Tour of Britain 2014: triumf Vermote'a, koszulka van Baarle'a

Julien Vermote (Omega Pharma-Quick Step) po całodniowej ucieczce i samotnym rajdzie w końcówce wygrał siódmy etap brytyjskiego wyścigu.

Drugi finiszował kolejny z uciekinierów - Dylan van Baarle (Garmin-Sharp) - a trzeci Ignatas Konovalovas (MTN-Qhubeka). Grupkę faworytów przyprowadził Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step).

W klasyfikacji generalnej na czele van Baarle, który przed ostatnim dniem zmagań ma 19 sekund nad Kwiatkowskim.

Przedostatniego dnia kolarze pokonywali aż 225 kilometrów, w końcówce rywalizując na dwóch górskich premiach w okolicach Brighton. Ucieczkę już po starcie zawiązali Julien Vermote (Omega Pharma-Quick Step), Dylan van Baarle (Garmin-Sharp), Ignatas Konovalovas (MTN - Qhubeka), Kevin Ista (IAM Cycling) i Marcin Białobłocki (Velosure Giordana).

Piątka wypracowała sobie nawet 8 minut przewagi, ale peleton prowadzony przez kolarzy Movistaru starał się trzymać rękę na pulsie i nie zamierzał pozwolić na powtórkę z dwóch poprzednich etapów. 40 kilometrów przed metą za wygraną dał Białobłocki, a przewaga jego kolegów spadła do 4 minut.

Dystans redukowali kolarze Movistaru, na ostatnich kilometrach wspierani przez zawodników BMC. 17 kilometrów przed metą do ataku ruszył Vermote, na metę ruszając z zapasem niecałych trzech minut.

Na podjeździe pod Ditchling Bacon kłopoty miał lider wyścigu, Alex Dowsett (Movistar), na szczycie meldując się 35 sekund za grupką rozrywaną przez Bradley'a Wigginsa (Team Sky), Michała Kwiatkowskiego (Omega Pharma-Quick Step) i Nicolasa Roche'a (Tinkoff-Saxo).

Poprawka na Bear Road dobiła dzielnego Brytyjczyka, a do walki o schedę po nim włączyli się Zardini, Roche i Kwiatkowski. Vermote tymczasem pędził do mety, wiedząc, że 2 minuty przewagi w zasadzie gwarantują mu wygraną.

Belg do mety dojechał 23 sekundy przed goniącym Konovalovasem i van Baarle. Grupkę faworytów blisko minutę później przyprowadził Kwiatkowski. Polakowi nie udało się objąć prowadzenia w wyścigu i jutro na porannej czasówce będzie starał się odbić żółtą koszulkę z rąk młodego Holendra.

fot. OPQS/Tim de Waele

Wyniki 7. etapu Tour of Britain 2014 (2.HC), Camberley - Brighton (225,1 km):

  1 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep                5:12:34
  2 Ignatas Konovalovas (Ltu) MTN-Qhubeka                        00:23
  3 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin-Sharp
  4 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-QuickStep              01:20
  5 Lars-Petter Nordhaug (Nor) Belkin
  6 Kevin Ista (Bel) IAM Cycling
  7 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
  8 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
  9 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
 10 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
 11 Matthieu Boulo (Fra) Team Raleigh
 12 Jon Izagirre Insausti (Esp) Movistar Team
 13 Marcin Białobłocki (Pol) Giordana Racing Team
 14 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
 15 Jan Barta (Cze) Team NetApp-Endura
 16 Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling
 17 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
 18 David Lopez Garcia (Esp) Team Sky
 19 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo
 20 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 21 Steve Lampier (GBr) Giordana Racing Team                     01:35
 22 Ben Swift (GBr) Team Sky                                     02:03
 23 Mark Christian (GBr) Team Raleigh
 24 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp                                02:15
 25 Tao Geoghegan Hart (GBr) Great Britain                       01:20
 26 Karel Hnik (Cze) MTN-Qhubeka                                 02:34
 27 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
 28 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano
 29 Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp
 30 Bram Tankink (Ned) Belkin
 31 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
 32 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 33 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-QuickStep
 34 Liam Holohan (GBr) Madison Genesis
 35 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
 36 Richard Handley (GBr) Rapha Condor JTL
 37 Dylan Girdlestone (Rsa) Garmin-Sharp
 38 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
 39 Dennis Van Niekerk (Rsa) MTN-Qhubeka
 40 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        02:40
 41 Alex Peters (GBr) Madison Genesis
 42 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-QuickStep                  02:51
 43 Owain Doull (GBr) An Post-Chainreaction                      03:14
 44 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                          03:40
 45 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-QuickStep                   06:08
 46 Morgan Kneisky (Fra) Team Raleigh                            06:35
 47 Joshua Hunt (GBr) NFTO
 48 Mark McNally (GBr) An Post-Chainreaction
 49 Leopold König (Cze) Team NetApp-Endura                       07:18
 50 Javier Megias Leal (Esp) Team Novo Nordisk                   07:30
 51 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 52 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                       11:25
 53 Paul Voss (Ger) Team NetApp-Endura
 54 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 55 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-QuickStep
 56 Rick Flens (Ned) Belkin
 57 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp-Endura
 58 Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp
 59 Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team
 60 Sylwester Szmyd (Pol) Movistar Team
 61 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
 62 Bol Jetse (Ned) Belkin
 63 Martin Kohler (Sui) BMC Racing Team
 64 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
 65 Shane Archbold (NZl) An Post-Chainreaction
 66 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
 67 Maarten Wynants (Bel) Belkin
 68 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team
 69 Adam Blythe (GBr) NFTO
 70 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk                    16:53
 71 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
 72 Jim Songezo (Rsa) MTN-Qhubeka
 73 Markus Barry (Ned) Belkin
 74 Scott Thwaites (GBr) Team NetApp-Endura                      24:00
 75 Thomas Moses (GBr) Rapha Condor JTL
 76 James Lowsley Williams (GBr) NFTO
 77 Andreas Stauff (Ger) MTN-Qhubeka
 78 Germain Burton (GBr) Great Britain
 79 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis
 80 Ryan Mullen (Irl) An Post-Chainreaction
 81 Christopher Lawless (GBr) Great Britain
 82 Kristian House (GBr) Rapha Condor JTL
 83 Lasse Norman Hansen (Den) Garmin-Sharp
 84 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team
 85 Robert Partridge (GBr) Giordana Racing Team
 86 George Atkins (GBr) Team Raleigh
 87 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
 88 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
 89 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
 90 Jack Wilson (Irl) An Post-Chainreaction
 91 Daniel McLay (GBr) Great Britain
 92 Chris Opie (GBr) Rapha Condor JTL
 93 Christopher Latham (GBr) Great Britain
 94 Yanto Barker (GBr) Team Raleigh
 95 Michael James Northey (NZl) Madison Genesis
 96 Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF
 97 James Moss (GBr) Giordana Racing Team
 98 Ian Wilkinson (GBr) Team Raleigh
 99 Ian Bibby (GBr) Madison Genesis
100 Dale Appleby (GBr) NFTO
101 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
102 Enrique Sanz Unzue (Esp) Movistar Team
103 Bradley Morgan (GBr) Giordana Racing Team
104 Nathan Edmondson (GBr) Giordana Racing Team
105 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano
106 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
107 Thomas Scully (NZl) Madison Genesis
DNF Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
DNF Glen O'Shea (Aus) An Post-Chainreaction
DNS Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
DNS Sam Bennett (Irl) Team NetApp-Endura

Klasyfikacja po 7. etapie

  1 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin-Sharp                       30:22:02
  2 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-QuickStep              00:19
  3 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                           00:25
  4 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                             00:35
  5 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                            00:36
  6 Jon Izagirre Insausti (Esp) Movistar Team                    00:45
  7 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky                               00:47
  8 David Lopez Garcia (Esp) Team Sky                            00:49
  9 Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling                      00:51
 10 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team                             00:59
 11 Ignatas Konovalovas (Ltu) MTN-Qhubeka
 12 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           01:07
 13 Jan Barta (Cze) Team NetApp-Endura                           01:22
 14 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                   01:25
 15 Tao Geoghegan Hart (GBr) Great Britain
 16 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                01:27
 17 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo                           01:32
 18 Steve Lampier (GBr) Giordana Racing Team                     01:35
 19 Matthieu Boulo (Fra) Team Raleigh                            01:48
 20 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp                                02:11
 21 Lars-Petter Nordhaug (Nor) Belkin                            02:13
 22 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        02:22
 23 Karel Hnik (Cze) MTN-Qhubeka                                 02:50
 24 Richard Handley (GBr) Rapha Condor JTL                       03:04
 25 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-QuickStep                    03:07
 26 Ben Swift (GBr) Team Sky                                     03:31
 27 Alex Peters (GBr) Madison Genesis                            03:38
 28 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                         04:06
 29 Liam Holohan (GBr) Madison Genesis                           04:18
 30 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                              04:27
 31 Dennis Van Niekerk (Rsa) MTN-Qhubeka                         04:53
 32 Bram Tankink (Ned) Belkin                                    05:05
 33 Marcin Białobłocki (Pol) Giordana Racing Team                05:15
 34 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF                          06:14
 35 Leopold König (Cze) Team NetApp-Endura                       06:49
 36 Mark Christian (GBr) Team Raleigh                            08:21
 37 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling                           10:57
 38 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           11:18
 39 Owain Doull (GBr) An Post-Chainreaction                      11:31
 40 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                             12:08
 41 Sylwester Szmyd (Pol) Movistar Team                          12:50
 42 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                          13:22
 43 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-QuickStep                  13:43
 44 Kevin Ista (Bel) IAM Cycling                                 14:17
 45 Paul Voss (Ger) Team NetApp-Endura                           15:37
 46 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep                  15:40
 47 Maarten Wynants (Bel) Belkin                                 15:43
 48 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-QuickStep                   17:52
 49 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano                     18:09
 50 Morgan Kneisky (Fra) Team Raleigh                            18:45
 51 Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team                     19:03
 52 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                       20:24
 53 Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp                             20:25
 54 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           20:29
 55 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team                       21:07
 56 Adam Blythe (GBr) NFTO                                       21:13
 57 Mark McNally (GBr) An Post-Chainreaction                     23:09
 58 Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp                              23:19
 59 Dylan Girdlestone (Rsa) Garmin-Sharp                         23:51
 60 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk                    23:54
 61 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                         25:40
 62 Martin Kohler (Sui) BMC Racing Team                          26:27
 63 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk                    27:51
 64 Scott Thwaites (GBr) Team NetApp-Endura                      28:22
 65 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis                         29:44
 66 Andreas Stauff (Ger) MTN-Qhubeka                             31:23
 67 Enrique Sanz Unzue (Esp) Movistar Team                       35:22
 68 Thomas Moses (GBr) Rapha Condor JTL
 69 Michael James Northey (NZl) Madison Genesis                  36:39
 70 Robert Partridge (GBr) Giordana Racing Team                  38:31
 71 Bol Jetse (Ned) Belkin                                       38:33
 72 Germain Burton (GBr) Great Britain                           40:31
 73 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp-Endura                       40:40
 74 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-QuickStep                    40:49
 75 Javier Megias Leal (Esp) Team Novo Nordisk                   42:09
 76 Shane Archbold (NZl) An Post-Chainreaction                   42:11
 77 Rick Flens (Ned) Belkin                                      42:26
 78 Kristian House (GBr) Rapha Condor JTL                        43:04
 79 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo                            43:52
 80 Thomas Scully (NZl) Madison Genesis                          44:49
 81 George Atkins (GBr) Team Raleigh                             45:34
 82 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                       46:48
 83 Jim Songezo (Rsa) MTN-Qhubeka                                47:56
 84 Lasse Norman Hansen (Den) Garmin-Sharp                       48:15
 85 Dale Appleby (GBr) NFTO                                      48:45
 86 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                             49:36
 87 Nathan Edmondson (GBr) Giordana Racing Team                  50:21
 88 Ryan Mullen (Irl) An Post-Chainreaction                      51:09
 89 Daniel McLay (GBr) Great Britain                             54:18
 90 Joshua Hunt (GBr) NFTO                                       55:15
 91 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                            55:55
 92 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team                       56:05
 93 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk                         57:39
 94 Ian Bibby (GBr) Madison Genesis                              59:00
 95 Yanto Barker (GBr) Team Raleigh                           01:01:35
 96 Markus Barry (Ned) Belkin                                 01:03:52
 97 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano                   01:03:58
 98 Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF                        01:05:51
 99 Chris Opie (GBr) Rapha Condor JTL                         01:07:54
100 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                             01:08:42
101 Ian Wilkinson (GBr) Team Raleigh                          01:09:52
102 Bradley Morgan (GBr) Giordana Racing Team                 01:11:34
103 James Moss (GBr) Giordana Racing Team                     01:12:59
104 James Lowsley Williams (GBr) NFTO                         01:18:40
105 Christopher Latham (GBr) Great Britain                    01:19:13
106 Jack Wilson (Irl) An Post-Chainreaction                   01:24:44
107 Christopher Lawless (GBr) Great Britain                   01:25:18

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: