Amgen Tour of California 2016: etap 2

Ben King (Cannondale) wygrał po udanej ucieczce drugi odcinek Wyścigu Dookoła Kalifornii.

Amerykanin na finiszu pokonał swojego rodaka Evana Huffmana (Rally Cycling). Spóźniony o 8 sekund peleton przyprowadził Norweg Alexander Kristoff (Katusha).

Drugi etap kalifornijskiej etapówki prowadził do Santa Clarita i naznaczony był czterema górskimi premiami. Zacięta walka o znalezienie się w ucieczce dnia trwała już na pierwszej, zlokalizowanej w obrębie pierwszy 22 kilometrów. Punktował Francuz Julian Alaphilippe (Etixx-Quick Step), acz drugiemu kolarzowi ubiegłorocznej edycji nie udało się odjechać od peletonu.

Na zjeździe czteroosobową ucieczkę utworzyli za to William Barta (Axeon Hagens Berman), Sindre Skjoestad Lunke (Giant-Alpecin), Evan Huffman (Rally Cycling) oraz Ben King (Cannondale), dość szybko zyskując siedem minut przewagi nad peletonem prowadzonym przez ekipy Tinkoff i Direct Energie.

Huffman wygrał drugą górską premię, a po długich zjazdach czwórka rozpoczęła szturm na trzecią wspinaczkę dnia, na 50 kilometrów przed metą notując zaledwie 3:30 zapasu nad rozpędzającym się peletonem, który liczył na przewiezienie przez dwie niedługie podjazdy sprinterów.

Trzecią premię wygrał Huffman, ale jego grupa zmniejszyła się do trzech, po tym jak tempa nie wytrzymał Lunke. Kolarz Rally Cycling zebrał też punkty na ostatnim podjeździe i trójka rozpoczęła ostatni wysiłek dnia - rajd na metę.

Barta miał defekt, a powrót do czołówki kosztował go sporo sił, co zakończyło przedwcześnie jego przygodę z ucieczką. Peleton zbliżał się, ale nie dość szybko by powstrzymać Kinga i Huffmana, którzy zdołali wyrwać zwycięstwo z rąk sprinterów i na ostatnich metrach rozegrali sprint.

King, mistrz USA z 2010 roku, poradził sobie z młodszym o rok rodakiem i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 2. etapu Amgen Tour of California 2016 (2.HC), South Pasadena - Santa Clarita (148,5 km):

  1 Ben King (USA) Cannondale Pro Cycling                      3:52:09
  2 Evan Huffman (USA) Rally Cycling
  3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        00:08
  4 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team
  5 Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo
  6 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
  7 Patrick Bevin (NZl) Cannondale Pro Cycling
  8 Nathan Haas (Aus) Dimension Data
  9 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
 10 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare
 11 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
 12 Travis McCabe (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
 13 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 14 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 15 Logan Owen (USA) Axeon Hagens Berman
 16 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 17 Ruben Guerreiro (Por) Axeon Hagens Berman
 18 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step
 19 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
 20 Michael Morkov (Den) Team Katusha
 21 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 22 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
 23 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
 24 Tao Geoghegan-Hart (GBr) Axeon Hagens Berman
 25 Alex Peters (GBr) Team Sky
 26 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
 27 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 28 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare
 29 Robin Carpenter (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
 30 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare
 31 Toms Skujins (Lat) Cannondale Pro Cycling
 32 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
 33 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
 34 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman
 35 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
 36 Jurgen Van den Broeck (Bel) Team Katusha
 37 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 38 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk
 39 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
 40 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 41 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
 42 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 43 Krists Neilands (Lat) Axeon Hagens Berman
 44 Rob Britton (Can) Rally Cycling
 45 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
 46 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
 47 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team
 48 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
 49 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare
 50 Lawson Craddock (USA) Cannondale Pro Cycling
 51 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
 52 Gregory Daniel (USA) Axeon Hagens Berman
 53 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 54 Phillip Gaimon (USA) Cannondale Pro Cycling
 55 Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis
 56 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 57 Laurens ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin
 58 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling
 59 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
 60 Andrew Talansky (USA) Cannondale Pro Cycling
 61 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS
 62 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
 63 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
 64 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
 65 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 66 Danny Pate (USA) Rally Cycling
 67 Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare
 68 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
 69 Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis
 70 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare
 71 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 72 Jordan Cheyne (Can) Jelly Belly p/b Maxxis
 73 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko-Citadel Racing Team
 74 John Hornbeck (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
 75 William Barta (USA) Axeon Hagens Berman
 76 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 77 Xabier Zandio (Spa) Team Sky
 78 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
 79 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie
 80 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 81 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha
 82 Sindre Skjostad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
 83 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 84 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
 85 Taylor Sheldon (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
 86 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
 87 Geoffrey Curran (USA) Axeon Hagens Berman                    00:19
 88 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin                00:37
 89 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              00:47
 90 Oscar Clark (USA) Holowesko-Citadel Racing Team              00:54
 91 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel Racing Team       01:55
 92 Rob Squire (USA) Holowesko-Citadel Racing Team               00:08
 93 Adam de Vos (Can) Rally Cycling                              06:09
 94 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
 95 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare                           07:19
 96 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
 97 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS                               10:16
 98 Pierrick Naud (Can) Rally Cycling
 99 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
100 William Routley (Can) Rally Cycling
101 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
102 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
103 Jesse Anthony (USA) Rally Cycling
104 Michael Thompson (GBr) Team WIGGINS
105 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie
106 Chris Putt (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
107 Ben Wolfe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
108 Michael Sheehan (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
109 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
110 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
111 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
112 Julián Arredondo (Col) Trek-Segafredo
113 Wouter Wippert (Ned) Cannondale Pro Cycling
114 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
115 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
116 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
117 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
118 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
119 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
120 Andrew Tennant (GBr) Team WIGGINS
121 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               14:24
122 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
123 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk                         15:30
124 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
125 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
126 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk
127 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
128 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
129 Daniel Patten (GBr) Team WIGGINS
130 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
131 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
132 Matthew Brammeier (Irl) Dimension Data
133 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
134 Jake Kelly (GBr) Team WIGGINS
135 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
136 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
137 John Murphy (USA) UnitedHealthcare
138 Joseph Lewis (Aus) Holowesko-Citadel Racing Team
139 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS                        18:03
140 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
141 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
142 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team
143 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
144 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team

Klasyfikacja po 2. etapie

  1 Ben King (USA) Cannondale Pro Cycling                      8:12:34
  2 Evan Huffman (USA) Rally Cycling                             00:08
  3 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                               00:14
  4 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        00:20
  5 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare                          00:21
  6 William Barta (USA) Axeon Hagens Berman
  7 Sindre Skjostad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin               00:23
  8 Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo                       00:24
  9 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
 10 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
 11 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
 12 Ruben Guerreiro (Por) Axeon Hagens Berman
 13 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare
 14 Travis McCabe (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
 15 Patrick Bevin (NZl) Cannondale Pro Cycling
 16 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 17 Logan Owen (USA) Axeon Hagens Berman
 18 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
 19 Tao Geoghegan-Hart (GBr) Axeon Hagens Berman
 20 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman
 21 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare
 22 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk
 23 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare
 24 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step
 25 Robin Carpenter (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
 26 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
 27 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 28 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 29 Krists Neilands (Lat) Axeon Hagens Berman
 30 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 31 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
 32 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 33 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 34 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
 35 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
 36 Jurgen Van den Broeck (Bel) Team Katusha
 37 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 38 Rob Britton (Can) Rally Cycling
 39 Alex Peters (GBr) Team Sky
 40 Toms Skujins (Lat) Cannondale Pro Cycling
 41 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
 42 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling
 43 Lawson Craddock (USA) Cannondale Pro Cycling
 44 Laurens ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin
 45 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
 46 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 47 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
 48 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 49 Gregory Daniel (USA) Axeon Hagens Berman
 50 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
 51 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 52 Andrew Talansky (USA) Cannondale Pro Cycling
 53 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
 54 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team
 55 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 56 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
 57 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
 58 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
 59 Phillip Gaimon (USA) Cannondale Pro Cycling
 60 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
 61 Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis
 62 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare
 63 Michael Morkov (Den) Team Katusha
 64 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 65 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS
 66 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
 67 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 68 Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare
 69 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
 70 Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis
 71 Danny Pate (USA) Rally Cycling
 72 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 73 Rob Squire (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
 74 Taylor Sheldon (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
 75 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 76 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie
 77 Jordan Cheyne (Can) Jelly Belly p/b Maxxis
 78 John Hornbeck (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
 79 Xabier Zandio (Spa) Team Sky
 80 Geoffrey Curran (USA) Axeon Hagens Berman                    00:35
 81 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                            00:40
 82 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko-Citadel Racing Team            00:54
 83 Nathan Haas (Aus) Dimension Data                             00:58
 84 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                     01:03
 85 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
 86 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha
 87 Oscar Clark (USA) Holowesko-Citadel Racing Team              02:06
 88 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel Racing Team       02:11
 89 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis                     02:19
 90 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                        02:20
 91 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              02:44
 92 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin                04:50
 93 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                           06:25
 94 Adam de Vos (Can) Rally Cycling
 95 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare                           07:35
 96 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
 97 Wouter Wippert (Ned) Cannondale Pro Cycling                  10:26
 98 Michael Sheehan (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
 99 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   10:28
100 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk                      10:30
101 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS                               10:32
102 Jesse Anthony (USA) Rally Cycling
103 Andrew Tennant (GBr) Team WIGGINS
104 Pierrick Naud (Can) Rally Cycling
105 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
106 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
107 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
108 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
109 Michael Thompson (GBr) Team WIGGINS
110 Chris Putt (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
111 Ben Wolfe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
112 Julián Arredondo (Col) Trek-Segafredo
113 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                     10:52
114 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo                       10:55
115 William Routley (Can) Rally Cycling                          11:11
116 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
117 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
118 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie                           11:44
119 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling                  11:54
120 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   12:44
121 Andrew Fenn (GBr) Team Sky                                   14:40
122 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
123 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk                    15:46
124 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
125 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
126 John Murphy (USA) UnitedHealthcare
127 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
128 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
129 Jake Kelly (GBr) Team WIGGINS
130 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
131 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
132 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk
133 Joseph Lewis (Aus) Holowesko-Citadel Racing Team
134 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
135 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
136 Daniel Patten (GBr) Team WIGGINS                             16:16
137 Matthew Brammeier (Irl) Dimension Data                       16:39
138 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                          17:00
139 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team                               18:19
140 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS
141 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team                                18:34
142 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team                              18:35
143 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team                            18:58
144 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                               20:10

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: