Giro d'Italia 2015: etap 9

Paolo Tiralongo z grupy Astana został zwycięzcą dziewiątego etapu Giro d’Italia.

37-letni Włoch powodzeniem zakończył ucieczkę, meldując się na mecie przed Stevenem Kruijswijkiem (LottoNL-Jumbo) i Simonem Geschke (Giant-Alpecin).

36. miejsce zajął Przemysław Niemiec (Lampre-Merida), a 41. Sylwester Szmyd (CCC Sprandi), obaj ze stratą 1:43.

Różową koszulkę lidera wyścigu zatrzymał Alberto Contador (Tinkoff-Saxo).

Bardzo długi, górzysty odcinek, o przewyższeniu około 4000 metrów, prowadzący do najbardziej wysuniętego na południe w tegorocznym wyścigu miasteczka San Giorgio del Sannio otworzyła seria nieudanych ataków. Dopiero niedaleko pierwszego z trzech punktowanych podjazdów, Monte Terminio (kat. 2; 97,5 km; 20 km; 4,2%), oderwała się grupa w składzie Carlos Betancur (Ag2r), Amaël Moinard (BMC), Ryder Hesjedal (Cannondale), Steven Kruijswijk (LottoNL), Paolo Tiralongo, Sonny Colbrelli (Bardiani), Kenny Elissonde (FDJ), Jesus Herrada (Movistar), Tom Jelte Slagter (Cannondale), Simon Geschke (Giant) i Maxim Belkov (Katusha).

Jedenastka na górskiej premii odjechała na 6 minut. Różnica ta gwałtownie, bo o połowę, spadła podczas pokonywania Colle Molella (kat. 1; 127 km; 9,5 km; 6,3%), ale na zjazdach znów sytuacja uległa zmianie. Z czołówki zaatakował Slagter, który 50 kilometrów przed metą ponownie miał 6 minut zapasu. Pozostali kolarze z ucieczki (za wyjątkiem Colbrelliego) tracili do Holendra niespełna 2 minuty.

Ostatnia górska przeszkoda, Passo Serra (kat. 2 ; 212,4 km; 3,6 km; 8%, maks. 13%), rozpoczynała się 16 km przed kreską. Sytuacja do tego miejsca nie uległa zmianie, peleton nie przejawiał specjalnej chęci na zlikwidowanie odjazdu.

Na stromej w drugiej części wspinacze zaatakował Tiralongo, który miał do Slagtera półtorej minuty straty. Z peletonu ruszył Fabio Aru (Astana), pociągając za sobą Contadora, Richiego Porte (Sky) i Mikela Lande (Astana).

Slagter zjazdy premii rozpoczął już tylko niespełna 10 sekund przed Tiralongo. Kolejni kolarze z ucieczki tracili 25 sekund, a czteroosobowa grupa lidera zbliżyła się na 1:20.

Doświadczony Włoch dopadł zawodnika Cannondale-Garmin 8 kilometrów przed metą, a następnie na małym podjeździe odjechał po etapową wiktorię w Giro, trzecią w 15-letniej karierze.

fot. ANSA / DAL ZENNARO - ZENNARO - PERI

Wyniki 9. etapu Giro d'Italia 2015 (GT), Benevento – San Giorgio del Sannio (224 km):
  1 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                      5:50:31
  2 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   00:21
  3 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       00:23
  4 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
  5 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
  6 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
  7 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
  8 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
  9 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       00:27
 10 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              00:56
 11 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                          00:57
 12 Richie Porte (Aus) Team Sky
 13 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      01:01
 14 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        01:43
 15 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
 16 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
 17 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 18 Fabio Felline (Ita) TrekRacing
 19 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
 20 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 21 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
 22 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 23 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini
 24 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
 25 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin
 26 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
 27 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 28 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step
 29 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 30 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
 31 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 32 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
 33 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling
 34 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
 35 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr
 36 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
 37 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
 38 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 39 Leopold Konig (Cze) Team Sky
 40 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 41 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 42 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 43 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
 44 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 45 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 46 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 47 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 48 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                          03:20
 49 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           03:22
 50 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling
 51 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 52 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 53 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 54 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 55 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
 56 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           05:19
 57 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
 58 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                       07:01
 59 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 60 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 61 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr
 62 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli
 63 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling
 64 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 65 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge
 66 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
 67 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli
 68 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
 69 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                             09:23
 70 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling
 71 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 72 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 73 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin
 74 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
 75 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice
 76 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 77 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         11:01
 78 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
 79 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
 80 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
 81 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin
 82 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin
 83 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
 84 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 85 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 86 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling
 87 Kévin Reza (Fra) FDJ.fr
 88 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 89 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  13:12
 90 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 91 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
 92 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
 93 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
 94 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 95 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
 96 Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing
 97 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           14:07
 98 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                     14:29
 99 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
100 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
101 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
102 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
103 Elia Viviani (Ita) Team Sky
104 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing
105 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin
106 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling
107 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
108 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo
109 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step
110 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
111 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
112 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
113 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
114 Igor Anton (Spa) Movistar Team
115 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
116 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
117 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
118 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
119 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
120 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
121 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
122 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
123 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
124 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
125 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
126 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
127 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
128 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
129 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
130 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
131 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
132 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
133 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           14:37
134 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                              17:53
135 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
136 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
137 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
138 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
139 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
140 Fabio Silvestre (Por) TrekRacing
141 Kristof Vandewalle (Bel) TrekRacing
142 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
143 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli
144 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
145 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
146 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
147 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
148 Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling
149 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
150 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
151 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
152 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
153 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
154 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
155 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
156 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                              23:42
157 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
158 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
159 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
160 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
161 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
162 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
163 Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing
164 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
165 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini
166 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
167 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
168 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling
169 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
170 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling
171 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
172 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
173 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida
174 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
175 Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli
176 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
177 Marco Coledan (Ita) TrekRacing
178 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
179 Calvin Watson (Aus) TrekRacing
180 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
181 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
182 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
183 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
184 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
185 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
186 Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing
187 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
188 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
DNF Manabu Ishibashi (Jpn) Nippo - Vini Fantini

Punkty

  1 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                           25 pkt
  2 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      18
  3 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                          15
  4 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             14
  5 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                       14
  6 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          13
  7 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                               11
  8 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                                  7
  9 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                           5
 10 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                     5
 11 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  1

Drużynowo

  1 Astana Pro Team                                           17:33:30
  2 Cannondale-Garmin                                            00:36
  3 Movistar Team                                                01:52
  4 BMC Racing Team
  5 FDJ.fr
  6 AG2R La Mondiale
  7 Team Sky                                                     02:26
  8 Bardiani CSF                                                 03:12
  9 Lotto Soudal                                                 04:51
 10 IAM Cycling
 11 Team Katusha
 12 Lampre-Merida                                                06:48
 13 Team LottoNL-Jumbo                                           08:47
 14 Tinkoff-Saxo                                                 10:06
 15 Southeast                                                    10:09
 16 Team Giant-Alpecin                                           10:46
 17 Orica GreenEdge                                              17:48
 18 CCC Sprandi Polkowice                                        20:40
 19 Nippo - Vini Fantini                                         21:16
 20 Androni Giocattoli                                           28:30
 21 Trek Factory Racing
 22 Etixx - Quick-Step                                           28:44
Klasyfikacja po 9. etapie
  1 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                       38:31:35
  2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              00:03
  3 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  00:22
  4 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      00:46
  5 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          01:16
  6 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                           01:46
  7 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        02:02
  8 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                      02:10
  9 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         02:20
 10 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            02:24
 11 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 02:30
 12 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 02:55
 13 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       03:01
 14 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                    03:10
 15 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             03:18
 16 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                     03:33
 17 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            04:00
 18 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          04:09
 19 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                04:41
 20 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                             05:47
 21 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       06:16
 22 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   07:25
 23 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   10:39
 24 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       11:10
 25 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        11:46
 26 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             13:37
 27 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          13:38
 28 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                      15:44
 29 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           18:00
 30 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling                18:32
 31 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                               20:15
 32 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                       20:47
 33 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               21:17
 34 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                         21:22
 35 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                        22:12
 36 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                       22:47
 37 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            25:02
 38 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                          25:03
 39 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                 30:57
 40 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      32:49
 41 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           34:15
 42 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling                    36:08
 43 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                            37:05
 44 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                             37:37
 45 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  37:58
 46 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                           38:24
 47 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           38:37
 48 Fabio Felline (Ita) TrekRacing                               40:01
 49 Igor Anton (Spa) Movistar Team                               41:06
 50 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                            41:13
 51 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             42:08
 52 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling                42:44
 53 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      43:15
 54 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                  44:06
 55 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli                     44:35
 56 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       45:07
 57 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      46:04
 58 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                   47:02
 59 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         47:37
 60 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               47:40
 61 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         48:45
 62 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                             48:54
 63 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           48:56
 64 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                    49:11
 65 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    50:19
 66 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo                                50:25
 67 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice               51:22
 68 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           51:29
 69 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           56:29
 70 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              56:52
 71 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin                     57:29
 72 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               58:33
 73 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge                          58:34
 74 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                    01:00:17
 75 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                   01:00:43
 76 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        01:01:23
 77 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                     01:02:36
 78 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli               01:02:56
 79 Kristof Vandewalle (Bel) TrekRacing                       01:03:39
 80 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice                    01:04:32
 81 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini             01:04:34
 82 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF                       01:05:18
 83 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                       01:05:25
 84 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                        01:07:44
 85 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                      01:08:47
 86 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                         01:09:01
 87 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                           01:09:25
 88 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                           01:09:48
 89 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        01:11:13
 90 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                    01:11:17
 91 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            01:11:21
 92 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                          01:11:23
 93 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                    01:13:17
 94 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                          01:15:04
 95 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                          01:15:15
 96 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                 01:15:42
 97 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling                  01:15:53
 98 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                01:16:47
 99 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice               01:19:33
100 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                    01:20:05
101 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin                    01:20:16
102 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                        01:21:01
103 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                  01:24:17
104 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                      01:24:32
105 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice              01:25:40
106 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    01:26:56
107 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                01:27:44
108 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling           01:28:14
109 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         01:30:51
110 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                   01:30:55
111 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         01:31:40
112 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                      01:31:44
113 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       01:32:24
114 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                01:32:34
115 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                          01:32:38
116 Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling               01:32:53
117 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                    01:33:10
118 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       01:33:41
119 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team                      01:34:02
120 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                      01:34:43
121 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                            01:35:26
122 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                  01:35:29
123 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        01:35:33
124 Kévin Reza (Fra) FDJ.fr                                   01:35:51
125 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                 01:36:03
126 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                 01:37:46
127 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                        01:38:05
128 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo               01:38:11
129 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                           01:39:08
130 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                        01:39:21
131 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 01:39:26
132 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                     01:40:33
133 Elia Viviani (Ita) Team Sky                               01:40:35
134 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                          01:40:54
135 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                          01:41:35
136 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           01:41:40
137 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                01:42:38
138 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                   01:42:41
139 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                       01:43:19
140 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step                       01:43:49
141 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                             01:43:54
142 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo               01:44:23
143 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                       01:44:43
144 Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing                          01:45:05
145 Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing                           01:46:48
146 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice               01:47:07
147 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini            01:48:44
148 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin                    01:48:57
149 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                     01:50:13
150 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida                               01:50:22
151 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing                          01:50:32
152 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                01:50:50
153 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                      01:52:19
154 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   01:53:13
155 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal                         01:53:19
156 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                       01:54:52
157 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice           01:56:25
158 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
159 Fabio Silvestre (Por) TrekRacing                          01:57:01
160 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          01:57:39
161 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                      01:58:31
162 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                           01:58:52
163 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli                  01:59:03
164 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice              01:59:09
165 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     02:02:19
166 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       02:02:56
167 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                         02:03:07
168 Calvin Watson (Aus) TrekRacing                            02:05:11
169 Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing                           02:05:24
170 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                             02:07:41
171 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                         02:07:58
172 Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli                      02:08:47
173 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                   02:09:25
174 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                              02:10:38
175 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                           02:11:13
176 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  02:11:17
177 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           02:11:33
178 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini            02:15:50
179 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           02:16:16
180 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
181 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                            02:16:51
182 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                  02:17:08
183 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                     02:20:10
184 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                         02:21:47
185 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             02:25:00
186 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling                     02:28:11
187 Marco Coledan (Ita) TrekRacing                            02:34:59
188 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling                         02:38:24

Klasyfikacja punktowa

  1 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                     78 pkt
  2 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                                75
  3 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                         60
  4 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                50
  5 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing                                47
  6 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                        40
  7 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         40
  8 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                           37
  9 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team                            37
 10 Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling                     36
 11 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling                               35
 12 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                  34
 13 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini                 32
 14 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             31
 15 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                          29
 16 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 29
 17 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                                29
 18 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                          27
 19 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      26
 20 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                              26

Klasyfikacja górska

  1 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                          50 pkt
  2 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                             39
  3 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      37
  4 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                          33
  5 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                           23
  6 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         19
  7 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                  15
  8 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                              15
  9 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                       15
 10 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 15
 11 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                          14
 12 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                              14
 13 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          12
 14 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                         12
 15 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                12
 16 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                      12
 17 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                             10
 18 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                               10
 19 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                              10
 20 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                               7

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                           38:31:38
  2 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       02:58
  3 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                               20:12
  4 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                         21:19
  5 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                       22:44
  6 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                 30:54
  7 Fabio Felline (Ita) TrekRacing                               39:58
  8 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                            41:10
  9 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               47:37
 10 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         48:42
 11 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                             48:51
 12 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           56:26
 13 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                    01:00:14
 14 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                   01:00:40
 15 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        01:01:20
 16 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli               01:02:53
 17 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                       01:05:22
 18 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                      01:08:44
 19 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                         01:08:58
 20 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        01:11:10
 21 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                          01:15:12
 22 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                01:16:44
 23 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         01:31:37
 24 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                      01:31:41
 25 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       01:32:21
 26 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo               01:38:08
 27 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                           01:39:05
 28 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                        01:39:18
 29 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 01:39:23
 30 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                01:42:35
 31 Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing                          01:45:02
 32 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   01:53:10
 33 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      01:56:22
 34 Fabio Silvestre (Por) TrekRacing                          01:56:58
 35 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          01:57:36
 36 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     02:02:16
 37 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                         02:03:04
 38 Calvin Watson (Aus) TrekRacing                            02:05:08
 39 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                         02:07:55
 40 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                           02:11:10
 41 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           02:11:30
 42 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           02:16:13
 43 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                  02:17:05
 44 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                     02:20:07

Klasyfikacja drużynowa

  1 Astana Pro Team                                          114:55:59
  2 TEAM SKY                                                     05:58
  3 BMC Racing Team                                              06:12
  4 Movistar Team                                                07:11
  5 Cannondale-Garmin                                            23:42
  6 Tinkoff-Saxo                                                 24:52
  7 Lotto Soudal                                                 41:00
  8 Team Katusha                                                 53:49
  9 Lampre-Merida                                                56:35
 10 FDJ.fr                                                       56:49
 11 Bardiani CSF                                              01:00:37
 12 IAM Cycling                                               01:14:55
 13 AG2R La Mondiale                                          01:23:30
 14 Southeast                                                 01:29:25
 15 Orica GreenEdge                                           01:29:39
 16 Etixx - Quick-Step                                        01:37:23
 17 Team LottoNL-Jumbo                                        02:07:53
 18 Androni Giocattoli                                        02:10:22
 19 CCC Sprandi Polkowice                                     02:15:39
 20 Nippo - Vini Fantini                                      02:39:19
 21 Trek Factory Racing                                       03:01:42
 22 Team Giant-Alpecin                                        03:17:05

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: