Odszedł Józef Jankowski

płomień znicza

Zmarł w Krakowie Józef Jankowski, niezwykle zasłużony dla polskiego i kaliskiego kolarstwa szkoleniowiec, wychowawca wielu pokoleń znakomitych zawodników, Człowiek wyjątkowo oddany swojej pasji.

Józef Jankowski urodził się w 1935 roku w Piórkowie koło Opatowa. Był zawodnikiem i trenerem między innymi w Społem Łódź, Górniku Konin oraz Romecie Bydgoszcz. Do Kalisza przyjechał w grudniu 1975 roku, gdzie przeszedł na kolarską emeryturę, a w 2004 roku przeprowadził się do Krakowa. W latach 1981-84 pełnił funkcję trenera kadry, przygotowując polską ekipę na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles, w których z powodu bojkotu nie mogła ona wystąpić. Wychował rzeszę znakomitych kolarzy i w ogromnym stopniu przyczynił się do sukcesów sportowych, jakie odnosili zawodnicy znad Prosny zarówno na szosie, jak i na torze, także jako reprezentanci Polski, a w najtrudniejszym czasie ratował klub oraz obiekt przy Wale Matejki przed likwidacją.

Józef Jankowski w swojej pracy kierował się surowymi, ale skutecznymi zasadami. Z wykształcenia był chemikiem i często udzielał swoim zawodnikom korepetycji z nauk ścisłych, zabiegając jednocześnie, aby podejmowali oni studia na wyższych uczelniach. Zatrudniony w kaliskim Runoteksie pewnego dnia oznajmił pracodawcom, że rezygnuje z części swojego etatu, aby zaoszczędzone środki przeznaczyć na potrzeby jednego z zawodników. Trener KTK Kalisz, będącego kontynuatorem osiągnięć sportowych KKS Włókniarz i KKS Hellena, do końca z dużym zainteresowaniem śledził losy klubu znad Prosny i cieszył się z sukcesów jego zawodników. Ci również pamiętali o wspaniałym szkoleniowcu, odwiedzając Go w krakowskim mieszkaniu podczas wyjazdów na zgrupowania.

inf. PZKol.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: