Giro d'Italia 2015: etap 18

Philippe Gilbert (BMC Racing Team) wygrał po ucieczce osiemnasty etap włoskiej trzytygodniówki.

32-letni Belg na mecie w Verbania zameldował się samotnie, wyprzedzając Francesco Bongiorno (Bardiani) i Sylvaina Chavanela (IAM).

Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej umocnił się Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

Wypadki na odcinku determinowanym przez jeden trudny podjazd długo toczyły się w rytm nieudanych akcji zaczepnych. Dopiero na 44 kilometrze szczęście uśmiechnęło się do grupy w składzie Philippe Gilbert (BMC), Chad Haga (Giant), Davide Villella (Cannondale), Matteo Busato (Southeast), Pieter Weening (Orica), Roberto Ferrari (Lampre-Merida), Sylvain Chavanel (IAM), David De La Cruz (Etixx), Amaël Moinard (BMC), Francesco Bongiorno (Bardiani), Rinaldo Nocentini (Ag2r), Kanstantsin Siutsou (Sky) i Maxim Belkov (Katusha).

Uciekinierzy błyskawicznie wypracowali 6 minut przewagi (60 km), z czego nie dane było się cieszyć Cunego, gdyż po kraksie z Ferrarim musiał opuścić wyścig.

46 kilometrów przed metą ucieczka zameldowała się u podnóża Monte Ologno (kat. 1; 134,4 km; 10,4 km; 9%, maks. 13%) z zapasem blisko 12 minut. Stroma wspinaczka wyselekcjonowała kandydatów do etapowej glorii w składzie De La Cruz, Moinard, Bongiorno i Siutsou.

Z tyłu było jeszcze ciekawej. Przed samym podjazdem doszło w peletonie do kraksy, w której ucierpiał Grega Bole (CCC Sprandi), a zaplątał się Mikel Landa (Astana). Grupa Tinkoff-Saxo nie czekała na wicelidera, narzucając tempo dla Contadora. Hiszpan błyskawicznie zostawił wszystkich za plecami, w pojedynkę kontynuując wspinaczkę. Landa tracił do lidera niespełna półtorej minuty. Powoli odrabiał stratę, dochodząc liczną grupę Fabio Aru (Astana).

Do Contadora zdołał dołączyć Ryder Hesjedal (Cannondale), a następnie spadł jeden z uciekinierów i pomocnik Kanadyjczyka - Villella. Premię górską zdobyli ze stratą 7:43, grupa Landy - 8:50.

20 km przed metą do czołówki na zjazdach powrócił Gilbert, Nocentini, Chavanel i Busato. Były mistrz świata natychmiast skontrował, obejmując samotne prowadzenie, dzięki biernej postawie rywali.

Zawodnik BMC Racing Team nie wypuścił zwycięstwa z rąk, odnosząc swoje drugie zwycięstwo w tegorocznym Giro, natomiast Contador na mecie wyprzedził grupę Landy i Aru o ponad minutę.

fot. ANSA / DAL ZENNARO - ZENNARO - PERI

Wyniki 18. etapu Giro d'Italia 2015 (GT), Melide – Verbania (170 km):
  1 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                     4:04:14
  2 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                       00:47
  3 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           01:01
  4 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling
  5 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
  6 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step
  7 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
  8 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
  9 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           02:42
 10 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                         03:55
 11 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       06:05
 12 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo
 13 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                      06:38
 14 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                07:18
 15 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 16 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 17 Leopold Konig (Cze) Team Sky
 18 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
 19 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 20 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 21 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
 22 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
 23 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 24 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 25 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 26 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
 27 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 28 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 29 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
 30 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           11:34
 31 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 32 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling                    14:45
 33 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 34 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 35 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
 36 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
 37 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 38 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
 39 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 40 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
 41 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
 42 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step
 43 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 44 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
 45 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 46 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 47 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 48 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 49 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin
 50 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli
 51 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin
 52 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr
 53 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   19:33
 54 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                               21:10
 55 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 56 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 57 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 58 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 59 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
 60 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
 61 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 62 Igor Anton (Spa) Movistar Team
 63 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 64 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling
 65 Fabio Felline (Ita) TrekRacing
 66 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
 67 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
 68 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
 69 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
 70 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
 71 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 72 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
 73 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling
 74 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 75 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          21:57
 76 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 77 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
 78 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
 79 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
 80 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
 81 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 82 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 83 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling
 84 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge
 85 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
 86 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
 87 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 88 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 89 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
 90 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 91 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
 92 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
 93 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 94 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
 95 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
 96 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 97 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
 98 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
 99 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
100 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
101 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
102 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
103 Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing
104 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
105 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
106 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
107 Elia Viviani (Ita) Team Sky
108 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
109 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin
110 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
111 Kévin Reza (Fra) FDJ.fr
112 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
113 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
114 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
115 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
116 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
117 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
118 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
119 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
120 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
121 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
122 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
123 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo
124 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
125 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
126 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
127 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
128 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
129 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
130 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
131 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini
132 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
133 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
134 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
135 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
136 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
137 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
138 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
139 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
140 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
141 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
142 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
143 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling
144 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
145 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
146 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
147 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
148 Calvin Watson (Aus) TrekRacing                               22:50
149 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing                             22:51
150 Marco Coledan (Ita) TrekRacing
151 Fabio Silvestre (Por) TrekRacing
152 Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing
153 Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing
154 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling
155 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
156 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
157 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
158 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                   23:59
159 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice
160 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
161 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
162 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF                          25:19
163 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli
164 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
165 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                             25:39
DNF Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini
DNF Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal
DNF Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
DNF Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling

Punkty

  1 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                          45 pkt
  2 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                          21
  3 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                              13
  4 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             12
  5 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                              11
  6 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                        9
  7 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                         7
  8 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                        5
  9 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                               4
 10 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                             1

Premia górska

  1 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                          35 pkt
  2 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                              18
  3 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                       12
  4 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                              9
  5 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                           6
  6 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                         4
  7 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                               2
  8 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                        1

Klasyfikacja drużynowa

  1 BMC Racing Team                                           12:21:01
  2 Bardiani CSF                                                 11:20
  3 Astana Pro Team                                              13:35
  4 Team Cannondale - Garmin                                     19:09
  5 Lotto Soudal                                                 21:02
  6 Movistar Team
  7 Fdj
  8 Team Sky                                                     21:57
  9 Etixx - Quick-Step                                           22:12
 10 Ag2R La Mondiale
 11 Team Katusha                                                 28:14
 12 Southeast                                                    28:37
 13 IAM Cycling
 14 Tinkoff Saxo                                                 33:41
 15 Androni-Sidermec                                             34:54
 16 Team Giant - Alpecin                                         35:06
 17 Orica GreenEdge                                           
 18 Team Lotto Nl - Jumbo                                        41:19
 19 Lampre - Merida                                              49:33
 20 CCC Sprandi Polkowice
 21 Nippo - Vini Fantini                                         57:32
 22 Trek Factory Racing                                          57:38
Klasyfikacja po 18. etapie
  1 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                       72:23:09
  2 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      05:15
  3 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              06:05
  4 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            07:01
  5 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             09:40
  6 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 10:44
  7 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         11:05
  8 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   12:53
  9 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       13:01
 10 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                14:01
 11 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            15:17
 12 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                     17:12
 13 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          21:15
 14 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        21:25
 15 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          28:11
 16 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                      30:52
 17 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 33:24
 18 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                       41:13
 19 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   42:22
 20 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        46:40
 21 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                           53:39
 22 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       57:01
 23 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                       01:02:01
 24 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                          01:07:17
 25 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                     01:10:07
 26 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                          01:11:23
 27 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                        01:12:25
 28 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                    01:23:16
 29 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                01:26:50
 30 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                         01:31:47
 31 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                        01:33:01
 32 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling             01:34:43
 33 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                       01:35:35
 34 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                    01:36:07
 35 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                   01:40:16
 36 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                 01:44:58
 37 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling                 01:46:57
 38 Fabio Felline (Ita) TrekRacing                            01:47:20
 39 Igor Anton (Spa) Movistar Team                            01:47:27
 40 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                        01:47:40
 41 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice                    01:48:39
 42 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   01:49:10
 43 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                    01:51:45
 44 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                        01:55:25
 45 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                      02:01:54
 46 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                     02:02:16
 47 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                   02:04:27
 48 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                               02:04:59
 49 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling             02:05:15
 50 Sebastian Henao (Col) Team Sky                            02:07:35
 51 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                      02:07:54
 52 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice               02:09:01
 53 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                         02:09:07
 54 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                          02:11:15
 55 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                        02:12:00
 56 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                              02:14:22
 57 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo                             02:16:30
 58 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      02:16:34
 59 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                            02:21:09
 60 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice            02:23:43
 61 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                          02:23:53
 62 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini             02:25:10
 63 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli                  02:25:47
 64 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                      02:27:33
 65 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                        02:30:02
 66 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                        02:30:41
 67 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                  02:30:58
 68 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                        02:31:34
 69 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                   02:31:50
 70 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                         02:34:25
 71 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice               02:38:00
 72 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    02:38:18
 73 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                       02:38:49
 74 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                    02:39:44
 75 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli               02:42:59
 76 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                           02:44:11
 77 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        02:45:55
 78 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            02:46:12
 79 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                 02:46:46
 80 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                           02:47:04
 81 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            02:49:04
 82 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                          02:50:17
 83 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                    02:51:38
 84 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                    02:55:35
 85 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                          02:56:31
 86 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF                       02:57:26
 87 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                    02:59:59
 88 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                           03:03:30
 89 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                          03:04:24
 90 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
 91 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice              03:04:27
 92 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                03:05:06
 93 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                        03:07:46
 94 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                 03:08:13
 95 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling                  03:09:56
 96 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo               03:12:12
 97 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        03:12:57
 98 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                03:15:45
 99 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                  03:15:53
100 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                 03:17:39
101 Kévin Reza (Fra) FDJ.fr                                   03:17:41
102 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           03:19:34
103 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        03:19:36
104 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                           03:22:07
105 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                        03:26:11
106 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                 03:26:21
107 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                   03:27:34
108 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini            03:28:35
109 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         03:29:08
110 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                        03:29:51
111 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                      03:31:31
112 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                      03:33:06
113 Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing                           03:33:47
114 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       03:35:07
115 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      03:36:06
116 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       03:36:45
117 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin                    03:36:48
118 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                03:39:53
119 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling           03:39:56
120 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                            03:40:04
121 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         03:40:40
122 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo               03:42:05
123 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 03:42:30
124 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                03:42:59
125 Elia Viviani (Ita) Team Sky                               03:44:27
126 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                          03:45:13
127 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                   03:45:23
128 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice              03:50:43
129 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                             03:51:53
130 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                          03:52:10
131 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin                    03:53:45
132 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                       03:55:57
133 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                       03:56:04
134 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                       03:56:33
135 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                      03:57:40
136 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing                          03:58:36
137 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                     04:00:28
138 Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing                          04:00:46
139 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                04:02:06
140 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                     04:06:57
141 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli                  04:07:10
142 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   04:08:17
143 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          04:08:33
144 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     04:12:32
145 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice           04:12:50
146 Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing                           04:15:48
147 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                      04:16:18
148 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                             04:17:04
149 Fabio Silvestre (Por) TrekRacing                          04:19:01
150 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       04:19:50
151 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                              04:21:37
152 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           04:22:19
153 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           04:28:29
154 Calvin Watson (Aus) TrekRacing                            04:29:08
155 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini            04:32:25
156 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                     04:33:52
157 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  04:33:55
158 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                   04:36:10
159 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                   04:54:51
160 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                  05:32:51
161 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                            04:38:11
162 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                         04:44:07
163 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             04:46:52
164 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling                     04:53:26
165 Marco Coledan (Ita) TrekRacing                            04:56:07

Klasyfikacja punktowa

  1 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing                               159 pkt
  2 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                               142
  3 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                    134
  4 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                         128
  5 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                                 111
  6 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                             86
  7 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                         84
  8 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                75
  9 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                        72
 10 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                            66
 11 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                      60
 12 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      57
 13 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                       56
 14 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini                 55
 15 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         53
 16 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         50
 17 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                           49
 18 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini                  47
 19 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             43
 20 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 40

Klasyfikacja górska

  1 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      92 pkt
  2 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                             91
  3 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         73
  4 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                          68
  5 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                          53
  6 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           51
  7 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                             45
  8 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                              36
  9 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                          35
 10 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                      33
 11 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          28
 12 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                28
 13 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 26
 14 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                              24
 15 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                           24
 16 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             16
 17 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                              15
 18 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                  15
 19 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                             15
 20 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                       15

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                           72:29:14
  2 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       50:56
  3 Fabio Felline (Ita) TrekRacing                            01:41:15
  4 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                    01:45:40
  5 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                      01:55:49
  6 Sebastian Henao (Col) Team Sky                            02:01:30
  7 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                              02:08:17
  8 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      02:10:29
  9 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                            02:15:04
 10 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                      02:21:28
 11 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                        02:25:29
 12 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                   02:25:45
 13 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                         02:28:20
 14 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                       02:32:44
 15 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli               02:36:54
 16 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        02:39:50
 17 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                           02:57:25
 18 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                          02:58:19
 19 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                02:59:01
 20 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo               03:06:07
 21 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        03:06:52
 22 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                03:09:40
 23 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                        03:23:46
 24 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                      03:27:01
 25 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      03:30:01
 26 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       03:30:40
 27 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         03:34:35
 28 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 03:36:25
 29 Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing                          03:54:41
 30 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   04:02:12
 31 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          04:02:28
 32 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     04:06:27
 33 Fabio Silvestre (Por) TrekRacing                          04:12:56
 34 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           04:16:14
 35 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           04:22:24
 36 Calvin Watson (Aus) TrekRacing                            04:23:03
 37 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                     04:27:47
 38 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                  05:26:46

Klasyfikacja drużynowa

  1 Astana Pro Team                                          216:50:51
  2 BMC Racing Team                                              20:13
  3 Movistar Team                                                32:24
  4 Team Sky                                                     50:24
  5 Team Cannondale - Garmin                                  01:28:58
  6 Tinkoff Saxo                                              01:58:02
  7 Lotto Soudal                                              02:11:12
  8 Team Katusha                                              02:33:32
  9 Ag2R La Mondiale                                          03:00:50
 10 Fdj                                                       04:06:09
 11 Bardiani CSF                                              03:26:17
 12 Etixx - Quick-Step                                        03:26:24
 13 IAM Cycling                                               04:11:44
 14 Team Lotto Nl - Jumbo                                     04:13:10
 15 Southeast                                                 04:26:03
 16 CCC Sprandi Polkowice                                     04:28:37
 17 Lampre - Merida                                           04:49:54
 18 Orica GreenEdge                                           05:10:41
 19 Androni-Sidermec                                          05:19:14
 20 Nippo - Vini Fantini                                      05:49:52
 21 Trek Factory Racing                                       07:33:45
 22 Team Giant - Alpecin                                      07:50:28

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: