Vuelta a Espana 2014: etap 1: zwycięstwo Movistaru

Jonathan Castroviejo został pierwszym liderem 69. Vuelta a Espana. Hiszpan przyjechał na czele hiszpańskiej grupy Movistar, która zwyciężyła w otwierającej wyścig drużynowej jeździe na czas.

Na momentami krętej trasie w Jerez de la Frontera drugie miejsce wywalczyła włoska ekipa Cannondale z Maciejem Bodnarem w składzie. Trzeci czas wykręcili kolarze australijskiej Orica-GreenEdge.

W równych warunkach atmosferycznych, po 6,5 kilometra, najlepszy międzyczas notowało Cannondale, wyprzedzając o 5 sekund Movistar, 6 sekund Trek oraz 7 sekund Oricę i Omega Pharmę.

W drugiej części najlepiej wypadli jednak podopieczni Eusebio Unzue, których na metę przyprowadził Castroviejo.

Wyniki 1. etapu Vuelta a Espana (GT), Jerez de la Frontera (12,6 km - jazda drużynowa):

Miejsca polskich zawodników:
13. Maciej Bodnar + 00:06
76. Przemysław Niemiec + 00:24
144. Karol Domagalski + 00:47

  1 Movistar Team                                                14:13
  2 Cannondale Pro Cycling                                       00:06
  3 Orica GreenEdge
  4 Trek Factory Racing                                          00:09
  5 Omega Pharma - Quick-Step                                    00:11
  6 Team Giant - Shimano                                         00:16
  7 Tinkoff - Saxo                                               00:19
  8 Belkin Pro
  9 BMC Racing Team                                              00:21
 10 Lampre - Merida                                              00:25
 11 Team SKY                                                     00:27
 12 MTN - Qhubeka                                                00:29
 13 Astana Pro Team                                              00:30
 14 Lotto Belisol
 15 AG2R La Mondiale                                             00:33
 16 Team Katusha                                                 00:38
 17 IAM Cycling                                                  00:40
 18 Garmin Sharp                                                 00:41
 19 FDJ.fr                                                       00:45
 20 Caja Rural - Seguros RGA                                     00:48
 21 Cofidis, Solutions Crédits                                   00:51
 22 Team Europcar                                                01:03

Klasyfikacja po 1. etapie

  1 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team             14:13
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
  3 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
  4 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
  5 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
  6 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
  7 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
  8 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                           00:04
  9 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                       00:06
 10 Damiano Caruso (Ita) Cannondale
 11 Peter Sagan (Svk) Cannondale
 12 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale
 13 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
 14 Oscar Gatto (Ita) Cannondale
 15 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge
 16 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
 17 Adam Yates (GBr) Orica Greenedge
 18 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge
 19 Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica Greenedge
 20 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                  00:09
 21 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 22 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
 23 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 24 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
 25 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing
 26 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
 27 George Bennett (NZl) Cannondale
 28 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step           00:11
 29 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 30 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step
 31 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 32 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step
 33 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step
 34 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Step
 35 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                 00:12
 36 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano                           00:16
 37 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
 38 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano
 39 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
 40 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Shimano
 41 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                      00:19
 42 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
 43 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
 44 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 45 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo
 46 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
 47 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
 48 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
 49 Robert Gesink (Ned) Belkin Pro
 50 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro
 51 Paul Martens (Ger) Belkin Pro
 52 Stef Clement (Ned) Belkin Pro
 53 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro
 54 Mitchell Docker (Aus) Orica Greenedge                        00:21
 55 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 56 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 57 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 58 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
 59 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 60 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 61 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team
 62 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
 63 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                     00:25
 64 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
 65 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
 66 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
 67 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
 68 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
 69 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida
 70 Martin Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step                00:26
 71 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               00:27
 72 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 73 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 74 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 75 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
 76 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka                     00:29
 77 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka
 78 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka
 79 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka
 80 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
 81 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka
 82 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
 83 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        00:30
 84 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
 85 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
 86 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 87 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team
 88 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 89 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 90 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
 91 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 92 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
 93 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol
 94 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
 95 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol
 96 Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol
 97 Guillaume Boivin (Can) Cannondale                            00:31
 98 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale                          00:33
 99 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
100 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
101 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale
102 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
103 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
104 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale
105 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
106 Dario Cataldo (Ita) Team Sky
107 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha                         00:38
108 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
109 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha
110 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
111 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
112 Matthias Krizek (Aut) Cannondale
113 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling                        00:40
114 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
115 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling
116 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
117 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling
118 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                            00:41
119 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp
120 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp
121 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp
122 André Cardoso (Por) Garmin Sharp
123 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp
124 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                       00:43
125 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano
126 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Shimano
127 Brett Lancaster (Aus) Orica Greenedge                        00:45
128 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
129 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
130 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
131 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ.fr
132 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
133 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr
134 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
135 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                           00:46
136 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp                              00:48
137 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
138 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
139 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
140 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
141 Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
142 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
143 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
144 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural - Seguros RGA
145 Cameron Meyer (Aus) Orica Greenedge
146 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                        00:50
147 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol
148 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                00:51
149 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
150 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
151 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits
152 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
153 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
154 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
155 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team                      00:52
156 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                              00:53
157 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol                           00:56
158 Christian Knees (Ger) Team Sky                               00:57
159 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing                 00:59
160 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                       01:01
161 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka
162 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            01:03
163 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar
164 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar
165 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar
166 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar
167 Daniel Craven (Nam) Team Europcar
168 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
169 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
170 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling
171 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                  01:05
172 Johan Van Summeren (Bel) Garmin Sharp                        01:07
173 David Millar (GBr) Garmin Sharp
174 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
175 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits          01:08
176 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits                 01:12
177 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                           01:13
178 Sam Bewley (NZl) Orica Greenedge                             01:17
179 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar                           01:18
180 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           01:20
181 Luke Rowe (GBr) Team Sky
182 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                           01:21
183 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha                         01:23
184 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro                             01:28
185 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                          01:31
186 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol                             01:33
187 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   01:34
188 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                        01:35
189 Laurent Mangel (Fra) FDJ.fr                                  01:46
190 Moreno Hofland (Ned) Belkin Pro                              01:49
191 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro
192 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                             01:58
193 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo                  02:00
194 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling                          02:07
195 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural - Seguros RGA               02:10
196 Robert Wagner (Ger) Belkin Pro                               02:16
197 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                          02:17
198 Dominic Klemme (Ger) IAM Cycling                             02:18

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: