasyfikacji ogólnej. Powless mimo obecności znacznie mocniejszych rywali zdołał dojechać do mety na piątym miejscu.

Wyniki 3. etapu Amgen Tour of California 2016 (2.HC), Thousand Oaks - Santa Barbara County (167,5 km):

1 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                      4:36:59
2 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                                 00:15
3 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                            00:25
4 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                             00:27
5 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman                          00:30
6 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                           00:33
7 Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis                        00:35
8 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                                 00:48
9 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
10 Andrew Talansky (USA) Cannondale Pro Cycling                      00:59
11 Rob Britton (Can) Rally Cycling
12 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
13 Lawson Craddock (USA) Cannondale Pro Cycling                      01:02
14 Ruben Guerreiro (Por) Axeon Hagens Berman                         01:18
15 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare                            01:20
16 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk                             01:23
17 John Hornbeck (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
18 Jurgen Van den Broeck (Bel) Team Katusha                          01:31
19 Tao Geoghegan-Hart (GBr) Axeon Hagens Berman                      02:00
20 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare                            02:21
21 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                           02:24
22 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data                   02:38
23 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                             02:52
24 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                         02:54
25 Rob Squire (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
26 Robin Carpenter (USA) Holowesko-Citadel Racing Team               03:28
27 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky                               04:14
28 Nathan Haas (Aus) Dimension Data
29 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
30 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
31 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
32 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS                                 04:45
33 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo                         04:52
34 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha                              05:04
35 Ben King (USA) Cannondale Pro Cycling                             05:28
36 Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare
37 Jordan Cheyne (Can) Jelly Belly p/b Maxxis
38 Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis
39 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare                          05:49
40 Phillip Gaimon (USA) Cannondale Pro Cycling                       06:23
41 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                                07:38
42 Tiago Machado (Por) Team Katusha                                  08:44
43 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                           09:38
44 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
45 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
46 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
47 Gregory Daniel (USA) Axeon Hagens Berman
48 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team
49 Taylor Sheldon (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
50 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk                           10:39
51 Michael Sheehan (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
52 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
53 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
54 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
55 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
56 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
57 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
58 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko-Citadel Racing Team
59 Krists Neilands (Lat) Axeon Hagens Berman
60 Travis McCabe (USA) Holowesko-Citadel Racing Team                 10:46
61 Geoffrey Curran (USA) Axeon Hagens Berman                         10:48
62 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare                               11:58
63 Daniel Patten (GBr) Team WIGGINS
64 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling                                12:19
65 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                               12:35
66 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk                         13:08
67 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                               13:50
68 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
69 Adam de Vos (Can) Rally Cycling
70 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin
71 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
72 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
73 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk                              15:08
74 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
75 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                         15:10
76 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step                             15:43
77 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
78 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
79 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
80 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
81 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel Racing Team
82 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
83 Jesse Anthony (USA) Rally Cycling
84 Danny Pate (USA) Rally Cycling
85 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare                                16:16
86 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step                      16:41
87 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                             17:45
88 William Barta (USA) Axeon Hagens Berman                           17:58
89 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
90 Chris Putt (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
91 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
92 Michael Thompson (GBr) Team WIGGINS
93 Logan Owen (USA) Axeon Hagens Berman
94 Jake Kelly (GBr) Team WIGGINS
95 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
96 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team                                    18:05
97 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
98 Ben Wolfe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
99 Michael Mørkøv (Den) Team Katusha
100 Toms Skujins (Lat) Cannondale Pro Cycling
101 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
102 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS                                   18:31
103 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                                18:40
104 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk                     21:52
105 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team
106 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
107 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
108 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
109 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS
110 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
111 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
112 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
113 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
114 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
115 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare
116 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
117 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
118 Pierrick Naud (Can) Rally Cycling
119 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team
120 Evan Huffman (USA) Rally Cycling
121 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk
122 Patrick Bevin (NZl) Cannondale Pro Cycling
123 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
124 Matthew Brammeier (Irl) Dimension Data
125 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie
126 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
127 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
128 Xabier Zandio (Spa) Team Sky
128 Niccolò Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo
130 Alex Peters (GBr) Team Sky
131 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
132 Joseph Lewis (Aus) Holowesko-Citadel Racing Team
133 Andrew Tennant (GBr) Team WIGGINS
134 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
135 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
136 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
137 John Murphy (USA) UnitedHealthcare
138 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
139 William Routley (Can) Rally Cycling
140 Marco Haller (Aut) Team Katusha                                  22:00
141 Oscar Clark (USA) Holowesko-Citadel Racing Team                  22:17
142 Julián Arredondo (Col) Trek-Segafredo                            22:32
143 Wouter Wippert (Ned) Cannondale Pro Cycling                      22:58
DNF Peter Kennaugh (GBr) Team Sky

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

1 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     12:49:47
2 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                                 00:19
3 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                            00:31
4 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                             00:37
5 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman                          00:40
6 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                           00:43
7 Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis                        00:45
8 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                                 00:58
9 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
10 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                              01:09
11 Rob Britton (Can) Rally Cycling
12 Andrew Talansky (USA) Cannondale Pro Cycling
13 Lawson Craddock (USA) Cannondale Pro Cycling                      01:12
14 Ruben Guerreiro (Por) Axeon Hagens Berman                         01:28
15 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare                            01:30
16 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk                             01:33
17 John Hornbeck (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
18 Jurgen Van den Broeck (Bel) Team Katusha                          01:41
19 Tao Geoghegan-Hart (GBr) Axeon Hagens Berman                      02:10
20 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare                            02:31
21 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                           02:34
22 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data                   02:48
23 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                             03:02
24 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                         03:04
25 Rob Squire (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
26 Robin Carpenter (USA) Holowesko-Citadel Racing Team               03:38
27 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin                    04:23
28 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                               04:24
29 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
30 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
31 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS                                 04:55
32 Nathan Haas (Aus) Dimension Data                                  04:58
33 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo                         05:02
34 Ben King (USA) Cannondale Pro Cycling                             05:14
35 Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis                         05:38
36 Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare
37 Jordan Cheyne (Can) Jelly Belly p/b Maxxis
38 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha                              05:53
39 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare                          05:59
40 Phillip Gaimon (USA) Cannondale Pro Cycling                       06:33
41 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                                07:48
42 Tiago Machado (Por) Team Katusha                                  08:54
43 Gregory Daniel (USA) Axeon Hagens Berman                          09:46
44 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                           09:48
45 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
46 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team
47 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
48 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
49 Taylor Sheldon (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
50 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step                               10:49
51 Krists Neilands (Lat) Axeon Hagens Berman
52 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
53 Travis McCabe (USA) Holowesko-Citadel Racing Team                 10:56
54 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                                 11:05
55 Geoffrey Curran (USA) Axeon Hagens Berman                         11:09
56 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko-Citadel Racing Team                 11:19
57 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                          11:28
58 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare                               12:05
59 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling                                12:29
60 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                               12:45
61 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
62 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                               14:00
63 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
64 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
65 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky                                   15:53
66 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
67 Danny Pate (USA) Rally Cycling
68 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step                      16:51
69 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel Racing Team            17:40
70 William Barta (USA) Axeon Hagens Berman                           18:05
71 Logan Owen (USA) Axeon Hagens Berman                              18:08
72 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
73 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                           18:15
74 Toms Skujins (Lat) Cannondale Pro Cycling
75 Michael Mørkøv (Den) Team Katusha
76 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin                     18:26
77 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                                 18:50
78 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                                20:01
79 Adam de Vos (Can) Rally Cycling
80 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis                          20:10
81 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk                         20:29
82 Michael Sheehan (USA) Jelly Belly p/b Maxxis                      20:51
83 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk                           20:55
84 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                            20:57
85 Evan Huffman (USA) Rally Cycling                                  21:46
86 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                                    21:52
87 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                             21:58
88 Niccolò Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo                            22:02
89 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare
90 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
91 Patrick Bevin (NZl) Cannondale Pro Cycling
92 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
93 Alex Peters (GBr) Team Sky
94 Xabier Zandio (Spa) Team Sky
95 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step                            22:41
96 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare                                23:34
97 Oscar Clark (USA) Holowesko-Citadel Racing Team                   24:08
98 Marco Haller (Aut) Team Katusha                                   24:30
99 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk                            25:26
100 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       25:57
101 Jesse Anthony (USA) Rally Cycling                                26:01
102 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo                           26:24
103 Daniel Patten (GBr) Team WIGGINS                                 28:00
104 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       28:13
105 Michael Thompson (GBr) Team WIGGINS                              28:16
106 Chris Putt (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
107 Ben Wolfe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis                           28:23
108 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                         28:36
109 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS                                   28:49
110 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                             28:55
111 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk                             30:40
112 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                        30:42
113 Andrew Tennant (GBr) Team WIGGINS                                32:04
114 Pierrick Naud (Can) Rally Cycling                                32:10
115 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
116 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
117 William Routley (Can) Rally Cycling                              32:49
118 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
119 Julián Arredondo (Col) Trek-Segafredo                            32:50
120 Wouter Wippert (Ned) Cannondale Pro Cycling                      33:10
121 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                            33:17
122 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie                               33:22
123 Jake Kelly (GBr) Team WIGGINS                                    33:30
124 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling                      33:32
125 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team                                34:27
126 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team                                   36:10
127 Andrew Fenn (GBr) Team Sky                                       36:18
128 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
129 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk                        37:24
130 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
131 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
132 John Murphy (USA) UnitedHealthcare
133 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
134 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
135 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk
136 Joseph Lewis (Aus) Holowesko-Citadel Racing Team
137 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
138 Matthew Brammeier (Irl) Dimension Data                           38:17
139 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                              38:38
140 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS                            39:57
141 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team                                    40:12
142 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team                                  40:13
143 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                                   41:48

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: