Vuelta a Espana 2015: etap 9

Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) wygrał na Alto de Puig Llorença dziewiąty odcinek hiszpańskiego touru.

Holender, który powrócił na pozycję lidera, wyprzedził na ostatnich metrach Chrisa Froome'a (Team Sky) i Joaquima Rodriqueza (Katusha).

Piąty finiszował Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) i awansował na dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Ucieczka dnia powstała zaraz po starcie, w składzie Nikolas Maes, Pieter Serry i Maxime Bouet (wszyscy Etixx), Geraint Thomas (Sky), Lorrenzo Manzin (FDJ), Mattia Cattaneo (Lampre-Merida), Yohan Bagot (Cofidis), Maarten Tjallingii (LottoNL), Omar Fraile (Caja Rural), Tony Hurel (Europcar), Danny Van Poppel (Trek), Pavel Brutt (Tinkoff) i Jim Songezo (MTN). Po dłuższym pościgu do grupy dołączył Alexis Gougeard (Ag2r), a przewaga czternastki sięgnęła 5:40 (35 km).

Peleton napędzało paliwo Katushy. Doszło do kraksy, która na chwilę zatrzymała kilku kolarzy z czołówki wyścigu. Alejandro Valverde (Movistar) skorzystał z pomocy medycznej, ale obrażenia Hiszpana nie były poważne.

Różnica ustabilizowała się a poziomie 4 minut i dopiero przed pierwszym podejściem na Alto de Puig Llorença (kat. 2; 126,4 km; 3,3 km; 8,9%, maks. 22%) zasadnicza grupa zaczęła się zbliżać.

Stroma ścianka ograniczyła czołówkę do Fraile, Cattaneo, Serriego, Bagota, Boueta, Thomasa, Jima, Tjallingii i Brutta. 30 kilometrów przed metą przewaga spadła do 2 minut.

Z topniejącej powoli czołówki zaatakował Thomas, z którym ruszyli Bouet i Brutt. Przed finałem na Alto de Puig Llorença (kat. 1; 4,1 km; 8,9%) peleton znacznie przyspieszył, rozpoczynając wspinaczkę z minimalną stratą kilkunastu sekund.

Od samego podnóża ruszyli Valverde, Joaquim Rodriquez, Nairo Quintana (Movistar) i lider Esteban Chaves (Orica). Pierwszy dołączył do czwórki Majka.

Akcję podjął Tom Dumoulin. Holender narzucił wysokie tempo, następnie Fabio Aru (Astana) i znów Dumoulin.

Holender zaczął zyskiwać przewagę. Nie pozostało to bez odpowiedzi. Zaatakował Majka przed banerem oznaczającym ostatni kilometr. Polak zaczął się zbliżać do Dumoulina.

Ruszyli również Chris Froome z Rodriquezem, dociągając do Majki. Za ich plecami strzelił za to lider Chaves.

Trójka dojechała do kolarza prowadzącego kolarza z grupy Giant. Majce nachylenie zaczęło dawać się we znaki, natomiast niespełna 300 metrów przed metą Froome wyprowadził atak. Wydawało się, że Brytyjczyk sięgnie po etapową wiktorię, jednak ostatnie słowo należało do Dumoulina, który minął rywala na ostatnich 30 metrach.

Wyniki 9. etapu Vuelta a Espana 2015 (WT), Torrevieja – Cumbre del Sol. Benitachell (168,3 km):
  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                      4:09:55
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            00:02
  3 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         00:05
  4 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              00:16
  5 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               00:18
  6 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           00:20
  7 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       00:28
  8 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 00:31
  9 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    00:33
 10 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                           00:34
 11 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                             00:49
 12 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             00:55
 13 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   00:56
 14 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA                  00:59
 15 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
 16 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   01:08
 17 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         01:14
 18 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            01:18
 19 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  01:21
 20 Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar                       01:31
 21 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      01:37
 22 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                 01:48
 23 Rodolfo Torres (Col) Colombia                                01:52
 24 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 25 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
 26 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 27 Larry Warbasse (USA) IAM Cycling
 28 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits           02:06
 29 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 30 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                     02:16
 31 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                          02:17
 32 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                02:30
 33 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        02:45
 34 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      02:49
 35 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 36 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 37 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 38 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing                    03:01
 39 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        03:03
 40 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 41 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               03:21
 42 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                           04:13
 43 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         04:25
 44 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
 45 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
 46 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 47 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 48 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 49 Luis Mas (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 50 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        04:43
 51 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                       04:54
 52 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin
 53 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                     05:13
 54 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            05:14
 55 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        05:39
 56 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step
 57 Leonardo Duque (Col) Colombia                                06:09
 58 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo
 59 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 60 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
 61 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing                      06:12
 62 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      06:13
 63 Miguel Angel Rubiano (Col) Colombia
 64 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo
 65 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin
 66 Tiago Machado (Por) Team Katusha                             06:55
 67 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                            07:05
 68 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 69 Juan Pablo Valencia (Col) Colombia
 70 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 71 Mattia kat.aneo (Ita) Lampre-Merida
 72 Stephen Cummings (GBr) MTN - Qhubeka
 73 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step
 74 Ian Boswell (USA) Team Sky
 75 Javier Moreno (Spa) Movistar Team
 76 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge
 77 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin                         07:39
 78 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                             07:49
 79 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits            07:58
 80 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 81 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      08:22
 82 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 83 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                      08:23
 84 Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka                              08:25
 85 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 08:43
 86 Tony Hurel (Fra) Team Europcar                               09:12
 87 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          09:14
 88 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     09:30
 89 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step                        09:36
 90 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                   10:10
 91 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
 92 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                       10:44
 93 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                   10:47
 94 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                             12:26
 95 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                      13:37
 96 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                       13:44
 97 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            13:50
 98 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           13:53
 99 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling                             13:57
100 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
101 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
102 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
103 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
104 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
105 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
106 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling
107 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
108 Fabio Duarte (Col) Colombia
109 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
110 Christian Knees (Ger) Team Sky
111 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin
112 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
113 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
114 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
115 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
116 Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar
117 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale
118 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                           14:22
119 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   15:06
120 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
121 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge                          15:08
122 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                           15:10
123 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       15:19
124 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr                                  15:31
125 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
126 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA
127 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
128 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                               15:34
129 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
130 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                     15:41
131 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida                        15:51
132 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                              16:49
133 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
134 Natnael Berhane (Eri) MTN - Qhubeka
135 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ.fr                                  16:51
136 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
137 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
138 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin                      16:53
139 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
140 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin
141 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                          16:55
142 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
143 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                       17:08
144 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
145 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           17:53
146 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           18:19
147 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team
148 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
149 Carlos Quintero (Col) Colombia
150 Walter Pedraza (Col) Colombia
151 Alex Cano (Col) Colombia
152 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
153 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
154 Brayan Ramirez (Col) Colombia                                18:22
155 Olivier Le Gac (Fra) FDJ.fr
156 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
157 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo                    18:23
158 Antoine Duchesne (Can) Team Europcar
159 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                    19:09
160 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                             19:10
161 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida                            19:18
162 Kévin Reza (Fra) FDJ.fr                                      19:28
163 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                        19:33
164 Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge                          19:34
165 Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka                          19:41
166 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits              20:02
167 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
168 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
169 Dario kat.ldo (Ita) Astana Pro Team
170 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
171 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
172 Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
173 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
174 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                      20:08
175 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar                         20:17
176 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                           21:20
177 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo
178 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
179 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                      21:21
180 Caleb Ewan (Aus) Orica GreenEdge                             21:23
181 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                            22:59
182 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha                         26:46
DNS Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
DNS Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
DNF Thomas Degand (Bel) IAM Cycling

Punkty

  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           25 pkt
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               20
  3 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            16
  4 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 14
  5 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  12
  6 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                              10
  7 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           9
  8 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                     8
  9 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                        7
 10 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                               6
 11 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                                 5
 12 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                 4
 13 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                       3
 14 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA                      2
 15 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                             1
 16 Tony Hurel (Fra) Team Europcar                                  -5

Lotna premia - Bahía de Jávea, 153.8 km

  1 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      4 pkt
  2 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                            2
  3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                    1

Premie górskie

Alto de Puig Llorenca, 126.4 km

  1 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                         5 pkt
  2 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                            3
  3 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                     1

El Poble Nou de Benitatxell. Alto de Puig Llorença, 168.3 km

  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           10 pkt
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                6
  3 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             4
  4 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  2
  5 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   1

Drużynowo

  1 Team Sky                                                  12:31:07
  2 Movistar Team                                                02:03
  3 Team Katusha                                                 04:16
  4 Cofidis, Solutions Credits                                   05:20
  5 Caja Rural-Seguros RGA                                       05:29
  6 Trek Factory Racing                                          06:44
  7 IAM Cycling                                                  06:47
  8 BMC Racing Team                                              07:06
  9 Lotto Soudal                                                 07:10
 10 Astana Pro Team                                              07:47
 11 Etixx - Quick-Step                                           08:41
 12 Tinkoff-Saxo                                                 09:18
 13 AG2R La Mondiale                                             09:49
 14 Team Giant-Alpecin                                           10:56
 15 Team Europcar                                                11:13
 16 Cannondale-Garmin                                            11:37
 17 Colombia                                                     12:52
 18 Lampre-Merida                                                12:54
 19 Orica GreenEdge                                              13:47
 20 MTN - Qhubeka                                                14:42
 21 Team LottoNL-Jumbo                                           14:50
 22 FDJ.fr                                                       29:54
Klasyfikacja generalna po 9. etapie
  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                     35:22:13
  2 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         00:57
  3 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                         00:59
  4 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 01:07
  5 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              01:13
  5 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       01:17
  7 Nairo Quintana (Col) Movistar Team        
  8 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            01:18
  9 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               01:47
 10 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    01:52
 11 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   02:17
 12 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                           02:25
 13 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   02:26
 14 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                             03:13
 15 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  03:46
 16 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         04:04
 17 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            04:28
 18 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                        04:43
 19 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            04:47
 20 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              05:07
 21 Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar                       05:26
 22 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits           06:00
 23 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                 06:45
 24 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                     09:32
 25 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    10:27
 26 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing                    12:38
 27 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        13:47
 28 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      14:12
 29 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      15:36
 30 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA                  16:58
 31 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                   17:16
 32 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      17:56
 33 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step           18:28
 34 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      19:57
 35 Rodolfo Torres (Col) Colombia                                20:15
 36 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        21:21
 37 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             21:34
 38 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            21:54
 39 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            23:24
 40 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        25:01
 41 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  26:57
 42 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              27:04
 43 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin                     28:23
 44 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                             28:57
 45 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                          32:52
 46 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                       34:08
 47 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                     34:14
 48 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           35:15
 49 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA                  35:48
 50 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                36:39
 51 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 36:54
 52 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                           37:55
 53 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        38:02
 54 Tiago Machado (Por) Team Katusha                             38:04
 55 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         40:08
 56 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          40:19
 57 Miguel Angel Rubiano (Col) Colombia                          40:30
 58 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           40:54
 59 Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar                            41:42
 60 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           42:39
 61 Leonardo Duque (Col) Colombia                                43:04
 62 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               44:08
 63 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                45:50
 64 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       46:08
 65 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           46:15
 66 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin              46:40
 67 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            47:27
 68 Larry Warbasse (USA) IAM Cycling                             48:43
 69 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                49:07
 70 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        49:11
 71 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      49:40
 72 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling                             50:38
 73 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                          51:01
 74 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                           51:25
 75 Fabio Duarte (Col) Colombia                                  52:08
 76 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                          52:28
 77 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin                      53:01
 78 Mattia kat.aneo (Ita) Lampre-Merida                          53:10
 79 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo                              53:32
 80 Juan Pablo Valencia (Col) Colombia                           54:00
 81 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                           54:49
 82 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    54:58
 83 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              55:42
 84 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              56:12
 85 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin                        56:21
 86 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                     56:34
 87 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                           57:44
 88 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                             58:13
 89 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                      58:18
 90 Carlos Quintero (Col) Colombia                               58:48
 91 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin                         59:28
 92 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida                     01:00:39
 93 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   01:01:04
 94 Javier Moreno (Spa) Movistar Team                         01:01:05
 95 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step                    01:01:08
 96 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                     01:01:10
 97 Alex Cano (Col) Colombia                                  01:01:16
 98 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo                  01:01:17
 99 Olivier Le Gac (Fra) FDJ.fr                               01:01:57
100 Stephen Cummings (GBr) MTN - Qhubeka                      01:02:34
101 Dario kat.ldo (Ita) Astana Pro Team                       01:02:46
102 Natnael Berhane (Eri) MTN - Qhubeka                       01:03:18
103 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                 01:03:36
104 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                        01:04:22
105 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                01:05:01
106 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                         01:05:26
107 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits            01:05:29
108 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                     01:05:47
109 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing                   01:06:18
110 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step                     01:06:38
111 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  01:06:44
112 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin                        01:07:00
113 Luis Mas (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     01:07:20
114 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                          01:07:21
115 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            01:08:09
116 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                   01:08:40
117 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge                       01:11:57
118 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                     01:11:59
119 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                   01:12:42
120 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                    01:12:54
121 Christian Knees (Ger) Team Sky                            01:13:36
122 Ian Boswell (USA) Team Sky                                01:13:39
123 Kévin Reza (Fra) FDJ.fr                                   01:14:00
124 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                    01:14:08
125 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      01:14:31
126 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka                        01:14:32
127 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr                               01:14:43
128 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                01:15:11
129 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                        01:15:54
130 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo                 01:16:44
131 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team                     01:17:10
132 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                           01:17:46
133 Tony Hurel (Fra) Team Europcar                            01:17:48
134 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                  01:18:21
135 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                 01:19:15
136 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                            01:19:16
137 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale                 01:19:31
138 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                        01:20:09
139 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling                           01:20:40
140 Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka                           01:21:32
141 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida                         01:21:33
142 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr                               01:21:44
143 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                       01:22:20
144 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                      01:22:29
145 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits         01:23:41
146 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                         01:23:44
147 Walter Pedraza (Col) Colombia                             01:24:21
148 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo                          01:24:47
149 Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka                       01:26:04
150 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin              01:26:49
151 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing               01:26:52
152 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                      01:27:53
153 Brayan Ramirez (Col) Colombia                             01:28:31
154 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                01:28:45
155 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    01:29:05
156 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                     01:29:10
157 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits              01:29:46
158 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin                   01:30:22
159 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                         01:31:27
160 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                              01:32:05
161 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ.fr                               01:33:59
162 Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA        01:34:08
163 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                   01:34:18
164 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo               01:34:26
165 Antoine Duchesne (Can) Team Europcar                      01:35:50
166 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                         01:37:03
167 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                       01:37:43
168 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                            01:39:18
169 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                        01:39:50
170 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                          01:40:08
171 Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge                       01:43:17
172 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   01:43:45
173 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar                      01:45:26
174 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
175 Caleb Ewan (Aus) Orica GreenEdge                          01:46:51
176 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits           01:48:10
177 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                  01:52:42
178 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                       01:52:45
179 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                    01:52:51
180 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                 01:58:46
181 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida                         02:01:48
182 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha                      02:08:26

Klasyfikacja punktowa

  1 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                            71 pkt
  2 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          70
  3 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           67
  4 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                    56
  5 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            53
  6 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               43
  7 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                              42
  8 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 41
  9 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  40
 10 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                         36
 11 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                           32
 12 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                      31
 13 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       29
 14 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                       28
 15 Caleb Ewan (Aus) Orica GreenEdge                                25
 16 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                       23
 17 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA                     21
 18 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                           21
 19 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                       20
 20 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida                               20

Klasyfikacja górska

  1 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                        18 pkt
  2 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           13
  3 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       13
  4 Walter Pedraza (Col) Colombia                                    7
  5 Natnael Berhane (Eri) MTN - Qhubeka                              7
  6 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida                                7
  7 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                             6
  8 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  6
  9 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                6
 10 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             4
 11 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                               4
 12 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                      3
 13 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                           3
 14 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                                3
 15 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin                               3
 16 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                            3
 17 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   2
 18 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                       2
 19 Miguel Angel Rubiano (Col) Colombia                              2
 20 Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar                                2

Klasyfikacja kombinowana

  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                            6 pkt
  2 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                            11
  3 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            17
  4 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 22
  5 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               23
  6 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                    32
  7 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  35
  8 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                          98
  9 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                             100
 10 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                          101
 11 Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar                              102
 12 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    107
 13 Miguel Angel Rubiano (Col) Colombia                            115
 14 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      119
 15 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida                          160
 16 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida                              167
 17 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin                             184
 18 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                         239

Klasyfikacja drużynowa

  1 Team Sky                                                 106:20:45
  2 Movistar Team                                                06:02
  3 Astana Pro Team                                              11:51
  4 Team Katusha                                                 15:46
  5 Caja Rural-Seguros RGA                                       18:52
  6 Lotto Soudal                                                 21:33
  7 Trek Factory Racing                                          21:38
  8 Cofidis, Solutions Credits                                   22:35
  9 Etixx - Quick-Step                                           23:17
 10 Team Europcar                                                28:39
 11 BMC Racing Team                                              34:17
 12 Tinkoff-Saxo                                                 38:46
 13 Cannondale-Garmin                                            40:25
 14 Colombia                                                     50:09
 15 Lampre-Merida                                             01:04:28
 16 Team Giant-Alpecin                                        01:05:25
 17 AG2R La Mondiale                                          01:12:26
 18 MTN - Qhubeka                                             01:14:38
 19 IAM Cycling                                               01:14:53
 20 Team LottoNL-Jumbo                                        01:32:23
 21 Orica GreenEdge                                           01:34:04
 22 FDJ.fr                                                    01:41:27

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: