Omloop Het Nieuwsblad 2015

27-letni Brytyjczyk Ian Stannard (Sky) został zwycięzcą 70. edycji Omloop Het Nieuwsblad, która tradycyjnie otworzyła sezon północnych klasyków.

Drugi linię mety przeciął Niki Terpstra, a na trzecim miejscu finiszował Tom Boonen (obaj Etixx-Quick Step). 67. miejsce wywalczył Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice).

Kolarze jubileuszowego wyścigu na dystansie 200 kilometrów mieli przed sobą dziesięć odcinków brukowanych oraz jedenaście flandryjskich podjazdów, w większości leżących w drugiej części trasy.

Pogoda sprzyjała, a tuż po starcie z Gandawy zawiązała się ucieczka w składzie Alexis Gougeard (Ag2r), Matt Brammeier (MTN), Christophe Laborie (Bretagne), Michael Reihs (Cult Energy), Kevin Van Melsen (Wanty), Louis Verhelst (Cofidis), Sean De Bie (Lotto Soudal) i Albert Timmer (Giant-Alpecin).

W czołówce bez powodzenia próbował się zaczepić Jarosław Marycz (CCC Sprandi Polkowice), natomiast po defekcie szybko odpadł De Bie. Pierwsze wzniesienie, Leberg (62,4 km; 950 m; 4,2% - maks. 13,8%), liderująca siódemka osiągnęła z przewagą 6:40.

Peleton spokojnie zaczął dorabiać straty. Doszło do kilku kraks, w których plątali się kolarze CCC Sprandi. 60 km przed metą Polkowiczan brakowało już w zasadniczej grupie, tracącej w tym momencie nieco ponad minutę.

Na siódmym z kolei podjeździe, brukowanym Taaienbergu (141,1 km; 530 m; 6,6% – maks. 15,8%), peleton mocno naciągnął Tom Boonen (Etixx-Quick Step), a ostatni uciekinierzy - Timmer z Brammeierem, zostali wchłonięci przez spory nadal peleton, gdy do celu było jeszcze 46 kilometrów.

6 kilometrów dalej, przedostatnia wspinaczka, Leberg (159,9 km; 950 m; 4,2% – maks. 13,8%), okazała się kluczowa, wyłaniając czteroosobową czołówkę utworzoną przez: Boonena, Niki Terpstrę i Stijna Vandenbergha (wszyscy Etixx) oraz obrońcę tytułu Iana Stannarda (Sky).

W pościgu pracowali kolarze Lotto-Soudal i LottoNL. Za Molenbergiem (165,4 km; 463 m; 7% – maks. 14,2%) strata wynosiła 26 sekund.

Sep Vanmarcke (LottoNL) i Greg Van Avermaet (BMC), ze Zdenkiem Stybarem (Etixx-Quick Step) na kole, próbowali przeskoczyć do przodu. Zbliżyli się na 12 sekund, ale zadanie jednak przerosło ich siły. Różnica znów wzrosła, po ostatnim brukowanym fragmencie, Lange Munte (179,9 km; 2500 m), do 23 sekund.

Niespełna 5 km przed metą z czołówki skoczył Boonen. Wydawało się, że Tornado Tom sięgnie po swój pierwszy triumf w Omloop, ponieważ zyskał wyraźną przewagę, jednak Stannard równym tempem dojechał do Belga.

Przyspieszył wówczas Terspstra, a po chwili niespodziewanie skontrował Brytyjczyk. Zmęczony Vandenbergh odpadł pierwszy, następnie strzelił wypompowany Boonen.

Stannard razem z Terpstrą wjechali razem na ostatnią prostą. Finisz rozpoczął kolarz Etixx, ale więcej sił zachował lider Sky, który dokonał wielkiego wyczynu, ogrywając trójkę z belgijskiej ekipy.

fot. B. Bade

Wyniki Omloop Het Nieuwsblad 2015 (1.HC), Gandawa - Gandawa (200,2 km):
  1 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                    4:58:41
  2 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step
  3 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step                              00:08
  4 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step                       00:15
  5 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo                           01:24
  6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
  7 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step                           01:29
  8 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                           04:36
  9 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                         04:55
 10 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 11 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
 12 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
 13 Wesley Kreder (Ned) Team Roompot
 14 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 15 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 16 Jesper Asselman (Ned) Team Roompot
 17 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
 18 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 19 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
 20 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
 21 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
 22 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 23 Aleksei Tcatevich (Rus) Team Katusha
 24 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 25 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 26 Yoann Offredo (Fra) FDJ.fr
 27 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka
 28 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 29 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 30 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
 31 Oliver Naesen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 32 Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 33 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 34 Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot
 35 Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 36 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
 37 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
 38 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 39 Steve Chainel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 40 Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli
 41 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
 42 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 43 Marco Haller (Aut) Team Katusha                                  05:06
 44 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky                                   05:09
 45 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale                        05:18
 46 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
 47 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                          05:45
 48 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                                  07:23
 49 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
 50 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka
 51 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka                                 09:50
 52 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                           10:19
 53 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 54 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
 55 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
 56 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
 57 Russell Downing (GBr) Cult Energy Pro Cycling
 58 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 59 Huub Duyn (Ned) Team Roompot
 60 Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot
 61 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 62 Mike Terpstra (Ned) Team Roompot
 63 Mauro Finetto (Ita) Yellow Fluo
 64 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 65 Christian Knees (Ger) Team Sky
 66 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling
 67 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 68 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
 69 Alex Kirsch (Lux) Cult Energy Pro Cycling
 70 Frédéric Brun (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 71 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
 72 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 73 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
 74 Antoine Duchesne (Can) Team Europcar
 75 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar
 76 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
 77 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
 78 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
 79 Berden De Vries (Ned) Team Roompot
 80 Louis Verhelst (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 81 Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot
 82 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 83 Daniele Colli (Ita) Nippo - Vini Fantini
 84 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo
 85 Matt Brammeier (Irl) MTN - Qhubeka
 86 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
 87 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
 88 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 89 Anthony Geslin (Fra) FDJ.fr
 90 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
 91 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 92 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 93 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 94 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
 95 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
 96 Robert Wagner (Ger) Team LottoNL-Jumbo
 97 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
 98 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 99 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
100 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
101 Manuel Belletti (Ita) Yellow Fluo
102 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
103 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
104 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
105 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
DNS Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Elia Viviani (Ita) Team Sky
DNF Christopher Sutton (Aus) Team Sky
DNF Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
DNF Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step
DNF David Boucher (Fra) FDJ.fr
DNF Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
DNF Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
DNF Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
DNF Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
DNF Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal
DNF Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
DNF Kenny De Haes (Bel) Lotto Soudal
DNF Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
DNF Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
DNF Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
DNF Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
DNF Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
DNF Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo
DNF Tiziano Dall'antonia (Ita) Androni Giocattoli
DNF Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
DNF Francesco Chicchi (Ita) Androni Giocattoli
DNF Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
DNF Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
DNF Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
DNF Daniel Schorn (Aut) Bora-Argon 18
DNF Benoit Jarrier (Fra) Bretagne-Séché Environnement
DNF Maxime Cam (Fra) Bretagne-Séché Environnement
DNF Romain Feillu (Fra) Bretagne-Séché Environnement
DNF Christophe Laborie (Fra) Bretagne-Séché Environnement
DNF Daniel Mclay (GBr) Bretagne-Séché Environnement
DNF Pierre-Luc Perichon (Fra) Bretagne-Séché Environnement
DNF Tomasz Kiendyś (Pol) CCC Sprandi Polkowice
DNF Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
DNF Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
DNF Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
DNF Grzegorz Stępniak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
DNF Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
DNF Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Martin Mortensen (Den) Cult Energy Pro Cycling
DNF Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling
DNF Michael Reihs (Den) Cult Energy Pro Cycling
DNF Michael Carbel Svendgaard (Den) Cult Energy Pro Cycling
DNF Troels Ronning Vinther (Den) Cult Energy Pro Cycling
DNF Joel Zangerle (Lux) Cult Energy Pro Cycling
DNF Theo Bos (Ned) MTN - Qhubeka
DNF Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka
DNF Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
DNF Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini
DNF Nicolas Marini (Ita) Nippo - Vini Fantini
DNF Mattia Pozzo (Ita) Nippo - Vini Fantini
DNF Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
DNF Antonio Viola (Ita) Nippo - Vini Fantini
DNF Giorgio Cecchinel (Ita) Yellow Fluo
DNF Andrea Dal Col (Ita) Yellow Fluo
DNF Rafael Andriato (Bra) Yellow Fluo
DNF Jakub Mareczko (Ita) Yellow Fluo
DNF Eugert Zhupa (Alb) Yellow Fluo
DNF Yohann Gene (Fra) Team Europcar
DNF Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
DNF Julien Morice (Fra) Team Europcar
DNF Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar
DNF Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: