Giro d'Italia 2015: Damiano Caruso na czele BMC Racing

Włoski wspinacz na rodzinnych trasach poprowadzi amerykański zespół.

Damiano Caruso został desygnowany na lidera formacji BMC Racing na Giro d'Italia 2015. 27-latek po raz trzeci wystartuje we włoskim Grand Tourze i walczyć ma o czołowe pozycje w klasyfikacji generalnej.

Caruso przed rokiem zajął 9. miejsce w Vuelta a Espana. W tym sezonie nie popisał się żadnym znaczącym wynikiem, choć na trasie Tour de Romandie finiszował 6. i 3. na pierwszych dwóch odcinkach, zdradzając oznaki lepszej dyspozycji.

To dla mnie spora szansa. Ekipa nakłada na mnie sporą odpowiedzialność, a ja chcę pojechać tak jak podczas Vuelty albo i lepiej. Myślę, że miejsce w czołowej dziesiątce jest realne, ale po cichu liczę na więcej. Początek wyścigu jest bardzo trudny, trzeba być gotowym od samego startu

- powiedział Włoch.

Zespół BMC nastawiony będzie na pomóc Caruso, jednak pierwszym celem jest wygranie jazdy drużynowej na czas, która 9 maja otworzy zmagania.Silnikami napędowymi czerwono-czarnego pociągu na trasie w Sanremo mają być Brent Bookwalter i Marcus Burghardt - doświadczeni zawodnicy, w palmares mający już wygrany z Cadelem Evansem Tour de France 2011.

Swojej szansy na etapowe zwycięstwa szukał będzie z kolei Belg Philippe Gilbert. Były mistrz świata wciąż dochodzi do siebie po kraksie na trasie Walońskiej Strzały, ale zapowiada, że jeśli zdrowie pozwoli to z założonymi rękami siedział nie będzie.

W składzie ekipy wystąpi czterech debiutantów - po raz pierwszy z trasą Giro zmierzy się doświadczony Marcus Burghardt, a także młodzi Szwajcarzy Stefan Küng i Silvan Dillier oraz Niemiec Rick Zabel.

Skład BMC Racing na Giro d'Italia 2015: Darwin Atapuma, Brent Bookwalter, Marcus Burghardt, Damiano Caruso, Silvan Dillier, Philippe Gilbert, Stefan Küng, Klaas Lodewyck i Rick Zabel.

fot. BMC Racing Team

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: