Tour of Qatar 2016: etap 5

Alexander Kristoff (Katusha) zwycięstwem na finiszu w stolicy Kataru zamknął 15. edycję bliskowschodniego wyścigu.

Norweski sprinter na finiszu z peletonu pokonał Marka Cavendisha (Dimension Data) i Roya Jansa (Wanty - Groupe Gobert). Cavendish zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej Tour of Qatar.

Czterech pierwszych zawodników na starcie do ostatniego etapu mieściło się w 9 sekundach, co zwiastowało intrygującą końcówkę. Nim do niej doszło ucieczkę podjęli Steven Tronet (Fortuneo - Vital Concept), Jesse Sergent (Ag2r) i Tim Declercq (Topsport Vlaanderen). Trójka zdobyła 4 minuty przewagi, z której pozostała minuta 30 kilometrów przed metą.

Zespoły BMC i Katusha zadbały o doprowadzenie całego peletonu na ostatnią prostą. Finisz sprowadził się do pojedynku Cavendish - Kristoff, w którym minimalnie lepszy okazał się Norweg, ale druga pozycja "Manxmana" wystarczyła mu do obrony żółtej koszulki lidera.

Wyniki 5. etapu Tour of Qatar 2016 (2.HC), Sealine Beach Resort - Douha Corniche (114 km):

  1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                      2:56:16
  2 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
  3 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
  4 Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo - Vital Concept
  5 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
  6 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
  7 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
  8 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
  9 André Looij (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 10 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Team
 11 Andrea Palini (Ita) Skydive Dubai
 12 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
 13 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 14 Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group
 15 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
 16 Grzegorz Stępniak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 17 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
 18 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 19 Michael Carbel Svendgaard (Den) Stölting Service Group
 20 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
 21 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
 22 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 23 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept
 24 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 25 Marko Kump (Slo) Lampre - Merida
 26 Soren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin
 27 Brenton Jones (Aus) Drapac
 28 Carlos Alzate (Col) UnitedHealthcare Team
 29 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 30 Boris Vallee (Bel) Fortuneo - Vital Concept
 31 Kenny De Haes (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 32 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 33 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 34 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 35 Xhuliano Kamberaj (Alb) Skydive Dubai
 36 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 37 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
 38 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 39 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 40 Tomasz Kiendyś (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 41 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
 42 Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 43 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 44 Jason Lowndes (Aus) Drapac
 45 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
 46 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
 47 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 48 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team                        00:08
 49 Soufiane Haddi (Mar) Skydive Dubai
 50 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 51 Tim Kerkhof (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 52 Fabian Wegmann (Ger) Stölting Service Group
 53 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 54 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group
 55 Johan Vansummeren (Bel) AG2R La Mondiale
 56 Maher Hasnaoui (Tun) Skydive Dubai
 57 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 58 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
 59 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 60 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
 61 Wesley Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 62 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Team
 63 Steven Tronet (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 64 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Team
 65 Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 66 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 67 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
 68 Nils Politt (Ger) Team Katusha
 69 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
 70 Jesse Sergent (NZl) AG2R La Mondiale
 71 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 72 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 73 Kenneth Van Rooy (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 74 Michael Morkov (Den) Team Katusha                            00:15
 75 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18
 76 Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Team                     00:16
 77 Luke Keough (USA) UnitedHealthcare Team                      00:19
 78 Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 79 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 80 Bjorn Thurau (Ger) Wanty - Groupe Gobert                     00:22
 81 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 82 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
 83 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 84 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 85 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
 86 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
 87 Bernard Sulzberger (Aus) Drapac
 88 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
 89 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
 90 Bradley White (USA) UnitedHealthcare Team
 91 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise           00:29
 92 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18                      00:31
 93 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
 94 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha
 95 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
 96 Matthew Busche (USA) UnitedHealthcare Team
 97 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 98 Adil Jelloul (Mar) Skydive Dubai
 99 Ivan Santaromita (Ita) Skydive Dubai
100 Samuel Spokes (Aus) Drapac                                   00:34
101 Graeme Brown (Aus) Drapac
102 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                            00:37
103 Robin Stenuit (Bel) Wanty - Groupe Gobert
104 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                       00:39
105 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
106 Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert                     00:46
107 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
108 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data                          00:48
109 Matt Brammeier (Irl) Dimension Data
110 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
111 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
112 Mario Costa (Por) Lampre - Merida
113 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo - Vital Concept
114 Jesper Asselman (Ned) Roompot - Oranje Peloton               00:59
115 Peter Koning (Ned) Drapac
116 Alex Kirsch (Luxi) Stölting Service Group
117 Jordan Kerby (Aus) Drapac
118 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                            01:04
119 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group
120 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             01:19
121 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              01:26
122 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept                  01:27
123 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                         02:09
124 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept           02:32
125 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
126 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
127 Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton
128 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 18

Klasyfikacja końcowa

  1 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                       13:47:23
  2 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        00:05
  3 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      00:08
  4 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                       00:12
  5 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                    00:25
  6 Soren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin                00:36
  7 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                              00:47
  8 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Katusha                         00:55
  9 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                      00:56
 10 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          01:04
 11 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                           01:12
 12 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18                         01:19
 13 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo - Vital Concept                 01:22
 14 Michael Morkov (Den) Team Katusha                            01:36
 15 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18                            01:50
 16 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       02:09
 17 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team                        02:12
 18 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                     02:48
 19 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 20 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          02:51
 21 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                        03:10
 22 Nils Politt (Ger) Team Katusha                               03:20
 23 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18                           03:22
 24 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Team                     03:38
 25 Johan Vansummeren (Bel) AG2R La Mondiale                     03:45
 26 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise     03:48
 27 Soufiane Haddi (Mar) Skydive Dubai                           03:54
 28 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert                  03:59
 29 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale                      04:02
 30 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team                       04:09
 31 Xhuliano Kamberaj (Alb) Skydive Dubai                        04:12
 32 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha                         04:13
 33 Andrea Palini (Ita) Skydive Dubai                            04:15
 34 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             04:17
 35 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice                     04:22
 36 Steven Tronet (Fra) Fortuneo - Vital Concept                 04:23
 37 Marko Kump (Slo) Lampre - Merida
 38 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Team                04:35
 39 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                      04:37
 40 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                     04:47
 41 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                    05:13
 42 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                            05:32
 43 Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert                     06:03
 44 Matt Brammeier (Irl) Dimension Data                          06:05
 45 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert                    06:31
 46 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise         07:00
 47 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group                   08:09
 48 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             08:21
 49 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data                          09:02
 50 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      09:09
 51 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert                         09:19
 52 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept           09:47
 53 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             09:49
 54 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                         10:00
 55 Carlos Alzate (Col) UnitedHealthcare Team                    10:55
 56 Fabian Wegmann (Ger) Stölting Service Group                  11:00
 57 Boris Vallee (Bel) Fortuneo - Vital Concept                  11:38
 58 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                       12:23
 59 Tyler Farrar (USA) Dimension Data                            12:35
 60 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                       13:09
 61 Kenneth Van Rooy (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise         13:16
 62 Tomasz Kiendyś (Pol) CCC Sprandi Polkowice                   13:39
 63 Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Oranje Peloton             13:41
 64 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                        13:48
 65 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team                              13:53
 66 Brenton Jones (Aus) Drapac                                   13:54
 67 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Team                     13:56
 68 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo                    13:57
 69 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 70 Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton               13:58
 71 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                             14:05
 72 Wesley Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton                 14:12
 73 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 74 André Looij (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 75 Michael Carbel Svendgaard (Den) Stölting Service Group
 76 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team                        14:16
 77 Tim Kerkhof (Ned) Roompot - Oranje Peloton                   14:26
 78 Grzegorz Stępniak (Pol) CCC Sprandi Polkowice                14:39
 79 Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert                14:42
 80 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                      14:47
 81 Adil Jelloul (Mar) Skydive Dubai                             14:51
 82 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 15:05
 83 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 84 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo - Vital Concept                15:17
 85 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18                           15:18
 86 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 18
 87 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     15:22
 88 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo                       15:24
 89 Jesper Asselman (Ned) Roompot - Oranje Peloton               15:33
 90 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                   15:49
 91 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            15:57
 92 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              16:02
 93 Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group                   16:04
 94 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          16:09
 95 Bjorn Thurau (Ger) Wanty - Groupe Gobert                     16:16
 96 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                         17:00
 97 Graeme Brown (Aus) Drapac                                    17:06
 98 Alex Kirsch (Luxi) Stölting Service Group                    17:12
 99 Bernard Sulzberger (Aus) Drapac                              17:22
100 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18                      17:25
101 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
102 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                            17:38
103 Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton                     17:46
104 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                         18:07
105 Jason Lowndes (Aus) Drapac                                   18:13
106 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept                  18:27
107 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data                         18:48
108 Maher Hasnaoui (Tun) Skydive Dubai                           18:49
109 Ivan Santaromita (Ita) Skydive Dubai                         18:51
110 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise           18:59
111 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice                  19:07
112 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice                     19:19
113 Kenny De Haes (Bel) Wanty - Groupe Gobert                    19:41
114 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                            20:00
115 Matthew Busche (USA) UnitedHealthcare Team                   20:11
116 Mario Costa (Por) Lampre - Merida                            20:43
117 Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo - Vital Concept            22:16
118 Robin Stenuit (Bel) Wanty - Groupe Gobert                    22:22
119 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept                  22:35
120 Luke Keough (USA) UnitedHealthcare Team                      22:49
121 Jesse Sergent (NZl) AG2R La Mondiale                         24:11
122 Samuel Spokes (Aus) Drapac                                   24:21
123 Bradley White (USA) UnitedHealthcare Team                    26:25
124 Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Team                     26:29
125 Peter Koning (Ned) Drapac                                    26:33
126 Jordan Kerby (Aus) Drapac                                    27:20
127 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group                 27:24
128 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                    28:38

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: