Karpacki Wyścig Kurierów 2016: etap 3

Hamish Schreurs (Klein Constantia) po finiszu na rynku w Ciężkowicach wygrał trzeci etap Karpackiego Wyścigu Kurierów.

Nowozelandczyk, młodzieżowy mistrz swojego kraju w wyścigu ze startu wspólnego, w trudnej końcówce pokonał Niemca Maxa Kantera (LKT Brandenburg) i Łotysza Kristsa Neilandsa, wygrywając swój drugi etap tegorocznej edycji i obejmując prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Czwartego dnia kolarskich zmagań Karpacki Wyścig Kurierów zawitał w końcu w nasze rodzime strony. W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na zawodników czekał liczący 150 kilometrów etap z Jabłonki do Ciężkowic. Na trasie wyznaczone zostały w sumie dwa lotne finisze Janom oraz cztery górskie premie CCC.
Pogoda dziś kolarzy nie rozpieszczała. Od rana było pochmurno i chłodno, wiał lekki wiatr, a w ciągu dnia co jakiś czas padało. Nic przyjemnego ścigać się w takich warunkach, ale takie już jest kolarstwo.

Zaraz po starcie kolarze rozpoczęli serię ataków. Było ich naprawdę wiele, każdy szukał swojego szczęśliwego biletu na odjazd. Aktywni bardzo byli kolarze reprezentacji Łotwy, a także ekipy Klein Contantia czy Team Wiggins, jednak nie udało się zawiązać żadnej składnej akcji przed pierwszą premią CCC. Tam komplet punktów zgarnął tam James Knox (Team Wiggins) przed Evgenim Koberniakiem (Reprezentacja Rosji) i Leonardo Tortomasim (Altopack-Eppela-Coppi Lunata).

Kilka kilometrów dalej na zawodników czekał lotny finisz, na którym cenne sekundy wywalczył Stephan Bakker (Cyclingteam Jo Piels). Tam też zawiązała się pierwsza ucieczka dnia, do której załapali się Artur Sowiński (Reprezentacja Polski), Michael Thompson (Team Wiggins), Maikel Bos (Cyclingteam Jo Piels), Carl Soballa (LKT Team Brandenburg), Nuno Bico (Klein Contantia) oraz Ward Jaspers (Lotto Soudal U23).

Choć przewaga czołówki nie osiągnęła nawet poziomu 2 minut, chłopacy z powodzeniem kręcili na zajętej pozycji przez długie kilometry. Między sobą rozegrali drugą z górskich premii CCC, która padła łupem Thompsona finiszującego przed mistrzem Portugalii Bico i Soballą.

Sytuacja na trasie uległą zmianie kiedy panowie zawitali do Tymbarku. Tam losy ucieczki podzieliły się. Na prowadzenie wysunęli się Bico i Ward, nadrabiając coraz więcej nad słabnącą czwórką która z czasem wchłonięta została przez peleton naciągany przez ekipę CCC Sprandi Polkowice.

Na premii górskiej CCC na podjeździe pod Pogorzelisko uciekający duet zameldował się z przewagą 1’10 względem peletonu, jednak zawodnikom ekip Klein Contantia i Lotto Soudal U23 nie starczyło już sił, by osiągnąć przed grupą zasadniczą ostatni z górskich finiszy, wyznaczony w Rozdzielu na 93. kilometrze trasy. Tam po ataku z peletonu punkty zdobyli James Know (Team Wiggins) i Kristis Neilands (Reprezentacja Łotwy), ale na krętym zjeździe ich akcja dobiegła końca.

Przez kilka kilometrów peleton jechał razem, a względny spokój przerwał skok kolejnego zawodnika jakże aktywnej dziś drużyny wspieranej przez kolarską legendę Sir Bradley’a Wigginsa. Tym razem był to Jake Kelly, do którego dołączył kadrowicz Łotwy Eriks Gavars. Dwójka uzyskała półtorej minuty przewagi i przez chwilę wydawało się, że powodzeniem zakończy swoją przygodę, ale ostatecznie młodym śmiałkom zabrakło sił i zostali wchłonięci przez mocno rozkręconą grupę.

O zwycięstwie zadecydował finisz z grupy, choć jak wiadomo, w Ciężkowicach prowadzi on do Rynku i jest bardzo trudny technicznie. Najlepiej poradził sobie z tym wyzwaniem Hamish Schreurs z Klein Contantia, pokonując na kresce o szerokość opony Maxa Kantera (LKT Team Brandenburg) oraz uciekającego już wcześniej Łotysza Kristisa Neilandsa. Dzięki zdobytej na mecie bonifikacie czasowej mistrz Nowej Zelandii powrócił na pozycję lidera klasyfikacji generalnej LOTTO Karpackiego Wyścigu Kurierów.

Bardzo cieszy mnie dzisiejszy sukces. To efekt ciężkiej pracy całej naszej drużyny, bez której nie stałbym dziś na podium i nie założyłbym ponownie koszulki lidera. Etap był trudny, prowadził po pagórkach, ale ja dobrze się czuję na takim terenie

- mówił na mecie Nowozelandczyk.

Jutro czeka nas ostatni etap i zapowiada się on na jeszcze bardziej wymagający. Nie będzie łatwo, ale zrobimy wszystko by bronić żółtego trykotu. Choć jedziemy w małym składzie, jest nas zaledwie pięciu, myślę, że możliwe jest kontrolowanie przebiegu rywalizacji. Musimy pozostać czujni i umiejętnie rozłożyć siły.

Wyniki 3. etapu Karpackiego Wyścigu Kurierów 2016 (2.2U), Jabłonka - Ciężkowice (150 km):

1. Hamish Schreurs (Klein Constantia)
2. Max Kanter (LKT Brandenburg)
3. Kristis Neilands (Reprezentacja Łotwy)
4. Sebastian Schonberger (Tirol)
5. Lubos Malovec (reprezentacja Słowacji)
6. Kelly Molly (Klein Constantia)
7. Yauheni Karaliok (Reprezentacja Białorusi)
8. Stephan Bakker (Jo Piels)
9. Patrick Bosman (Tirol)
10. Grigoriy Shtein (Astana City)

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: