Vuelta a Espana 2014: etap 13: udana szarża Daniela Navarro

31-letni Hiszpan Daniel Navarro z grupy Cofidis, po odważnym ataku przed metą, wygrał trzynasty odcinek Vuelta a Espana. W klasyfikacji generalnej czerwoną koszulkę obronił Alberto Contador (Tinkoff-Saxo).

Górzysty odcinek w drugiej części trasy, we władnie początkowo objęli Alexey Lutsenko (Astana), Jay Thomson (MTN), Peter Sagan (Cannondale), Paolo Longo Borghini (Cannondale), Jasper Stuyven (Trek), Damiano Cunego (Lampre), Stef Clement (Belkin), Luis Leon Sanchez (Caja Rural), Danilo Wyss (BMC), Damien Gaudin (Ag2r) i Vegard Breen (Lotto).

Jedenastka zdobyła ponad 3 minuty przewagi, jednak za sprawą pościgu pod dowództwem zespołu Orica więcej nie uzbierała. Kolarze gnali do mety ze średnią niemal 50 km/godz. Na Alto Estacas de Trueba (kat. 3; 110,1 km; 11,1 km; 3%) różnica wynosiła 2:45, a po Puerto de la Braguia (kat. 3; 132; 6 km; 6%) o pół minuty mniej.

Wyss, Cunego, Sanchez, Gaudin i Lutsenko utrzymali prowadzenie na przełęczy Caracol (kat. 2; 151,5 km; 10,5 km; 5,5%) z całkiem spory, bo wynoszącym 2 minuty zapasem.

Po długich zjazdach z ostatniej górskiej premii sytuacja uciekinierów uległa znacznemu pogorszeniu. Pościg wzmogła ekipa FDJ, co sprawiło, że 15 kilometrów przed kreską pozostała mniej niż minuta. Zaatakował wówczas Lutsenko. Młodzieżowy mistrz świata z 2012 roku starał się jak najdłużej utrzymać się na prowadzeniu, ale peleton dla Kazacha był bezwzględny.

2,4 kilometra przed metą znajdowała się 750-metrowa ścianka, której nachylenie sięgało 14%. Ruszył tym odważnie Gianluca Branbilla (Omega Pharma), minięty następnie przez Daniela Navarro. Grupa rozciągnęła się, na jej czele pojawiła się czołówka wyścigu.

Prowadzący Hiszpan wpadł na ostatni kilometr i pomimo pościgu swojego imiennika Daniela Moreno (Katusha) obronił cenne prowadzenie.

Wyniki 13. etapu Vuelta a Espana 2014 (GT), Belorado - Obregón. Parque de Cabárceno (188,7 km):

Miejsca polskich zawodników:
37. Przemysław Niemiec + 0:20
108. Maciej Bodnar + 5:04
164. Karol Domagalski + 14:43

po etapie

21. Przemysław Niemiec + 11:02
123. Karol Domagalski + 1:33:12
125. Maciej Bodnar + 1:33:53

  1 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits     4:21:04
  2 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   00:02
  3 Wilco Kelderman (Ned) Belkin
  4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              00:05
  5 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr
  6 Damiano Caruso (Ita) Cannondale
  7 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo
  8 Robert Gesink (Ned) Belkin
  9 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp
 10 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step
 11 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha
 12 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step
 13 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 14 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 15 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 16 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 17 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano
 18 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha
 19 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka
 20 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale                         00:16
 21 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida                          00:20
 22 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida
 23 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha
 24 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol
 25 André Cardoso (Por) Garmin Sharp
 26 Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica Greenedge
 27 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 28 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 29 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 30 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team
 31 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 32 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol
 33 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step
 34 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
 35 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
 36 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 37 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
 38 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka
 39 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka
 40 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 41 Dario Cataldo (Ita) Team Sky
 42 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 43 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
 44 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     00:28
 45 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 46 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 47 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                           00:30
 48 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge                       00:34
 49 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing                 00:39
 50 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka
 51 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits         00:51
 52 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 53 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling
 54 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 55 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ.fr
 56 Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural - Se     01:13
 57 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar                           01:33
 58 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 59 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Step
 60 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
 61 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
 62 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano                   01:40
 63 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
 64 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
 65 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 66 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp
 67 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano
 68 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 69 Stef Clement (Ned) Belkin                                    01:56
 70 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
 71 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
 72 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      01:59
 73 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
 74 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 75 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
 76 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
 77 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team
 78 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 79 Paul Martens (Ger) Belkin                                    02:14
 80 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      02:21
 81 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
 82 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano
 83 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
 84 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
 85 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
 86 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
 87 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
 88 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
 89 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
 90 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                02:26
 91 Christian Knees (Ger) Team Sky                               02:36
 92 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                            03:04
 93 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp                           03:05
 94 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
 95 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                    03:35
 96 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                       04:07
 97 Adriano Malori (Ita) Movistar Team
 98 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
 99 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha
100 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
101 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
102 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA          04:30
103 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
104 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                        04:34
105 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           04:53
106 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
107 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                           05:04
108 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
109 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin                                 05:17
110 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                         05:19
111 George Bennett (NZl) Cannondale                              05:59
112 Mitchell Docker (Aus) Orica Greenedge
113 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp
114 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
115 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           06:35
116 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo                  06:47
117 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
118 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
119 Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol                             07:29
120 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                07:57
121 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        07:58
122 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                           09:49
123 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team             09:50
124 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   14:43
125 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
126 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale
127 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka
128 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar
129 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka
130 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin
131 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Shimano
132 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
133 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling
134 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
135 Martin Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step
136 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
137 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Shimano
138 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
139 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
140 Sam Bewley (NZl) Orica Greenedge
141 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
142 Robert Wagner (Ger) Belkin
143 Martijn Keizer (Ned) Belkin
144 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale
145 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
146 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing
147 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano
148 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
149 Daniel Craven (Nam) Team Europcar
150 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
151 Laurent Mangel (Fra) FDJ.fr
152 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
153 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
154 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
155 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team
156 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
157 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol
158 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol
159 David Millar (GBr) Garmin Sharp
160 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar
161 Johan Van Summeren (Bel) Garmin Sharp
162 Guillaume Boivin (Can) Cannondale
163 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
164 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural - Seguros RGA
165 Oscar Gatto (Ita) Cannondale
166 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
167 Matthias Krizek (Aut) Cannondale
168 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step
169 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
170 Adam Yates (GBr) Orica Greenedge
171 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling
172 Cameron Meyer (Aus) Orica Greenedge
173 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida
174 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
175 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
176 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     15:16
177 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
178 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
179 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                 15:43
180 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
181 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                               22:17
182 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling
183 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural - Seguros RGA
184 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
185 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar
186 Dominic Klemme (Ger) IAM Cycling                             23:06
DNF ELISSONDE, Kenny
DNF FISCHER, Murilo
DNF VAN DEN BROECK, Jurgen
DNF LANCASTER, Brett

Punkty

Lotna premia- Espinosa de Los Monteros, km. 93

  1 Stef Clement (Ned) Belkin                                        4 pkt
  2 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                            2
  3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               1

Lotna premia - Penagos, km. 179

  1 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                            4 pkt
  2 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                             2
  3 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                               1

Meta

  1 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits          25 pkt
  2 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                      20
  3 Wilco Kelderman (Ned) Belkin                                    16
  4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 14
  5 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                     12
  6 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                                 10
  7 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                      9
  8 Robert Gesink (Ned) Belkin                                       8
  9 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                                 7
 10 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step               6
 11 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                      5
 12 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step              4
 13 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                3
 14 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                             2
 15 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                       1

Premie górskie

MAlto Estacas de Trueba (kat. 3) km. 110

  1 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA             3 pkt
  2 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                           2
  3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               1

Puerto de La Braguía (kat. 3) km. 132

  1 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA             3 pkt
  2 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               2
  3 Stef Clement (Ned) Belkin                                        1

Alto del Caracol (kat. 2) km. 152

  1 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA             5 pkt
  2 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               3
  3 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                1

Drużynowo

  1 Team Katusha                                              13:03:24
  2 Omega Pharma - Quick-Step                                    00:18
  3 BMC Racing Team                                              00:33
  4 Team SKY
  5 MTN - Qhubeka
  6 Cofidis, Solutions Crédits                                   00:36
  7 Movistar Team                                                00:41
  8 Lampre - Merida                                              00:48
  9 Astana Pro Team                                              01:04
 10 Caja Rural - Seguros RGA                                     01:26
 11 Belkin                                                       01:51
 12 Garmin Sharp                                                 01:53
 13 Lotto Belisol                                                02:08
 14 Trek Factory Racing                                          02:27
 15 FDJ.fr                                                       03:05
 16 Team Giant - Shimano                                         03:13
 17 Team Europcar                                                03:14
 18 Tinkoff - Saxo                                               03:32
 19 Orica GreenEdge                                              03:47
 20 Cannondale Pro Cycling                                       06:48
 21 AG2R La Mondiale                                             11:22
 22 IAM Cycling                                                  17:18

Klasyfikacja po 13. etapie

  1 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo               48:59:23
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              00:20
  3 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step          01:08
  4 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            01:20
  5 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                  01:35
  6 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         01:52
  7 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              02:13
  8 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                     02:37
  9 Robert Gesink (Ned) Belkin                                   02:55
 10 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                              03:51
 11 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                             03:59
 12 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits       04:11
 13 Wilco Kelderman (Ned) Belkin                                 04:53
 14 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                      04:56
 15 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   06:01
 16 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                          07:34
 17 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                   08:47
 18 Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica Greenedge             08:59
 19 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                           09:30
 20 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                 10:34
 21 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       11:02
 22 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            11:39
 23 André Cardoso (Por) Garmin Sharp                             12:46
 24 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                           13:03
 25 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                          13:44
 26 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA            14:51
 27 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      15:22
 28 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                   16:05
 29 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits         16:27
 30 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                              16:48
 31 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     20:36
 32 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin                                 22:21
 33 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          27:56
 34 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      28:11
 35 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing             28:54
 36 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha                         29:24
 37 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                            30:13
 38 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits               30:16
 39 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                            33:37
 40 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                   34:37
 41 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol                              35:20
 42 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step           35:38
 43 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                35:58
 44 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team                36:17
 45 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo                  36:40
 46 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       36:47
 47 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                           39:07
 48 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        39:13
 49 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                       39:42
 50 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            39:45
 51 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka                     40:58
 52 Paul Martens (Ger) Belkin                                    41:04
 53 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale                         43:15
 54 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA         45:21
 55 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                 45:34
 56 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling                        46:39
 57 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano                           46:53
 58 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           50:16
 59 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                       50:35
 60 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                50:50
 61 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge                       52:22
 62 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo            54:18
 63 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka               54:39
 64 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano                   54:47
 65 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits               55:15
 66 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         55:23
 67 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar                           55:28
 68 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol                           55:39
 69 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        55:57
 70 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team                      56:18
 71 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits          56:35
 72 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp                           59:07
 73 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                        59:57
 74 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar                         01:01:05
 75 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                             01:01:54
 76 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:03:18
 77 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                01:03:29
 78 George Bennett (NZl) Cannondale                           01:04:38
 79 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                        01:05:29
 80 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                01:05:38
 81 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida                       01:05:49
 82 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                   01:05:59
 83 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Ste  01:06:06
 84 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                01:06:29
 85 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    01:07:06
 86 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                        01:07:15
 87 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                        01:08:11
 88 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                 01:10:04
 89 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                             01:11:40
 90 Adam Yates (GBr) Orica Greenedge                          01:11:46
 91 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step               01:13:05
 92 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
 93 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp                        01:13:41
 94 Stef Clement (Ned) Belkin                                 01:14:00
 95 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                     01:14:15
 96 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                     01:16:22
 97 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol                      01:18:25
 98 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                  01:18:30
 99 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida                         01:19:00
100 Martijn Keizer (Ned) Belkin                               01:19:18
101 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                        01:19:19
102 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                          01:19:32
103 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                   01:21:31
104 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                        01:21:36
105 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                     01:22:08
106 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                              01:22:18
107 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     01:24:21
108 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                        01:24:46
109 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step              01:24:56
110 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka            01:25:21
111 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                     01:26:34
112 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida                          01:26:35
113 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            01:27:35
114 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp                           01:28:23
115 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural - Seguros RGA             01:28:34
116 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano              01:28:42
117 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA       01:28:45
118 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing              01:30:14
119 Christian Knees (Ger) Team Sky                            01:30:57
120 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing               01:30:59
121 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida              01:31:19
122 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                  01:32:38
123 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural - Seguros RGA           01:33:12
124 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha                      01:33:45
125 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                            01:33:53
126 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar                      01:34:15
127 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                               01:34:22
128 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   01:35:01
129 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         01:35:20
130 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling                       01:35:44
131 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing               01:36:01
132 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling                          01:36:10
133 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar                        01:36:42
134 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                          01:38:32
135 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      01:39:23
136 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo               01:40:42
137 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing   01:41:08
138 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                          01:41:17
139 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                        01:41:47
140 Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol                          01:42:30
141 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ.fr                               01:42:53
142 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol                        01:42:58
143 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                           01:43:04
144 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                      01:44:48
145 Matthias Krizek (Aut) Cannondale                          01:46:38
146 Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural - Se  01:46:47
147 Martin Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step             01:47:17
148 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                    01:49:00
149 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits              01:51:24
150 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol                          01:52:17
151 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Shimano                  01:52:46
152 David Millar (GBr) Garmin Sharp                           01:53:59
153 Oscar Gatto (Ita) Cannondale                              01:54:25
154 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Shimano                  01:55:01
155 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale                 01:55:02
156 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing                   01:55:09
157 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka                         01:56:41
158 Cameron Meyer (Aus) Orica Greenedge                       01:57:23
159 Sam Bewley (NZl) Orica Greenedge                          01:57:35
160 Johan Van Summeren (Bel) Garmin Sharp                     01:57:49
161 Peter Sagan (Svk) Cannondale                              01:57:56
162 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                        01:59:43
163 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida             02:00:07
164 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                       02:00:18
165 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling                             02:01:06
166 Mitchell Docker (Aus) Orica Greenedge                     02:01:13
167 Daniel Craven (Nam) Team Europcar                         02:03:12
168 Guillaume Boivin (Can) Cannondale                         02:03:40
169 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin                           02:04:42
170 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale                   02:05:02
171 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar                       02:07:30
172 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team                     02:09:56
173 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits              02:10:55
174 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                            02:11:39
175 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural - Seguros RGA            02:12:23
176 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                 02:13:12
177 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                    02:16:24
178 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team                    02:18:30
179 Robert Wagner (Ger) Belkin                                02:21:52
180 Laurent Mangel (Fra) FDJ.fr                               02:24:24
181 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                  02:24:55
182 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team                     02:33:41
183 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale      02:36:22
184 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar                      02:36:35
185 Dominic Klemme (Ger) IAM Cycling                          02:58:51
186 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling                         03:03:39

Klasyfikacja punktowa

  1 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                        112 pkt
  2 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                     90
  3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 78
  4 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge                          71
  5 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                     65
  6 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               59
  7 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                                57
  8 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                     56
  9 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                        42
 10 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 41
 11 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale                            41
 12 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits          40
 13 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step             39
 14 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                      35
 15 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                                 33
 16 Wilco Kelderman (Ned) Belkin                                    32
 17 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                      32
 18 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                             32
 19 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                    30
 20 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                        28

Klasyfikacja górska

  1 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                   20 pkt
  2 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                        18
  3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 18
  4 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar                               13
  5 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA            11
  6 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 10
  7 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                              10
  8 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                      9
  9 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling                                 8
 10 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                          7
 11 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                    7
 12 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                7
 13 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                7
 14 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                      6
 15 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                            6
 16 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                5
 17 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol                                 5
 18 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                                   3
 19 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                   3
 20 Adam Yates (GBr) Orica Greenedge                                 3

Klasyfikacja wszechstronnych

  1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  8 pkt
  2 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                     14
  3 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               22
  4 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 23
  5 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                     27
  6 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                        30
  7 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                            55
  8 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                               80
  9 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                      99
 10 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                           124
 11 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                  125
 12 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                              125
 13 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                              135
 14 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                          136
 15 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                        137
 16 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar                              145
 17 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                          147
 18 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                     150
 19 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                             153
 20 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                          158

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                            146:41:39
  2 Team Katusha                                                 02:54
  3 Omega Pharma - Quick-Step                                    04:40
  4 Cofidis, Solutions Crédits                                   09:49
  5 BMC Racing Team                                              10:25
  6 Astana Pro Team                                              10:32
  7 Belkin                                                       11:59
  8 Tinkoff - Saxo                                               17:51
  9 Garmin Sharp                                                 19:43
 10 Lampre - Merida                                              22:14
 11 Team SKY                                                     23:39
 12 Lotto Belisol                                                40:52
 13 Caja Rural - Seguros RGA                                     44:05
 14 Team Giant - Shimano                                         53:48
 15 MTN - Qhubeka                                                54:48
 16 AG2R La Mondiale                                          01:05:04
 17 Trek Factory Racing                                       01:10:55
 18 Orica GreenEdge                                           01:16:11
 19 Cannondale Pro Cycling                                    01:18:49
 20 Team Europcar                                             01:20:26
 21 FDJ.fr                                                    01:41:42
 22 IAM Cycling                                               03:04:58

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: