Tour des Fjords 2015: etap 5

Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka) zamknął wyścig Tour des Fjords. W klasyfikacji generalnej triumfował Austriak Marco Haller (Katusha).

Norweski sprinter w końcówce pokonał Daryla Impeya (Orica-GreenEdge) oraz Marco Hallera (Katusha), który dzięki wypracowanej na ostatnich kilometrach przewadze wywalczył pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Na podium wyścigu, za plecami austriackiego sprintera, stanął duet ekipy Trefor - Blue Water - Soren Kragh Andersen i Michael Olsson.

Ucieczkę na ostatnim etapie udało się sformować piątce zawodników. Po 70 kilometrach odjechali Wouter Mol (Join's - De Rijke), Pieters Jacobs (TopSport Vlaanderen-Baloise), Rasmus Quaade (Cult Energy), Etienne van Empel (Team Roompot Oranje Peloton) oraz Audun Flotten (Team Ringeriks Kraft), uzyskując 6 minut przewagi i liczyąc na to, że w pofałdowanej końcówce uda im się przeprowadzić decydujący atak przed nosem peletonu.

Pogonią kierowali kolarze Lotto Soudal/Joker, zostawiając zadanie dogonienia ucieczki na ostatnie kilometry. Przewaga spadała powoli, 20 kilometrów zegar sędziego pokazywał wciąż 1:40.

Zmęczeni uciekinierzy nie mieli jednak siły by zdecydować się na decydujący skok. Akcję skasowano w obrębie ostatnich 10 kilometrów, a chwilę potem atak przypuścił Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka). Norweg połączył siły z duetem Katushy - Svenem Erikiem Bystromem i Marco Hallerem - oraz z ciągnącym się na kole Darylem Impeyem (Orica-GreenEdge) i rozpoczął rajd na metę.

Grupka uzyskała 20 sekund zapasu nad niezorganizowanym pościgiem, a poświęcenie Bystroma pozwoliło na dojechanie na ostatnie dwa kilometry z niewielką przewagą. Sprint wygrał Hagen, przełamując niemoc trwającą od połowy 2013 roku. Trzeci na kresce Haller cieszył się z triumfu w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 5. etapu Tour des Fjords 2015 (2.1), Hinna Park - Stavanger (186 km):
  1 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka                   4:04:18
  2 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
  3 Marco Haller (Aut) Team Katusha
  4 Sven Erik Bystr m (Nor) Team Katusha                         00:06
  5 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                     00:15
  6 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka
  7 Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling
  8 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
  9 Daniel Hoelgaard (Nor) Team Joker
 10 Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling
 11 Michel Kreder (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
 12 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
 13 Paweł Franczak (Pol) Activejet Team
 14 Eduard Prades Reverte (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 15 Soren Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water
 16 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 17 Alexander Wetterhall (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 18 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
 19 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
 20 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
 21 Paweł Bernas (Pol) Activejet Team
 22 Frederik Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus
 23 Sam Oomen (Ned) Rabobank Development Team
 24 Haavard Blikra (Nor) Team Coop-Oster Hus
 25 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
 26 Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
 27 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 28 Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 29 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 30 Michael Olsson (Swe) Team Trefor - Blue Water
 31 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
 32 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 33 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
 34 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor
 35 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 36 August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus
 37 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 38 Jesus Ezquerra (Spa) Activejet Team
 39 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis
 40 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 41 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo
 42 Lennard Hofstede (Ned) Rabobank Development Team
 43 Asbjorn Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water
 44 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 45 Jan Maas (Ned) Rabobank Development Team
 46 Michał Podlaski (Pol) Activejet Team                         00:24
 47 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing                     00:37
 48 Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge                             00:47
 49 André Looij (Ned) Team Roompot Oranje Peloton                01:35
 50 Petter Theodorsen (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 51 Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot Oranje Peloton          01:40
 52 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no                      01:54
 53 Sebastian Balck (Swe) Team Tre Berg-Bianchi                  01:55
 54 Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team
 55 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor
 56 James Mc Laughlin (GBr) Madison Genesis
 57 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            02:15
 58 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                              02:21
 59 Wouter Mol (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke               02:30
 60 Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka                              03:17
 61 Torstein Traaen (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 62 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 63 Rasmus Christian Quaade (Den) Cult Energy Pro Cycling
 64 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert                  04:56
 65 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing                     06:38
 66 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 67 Marcus Faglum Karlsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 68 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis
 69 Michael Reihs (Den) Cult Energy Pro Cycling
 70 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
 71 Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft                     07:02
 72 Ike Groen (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke
 73 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka
 74 Adrian Gjolberg (Nor) Team Fixit.no
 75 Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka
 76 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Sparebanken Sor
 77 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 78 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker                     10:50
 79 Fridtjof Roinos (Nor) Team Sparebanken Sor
 80 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
 81 Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling
 82 Reinier Honig (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
 83 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha
 84 Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker
 85 Fillip Eidsheim (Nor) Team Fixit.no
DNF Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge
DNF Michał Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo
DNF Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
DNF Michael Carbel Svendgaard (Den) Cult Energy Pro Cycling
DNF Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Kamil Gradek (Pol) Activejet Team
DNF Taco Van Der Hoorn (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke
DNF Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke
DNF Mitchell Cornelisse (Ned) Rabobank Development Team
DNF Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team
DNF Torstein Stokkenes (Nor) Team Fixit.no
DNF Truls Engen Korsaeth (Nor) Team Joker
DNF Daniel Foder (Den) Team Trefor - Blue Water
DNF Thomas Nybo Riis (Den) Team Trefor - Blue Water
Klasyfikacja końcowa
  1 Marco Haller (Aut) Team Katusha                           22:18:47
  2 Soren Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water          00:12
  3 Michael Olsson (Swe) Team Trefor - Blue Water                00:24
  4 Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling              00:28
  5 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  00:39
  6 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge                            00:41
  7 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka                     00:46
  8 Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling                  00:47
  9 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        00:53
 10 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                        00:59
 11 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 12 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge                        01:06
 13 August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus                      01:13
 14 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 15 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo                  01:16
 16 Michel Kreder (Ned) Team Roompot Oranje Peloton              01:22
 17 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 18 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert                    01:24
 19 Sam Oomen (Ned) Rabobank Development Team
 20 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                     01:25
 21 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert                 01:32
 22 Paweł Bernas (Pol) Activejet Team
 23 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor                01:46
 24 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis
 25 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 26 Asbjorn Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water        01:59
 27 Frederik Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus                     02:00
 28 Lennard Hofstede (Ned) Rabobank Development Team             02:13
 29 Eduard Prades Reverte (Spa) Caja Rural-Seguros RGA           02:15
 30 Alexander Wetterhall (Swe) Team Tre Berg-Bianchi             02:29
 31 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                               02:31
 32 Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot Oranje Peloton          02:55
 33 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo                            03:15
 34 Petter Theodorsen (Nor) Team Ringeriks - Kraft               05:12
 35 Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge                             05:20
 36 Sebastian Balck (Swe) Team Tre Berg-Bianchi                  07:18
 37 Jan Maas (Ned) Rabobank Development Team                     08:19
 38 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Katusha                         09:29
 39 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  10:11
 40 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                              11:00
 41 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              11:14
 42 Marcus Faglum Karlsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi           11:51
 43 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          13:16
 44 Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA           15:41
 45 Daniel Hoelgaard (Nor) Team Joker                            15:55
 46 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert                  16:34
 47 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no                      16:58
 48 Michael Reihs (Den) Cult Energy Pro Cycling                  17:31
 49 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                  18:13
 50 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                               18:18
 51 Haavard Blikra (Nor) Team Coop-Oster Hus                     18:36
 52 Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team               18:39
 53 Jesus Ezquerra (Spa) Activejet Team                          18:47
 54 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                     20:09
 55 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            20:33
 56 André Looij (Ned) Team Roompot Oranje Peloton                22:57
 57 Audun Brekke Fl tten (Nor) Team Ringeriks - Kraft            24:58
 58 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            25:43
 59 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise         25:46
 60 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing                     25:58
 61 Wouter Mol (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke               26:58
 62 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor                    27:51
 63 Torstein Traaen (Nor) Team Ringeriks - Kraft                 28:01
 64 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                       28:24
 65 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge                             29:34
 66 Paweł Franczak (Pol) Activejet Team                          29:58
 67 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker                     30:46
 68 Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot Oranje Peloton          31:18
 69 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha                         31:46
 70 Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker                            33:05
 71 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Sparebanken Sor             34:20
 72 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis                         34:46
 73 Rasmus Christian Quaade (Den) Cult Energy Pro Cycling        35:38
 74 Fillip Eidsheim (Nor) Team Fixit.no                          37:05
 75 Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka                              37:07
 76 Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka                             40:40
 77 Fridtjof Roinos (Nor) Team Sparebanken Sor                   42:03
 78 Ike Groen (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke                42:07
 79 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing                     42:48
 80 Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft                     43:40
 81 Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling                     46:19
 82 James Mc Laughlin (GBr) Madison Genesis                      46:50
 83 Michał Podlaski (Pol) Activejet Team                         47:36
 84 Reinier Honig (Ned) Team Roompot Oranje Peloton              52:34
 85 Adrian Gjolberg (Nor) Team Fixit.no                          58:03

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: