Vuelta a Espana 2014: etap 2 - przekroje/mapki

24 sierpnia: Algeciras - San Fernando (174,4 km)

Drugi etap wystartuje z Algeciras, miasta położonego w prowincji Kadyks, jednego z największych portów Europy i świata. Miasto ze względu na lokalizację w bezpośrednim sąsiedztwie Cieśniny Gibraltarskiej od zawsze było strategicznym punktem i takowym pozostaje do dnia dzisiejszego.

Zmagania zakończą się sprinterskim finiszem w San Fernando, niegdyś położonym na wyspie, dziś już na półwyspie. Kolarze przejadą przez najsłynniejszy port tej części świata - Kadyks - na przestrzeni wieków będący bazą hiszpańskiej marynarki wojennej i świadkiem spektakularnych bitew, jak choćby rajdu najsłynniejszego korsarza - Francisa Drake'a z 1587 roku.

vuelta14-02-map

Peleton pojedzie malowniczą trasą wzdłuż brzegów Oceanu Atlantyckiego, mijając Cieśninę Gibraltarską. Tuż po starcie czeka ich wspinaczka - Alto del Cabrito (kat. 3; 10,2 km; 9,2 km; 3,1%), która wyłoni pierwszego właściciela koszulki najlepszego górala. Na tym trudności na drugim etapie się zakończą. Kolarze będą kierować się w kierunku północno-wschodnim. Na 95 i 133 kilometrze czekają lotne finisze, tu możemy zobaczyć walkę o punkty w klasyfikacji na najlepszego sprintera. Końcówka jest bardzo trudna technicznie, ponieważ na rozpędzony peleton czekają cztery 90-stopniowe zakręty.

Powinniśmy być świadkami spektakularnej walki sprinterów. Głównymi faworytami do zwycięstwa etapowego będą John Degenkolb (Giant-Shimano) i Nacer Bouhanni (FDJ.fr). Do walki z pewnością włączą się Yauheni Hutarowicz (Ag2r La Mondiale), Michael Matthews (Orica GreenEDGE), Jens Debusscherre (Lotto Belisol), Matteo Pelluchi (IAM  Cycling) i Gerald Ciolek (MTN Qhubeka).

Swoją dobrą dyspozycję będzie chciał wykorzystać Jacopo Guarnieri (Astana). Z dobrej strony może się pokazać Tom Boonen (Omega Pharma-Quick Step). Jak zwykle groźny może być przygotowujący się do mistrzostw świata Peter Sagan (Cannondale).

Lotne premie: 94,4 km; 132,5 km

Górskie premie:
Alto del Cabrito (kat. 3; 10,2 km; 9,2 km; 3,1%)

vuelta14-02-finisz
Start do etapu o godz. 13:25, planowany finisz: 17:02-17:53.

Początek transmisji w stacji Eurosport: 16:45.

mapki: Unipublic

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: