Paryż-Nicea 2015: etap 6

Tony Gallopin, z grupy Lotto Soudal, wygrał w Nicei przedostatni etap „Wyścigu ku Słońcu” oraz objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) przyjechał w drugiej grupce, spadając na 3. pozycję, ze stratą 37 sekund do Francuza.

Sześć górski premii pierwszej i drugiej kategorii leżało na trasie przedostatniego odcinka, począwszy od Col de Vence (kat. 1, 35 km; 9,7 km; 6,6%). Taka konfiguracja nie mogła spotkać się bez odpowiedzi. Tuż po starcie poszły pierwsze ataki, po których utworzyła się 31-osobowa czołówka.

Najwyżej sklasyfikowanym w ucieczce był Tim Wellens (Lotto), tracący do Kwiatkowskiego 1:25. Belgowi towarzyszyli Boom, De Gendt i Taaramae (Astana), Jon Izaguirre, Erviti i Dayer Quintana (Movistar), Paulinho, Breschel, Valgren i Kiserlovski (Tinkoff), Clarke i Simon Yates (Orica), Barguil (Giant), Chernetski (Katusha), Jungels (Trek), Dennis i Hermans (BMC), Mate i Edet (Cofidis), Sicard i Gautier (Euskaltel), Bakelants i Cherel (Ag2r), Van Baarle, Bauer i Slagter (Cannondale), Kruijswisk i Bennett (LottoNL), Chavanel (IAM) oraz Hivert (Bretagne).

Peleton pilnował różnicy, meldując się na Côte de Levens (kat. 2, 87,5 km; 6,2 km; 5,5%) ze stratą 2:50, a na Côte de Châteauneuf (kat. 2, 1000 km; 5,4 km; 4,4%) zbliżył się o pół minuty.

Na trasie rozpadało się, co na technicznych zjazdach starała się wykorzystać ekipa Etixx. Zasadnicza grupa pękła. Świetnie pokonujący zjazdy Kwiatkowski znalazł się jakieś 35 sekund przed peletonem, w grupie kilkunastu kolarzy, w tym ze swoimi pomocnikami Tony Martinem, Julianem Alaphilippe i Michałem Gołasiem oraz Philippe Gilbertem (BMC). Z tyłu pogoń wszczął zespół wicelidera Richiego Porte (Sky).

Po pokonaniu Côte de Coarazec (kat. 2, 116 km; 5,9 km; 5,6%) grupa lidera zbliżyła się do topniejącej czołówki na półtorej minuty. Alarm w Team Sky również przynosił efekty, dlatego jeszcze przed Saint-Roch (kat. 1, 127,5 km; 9,6 km; 4,5%) grupa Kwiatkowskiego połączyła się z grupą wicelidera, razem w około 20 zawodników.

Przedostatnią górską premię pościg, napędzany potężnym silnikiem Martina, minął ze stratą 1:22. W czołówce utrzymywali się Bakelants, Izaguirre, Gautier, Yates, Chavanel, Wellens, Edet, Mate, Valgren i Bauer.

Na długich, krętych serpentynach Kwiatkowski ponownie ryzykancko rzucił się w dół, ubezpieczany przez Martina i Gołasia. Z ucieczki zaatakował Valgren, do którego dojechali Wellens i Chavanel.

35 km przed metą grupa Kwiatkowskiego zlikwidowała ucieczkę. Grupa Porte traciła w tym punkcie 50 sekund. Po chwili kolarze dotarli do ostatniej na drodze przełęczy - Peille (kat. 1, 154,5 km; 6,6 km; 6,8%).

Tempo czołówki na podjeździe początkowo narzucał Gołaś, ale szybko Kwiatkowski stracił ostatniego pomocnika. Z tyłu pracował Geraint Thomas (Sky).

W grupie lidera jechał Tony Gallopin, tracący do Polaka 38 sekund. Francuz widząc słabość rywala zaatakował, obejmując samotne prowadzenie. W połowie wspinaczki grupa Porte dojechała do Kwiatkowskiego.

Kilometr dalej zaatakował Porte. Kwiatkowski nie miał sił odpowiedzieć na tą akcję, równym tempem starał się ograniczyć swoje straty.

Prowadzący Gallopin zjazdy do Nicei rozpoczął 23 sekund przed kilkuosobowa grupą Porte. Żółta koszulka traciła 39 sekund.

Kwiatkowski utrzymywał stratę w okolicach 40 sekund, natomiast ze zbliżającej się do Gallopina grupy Porte odpadł... Porte, który niegroźnie upadł na śliskim po deszczu zakręcie. Chwilę później upadł również drugi z liderów Sky - Thomas, w efekcie czego lider dołączył do dotychczas najgroźniejszych swoich rywali.

Prowadzący Gallopin 13 km przed metą o 20 sekund wyprzedzał czwórkę Simon Spilak (Katusha) Rui Costa (Lampre), Rafael Valls (Lampre), Jakub Fuglsang (Astana) oraz o 35 sekund grupę lidera.

Francuz do końca prezentował się znakomicie, nie wypuszczając zwycięstwa z rąk. Ostatecznie na Promenadzie Anglików zameldował się z przewagą minuty nad grupą Kwiatkowskiego, co przesądziło o tym, że zawodnik Lotto objął również prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

fot. ASO/G.Demouveaux

Wyniki 6. etapu Paryż - Nicea 2015 (WT), Vence - Nicea (180,5 km):
  1 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                           4:52:57
  2 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              00:32
  3 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
  4 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
  5 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida                       00:35
  6 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo                  01:00
  7 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
  8 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
  9 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
 10 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 11 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
 12 Richie Porte (Aus) Team Sky
 13 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 14 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                  01:02
 15 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         02:17
 16 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 17 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step
 18 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
 19 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 20 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       04:57
 21 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 22 Ben Swift (GBr) Team Sky
 23 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 24 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             05:45
 25 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   07:29
 26 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 27 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                           07:29
 28 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
 29 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin                           09:41
 30 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 31 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
 32 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 33 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
 34 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 35 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         13:01
 36 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
 37 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                       15:12
 38 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 39 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 40 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 41 Pierrick Fedrigo (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 42 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 15:15
 43 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 44 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                          16:14
 45 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida
 46 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         18:37
 47 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
 48 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
 49 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       18:53
 50 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 51 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
 52 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 53 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      21:27
 54 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 55 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                           21:53
 56 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin
 57 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 58 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
 59 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                            23:01
 60 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
 61 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 62 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 63 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement
 64 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 65 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                      26:59
 66 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      27:00
 67 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr                                  27:02
 68 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
 69 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
 70 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 71 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing
 72 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
 73 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing
 74 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
 75 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 76 Jonathan Hivert (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 77 Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 78 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 79 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 80 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 81 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge                        27:37
 82 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
 83 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
 84 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale
 85 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
 86 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 87 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
 88 Antoine Duchesne (Can) Team Europcar
 89 Christian Knees (Ger) Team Sky
 90 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 91 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
 92 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits
 93 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
 94 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
 95 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
 96 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 97 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin
 98 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 99 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
100 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne-Séché Environnement
101 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Garmin
102 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
103 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
104 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
105 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement             28:18
106 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            30:02
DNF Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
DNF Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits
DNF Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
DNF Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
DNF Daniel Mclay (GBr) Bretagne-Séché Environnement
DNF Yauheni Hutarovich (Blr) Bretagne-Séché Environnement
DNF Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
DNF Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
DNF Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
DNF Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
DNF Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
DNF William Bonnet (Fra) FDJ.fr
DNF Mario Costa (Por) Lampre-Merida
DNF Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
DNF André Greipel (Ger) Lotto Soudal
DNF Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
DNF Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
DNF Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
DNF Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
DNF Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
DNF Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing
DNF Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
DNF Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin
DNF Tiago Machado (Por) Team Katusha
DNF Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Egor Silin (Rus) Team Katusha
DNF Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
DNF Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin
DNF Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
DNF Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
DNF Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
DNF Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
DNF Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar
DNF David Tanner (Aus) IAM Cycling
DNF Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
DNF Edward King (USA) Cannondale-Garmin
DNF Yohann Gene (Fra) Team Europcar
DNF Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
DNS Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
DNS Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
DNS Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
DNS Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo
DNS Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
DNS Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr

Klasyfikacja po 6. etapie

  1 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                          28:49:42
  2 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  00:36
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                  00:37
  4 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                00:38
  5 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
  6 Rui Costa (Por) Lampre-Merida                                00:42
  7 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              00:53
  8 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida                       01:01
  9 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team                           01:19
 10 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               02:00
 11 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           02:05
 12 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr                                   02:17
 13 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                02:22
 14 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         02:53
 15 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     03:28
 16 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     04:59
 17 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         05:25
 18 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        06:39
 19 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             08:02
 20 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo                        09:16
 21 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   10:36
 22 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            11:08
 23 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        12:43
 24 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       13:15
 25 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step                        15:15
 26 Ben Swift (GBr) Team Sky                                     15:17
 27 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             16:38
 28 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                             17:12
 29 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 17:35
 30 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team                              18:15
 31 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         18:20
 32 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge                            18:30
 33 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                            19:53
 34 Pierrick Fedrigo (Fra) Bretagne-Séché Environnement          19:56
 35 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              19:59
 36 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                    20:02
 37 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                         22:00
 38 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              23:29
 39 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement         24:11
 40 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         24:12
 41 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      24:22
 42 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo                  24:25
 43 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                           24:36
 44 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                  25:17
 45 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        26:24
 46 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         26:45
 47 Team LottoNL-Jumbo                                           27:41
 48 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            27:43
 49 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                     28:07
 50 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                       28:39
 51 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                            29:22
 52 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                           29:43
 53 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      30:21
 54 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
 55 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team                          30:31
 56 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                          30:40
 57 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                              30:59
 58 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin                           32:20
 59 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          32:21
 60 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            32:32
 61 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky                          33:49
 62 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida                        34:41
 63 Jonathan Hivert (Fra) Bretagne-Séché Environnement           34:52
 64 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr                                  35:11
 65 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling                             36:03
 66 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne-Séché Environnement         36:21
 67 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin                     39:16
 68 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               39:36
 69 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       40:32
 70 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           40:40
 71 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                           41:25
 72 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      42:42
 73 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       42:52
 74 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              43:18
 75 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                      43:36
 76 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                          44:14
 77 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                           44:46
 78 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      45:10
 79 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                           45:59
 80 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                            46:20
 81 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                            47:12
 82 Christian Knees (Ger) Team Sky                               47:55
 83 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale                    49:52
 84 Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement            50:00
 85 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Garmin                  50:05
 86 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement             50:09
 87 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                    50:14
 88 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                         50:38
 89 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr                                  50:41
 90 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        50:47
 91 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                    50:51
 92 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal                            50:54
 93 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin                        50:56
 94 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            50:57
 95 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing                       51:07
 96 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge                        51:39
 97 Antoine Duchesne (Can) Team Europcar                         52:04
 98 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                       52:58
 99 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               53:00
100 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    53:30
101 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     54:05
102 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits            55:55
103 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky                               56:42
104 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                            58:38
105 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  59:28
106 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step                01:05:26

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: