Tour de l'Avenir 2014: etap 1

logo wyścigu Tour de l'Avenir

Norweg Kristoffer Skjerping po udanej ucieczce wygrał pierwszy etap "wyścigu przyszłości".

Drugie miejsce zajął Holender Sjoerd van Ginneken, a trzecie Duńczyk Asbjorn Kragh Andersen. Spóźniony blisko dwie i pół minuty peleton przyprowadził Brytyjczyk Daniel McLay, a koszulkę lidera przejął ósmy na wczorajszym prologu Kragh Andersen.

Reprezentanci Polski, z wyjątkiem Patryka Stosza, przyjechali w peletonie. Kraksę na finiszu zaliczył Przemysław Kasperkiewicz, a Stosz do mety dotarł niemal 25 minut za zwycięzcą, po tym jak upadł na zjeździe i rozbił nogę i podbródek.

Po krótkim wieczornym prologu, następnego dnia zawodnicy ponownie stanęli na starcie w Saint-Flour. Do pokonania były trzy premie trzeciej kategorii i dwie czwartej - wszystkie umiejscowione na pierwszych 62 kilometrach etapu. Po zjeździe z ostatniej wspinaczki do mety w Brioude pozostawało 55 kilometrów względnie płaskiego terenu.

Etap w ucieczce rozpoczęli Sjoerd Van Ginneken (Holandia), Asbjorn Kragh Andersen (Dania) i Kristoffer Skjerping (Norwegia). Do akcji nie załapał się Francuz Loïc Chetout i przez ponad 25 kilometrów jechał bezradnie między peletonem a ucieczką. Przewaga trójki sięgnęła blisko 8 minut, a punkty na wszystkich górskich premiach zgarnął mocno pracujący Norweg.

Ucieczka dotarła na płaski odcinek na 8 minut przed peletonem, w którym nóg do pracy brakowało Australijczykom. Uciekinierzy zwietrzyli szansę i pomknęli do mety. Przewaga spadała opornie - peleton wziął się w końcu do pracy, ale na 6 kilometrów przed metą dystans wciąż wynosił blisko 4 minuty.

Finisz z grupki wygrał niezmordowany Skjerping, pokonując van Ginnekena i Kragha Andersena. Peleton spóźnił się ponad dwie minuty, a na ostatnich 500 metrach doszło do dużej kraksy, w której niegroźnie ucierpiał Przemysław Kasperkiewicz.

Wyniki 1. etapu Tour de l'Avenir 2014 (2.Ncup), Saint-Flour - Brioude (145 km):

miejsce polskich zawodników:

36. Jakub Kaczmarek (Polska) +2:21
51. Bartosz Warchoł (Polska) +2:21
79. Piotr Brożyna (Polska) +2:21
80. Arkadiusz Owsian (Polska) +2:21
119. Przemysław Kasperkiewicz (Polska) +2:21
122. Patryk Stosz (Polska) +25:32

po etapie:

14. Bartosz Warchoł (Polska) +2:23
41. Piotr Brożyna (Polska) +2:31
99. Arkadiusz Owsian (Polska) +2:56
101. Jakub Kaczmarek (Polska) +2:56
107. Przemysław Kasperkiewicz (Polska) +3:02
122. Patryk Stosz (Polska) +26:01

1 Kristoffer Skjerping (Norwegia)                  3:37:31
2 Sjoerd Ginneken Van (Holandia)
3 Asbjorn Kragh Andersen (Dania)
4 Daniel Mclay (Wielka Brytania)
5 Fernando Gaviria (Kolumbia)                        02:21
6 Davide Martinelli (Włochy)
7 Ilya Davidenok (Kazachstan)
8 Owain Doull (Wielka Brytania)
9 Tom Bohli (Szwajcaria)
10 Mikel Aristi Gardoki (Hiszpania)
11 Artur Fedosseyev (Kazachstan)
12 Kirill Sveshnikov (Rosja)
13 Rok Korosec (Słowenia)
14 Fridtjof Roinaas (Norwegia)
15 Loïc Chetout (Francja)
16 Timo Roosen (Holandia)
17 Anass Ait El Abdia (Maroko/WCC)
18 Thery Schir (Szwajcaria)
19 Federico Zurlo (Włochy)
20 Dylan Teuns (Belgia)
21 Emanuel Buchmann (Niemcy)
22 Evgeny Shalunov (Rosja)
23 Jack Haig (Australia)
24 Matthias Plarre (Niemcy)
25 Ruben Guerreiro (Portugalia)
26 Bakhtiyar Kozhatayev (Kazachstan)
27 Quentin Jauregui (Francja)
28 Carlos Mario Ramirez (Kolumbia)
29 Maxat Ayazbayev (Kazachstan)
30 Giulio Ciccone (Włochy)
31 Manuel Senni (Włochy)
32 Sam Oomen (Holandia)
33 Sindre Lunke (Norwegia)
34 Christofer Jurado Lopez (Panama/WCC)
35 Caleb Ewan (Australia)
36 Jakub Kaczmarek (Polska)
37 Mario Vogt (Niemcy)
38 Jérémy Maison (Francja)
39 Ildar Arslanov (Rosja)
40 Caio Godoy Ormenese (Brazylia/WCC)
41 Silvio Herklotz (Niemcy)
42 Jeffrey Perrin (USA)
43 Lennard Hofstede (Holandia)
44 Michael Gogl (Austria)
45 Logan Owen (USA)
46 Alexey Ribalkin (Rosja)
47 Joaquim Silva (Portugalia)
48 Oskar Svendsen (Norwegia)
49 Gianni Moscon (Włochy)
50 Royner Navarro Calle (Peru/WCC)
51 Bartosz Warchoł (Polska)
52 Tao Geoghegan Hart (Wielka Brytania)
53 Dennis Paulus (Austria)
54 Martin Otonicar (Słowenia)
55 Alexey Vermeulen (USA)
56 Samuel Spokes (Australia)
57 Alvaro Trueba Diego (Hiszpania)
58 Lukas Postlberger (Austria)
59 Sebastian Schonberger (Austria)
60 Floris De Tier (Belgia)
61 Lukas Zeller (Austria)
62 Yannick Eckmann (USA)
63 Sven Erik Bystrom (Norwegia)
64 Pierre-Roger Latour (Francja)
65 Gasper Katrasnik (Słowenia)
66 Stefan Küng (Szwajcaria)
67 Felix Groszschartner (Austria)
68 Jaime Roson Garcia (Hiszpania)
69 Miguel Angel Lopez (Kolumbia)
70 Daniel Rozo (Kolumbia)
71 Brayan Ramirez (Kolumbia)
72 Magnus Cort Nielsen (Dania)
73 Fabian Lienhard (Szwajcaria)
74 Odd Christian Eiking (Norwegia)
75 Rodrigo Contreras (Kolumbia)
76 Viktor Okishev (Kazachstan)
77 Carlos Ribeiro (Portugalia)
78 Domen Novak (Słowenia)
79 Piotr Brożyna (Polska)
80 Arkadiusz Owsian (Polska)
81 Rafael Ferreira Reis (Portugalia)
82 Oscar Gonzalez Brea (Hiszpania)
83 Ricardo Ferreira (Portugalia)
84 Alexander Foliforov (Rosja)
85 Oleg Zemlyakov (Kazachstan)
86 Mikel Iturria Segurola (Hiszpania)
87 Alex Kirsch (Luksemburg)
88 Guillaume Martin (Francja)
89 Matvey Mamykin (Rosja)
90 Gabriel Chavanne (Szwajcaria)
91 Loïc Vliegen (Belgia)
92 Louis Vervaeke (Belgia)
93 Till Drobisch (Namibia/WCC)
94 Tyler Williams (USA)
95 Daniel Pearson (Wielka Brytania)
96 Scott Davies (Wielka Brytania)
97 Taylor Eisenhart (USA)
98 Derk Abel Beckeringh (Holandia)
99 Martijn Tusveld (Holandia)
100 Luc Turchi (Luksemburg)                        03:25
101 Jake Kelly (Wielka Brytania)                   03:27
102 Luka Kovacic (Słowenia)                        03:32
103 Massimo Morabito (Luksemburg)                  03:37
104 Soren Kragh Andersen (Dania)                   02:21
105 Kevin Feiereisen (Luksemburg)
106 Luka Pibernik (Słowenia)
107 Jean-Albert Carnevali (Belgia)                 04:25
108 Marc Soler Gimenez (Hiszpania)                 02:21
109 Robert Power (Australia)
110 Campbell Flakemore (Australia)
111 Lukas Spengler (Szwajcaria)                    05:23
112 Alexander Clements (Australia)                 05:39
113 Mads Pedersen (Dania)                          02:21
114 Mads Wurtz Schmidt (Dania)
115 Michael Carbel Svendgaard (Dania)
116 Maximilian Schachmann (Niemcy)
117 Christian Mager (Niemcy)
118 Tiesj Benoot (Belgia)
119 Przemysław Kasperkiewicz (Polska)
120 Iuri Filosi (Włochy)
121 Sven Fritsch (Luksemburg) 15:34
122 Patryk Stosz (Polska)                          25:36
DNF Pierre Gouault (Francja)

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

1 Asbjorn Kragh Andersen (Dania)                 3:43:24
2 Kristoffer Skjerping (Norwegia)                  00:16
3 Sjoerd Ginneken Van (Holandia)                   00:44
4 Campbell Flakemore (Australia)                   02:13
5 Davide Martinelli (Włochy)                       02:14
6 Timo Roosen (Holandia)                           02:16
7 Robert Power (Australia)                         02:17
8 Loïc Vliegen (Belgia)                            02:18
9 Caleb Ewan (Australia)                           02:19
10 Daniel Mclay (Wielka Brytania)
11 Jérémy Maison (Francja)                         02:22
12 Louis Vervaeke (Belgia)                         02:23
13 Sam Oomen (Holandia)
14 Bartosz Warchoł (Polska)
15 Miguel Angel Lopez (Kolumbia)                   02:24
16 Gianni Moscon (Włochy)                          02:25
17 Thery Schir (Szwajcaria)
18 Samuel Spokes (Australia)
19 Tom Bohli (Szwajcaria)                          02:26
20 Derk Abel Beckeringh (Holandia)
21 Tyler Williams (USA)
22 Jack Haig (Australia)
23 Michael Gogl (Austria)                          02:27
24 Carlos Ribeiro (Portugalia)
25 Tiesj Benoot (Belgia)
26 Gabriel Chavanne (Szwajcaria)
27 Martijn Tusveld (Holandia)                      02:28
28 Tao Geoghegan Hart (Wielka Brytania)
29 Brayan Ramirez (Kolumbia)                       02:29
30 Fabian Lienhard (Szwajcaria)
31 Ildar Arslanov (Rosja)
32 Mads Wurtz Schmidt (Dania)
33 Emanuel Buchmann (Niemcy)
34 Alex Kirsch (Luksemburg)
35 Loïc Chetout (Francja)                          02:30
36 Sven Erik Bystrom (Norwegia)                    02:31
37 Magnus Cort Nielsen (Dania)
38 Till Drobisch (Namibia/WCC)
39 Alexander Foliforov (Rosja)
40 Mads Pedersen (Dania)
41 Piotr Brożyna (Polska)
42 Michael Carbel Svendgaard (Dania)               02:32
43 Maximilian Schachmann (Niemcy)
44 Dylan Teuns (Belgia)
45 Logan Owen (USA)
46 Alexey Vermeulen (USA)                          02:34
47 Lukas Postlberger (Austria)
48 Pierre-Roger Latour (Francja)                   02:35
49 Guillaume Martin (Francja)
50 Oleg Zemlyakov (Kazachstan)                     02:36
51 Christian Mager (Niemcy)
52 Joaquim Silva (Portugalia)
53 Mikel Iturria Segurola (Hiszpania)
54 Mario Vogt (Niemcy)                             02:37
55 Jaime Roson Garcia (Hiszpania)
56 Iuri Filosi (Włochy)
57 Rodrigo Contreras (Kolumbia)
58 Mikel Aristi Gardoki (Hiszpania)                02:38
59 Silvio Herklotz (Niemcy)
60 Ferreira Reis Rafael (Portugalia)
61 Artur Fedosseyev (Kazachstan)                   02:39
62 Floris De Tier (Belgia)
63 Quentin Jauregui (Francja)
64 Ilya Davidenok (Kazachstan)
65 Yannick Eckmann (USA)                           02:40
66 Matthias Plarre (Niemcy)
67 Alexey Ribalkin (Rosja)                         02:41
68 Caio Godoy Ormenese (Brazylia/WCC)
69 Jeffrey Perrin (USA)                            02:42
70 Stefan Küng (Szwajcaria)
71 Sebastian Schonberger (Austria)
72 Scott Davies (Wielka Brytania)
73 Oscar Gonzalez Brea (Hiszpania)                 02:43
74 Taylor Eisenhart (USA)
75 Fernando Gaviria (Kolumbia)
76 Daniel Rozo (Kolumbia)                          02:45
77 Christofer Jurado Lopez (Panama/WCC)
78 Federico Zurlo (Włochy)
79 Marc Soler Gimenez (Hiszpania)
80 Daniel Pearson (Wielka Brytania)
81 Carlos Mario Ramirez (Kolumbia)                 02:46
82 Luka Pibernik (Słowenia)
83 Ruben Guerreiro (Portugalia)
84 Maxat Ayazbayev (Kazachstan)
85 Evgeny Shalunov (Rosja)                         02:47
86 Viktor Okishev (Kazachstan)
87 Anass Ait El Abdia (Maroko/WCC)
88 Lukas Zeller (Austria)
89 Royner Navarro Calle (Peru/WCC)                 02:48
90 Alvaro Trueba Diego (Hiszpania)
91 Giulio Ciccone (Włochy)
92 Domen Novak (Słowenia)
93 Odd Christian Eiking (Norwegia)                 02:50
94 Fridtjof Roinaas (Norwegia)                     02:51
95 Manuel Senni (Włochy)                           02:52
96 Felix Groszschartner (Austria)                  02:53
97 Ricardo Ferreira (Portugalia)                   02:54
98 Kevin Feiereisen (Luksemburg)                   02:56
99 Arkadiusz Owsian (Polska)
100 Rok Korosec (Słowenia)
101 Jakub Kaczmarek (Polska)
102 Gasper Katrasnik (Słowenia)
103 Kirill Sveshnikov (Rosja)                      03:00
104 Martin Otonicar (Słowenia)
105 Matvey Mamykin (Rosja)                         03:01
106 Dennis Paulus (Austria)                        03:02
107 Przemysław Kasperkiewicz (Polska)
108 Soren Kragh Andersen (Dania)
109 Sindre Lunke (Norwegia)
110 Oskar Svendsen (Norwegia)                      03:03
111 Lennard Hofstede (Holandia)                    03:04
112 Bakhtiyar Kozhatayev (Kazachstan)              03:14
113 Owain Doull (Wielka Brytania)                  03:16
114 Luc Turchi (Luksemburg)                        03:47
115 Jake Kelly (Wielka Brytania)                   03:54
116 Luka Kovacic (Słowenia)                        04:11
117 Massimo Morabito (Luksemburg)                  04:14
118 Jean-Albert Carnevali (Belgia)                 04:57
119 Lukas Spengler (Szwajcaria)                    05:30
120 Alexander Clements (Australia)                 05:55
121 Sven Fritsch (Luksemburg)                      17:01
122 Patryk Stosz (Polska)                          26:01

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: