MŚ Richmond 2015: drugie złoto juniorek dla Chloe Dygert, Skalniak – 3.

Amerykanka Chloe Dygert zdobyła tęczową koszulkę mistrzyni świata juniorek w wyścigu ze startu wspólnego.

Srebrny medal wywalczyła jej rodaczka Emma White, a brąz ponownie przypadł Agnieszce Skalniak.

Dziewczyny rywalizowały na pokonywanej 4 razy rundzie o długości 16,2 kilometrów i różnicy wzniesień 103 metrów, zlokalizowanej na zachód od centrum Richmond. Trasa była wymagająca technicznie, zwłaszcza ostatnie 4 kilometry pętli, gdzie leżały trzy krótkie podjazdy: wąski i kręty, brukowany Libby Hill (215 m; 8%), brukowana hopka na 23rd Street (185 m; 12%) oraz 295-metrowe wzniesienie na Governor Street (7%), za którym pozostawała 680-metrowa prosta na fałszywym wypłaszczeniu.

Polskie kolarstwo reprezentowały Marta Lach, Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik oraz trzecia w zeszłorocznym czempionacie Agnieszka Skalniak.

Skalniak rozpoczęła bardzo aktywnie, już na drugiej rundzie odjeżdżając z Amerykankami Emmą White i Chloe Dygert oraz Francuzką Juliette Labous. Czwórka początkowo miała tylko 20 sekund przewagi, ale w połowie trzeciego kółka różnica wzrosła do 50 sekund. Za plecami prowadzących próby kontrataków kasowały pozostałe Polki.

Ostatnią pętlę Dygert rozpoczęła z zapasem 20 sekund nad resztą ucieczki i 1:12 nad 22-osobową grupą pościgową.

18-letnia Amerykana przed czterema dniami nie dała najmniejszych szans rywalkom w jeździe na czas, dlatego samotna jazda nie stanowiła dla niej problemu. Bezpiecznie dowiozła prowadzenie do mety, z olbrzymią przewagą zdobywając swój drugi złoty medal w Richmond.

Za jej plecami ścigająca grupa zaczęła zmniejszać dystans do grupy Skalniak, ale na trudnej dla juniorek końcówce udało się utrzymać nieznaczną przewagę.

Wyniki Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym – wyścig ze startu wspólnego juniorek (CM), Richmond (64,9 km; 4 x 16,2 km):
  1 Chloe Dygert (USA)                               1:42:16
  2 Emma White (USA)                                   01:23
  3 Agnieszka Skalniak (Polska)                        01:28
  4 Yumi Kajihara (Japonia)                            01:41
  5 Susanne Andersen (Norwegia)
  6 Elisa Balsamo (Włochy)
  7 Grace Garner (Wielka Brytania)
  8 Yara Kastelijn (Holandia)
  9 Jessica Pratt (Australia)
 10 Ida Jansson (Szwecja)
 11 Sina Frei (Szwajcaria)
 12 Pernille Mathiesen (Dania)
 13 Katherine Maine (Kanada)
 14 Juliette Labous (Francja)
 15 Karlijn Swinkels (Holandia)
 16 Maelle Grossetete (Francja)
 17 Nicole Koller (Szwajcaria)
 18 Abby-Mae Parkinson (Wielka Brytania)
 19 Skylar Schneider (USA)
 20 Ingvild Gaskjenn (Norwegia)
 21 Anna-Leeza Hull (Australia)
 22 Ksenia Tcymbaliuk (Rosja)                          02:05
 23 Sofia Bertizzolo (Włochy)                          02:10
 24 Camila Valbuena (Kolumbia)                         02:16
 25 Nikola Noskova (Czechy)                            02:36
 26 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Hiszpania)         02:50
 27 Ashlyn Woods (USA)                                 03:45
 28 Lenny Druyts (Belgia)                              03:46
 29 Ema Manikaite (Litwa)
 30 Katia Ragusa (Włochy)
 31 Maaike Boogaard (Holandia)
 32 Fenna Vanhoutte (Belgia)
 33 Marta Lach (Polska)
 34 Wiktoria Pikulik (Polska)
 35 Elizabeth Holden (Wielka Brytania)
 36 Lisa Neumuller (Niemcy)
 37 Natalia Studenikina (Rosja)
 38 Christa Riffel (Niemcy)
 39 Eleanor Dickinson (Wielka Brytania)
 40 Liane Lippert (Niemcy)
 41 Chiara Zanettin (Włochy)
 42 Gillian Ellsay (Kanada)
 43 Lena Ostler (Niemcy)
 44 Hannah Gumbley (Nowa Zelandia)
 45 Nadia Quagliotto (Włochy)
 46 Lena Mettraux (Szwajcaria)                         04:04
 47 Iurani Blanco Calbet (Hiszpania)                   04:19
 48 Maria Calderon Fernandez (Hiszpania)               04:33
 49 Aafke Soet (Holandia)                              07:14
 50 Paula Patino (Kolumbia)
 51 Aline Seitz (Szwajcaria)                           07:17
 52 Claire Faber (Luksemburg)
 53 Georgia Catterick (Nowa Zelandia)
 54 Typhaine Laurance (Francja)                        07:27
 55 Marion Borras (Francja)                            07:28
 56 Mikayla Harvey (Nowa Zelandia)
 57 Kristina Selina (Rosja)
 58 Ciara Doogan (Irlandia)                            07:31
 59 Skye Davidson (Zimbabwe)                           07:45
 60 Anna Gabrielle Traxler (Kanada)                    07:54
 61 Eva Maria Palm (Belgia)                            08:27
 62 Daria Chechneva (Rosja)                            11:38
 63 Dayana Paspuezan (Ekwador)
 64 Ana Suarez (Ekwador)                               11:43
 65 Julyn Aguila (Meksyk)                              14:42
 66 Emeliah Harvie (Kanada)                            15:25
 67 Selma Svarf (Szwecja)                              17:14
DNF Daria Pikulik (Polska)
DNF Teresa Ripoll Sabate (Hiszpania)
DNF Helen Mitchell (Zimbabwe)
DNF Diana Ramos-Santiago (Puerto Rico)
DNF Alyson Chevez (Kostaryka)
DNF Frida Knutsson (Szwecja)
DNF Nathalie Bex (Belgia)
banner