Skład CCC Sprandi Polkowice na Coppi e Bartali

Grega Bole i Davide Rebellin poprowadzą drużynę CCC Sprandi Polkowice we włoskiej etapówce Settimana Internazionale Coppi e Bartali (2.1).

Wyścig rozpocznie się nad Morzem Adriatyckim, od dwóch etapów - ze startu wspólnego i nietypowej, bo 4-osobowej jazdy drużynowej na czas (każda drużyna będzie mogła wystawić dwa składy). W kolejnych dniach peleton zmierzać będzie w głąb lądu, by sfinalizować zmagania w Pavullo nel Frignano, w regionie Emilia-Romania. Większość etapów, ma pagórkowaty profil, za wyjątkiem odcinka 3., który jest zupełnie płaski. Najtrudniejszy wydaje się być etap 2. do Sogliano al Rubicone, gdzie w ubiegłym roku powstały spore różnice czasowe.

W składzie na Coppi e Bartali znalazło się dwóch specjalistów od wyścigów w pofałdowanym terenie, czyli Rebellin i Bole, a także szybki Chrisitan Delle Stelle. Pozostali kolarze bardzo dobrze czują się w jeździe drużynowej. Adrian Kurek, Tomasz Kiendyś, Jarosław Marycz i Mateusz Taciak to aktualni mistrzowie Polski w drużynówce, a Nikolay Mihaylov to kilkukrotny mistrz Bułgarii w jeździe indywidualnej

– wyjaśnia Piotr Wadecki, dyrektor sportowy CCC Sprandi Polkowice.

Dla polkowickiej ekipy będzie to powrót na trasę tego wyścigu po roku przerwy. W sezonie 2013, za sprawą Bartłomieja Matysiaka i Davide Rebellina, grupa kilka razy meldowała się na etapach w pierwszej „10”.

Skład na Settimana Internazionale Coppi e Bartali: Grega Bole, Adrian Kurek, Tomasz Kiendyś, Jarosław Marycz, Christian Delle Stelle, Mateusz Taciak, Davide Rebellin, Nikolay Mihaylov.

Program Settimana Internazionale Coppi e Bartali (26-29.03):
Etap 1a - Gatteo - Gatteo (99,5km)
Etap 1b (TTT) - Gatteo a mare - Gatteo (13.3km)
Etap 2. - Cesenatico - Sogliano al Rubicone (156.2km)
Etap 3. - Calderara di Reno - Crevalcore (173km)
Etap 4. - Pavullo (152.6km)

inf. prasowa

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: