Giro d'Italia 2015: etap 15

25-letni Mikel Landa zameldował się pierwszy w stacji narciarskiej Madonna di Campiglio na mecie piętnastego etapu włoskiego touru.

Hiszpan z Astany wyprzedził Yury'a Trofimova (Katusha) oraz lidera wyścigu Alberto Contadora (Tinkoff-Saxo).

17. miejsce, ze stratą 5:10, wywalczył Sylwester Szmyd (CCC Sprandi Polkowice), a 30. (7:50) Przemysław Niemiec (Lampre-Merida).

Piętnastego dnia rywalizacji na trasę wróciła słoneczna pogoda. Walka o zabranie się w ucieczkę dnia trwała do podjazdu La Fricca (kat. 2; 60,1 km; 11,3 km; 5,1%), gdzie pierwszy zameldował się lider klasyfikacji górskiej Benat Intxausti (Movistar) razem z Giovannim Viscontim (Movistar) i Ilnurem Zakarinem (Katusha).

Na zjazdach do czołówki najpierw dojechał Sergio Paulinho (Tinkoff), a następnie Kanstantsin Siutsou (Team Sky), Hubert Dupont (Ag2r), Diego Rosa (Astana), Matteo Montaguti (Ag2r), Francesco Gavazzi (Southeast) i Brent Bookwalter (BMC).

Współpraca w dziesiątce układa się kiepsko, dlatego przed lotną premią (114 km) zaatakowali Visconti, Siutsou, Dupont i Bookwalter. Peleton napędzany przez Tinkoff-Saxo tracił tam 3 minuty i przyspieszał. Wspinaczkę pod bardzo ciężką Passo Daone (kat. 1; 134 km; 8,4 km; 9,2%, maks. 14%) rozpoczął spóźniony o zaledwie 2 minuty.

Z zasadniczej grupy szybko spłynął Richie Porte (Sky), niewiele później Rigoberto Uran (Etixx) w towarzystwie Przemysława Niemca. Kłopoty nie ominęły również Romana Kreuzigera (Tinkoff) i Damiano Cunego (Nippo), za to blisko Contadora trzymał się Sylwester Szmyd.

Górską premię trójka Visconti, Siutsou, Dupont zdobyła 1:40 przed około 25-osobową zasadniczą grupą, która na stromych zjazdach pękła na dwa. W tej słabiej zjeżdżającej znaleźli się Szmyd i Jurgen Van Den Broeck (Lotto), który zaliczył upadek.

14-osobowa grupa lidera ucieczkę zlikwidowała na początku drogi do Madonna di Campiglio (kat. 1; 15,5 km; 5,9%, maks. 12%). Stawkę prowadziło pięciu kolarzy Astany, za którymi jechał bez pomocników Contador.

Z grupy Szmyda do czołówki próbował przeskoczyć Ryder Hesjedal (Cannondale), ale półtorej minuty straty to było zbyt wiele dla Kanadyjczyka.

3 km przed metą z przodu pozostali Leopold Konig (Sky), Andrey Amador (Movistar), Yury Trofimov (Katusha), Fabio Aru, Mikel Landa, Tanel Kangert (wszyscy Astana), Steven Kruijswijk (LottoNL) i Contador.

Zaatakował Landa, do którego doskoczył Contador oraz po dłuższej gonitwie Aru z Trofimovem. Kilometr dalej Landa ponownie przyspieszył, gubiąc Rosjanina. Ten dopadł trójkę na ostatnim kilometrze, natychmiast kontrując.

Kolarz Katushy zdobył znaczną przewagę, ponieważ jego rywale oglądali się na siebie. Landa w końcu ruszył, minął Trofimova 400 metrów przed kreską i pognał po etapowy triumf.

fot. ANSA / DAL ZENNARO - ZENNARO - PERI

Wyniki 15. etapu Giro d'Italia 2015 (GT), Marostica – Madonna di Campiglio (165 km):

1 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                   4:22:35
2 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                            00:02
3 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                         00:05
4 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                             00:06
5 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  00:38
6 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                           00:42
7 Leopold Koenig (Cze) Team Sky                               01:00
8 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                         01:10
9 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                  01:49
10 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                       02:13
11 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                          02:18
12 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                     03:11
13 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                      03:48
14 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                      03:50
15 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                     04:46
16 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                    05:05
17 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice                05:10
18 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                 05:11
19 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                        05:14
20 Igor Anton (Spa) Movistar Team
21 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
22 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling              05:20
23 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                         05:33
24 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                   05:47
25 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                       06:17
26 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                         06:32
27 Sebastian Henao (Col) Team Sky
28 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team               06:55
29 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                           07:21
30 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                     07:50
31 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
32 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                  08:00
33 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini
34 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step
35 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice
36 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin
37 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling
38 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
39 Francis Mourey (Fra) FDJ
40 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                      08:55
41 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                         09:36
42 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                        11:18
43 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                     12:05
44 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                            14:02
45 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
46 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo
47 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
48 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
49 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
50 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
51 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                    16:34
52 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
53 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
54 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
55 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
56 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
57 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec        16:37
58 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
59 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                   16:49
60 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  17:17
61 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
62 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
63 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
64 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
65 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin
66 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing
67 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
68 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
69 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
70 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
71 Kévin Reza (Fra) FDJ
72 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
73 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
74 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling              17:48
75 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                             17:55
76 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                     19:35
77 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
78 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
79 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
80 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                          24:05
81 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
82 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
83 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
84 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                    27:04
85 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
86 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
87 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
88 Richie Porte (Aus) Team Sky
89 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
90 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling
91 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
92 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
93 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
94 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
95 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
96 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
97 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
98 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling
99 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
100 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida
101 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           27:11
102 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin                       27:20
103 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                             27:33
104 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
105 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
106 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
107 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team                         28:11
108 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                      31:38
109 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini
110 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
111 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
112 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
113 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
114 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
115 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
116 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
117 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
118 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
119 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
120 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
121 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
122 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
123 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge
124 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
125 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
126 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
127 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
128 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
129 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
130 Anthony Roux (Fra) FDJ
131 Cédric Pineau (Fra) FDJ
132 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
133 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
134 Elia Viviani (Ita) Team Sky
135 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
136 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
137 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
138 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
139 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
140 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
141 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
142 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing
143 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling
144 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
145 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
146 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
147 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
148 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli-Sidermec
149 Marco Coledan (Ita) Trek Facotry Racing
150 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
151 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal
152 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
153 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
154 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
155 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
156 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
157 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ
158 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
159 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
160 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
161 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
162 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
163 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
164 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
165 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
166 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
167 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
168 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                                  32:02
169 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec                32:05
170 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                         32:11
171 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
172 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
173 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                         32:57
174 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling                 33:06
DNS Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
DNS Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
DNF Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
DNF Stef Clement (Ned) IAM Cycling
DNF Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin

Punkty:

1 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                              15 pkt
2 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                                  13
3 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                     12
4 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                                  9
5 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                                    8
6 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                       7
7 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                            6
8 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                                     5
9 Leopold Koenig (Cze) Team Sky                                         4
10 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                                  4
11 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                               4
12 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                           2
13 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                                 1

Drużynowo:

1 Astana Pro Team                                                13:09:01
2 Movistar Team                                                     08:28
3 Team Sky                                                          11:27
4 BMC Racing Team                                                   13:06
5 Tinkoff Saxo                                                      18:24
6 Team Cannondale - Garmin                                          18:50
7 Ag2R La Mondiale                                                  23:49
8 FDJ                                                               25:50
9 CCC Sprandi Polkowice                                             29:11
10 Team Katusha                                                     29:22
11 Southeast                                                        29:52
12 Bardiani CSF                                                     30:22
13 Lotto Soudal                                                     30:54
14 Etixx - Quick-Step                                               31:18
15 Team LottoNL - Jumbo                                             33:56
16 IAM Cycling                                                      37:40
17 Nippo - Vini Fantini                                             47:50
18 Androni Giocattoli-Sidermec                                      48:32
19 Trek Factory Racing                                              55:29
20 Lampre - Merida                                                1:01:11
21 Orica GreenEdge                                                1:33:38
22 Team Giant - Alpecin

Klasyfikacja generalna po 15. etapie:

1 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                            60:01:34
2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                   02:35
3 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                                 04:19
4 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                           04:46
5 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                      06:36
6 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                  06:58
7 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                              07:10
8 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                                 08:20
9 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                             09:53
10 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                       10:03
11 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                         10:05
12 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                               10:31
13 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                           11:17
14 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       11:42
15 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                          12:15
16 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                                 14:10
17 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                        15:48
18 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                              16:07
19 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                       16:33
20 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              17:01
21 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                           17:06
22 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                              18:53
23 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                     19:41
24 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                            23:56
25 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                           29:48
26 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                 30:53
27 Richie Porte (Aus) Team Sky                                      35:57
28 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                          43:53
29 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                            46:56
30 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                52:04
31 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                              53:46
32 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling                    57:17
33 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                           57:54
34 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                             1:04:26
35 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                             1:14:26
36 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                        1:00:33
37 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                         1:08:03
38 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                        1:10:24
39 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling                      1:10:34
40 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec            1:11:00
41 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                        1:11:19
42 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                             1:13:47
43 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice                         1:20:48
44 Igor Anton (Spa) Movistar Team                                 1:22:47
45 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                             1:23:24
46 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                           1:23:53
47 Francis Mourey (Fra) FDJ                                       1:24:14
48 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                              1:25:29
49 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                 1:27:00
50 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                      1:27:26
51 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling                  1:27:29
52 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                         1:27:43
53 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo                                  1:28:19
54 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                               1:29:00
55 Sebastian Henao (Col) Team Sky                                 1:29:34
56 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                             1:31:02
57 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice                    1:31:10
58 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                          1:31:45
59 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice                 1:32:32
60 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                           1:36:38
61 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini                  1:37:13
62 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                               1:37:48
63 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                        1:38:38
64 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                           1:38:58
65 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                             1:39:13
66 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec              1:42:10
67 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                      1:45:08
68 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                              1:46:43
69 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                             1:51:19
70 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                         1:55:17
71 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                        1:56:05
72 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                           1:56:34
73 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                             1:57:52
74 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                                 1:58:00
75 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                      1:59:29
76 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice                    1:59:32
77 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                                1:59:34
78 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF                            1:59:38
79 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                         2:00:07
80 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                         2:01:16
81 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                               2:01:52
82 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                         2:02:15
83 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec           2:02:33
84 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                             2:04:06
85 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                            2:04:44
86 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                                2:06:26
87 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                               2:07:08
88 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                                 2:08:46
89 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                               2:09:04
90 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                         2:10:35
91 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                       2:13:42
92 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                     2:15:35
93 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                   2:15:48
94 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team                           2:20:47
95 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                     2:21:23
96 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling                       2:21:54
97 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                                2:22:40
98 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec              2:23:11
99 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      2:24:55
100 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                            2:25:08
101 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                               2:25:28
102 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                            2:26:17
103 Anthony Roux (Fra) FDJ                                        2:30:32
104 Kévin Reza (Fra) FDJ                                          2:30:46
105 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                             2:33:06
106 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                          2:34:29
107 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                            2:34:35
108 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   2:35:33
109 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                              2:35:51
110 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin                        2:36:27
111 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                       2:36:48
112 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                          2:36:55
113 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                      2:38:44
114 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                          2:38:52
115 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini                2:38:54
116 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                            2:39:18
117 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                           2:39:20
118 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                            2:39:52
119 Cédric Pineau (Fra) FDJ                                       2:40:11
120 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                               2:41:28
121 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                           2:42:20
122 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec           2:44:17
123 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                             2:46:12
124 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling               2:46:22
125 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                     2:46:29
126 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                          2:46:44
127 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                   2:50:53
128 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                     2:51:44
129 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                       2:51:46
130 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
131 Arnaud Courteille (Fra) FDJ                                   2:52:40
132 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   2:52:42
133 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                              2:57:09
134 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                              2:58:26
135 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin                        2:59:36
136 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                 3:00:17
137 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                         3:01:07
138 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                           3:02:08
139 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                           3:02:30
140 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                     3:04:01
141 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                          3:04:10
142 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                         3:04:41
143 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                     3:05:56
144 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       3:06:04
145 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida                                   3:06:57
146 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                    3:10:30
147 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice                  3:11:50
148 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice               3:11:57
149 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                              3:12:40
150 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli-Sidermec             3:12:59
151 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                               3:13:37
152 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                          3:15:39
153 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing                     3:16:33
154 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                             3:17:08
155 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                           3:18:45
156 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                 3:18:46
157 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                         3:19:20
158 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                      3:21:05
159 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                               3:25:44
160 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                       3:27:10
161 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini               3:27:24
162 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini               3:28:45
163 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ                                     3:30:48
164 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini                3:33:04
165 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                      3:33:43
166 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                       3:34:10
167 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                                3:35:01
168 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                      3:35:48
169 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec              3:36:22
170 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                         3:39:38
171 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                             3:41:51
172 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                 3:42:38
173 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                       3:53:48
174 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling                         3:53:59

Klasyfikacja punktowa:

1 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                         119 pkt
2 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing                                    119
3 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                                      109
4 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                                     91
5 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                               83
6 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                                  77
7 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                     75
8 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec                    72
9 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec                     60
10 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini                     55
11 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                             50
12 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                               49
13 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                           47
14 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini                      47
15 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec                 46
16 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                          45
17 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team                                41
18 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                                41
19 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                             38
20 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                     36

Klasyfikacja górska:

1 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                                  85 pkt
2 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                              54
3 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                               53
4 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                           53
5 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                               53
6 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                                51
7 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                                  25
8 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                      24
9 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                                24
10 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                    18
11 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                                  18
12 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec                 17
13 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                                  15
14 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                      15
15 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                           15
16 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                              14
17 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                                  14
18 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                    13
19 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                              12
20 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                             12

Klasyfikacja młodzieżowa:

1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                60:04:09
2 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                            14:31
3 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                         1:07:49
4 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                            1:21:18
5 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                  1:24:25
6 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                          1:25:08
7 Sebastian Henao (Col) Team Sky                                  1:26:59
8 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                            1:36:23
9 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                       1:42:33
10 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                              1:44:08
11 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                             1:48:44
12 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                        1:53:30
13 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                           1:53:59
14 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                             1:55:17
15 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec           1:59:58
16 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                            2:02:09
17 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                               2:06:29
18 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                     2:13:00
19 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                     2:18:48

Klasyfikacja drużynowa:

1 Astana Pro Team                                               179:30:47
2 Movistar Team                                                     19:05
3 Team Sky                                                          19:26
4 BMC Racing Team                                                   25:10
5 Tinkoff Saxo                                                      50:26
6 Team Cannondale - Garmin                                          57:04
7 Team Katusha                                                    1:39:42
8 Lotto Soudal                                                    1:42:23
9 FDJ                                                             2:22:09
10 Ag2R La Mondiale                                               2:36:13
11 Etixx - Quick-Step                                             2:35:03
12 IAM Cycling                                                    2:43:52
13 Bardiani CSF                                                   2:50:36
14 Lampre - Merida                                                3:00:26
15 CCC Sprandi Polkowice                                          3:09:10
16 Southeast                                                      3:11:03
17 Team LottoNL - Jumbo                                           3:12:52
18 Orica GreenEdge                                                3:31:09
19 Nippo - Vini Fantini                                           3:52:06
20 Androni Giocattoli-Sidermec                                    3:58:32
21 Trek Factory Racing                                            5:23:55
22 Team Giant - Alpecin                                           5:49:26

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: