Okolo Jiznich Cech 2014: etap 1: Hoelgaard liderem, Polacy aktywni

Zwycięstwo Daniela Hoelgaarda z ekipy Etixx wspomaganego przez Łukasz Wiśniowskiego rozpoczęło rywalizację w ramach wyścigu Okolo Jiznich Cech (2.2).

Polacy byli tego dnia widoczni – Paweł Cieślik (Bauknecht) chętnie zabierał się w odjazdy, a Artur Detko (Mexller) wygrał lotną premię.

Pierwszy etap stanowił odcinek pomiędzy miejscowościami Protivin i Tabor o długości 184 km. Już od startu narzucone zostało wysokie tempo, a liczni śmiałkowie próbowali szczęścia atakując. Dopiero po przejechaniu 35 km peleton wypuścił do przodu Aleksandra Komina (Reprezentacja Rosji), który popędził samotnie by wygrać dwie górskie premie na tym odcinku.

Kiedy Rosjanin powrócił do peletonu, na prowadzeniu zmieniały się coraz to nowe grupki zawodników. Aktywni byli wszyscy Polacy: Łukasz Wiśniowski (Etixx), Paweł Cieślik (Bauknecht) oraz zawodnicy zespołu Mexller. Pierwsza lotna premia padła łupem Artura Detko (Mexller), a wkrótce po niej uformowała się najważniejsza tego dnia ucieczka. Wśród piątki pracujących w niej zawodników był Paweł Cieślik. Przewaga nie przekroczyła 4 minut.

Po przetasowaniach na czele została dwójka – Cieślik i Siergiej Nikolajew (Itera Katiusza). Duet został doścignięty 20 km przed metą. Na finisz prowadził kręty zjazd, który porwał nieco peleton. Polacy utrzymywali się z przodu, bardzo dobrze ustawiony był Kamil Zieliński. Niestety na 800 m przed kreską uczestniczył w kraksie, która rozwiała szanse na satysfakcjonujący wynik. Zwyciężył Daniel Hoelgaard, któremu pomagał Łukasz Wiśniowski. Kolejne miejsca na finiszu wywalczyli Jo Kogstad Ringheim (Joker) i Riccardo Bolzan (Friuli).

Łukasz Wiśniowski został sklasyfikowany z 15. lokatą i z czasem zwycięzcy. Kolejnej grupie została naliczona strata ośmiu sekund do triumfatora – tam finiszowali pozostali Polacy. W klasyfikacji generalnej prowadzi Hoelgaard, a Kamil Zieliński i Łukasz Wiśniowski tracą do niego po 10 sekund.

W piątek kolarzy czeka jazda indywidualna na czas na liczącej 12,5 km trasie wokół miejscowości Nova Bystrice.

KOMPLET WYNIKÓW

inf. Mexller Team

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: