Tour de France 2015: etap 8

Francuz Alexis Vuillermoz po finiszu na Mur de Bretagne zdobył ósmy odcinek Tour de France.

27-letni kolarz Ag2r la Mondiale wyprzedził Daniela Martina (Cannondale-Garmin) i Alejandro Valverde (Movistar).

Lider wyścigu Chris Froome (Team Sky) zameldował się na mecie na 8. miejscu, natomiast najwyżej z Polaków, 96. był Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step).

Akcję dnia kilka kilometrów po ostrym starcie zawiązali Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18) i Sylvain Chavanel (IAM Cycling), do których dojechali Romain Sicard (Europcar) i Pierre-Luc Périchon (Bretagne).

Czwórka zdobyła niespełna 4 minuty przewagi (16 km). Z tyłu peleton napędzała ekipa Lotto-Soudal, pilnując by różnica bardziej nie wzrosła. Na górskiej premii, Col du Mont Bel-Air (kat. 4; 99,5 km; 1,5 km; 5,7%), wynosiła 2:12, a na lotnej (108,5 km) - 1:05.

Zaraz za premią niespodziewanie do przodu skoczyło kilkunastu zawodników, w tym Michał Gołaś i Michał Kwiatkowski (obaj Etixx-Quick Step). Czołówka została przez tą grupę doścignięta, następnie wyłoniła się z tego akcja w składzie Huzarski, Gołaś i Lars Bak (Lotto-Soudal).

40 kilometrów przed metą trójce udało się zdobyć 1:10. Pościg napędzali kolarze Cannondale-Garmin, a następnie pałeczkę przejęli Tinkoff-Saxo i Astana. Harcownicy walczyli dziennie, ulegając, gdy do końca pozostało jeszcze 8 kilometrów. "Huzarowi" na pocieszenie przypadła nagroda dla walczaka etapu.

Niemal cały peleton dotarł na wielkiej szybkości do końcowego podjazdu na Mur de Bretagne (kat. 3; 2 km; 6,9%). Trudna przeszkoda z każdym metrem zmniejszała stawkę do zwycięstwa. Zaskoczeniem było odpadnięcie Vincenzo Nibalego (Astana). 700 metrów przed kreską oderwał się Alexis Vuillermoz, za którym nieco spóźniony ruszył Daniel Martin. Francuz utrzymał bezpieczną przewagę, finiszując przed rozczarowanym Irlandczykiem.

fot. ASO/G.Demouveaux

Wyniki 8. etapu Tour de France 2015 (WT), Rennes – Mur de Bretagne (181,5 km):
  1 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                   4:20:55
  2 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin                        00:05
  3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       00:10
  4 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
  5 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
  6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
  7 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge
  8 Christopher Froome (GBr) Team Sky
  9 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
 10 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 11 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing
 12 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
 13 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 14 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo
 15 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step
 16 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
 17 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 18 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 19 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 20 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 21 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
 22 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 23 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 24 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 25 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 26 Paul Martens (Ger) Team LottoNL-Jumbo
 27 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 28 Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka                            00:20
 29 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing
 30 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 31 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
 32 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   00:25
 33 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         00:31
 34 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 35 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                                00:33
 36 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18
 37 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 38 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
 39 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 40 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
 41 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          00:41
 42 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
 43 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             00:45
 44 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 45 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement
 46 Pierrick Fedrigo (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 47 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
 48 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                00:59
 49 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 50 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha
 51 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
 52 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 53 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka                     01:02
 54 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 55 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 56 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         01:09
 57 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 58 Laurens Ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 59 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka
 60 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 61 Winner Anacona (Col) Movistar Team
 62 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida                       01:13
 63 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka
 64 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 65 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                                01:40
 66 Brice Feillu (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 67 José Mendes (Por) Bora-Argon 18
 68 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               02:00
 69 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
 70 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 71 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 72 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 73 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits              02:08
 74 Steve Morabito (Swi) FDJ.fr
 75 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          02:26
 76 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing
 77 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
 78 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo                       02:36
 79 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                     02:49
 80 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Garmin
 81 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
 82 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr
 83 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 84 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka
 85 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 86 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                         03:05
 87 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar
 88 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       03:08
 89 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
 90 José Herrada (Spa) Movistar Team
 91 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
 92 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
 93 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 94 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 95 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 96 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 97 Richie Porte (Aus) Team Sky
 98 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale                    03:26
 99 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
100 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                              03:34
101 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              03:59
102 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida
103 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement             04:02
104 Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement
105 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
106 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 04:07
107 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                04:28
108 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              04:39
109 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           04:52
110 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
111 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                   04:55
112 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
113 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                         05:14
114 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                           05:42
115 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
116 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin
117 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
118 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
119 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka                             06:12
120 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo
121 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
122 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing
123 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
124 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
125 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
126 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
127 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
128 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
129 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
130 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
131 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
132 Stephen Cummings (GBr) MTN - Qhubeka
133 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
134 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
135 Ian Stannard (GBr) Team Sky
136 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                      07:58
137 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
138 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
139 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
140 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
141 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
142 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
143 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
144 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
145 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
146 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
147 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
148 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
149 Pierre-Luc Perichon (Fra) Bretagne-Séché Environnement
150 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
151 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
152 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step
153 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
154 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18
155 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
156 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
157 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
158 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
159 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
160 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
161 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                09:09
162 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
163 Mark Cavendish (GBr) Etixx - Quick-Step
164 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
165 Luke Rowe (GBr) Team Sky
166 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka
167 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step
168 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
169 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
170 Frédéric Brun (Fra) Bretagne-Séché Environnement
171 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
172 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
173 Adriano Malori (Ita) Movistar Team
174 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka
175 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
176 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                09:49
177 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
178 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin                     10:58
179 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
180 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin
181 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Garmin
182 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Garmin
183 Wouter Poels (Ned) Team Sky
184 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18
185 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
DNS Luca Paolini (Ita) Team Katusha

Punkty

  1 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                        30 pkt
  2 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin                           25
  3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          22
  4 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                                  19
  5 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                                17
  6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         15
  7 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge                                13
  8 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               11
  9 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing                          9
 10 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                         7
 11 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing                       6
 12 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             5
 13 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                          4
 14 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                              3
 15 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                          2

Lotna premia - Gare de Moncontour, 108.5km

  1 Pierre-Luc Perichon (Fra) Bretagne-Séché Environnement          20 pkt
  2 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                            17
  3 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                              15
  4 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                               13
  5 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                                11
  6 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                         10
  7 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                            9
  8 Mark Cavendish (GBr) Etixx - Quick-Step                          8
  9 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                                   7
 10 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                                6
 11 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                             5
 12 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                                 4
 13 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               3
 14 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                               2
 15 Frédéric Brun (Fra) Bretagne-Séché Environnement                 1

Premie górskie

Col du Mont Bel-Air, 99.5km
  1 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                                1 pkt

Mur-de-Bretagne, 181.5km
  1 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         2 pkt
  2 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin                            1

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                             4:21:05
  2 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge
  3 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
  4 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
  5 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
  6 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
  7 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   00:15
  8 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         00:21
  9 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement         00:35
 10 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      00:59
 11 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                         02:58
 12 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 13 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 14 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               03:16
 15 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits          03:52
 16 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              04:29
 17 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                            04:42
 18 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                   04:45
 19 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
 20 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            06:02
 21 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
 22 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           07:48
 23 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
 24 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                       08:59
 25 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 26 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka
 27 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka
 28 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits          09:39
 29 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin                     10:48
 30 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18

Najbardziej waleczny kolarz

  1 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18

Drużynowo

  1 Tinkoff-Saxo                                              13:03:15
  2 BMC Racing Team
  3 Movistar Team
  4 Trek Factory Racing
  5 Ag2R La Mondiale                                             00:11
  6 Team Lotto NL - Jumbo                                        00:35
  7 Team Europcar                                                00:54
  8 IAM Cycling
  9 Team Giant-Alpecin                                           01:22
 10 Team Katusha                                                 01:38
 11 Astana Pro Team                                              01:58
 12 MTN-Qhubeka                                                  02:01
 13 Bretagne - Seche Environnement                               02:02
 14 Bora-Argon 18                                                02:16
 15 Cofidis, Solutions Credits                                   02:33
 16 Team Cannondale-Garmin                                       02:44
 17 Orica GreenEdge                                              02:58
 18 Etixx-Quick Step                                             03:21
 19 Lampre - Merida                                              03:28
 20 Team Sky                                                     03:47
 21 FDJ                                                          04:52
 22 Lotto-Soudal                                                 06:14
Klasyfikacja po 8. etapie
  1 Christopher Froome (GBr) Team Sky                         31:01:56
  2 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                               00:11
  3 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     00:13
  4 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                             00:26
  5 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      00:28
  6 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                      00:34
  7 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                          00:36
  8 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      01:07
  9 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step                       01:15
 10 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing                      01:32
 11 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       01:39
 12 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       01:47
 13 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        01:48
 14 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                           01:51
 15 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                01:52
 16 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           01:56
 17 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         02:00
 18 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                02:07
 19 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin                      02:49
 20 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         03:15
 21 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         03:45
 22 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              03:55
 23 Rui Costa (Por) Lampre-Merida                                04:33
 24 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         04:48
 25 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18                             04:57
 26 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     05:26
 27 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team                           06:03
 28 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         06:18
 29 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   06:33
 30 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Garmin                      07:07
 31 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin                        07:53
 32 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka                     08:19
 33 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           08:44
 34 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                   08:45
 35 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           10:02
 36 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                                10:16
 37 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement         10:40
 38 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          10:43
 39 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        12:37
 40 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo                        12:47
 41 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge                             12:48
 42 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge                            13:32
 43 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         14:14
 44 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                  14:34
 45 Steve Morabito (Swi) FDJ.fr                                  14:52
 46 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       15:11
 47 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            15:14
 48 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            15:33
 49 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          15:41
 50 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                           15:43
 51 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka              16:47
 52 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits          17:10
 53 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits              18:10
 54 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             18:38
 55 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                            19:15
 56 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          19:36
 57 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step                        19:39
 58 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                         19:40
 59 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      19:49
 60 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                             20:17
 61 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
 62 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team                          20:19
 63 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                     20:30
 64 Mark Cavendish (GBr) Etixx - Quick-Step                      20:36
 65 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                      20:39
 66 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                   21:21
 67 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka               21:29
 68 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 69 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                            21:43
 70 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       21:47
 71 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo                       21:53
 72 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing                       22:02
 73 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                22:34
 74 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            22:41
 75 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            23:11
 76 Tiago Machado (Por) Team Katusha                             23:13
 77 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne-Séché Environnement           23:16
 78 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr                               23:18
 79 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            23:46
 80 Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka                            23:48
 81 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       24:19
 82 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                           24:43
 83 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18                         25:08
 84 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        25:22
 85 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 25:25
 86 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Garmin                 25:34
 87 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                                25:46
 88 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 89 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                  26:04
 90 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                       26:21
 91 Paul Martens (Ger) Team LottoNL-Jumbo                        26:29
 92 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           26:30
 93 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing                    26:35
 94 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          26:47
 95 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka                             26:58
 96 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step                        27:10
 97 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo                  27:22
 98 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne-Séché Environnement         27:23
 99 Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement            28:16
100 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing                      28:39
101 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                           28:51
102 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   29:04
103 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                             29:56
104 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           29:59
105 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida                          30:34
106 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          30:46
107 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                              30:49
108 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                      30:52
109 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     31:21
110 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                31:29
111 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka                     31:44
112 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             31:51
113 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          32:09
114 Pierrick Fedrigo (Fra) Bretagne-Séché Environnement          32:46
115 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               32:47
116 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                          33:19
117 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida                       33:22
118 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                         33:40
119 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          34:13
120 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                      34:20
121 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                         34:41
122 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               34:42
123 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement             34:44
124 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       35:00
125 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling                           35:29
126 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida                        35:39
127 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     35:55
128 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       36:18
129 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              36:26
130 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         36:29
131 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                         37:37
132 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                         37:47
133 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing                   38:29
134 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     38:37
135 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 38:58
136 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin                          39:02
137 Brice Feillu (Fra) Bretagne-Séché Environnement              39:20
138 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                          39:43
139 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr                              39:59
140 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        40:32
141 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               40:34
142 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             41:45
143 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                41:47
144 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              42:46
145 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                            42:53
146 Pierre-Luc Perichon (Fra) Bretagne-Séché Environnement       43:16
147 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  44:04
148 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits          44:24
149 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal                          44:54
150 José Herrada (Spa) Movistar Team                             45:06
151 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                           45:17
152 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  46:09
153 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                       46:16
154 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                        47:08
155 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                            47:12
156 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                47:28
157 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              47:32
158 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Garmin                  47:49
159 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida                       48:01
160 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team                              48:08
161 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                     48:15
162 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin                     48:27
163 Winner Anacona (Col) Movistar Team                           48:36
164 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
165 Stephen Cummings (GBr) MTN - Qhubeka                         49:56
166 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka               50:28
167 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo                                50:56
168 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar                            51:13
169 José Mendes (Por) Bora-Argon 18                              51:23
170 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              51:24
171 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                          51:49
172 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing                     51:54
173 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                         52:12
174 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                           52:32
175 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         53:23
176 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale                    55:11
177 Laurens Ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     55:30
178 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                              56:28
179 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           57:42
180 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge                             59:20
181 Frédéric Brun (Fra) Bretagne-Séché Environnement          01:00:38
182 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            01:01:05
183 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team                          01:07:14
184 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:07:23
185 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                    01:11:13

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                                 213 pkt
  2 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                               210
  3 Mark Cavendish (GBr) Etixx - Quick-Step                        159
  4 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                        158
  5 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                              102
  6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         73
  7 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step                          63
  8 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                                61
  9 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                        52
 10 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               51
 11 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                           50
 12 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                            46
 13 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka                        45
 14 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin                           44
 15 Pierre-Luc Perichon (Fra) Bretagne-Séché Environnement          40
 16 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            39
 17 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          36
 18 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                            33
 19 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                        28
 20 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                      26

Klasyfikacja górska

  1 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka                         4 pkt
  2 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             2
  3 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         2
  4 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                              1
  5 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                                1
  6 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   1
  7 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                               1
  8 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                1
  9 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin                            1

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                            31:02:07
  2 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      00:56
  3 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           01:45
  4 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         03:04
  5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   06:22
  6 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement         10:29
  7 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge                             12:37
  8 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge                            13:21
  9 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                  14:23
 10 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits          16:59
 11 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                   21:10
 12 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                            21:32
 13 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            23:00
 14 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      25:35
 15 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           26:19
 16 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo                  27:11
 17 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                             29:45
 18 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     31:10
 19 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               32:36
 20 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     35:44
 21 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                         37:26
 22 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        40:21
 23 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits          44:13
 24 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin                     48:16
 25 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka               50:17
 26 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              51:13
 27 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                           52:21
 28 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         53:12
 29 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                              56:17
 30 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                    01:11:02

Klasyfikacja drużynowa

  1 BMC Racing Team                                           93:06:49
  2 Tinkoff-Saxo                                                 01:44
  3 Etixx-Quick Step                                             03:43
  4 Ag2R La Mondiale                                             05:55
  5 Team Giant-Alpecin                                           07:17
  6 Team Sky                                                     07:25
  7 Movistar Team                                                07:27
  8 Team Katusha                                                 09:34
  9 Cofidis, Solutions Credits                                   10:43
 10 Team Cannondale-Garmin                                       11:44
 11 Astana Pro Team                                              11:53
 12 Trek Factory Racing                                          13:05
 13 Team Lotto NL - Jumbo                                        14:34
 14 MTN-Qhubeka                                                  15:34
 15 IAM Cycling                                                  16:34
 16 Lotto-Soudal                                                 18:06
 17 Bora-Argon 18                                                19:10
 18 Team Europcar                                                23:51
 19 FDJ                                                          25:04
 20 Lampre - Merida                                              36:34
 21 Bretagne - Seche Environnement                               48:25
 22 Orica GreenEdge                                              53:44

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: