Giro d'Italia 2016: etap 1

Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) został zwycięzcą jazdy indywidualnej na czas, która otworzyła rywalizację na trasie 99. Giro d'Italia.

Faworyt miejscowych kibiców na dystansie 9,8 km w holenderskim Apeldoorn pokonał Słoweńca Primoza Roglica (LottoNL-Jumbo), który sklasyfikowany został z tym samym czasem. Trzeci Andrey Amador (Movistar) stracił 6 sekund.

18. miejsce wywalczył Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quick Step), który od zwycięzcy był wolniejszy o 20 sekund, Rafał Majka (Tinkoff) stracił 38 sekund, co było 60. wynikiem dnia.

Kolarze rywalizowali na szybkiej, tylko z kilkoma trudnymi zakrętami trasie, w równych, słonecznych warunkach atmosferycznych. Przejazd sprawił jednak niektórym problemy, ponieważ wywrócili się dwaj kandydaci do wysokich miejsc Jos van Emden (LottoNL – Jumbo) i Stefan Küng (BMC Racing Team).

Wyniki 1. etapu Giro d'Italia 2016 (GT), Apeldoorn (9,8 km, jazda indywidualna na czas):

  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        11:03
  2 Primož Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
  3 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team                00:06
  4 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   00:08
  5 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                       00:11
  6 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                00:12
  7 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                         00:13
  8 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo                       00:14
  9 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
 10 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         00:16
 11 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
 12 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
 13 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      00:17
 14 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 15 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                             00:18
 16 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        00:19
 17 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
 18 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                   00:20
 19 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge
 20 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                   00:21
 21 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 22 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   00:22
 23 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              00:24
 24 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      00:25
 25 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge                             00:26
 26 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale
 27 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                         00:27
 28 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                          00:28
 29 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 30 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 31 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           00:29
 32 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 00:30
 33 Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica-GreenEdge
 34 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team
 35 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling
 36 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                      00:31
 37 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
 38 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             00:32
 39 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
 40 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 41 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo                          00:33
 42 Ruben Plaza Molina (Spa) Orica-GreenEdge
 43 Rigoberto Uran Uran (Col) Cannondale
 44 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        00:34
 45 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Etixx - Quick-Step
 46 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 47 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 48 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     00:35
 49 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
 50 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
 51 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
 52 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
 53 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                  00:36
 54 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 55 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
 56 Christian Knees (Ger) Team Sky
 57 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Movistar Team            00:37
 58 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 59 Aleksei Tcatevich (Rus) Team Katusha
 60 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               00:38
 61 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
 62 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 63 Rein Taaramae (Est) Team Katusha
 64 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 65 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ                                  00:40
 66 Arnaud Demare (Fra) FDJ
 67 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky
 68 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff Team
 69 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
 70 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
 71 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                           00:41
 72 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
 73 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 74 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
 75 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo                           00:42
 76 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 77 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 78 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 79 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
 80 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
 81 Simon Clarke (Aus) Cannondale                                00:43
 82 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 83 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
 84 Artur Ershov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 85 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                       00:44
 86 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
 87 Julen Amezqueta (Spa) Southeast - Venezuela                  00:45
 88 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 89 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
 90 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
 91 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
 92 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge                             00:46
 93 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling
 94 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
 95 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
 96 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
 97 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    00:47
 98 Liam Bertazzo (Ita) Southeast - Venezuela
 99 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida
100 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
101 Daniel Martínez (Col) Southeast - Venezuela
102 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           00:48
103 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
104 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        00:49
105 Davide Formolo (Ita) Cannondale                              00:50
106 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
107 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale
108 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step
109 Philip Deignan (Irl) Team Sky
110 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
111 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
112 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
113 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           00:51
114 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
115 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge
116 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team                          00:52
117 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      00:53
118 Ian Boswell (USA) Team Sky
119 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
120 Marc Sarreau (Fra) FDJ                                       00:54
121 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                             00:55
122 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                          00:56
123 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
124 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
125 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
126 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                       00:57
127 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
128 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
129 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
130 Nathan Brown (USA) Cannondale                                00:58
131 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
132 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                               00:59
133 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
134 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step
135 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              01:01
136 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida
137 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
138 Omar Fraile Matarranz (Spa) Dimension Data                   01:02
139 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
140 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini
141 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               01:03
142 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                         01:04
143 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre - Merida
144 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
145 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
146 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                           01:05
147 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida
148 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
149 Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge
150 Mickael Delage (Fra) FDJ
151 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                    01:06
152 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida
153 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
154 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
155 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini                01:07
156 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                01:08
157 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
158 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
159 Filippo Pozzato (Ita) Southeast - Venezuela
160 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                             01:09
161 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
162 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                      01:11
163 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
164 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team
165 Matteo Busato (Ita) Southeast - Venezuela
166 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                          01:12
167 Biel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                            01:13
168 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 01:14
169 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
170 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
171 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini                01:15
172 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
173 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       01:16
174 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                         01:17
175 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                       01:18
176 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
177 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
178 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Southeast - Venezuela        01:20
179 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                            01:21
180 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data
181 Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini                        01:22
182 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo
183 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini              01:24
184 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                      01:25
185 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Cannondale           01:26
186 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                01:27
187 Manuel Belletti (Ita) Southeast - Venezuela
188 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini
189 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff Team                  01:29
190 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                    01:30
191 Caleb Ewan (Aus) Orica-GreenEdge                             01:31
192 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
193 Eugert Zhupa (Alb) Southeast - Venezuela                     01:33
194 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini              01:36
195 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                            01:41
196 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                             01:47
197 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling
198 Jakub Mareczko (Ita) Southeast - Venezuela                   01:48

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: