Vuelta al Pais Vasco 2016: etap 1

Luis Leon Sanchez wygrał pierwszy odcinek 56. edycji Wyścigu Dookoła Kraju Basków.

Kolarz Astany na finiszowych metrach pokonał Daniela Navarro (Cofidis). Grupę w czasie zwycięzcy przyprowadził Simon Gerrans (Orica-GreenEdge).

Osiem górskich premii na dystansie 144 kilometrów zafundowali organizatorzy na początek ścigania w Baskonii. Krótko po starcie ucieczkę zawiązali Gianluca Brambilla (Etixx - Quick Step), Marcel Wyss (IAM Cycling), Nicolas Edet (Cofidis) i Jonathan Lastra (Caja Rural).

Peleton odpuścił akcję na 3 minuty. Sytuację kontrolowały ekipy Tinkoff i Orica. Z przodu długo nie zabawił Brambilla, który odpadł w okolicach półmetka.

Cała akcja dobiegła końca na leżącej 26 kilometrów przed metą przełęczy Ixua (kat. 1; 6,2 km; 7,02%). Skontrował tam Dario Cataldo. Kolarz Astany zyskał kilkanaście sekund, powiększając następnie przewagę na technicznych zjazdach do 34 sekund.

W pościg włączyły się zespoły Cannondale i Sky. Uciekający Włoch został złapany na ostatnim podjeździe Aiastia (kat. 2; 5,2 km; 5,48%). Kontrował Daniel Navarro, który z niewielkim zapasem nad rozciągniętym i rozerwanym peletonem, rozpoczął zjazd ku mecie.

Znakomitymi  umiejętnościami  zjazdowymi popisał się Luis Leon Sanchez. Zawodnik Astany dołączył do uciekiniera, nadając akcji więcej życia. Dwójka czując oddech pościgu na plecach utrzymała minimalną przewagę, a sprinterski pojedynek nieznacznie wygrał „Lulu” Sanchez.

Wyniki 1. etapu Vuelta al Pais Vasco 2016 (WT), Etxebarria - Markina-Xemein (144 km):

  1 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                    3:54:21
  2 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
  3 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
  4 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
  5 Simon Clarke (Aus) Cannondale
  6 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
  7 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step
  8 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
  9 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 10 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 11 Rui Costa (Por) Lampre - Merida
 12 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 13 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha
 14 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale
 15 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 16 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale
 17 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team
 18 Simon Yates (GBr) Orica-GreenEdge
 19 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 20 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
 21 Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge
 22 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
 23 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 24 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team
 25 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
 26 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 27 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 28 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 29 Pierre Rolland (Fra) Cannondale
 30 Lawson Craddock (USA) Cannondale
 31 Sergio Henao (Col) Team Sky
 32 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 33 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 34 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step
 35 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 36 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step
 37 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha
 38 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team
 39 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida
 40 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 41 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
 42 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida
 43 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 44 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
 45 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky
 46 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 47 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step
 48 Michael Woods (Can) Cannondale
 49 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 50 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
 51 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
 52 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    00:18
 53 Andre Cardoso (Por) Cannondale
 54 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
 55 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 56 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 57 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 58 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
 59 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
 60 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             01:13
 61 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              02:05
 62 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 63 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
 64 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
 65 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
 66 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 67 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 68 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 69 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 70 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo
 71 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 72 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
 73 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 74 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin
 75 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
 76 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
 77 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 78 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 79 Rodrigo Contreras (Col) Etixx - Quick-Step                   03:05
 80 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
 81 Jérémy Roy (Fra) FDJ
 82 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
 83 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 84 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 85 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits              05:07
 86 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 87 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            06:48
 88 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge
 89 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 90 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
 91 Steve Morabito (Swi) FDJ
 92 Davide Villella (Ita) Cannondale
 93 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 94 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 95 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
 96 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
 97 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 98 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge
 99 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team
100 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           07:13
101 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
102 Cédric Pineau (Fra) FDJ
103 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo
104 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
105 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
106 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
107 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA
108 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
109 David Tanner (Aus) IAM Cycling
110 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data                          08:24
111 Winner Anacona (Col) Movistar Team
112 Omar Fraile (Spa) Dimension Data
113 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida
114 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
115 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha
116 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
117 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
118 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
119 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
120 William Bonnet (Fra) FDJ
121 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
122 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
123 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
124 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
125 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
126 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
127 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
128 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
129 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 09:02
130 Anthony Roux (Fra) FDJ
131 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
132 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
133 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
134 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
135 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
136 Alex Howes (USA) Cannondale
137 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
138 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                    12:52
139 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
140 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
141 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
142 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
143 Arthur Vichot (Fra) FDJ
144 Mario Costa (Por) Lampre - Merida
145 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge
146 Xabier Zandio (Spa) Team Sky
147 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                            14:22
148 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
149 Artym Zakharov (Kaz) Astana Pro Team
150 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
151 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
152 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
153 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                        19:20
154 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
155 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
156 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff Team
157 Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team
158 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team

Klasyfikacja po 1. etapie:

  1 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                   03:54:21
  2 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
  3 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
  4 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
  5 Simon Clarke (Aus) Cannondale
  6 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
  7 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step
  8 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
  9 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 10 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 11 Rui Costa (Por) Lampre - Merida
 12 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 13 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha
 14 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale
 15 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 16 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale
 17 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team
 18 Simon Yates (GBr) Orica-GreenEdge
 19 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 20 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
 21 Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge
 22 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
 23 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 24 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team
 25 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
 26 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 27 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 28 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 29 Pierre Rolland (Fra) Cannondale
 30 Lawson Craddock (USA) Cannondale
 31 Sergio Henao (Col) Team Sky
 32 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 33 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 34 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step
 35 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 36 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step
 37 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha
 38 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team
 39 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida
 40 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 41 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
 42 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida
 43 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 44 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
 45 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky
 46 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 47 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step
 48 Michael Woods (Can) Cannondale
 49 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 50 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
 51 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
 52 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    00:18
 53 Andre Cardoso (Por) Cannondale
 54 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
 55 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 56 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 57 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 58 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
 59 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
 60 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             01:13
 61 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              02:05
 62 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 63 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
 64 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
 65 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
 66 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 67 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 68 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 69 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 70 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo
 71 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 72 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
 73 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 74 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin
 75 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
 76 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
 77 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 78 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 79 Rodrigo Contreras (Col) Etixx - Quick-Step                   03:05
 80 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
 81 Jérémy Roy (Fra) FDJ
 82 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
 83 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 84 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 85 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits              05:07
 86 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 87 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            06:48
 88 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge
 89 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 90 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
 91 Steve Morabito (Swi) FDJ
 92 Davide Villella (Ita) Cannondale
 93 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 94 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 95 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
 96 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
 97 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 98 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge
 99 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team
100 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           07:13
101 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
102 Cédric Pineau (Fra) FDJ
103 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo
104 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
105 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
106 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
107 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA
108 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
109 David Tanner (Aus) IAM Cycling
110 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data                          08:24
111 Winner Anacona (Col) Movistar Team
112 Omar Fraile (Spa) Dimension Data
113 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida
114 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
115 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha
116 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
117 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
118 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
119 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
120 William Bonnet (Fra) FDJ
121 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
122 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
123 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
124 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
125 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
126 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
127 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
128 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
129 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 09:02
130 Anthony Roux (Fra) FDJ
131 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
132 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
133 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
134 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
135 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
136 Alex Howes (USA) Cannondale
137 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
138 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                    12:52
139 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
140 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
141 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
142 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
143 Arthur Vichot (Fra) FDJ
144 Mario Costa (Por) Lampre - Merida
145 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge
146 Xabier Zandio (Spa) Team Sky
147 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                            14:22
148 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
149 Artym Zakharov (Kaz) Astana Pro Team
150 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
151 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
152 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
153 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                        19:20
154 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
155 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
156 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff Team
157 Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team
158 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: