Giro d'Italia 2015: etap 16

Mikel Landa (Astana) został zwycięzcą królewskiego etapu Giro d'Italia w Aprica.

Drugi na mecie zameldował się Steven Kruijswijk (LottoNL), a trzeci lider wyścigu Alberto Contador (Tinkoff-Saxo).

19. przyjechał Grega Bole (CCC Sprandi), a na pozycjach 28. i 29., ze stratą 22:08 zameldowali się Sylwester Szmyd (CCC Sprandi) i Przemysław Niemiec (Lampre-Merida).

Szesnasty odcinek rozpoczął podjazd pod Campo Carlo Magno (kat. 2; 13 km; 13 km; 6,7%), gdzie zaczął tworzyć się odjazd. Ostatecznie po drugim wzniesieniu, Passo del Tonale (kat. 2; 55,2 km; 15,3 km; 6,1%), z przewagą 2:20 jechali Przemysław Niemiec (Lampre-Merida), Ryder Hesjedal (Cannondale), Nikolay Mihaylov (CCC Sprandi), Ruben Fernandez (Movistar), Sander Armée (Lotto), Franco Pellizotti (Androni), Fabio Felline (Trek), David de la Cruz (Etixx), Edoardo Zardini (Bardiani), Brent Bookwalter (BMC) i Simon Clarke (Orica).

Peleton napędzany przez Tinoff-Saxo nie odpuścił ucieczce, dlatego podczas pierwszej wspinaczki do Aprica (kat. 3; 102,2 km; 14 km; 3,5%, maks. 15%) z czołówki zaatakował Hesjedal. Kanadyjczyk na górskiej premii zameldował się z przewagą minuty nad grupą Niemca i 2 minut nad grupą zasadniczą.

Na zjazdach zaszaleli kolarze Katushy, rozbijając peleton, dodatkowo defekt złapał lider, który spadł do dalszej grupki, ze stratą do zasadniczej 40 sekund. Przyspieszenie sprawiło, że ucieczka została doścignięta. Z przodu tempo narzucały zespoły Astany i Katushy, z tyłu gonił Tinkoff-Saxo. W efekcie Passo del Mortirolo (kat. 1; 142,1 km; 11,9 km; 10,9%, maks. 18%) Contador rozpoczął ze stratą 52 sekund.

Słynna wspinaczka natychmiast dokonała brutalnej selekcji. Z przodu pozostali Fabio Aru, Mikel Landa (obaj Astana) i Steven Kruijswijk. Różowa koszulka powoli odrabiała straty, dochodząc do Aru i Landy 8 km przed końcem podjazdu. Nieco wyżej kręcił Kruijswijk, który odjechał dwójce z Astany.

Contador po chwili oddechu wyprowadził atak. Za Hiszpanem ruszył Landa, zostawiając wyraźnie słabszego Aru. Obok wicelidera pojawił się za to Yury Trofimov (Katusha).

Goniąca dwójka łatwo dopadła prowadzącego Holendra, natomiast Trofimov odjechał słabnącemu Aru. To samo zrobił również Hesjedal, dołączając do kolarza Katushy.

Utrzymujący się na czele Kruijswijk, Contador i Landa spokojnie dojechali do premii, zjazdy rozpoczynając z przewagą 56 sekund nad Trofimovem i Hesjedalem. Aru wyprzedzony przez Andreya Amadora (Movistar) tracił tam 2 minuty.

Dobrze zjeżdżający Trofimov oderwał się od Hesjedala. Po defekcie Aru odpadł od Amadora. Kostyrokańczyk dojechał natomiast do Kanadyjczyka.

To wszystko działo się za plecami czołowej trójki, która finałową wspinaczkę do Aprica (14 km; 3,5%, maks. 15%) rozpoczęła z zapasem ponad minuty nad Trofimovem.

Niespełna 5 km przed metą zaatakował Kruijswijk, skontrował Landa, odjeżdżając po swoje drugie zwycięstwo etapowe i pozycję wicelidera. Contador trzymał się Holendra, spokojnie dojeżdżając do Aprica.

fot. fot. ANSA / DAL ZENNARO - ZENNARO - PERI

Wyniki 16. etapu Giro d'Italia 2015 (GT), Pinzolo – Aprica (177 km):
  1 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                    5:02:51
  2 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   00:38
  3 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo
  4 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             02:03
  5 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
  6 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       02:10
  7 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              02:51
  8 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         03:16
  9 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 03:19
 10 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
 11 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr
 12 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                     06:18
 13 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 14 Igor Anton (Spa) Movistar Team
 15 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           08:13
 16 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 17 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        10:31
 18 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
 19 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice
 20 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 21 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step
 22 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 23 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 24 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        14:38
 25 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 26 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
 27 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                              18:01
 28 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  22:08
 29 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
 30 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling
 31 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 32 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling
 33 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
 34 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
 35 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 36 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin
 37 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 38 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 39 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 40 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 41 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 42 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 43 Fabio Felline (Ita) TrekRacing
 44 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 45 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 46 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 47 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
 48 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 49 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step
 50 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
 51 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini
 52 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
 53 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 54 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
 55 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 56 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           23:10
 57 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli                  24:39
 58 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           25:09
 59 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                           27:50
 60 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 61 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling
 62 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
 63 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
 64 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                            28:22
 65 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 66 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
 67 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           31:37
 68 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 69 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin
 70 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
 71 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
 72 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin
 73 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 74 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
 75 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 76 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
 77 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 78 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
 79 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
 80 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo
 81 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
 82 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 83 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli
 84 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 85 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 86 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
 87 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
 88 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 89 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
 90 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 91 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
 92 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli
 93 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling
 94 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
 95 Kévin Reza (Fra) FDJ.fr
 96 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
 97 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 98 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
 99 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
100 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr
101 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
102 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
103 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
104 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
105 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
106 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
107 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                             33:07
108 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
109 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
110 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini               33:36
111 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling
112 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
113 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                      35:55
114 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                         37:54
115 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge
116 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
117 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
118 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
119 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
120 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
121 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal
122 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
123 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin                       38:16
124 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
125 Elia Viviani (Ita) Team Sky
126 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
127 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling
128 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
129 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
130 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
131 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
132 Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing
133 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
134 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
135 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli
136 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
137 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
138 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
139 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
140 Calvin Watson (Aus) TrekRacing
141 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini
142 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
143 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
144 Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing
145 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
146 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling                        38:19
147 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
148 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
149 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
150 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
151 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
152 Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing
153 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
154 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
155 Marco Coledan (Ita) TrekRacing
156 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
157 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing
158 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
159 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling
160 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
161 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
162 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
163 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
164 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
165 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
166 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                              39:50
167 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                40:19
168 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
169 Fabio Silvestre (Por) TrekRacing
170 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
DNS Richie Porte (Aus) Team Sky
DNF Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
DNF Gang Xu (Chn) Lampre-Merida
DNF Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal

Punkty

  1 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         15 pkt
  2 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          14
  3 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      12
  4 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                              9
  5 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                               8
  6 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                 7
  7 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                                6
  8 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  4
  9 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                       4
 10 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                                4
 11 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 12 Leopold Konig (Cze) Team Sky
 13 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
 14 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha

Premie górskie

Campo Carlo Magno - km. 13

  1 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                          15 pkt
  2 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                       8
  3 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                              6
  4 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                               4
  5 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                           2
  6 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice                     1

Passo del Tonale - km. 55

  1 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                             15 pkt
  2 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                       8
  3 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                               6
  4 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                           4
  5 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                                  2
  6 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                           1

Aprica - km. 102

  1 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                           7 pkt
  2 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                           4
  3 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                        2
  4 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                                  1

Passo del Mortirolo - km. 140

  1 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      35 pkt
  2 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                             18
  3 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         12
  4 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                 9
  5 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                           6
  6 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                                4
  7 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  2
  8 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                             1

Aprica - km. 174

  1 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                          7 pkt
  2 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       4
  3 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                              2
  4 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                 1

Lotne premie

Corteno Golgi - km. 94

  1 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                              10 pkt
  2 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                       6
  3 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                           3
  4 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                           2
  5 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                                  1

Tirano - km. 118

  1 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          10 pkt
  2 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                                6
  3 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                             3
  4 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                 2
  5 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                               1

Drużynowo

  1 Astana Pro Team                                           15:21:55
  2 Movistar Team                                                05:30
  3 BMC Racing Team                                              08:38
  4 Lotto Soudal                                                 21:22
  5 Team Sky                                                     22:36
  6 AG2R La Mondiale
  7 Cannondale-Garmin                                            25:34
  8 Team LottoNL-Jumbo                                           31:32
  9 Bardiani CSF                                                 35:00
 10 Team Katusha                                                 39:11
 11 FDJ.fr                                                       39:55
 12 CCC Sprandi Polkowice                                        41:25
 13 Etixx - Quick-Step
 14 Tinkoff-Saxo                                                 46:43
 15 Androni Giocattoli                                           57:32
 16 Southeast Pro Cycling                                        58:44
 17 Nippo - Vini Fantini                                      01:12:00
 18 Orica GreenEdge
 19 IAM Cycling                                               01:12:11
 20 Lampre-Merida                                             01:13:30
 21 Trek Factory Racing                                       01:25:18
 22 Team Giant-Alpecin                                        01:34:03
Klasyfikacja po 16. etapie
  1 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                       65:04:59
  2 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      04:02
  3 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              04:52
  4 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            05:48
  5 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             08:27
  6 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 09:21
  7 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         09:52
  8 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   11:40
  9 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                12:48
 10 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       12:49
 11 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            14:04
 12 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                     15:49
 13 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        19:50
 14 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                      22:12
 15 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          26:04
 16 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   26:30
 17 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          26:58
 18 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 27:20
 19 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                       32:33
 20 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                    37:22
 21 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                           37:47
 22 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        38:00
 23 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          46:09
 24 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                             46:43
 25 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       48:09
 26 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                     01:01:00
 27 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                          01:01:56
 28 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                        01:06:11
 29 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                       01:15:20
 30 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling             01:18:51
 31 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                    01:19:28
 32 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                         01:23:07
 33 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                01:25:02
 34 Igor Anton (Spa) Movistar Team                            01:28:31
 35 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                    01:29:37
 36 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice                    01:30:45
 37 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                   01:31:36
 38 Fabio Felline (Ita) TrekRacing                            01:31:58
 39 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   01:32:53
 40 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                        01:36:23
 41 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                        01:36:27
 42 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling                 01:37:50
 43 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                      01:45:27
 44 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                   01:48:35
 45 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                 01:49:00
 46 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling             01:49:03
 47 Sebastian Henao (Col) Team Sky                            01:51:08
 48 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                        01:52:36
 49 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice               01:52:44
 50 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                         01:53:15
 51 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                     01:53:19
 52 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                        01:54:27
 53 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                    01:54:59
 54 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                               02:11:01
 55 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                      01:58:12
 56 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo                             01:59:22
 57 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 58 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice            02:00:20
 59 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      02:00:32
 60 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                          02:01:33
 61 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                            02:04:42
 62 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini             02:08:16
 63 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                        02:10:16
 64 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                              02:12:24
 65 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli                  02:13:13
 66 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                         02:17:46
 67 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                      02:18:08
 68 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice               02:21:06
 69 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    02:21:41
 70 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                        02:22:27
 71 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                    02:22:50
 72 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                        02:25:37
 73 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                       02:26:18
 74 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            02:26:29
 75 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli               02:26:38
 76 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                   02:27:08
 77 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                           02:28:00
 78 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        02:29:01
 79 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                 02:30:32
 80 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                           02:30:37
 81 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF                       02:30:41
 82 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                    02:33:18
 83 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                          02:34:25
 84 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                    02:35:02
 85 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                  02:35:16
 86 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                          02:38:11
 87 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            02:39:49
 88 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                          02:40:07
 89 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
 90 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                    02:41:38
 91 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                02:46:38
 92 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice              02:46:51
 93 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                 02:52:06
 94 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                02:52:26
 95 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling                  02:52:57
 96 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                  02:54:14
 97 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        02:56:11
 98 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo               02:57:07
 99 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team                      02:58:32
100 Kévin Reza (Fra) FDJ.fr                                   03:01:49
101 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                 03:02:37
102 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                           03:03:13
103 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                        03:03:37
104 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                      03:05:32
105 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                        03:05:38
106 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                   03:07:51
107 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        03:10:21
108 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         03:10:48
109 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                        03:10:55
110 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini            03:11:56
111 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                          03:13:36
112 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin                    03:14:12
113 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           03:14:30
114 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                      03:14:37
115 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                      03:16:12
116 Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing                           03:16:26
117 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       03:17:02
118 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      03:17:46
119 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                03:17:56
120 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                 03:19:31
121 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       03:20:02
122 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                03:21:59
123 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 03:22:47
124 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         03:23:32
125 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                            03:23:43
126 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo               03:23:45
127 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling           03:24:04
128 Elia Viviani (Ita) Team Sky                               03:28:35
129 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                   03:29:31
130 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
131 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                             03:31:20
132 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice              03:33:24
133 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                       03:34:54
134 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                          03:36:18
135 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin                    03:37:18
136 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                     03:38:49
137 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                       03:39:53
138 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                       03:40:12
139 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                03:41:33
140 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing                          03:41:46
141 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                      03:41:52
142 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                     03:42:26
143 Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing                          03:43:38
144 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   03:43:46
145 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli                  03:44:02
146 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice           03:49:17
147 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          03:50:22
148 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                           03:52:53
149 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                      03:52:59
150 Fabio Silvestre (Por) TrekRacing                          03:56:18
151 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       03:56:27
152 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                             03:56:31
153 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     03:56:40
154 Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing                           03:58:50
155 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                              04:01:51
156 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                           04:03:04
157 Calvin Watson (Aus) TrekRacing                            04:04:52
158 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           04:05:06
159 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           04:06:27
160 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini            04:10:46
161 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  04:11:28
162 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                   04:11:43
163 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                            04:12:46
164 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                  04:13:33
165 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                   04:13:55
166 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                     04:16:58
167 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                         04:19:36
168 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             04:22:23
169 Marco Coledan (Ita) TrekRacing                            04:31:33
170 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling                     04:31:44

Klasyfikacja punktowa

  1 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                    119 pkt
  2 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing                               119
  3 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                                 109
  4 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                                91
  5 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                             86
  6 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                          83
  7 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                75
  8 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                        72
  9 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                         60
 10 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      57
 11 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini                 55
 12 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         53
 13 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         50
 14 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                           49
 15 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                       47
 16 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini                  47
 17 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                      46
 18 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team                            41
 19 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                            41
 20 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 40

Klasyfikacja górska

  1 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      92 pkt
  2 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                             91
  3 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         73
  4 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                          68
  5 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                          53
  6 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           51
  7 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                             45
  8 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                      33
  9 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          28
 10 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                28
 11 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 26
 12 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                              24
 13 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                           24
 14 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                              18
 15 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                              15
 16 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                  15
 17 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                             15
 18 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                       15
 19 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                          14
 20 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                               13

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                           65:09:51
  2 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       43:17
  3 Fabio Felline (Ita) TrekRacing                            01:27:06
  4 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                      01:40:35
  5 Sebastian Henao (Col) Team Sky                            01:46:16
  6 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                    01:50:07
  7 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      01:55:40
  8 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                            01:59:50
  9 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                              02:07:32
 10 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                         02:12:54
 11 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                      02:13:16
 12 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                        02:17:35
 13 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                       02:21:26
 14 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli               02:21:46
 15 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                   02:22:16
 16 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        02:24:09
 17 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                          02:35:15
 18 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
 19 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                02:41:46
 20 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                02:47:34
 21 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        02:51:19
 22 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo               02:52:15
 23 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                        03:06:03
 24 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                          03:08:44
 25 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                      03:11:20
 26 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       03:12:10
 27 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      03:12:54
 28 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 03:17:55
 29 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         03:18:40
 30 Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing                          03:38:46
 31 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   03:38:54
 32 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          03:45:30
 33 Fabio Silvestre (Por) TrekRacing                          03:51:26
 34 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     03:51:48
 35 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                           03:58:12
 36 Calvin Watson (Aus) TrekRacing                            04:00:00
 37 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           04:00:14
 38 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           04:01:35
 39 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                  04:08:41
 40 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                     04:12:06

Klasyfikacja drużynowa

  1 Astana Pro Team                                          194:52:42
  2 Movistar Team                                                24:35
  3 BMC Racing Team                                              33:48
  4 Team Sky                                                     42:02
  5 Cannondale-Garmin                                         01:22:38
  6 Tinkoff-Saxo                                              01:37:09
  7 Lotto Soudal                                              02:03:45
  8 Team Katusha                                              02:18:53
  9 AG2R La Mondiale                                          02:51:56
 10 FDJ.fr                                                    03:02:04
 11 Etixx - Quick-Step                                        03:16:28
 12 Bardiani CSF                                              03:25:36
 13 Team LottoNL-Jumbo                                        03:44:24
 14 CCC Sprandi Polkowice                                     03:50:35
 15 IAM Cycling                                               03:56:03
 16 Southeast Pro Cycling                                     04:09:47
 17 Lampre-Merida                                             04:13:56
 18 Orica GreenEdge                                           04:43:09
 19 Androni Giocattoli                                        04:56:04
 20 Nippo - Vini Fantini                                      05:04:06
 21 Trek Factory Racing                                       06:49:13
 22 Team Giant-Alpecin                                        07:23:29

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: