Tour de France 2014: etap 21 - przekroje/mapki

27 lipca: Evry - Paryż, Pola Elizejskie (137,5 km)

Etap przyjaźni wystartuje z kojarzonej ze starożytnym Rzymem Evry - ośrodka należącego do tzw. "nowych pięciu miast" otaczających Paryż. Jest to centrum badań naukowych w zakresie genetyki oraz kosmonautyki. Sztandarową budowlą miasta jest katolicka katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Korbiniana, zbudowana przez Mario Botte. W Evry triumfował Erick Zabel, a na trasie wyścigu miasto pojawi się po raz drugi.

"Wielką Pętla" od 1975 kończy się na Polach Elizejskich. Tradycja zostanie podtrzymana i w tym roku. Kolarze finiszowali będą w Paryżu po raz 75. Stolica Francji to europejskie centrum turystyki, co roku odwiedzana przez tabuny obcokrajowców, ze względu na wyjątkową atmosferę miasta i historię, zapisaną m.in. zabytkami takimi jak Wieża Eiffla, Katedra Notre-Dame, Łuk Triumfalny czy budynki Sorbony.

Etap z metą na Polach Elizejskich kojarzony jest głównie z rywalizacją sprinterską, jednak w 1989 wyścig wieńczyła 24-kilometrowa czasówka, którą wygrał triumfator Touru - Greg Lemond. W 2005 roku po solowej akcji na mecie cieszył się Aleksander Vinokurov. W 2006 roku najlepszy okazał się Thor Hushovd, dzięki wcześniejszemu zwycięstwu na prologu dołączając do grona 14 zawodników, którzy wygrali pierwszy i ostatni etap w jednej edycji Grand Boucle.

W latach 2009-2012 nieprzerwanie dominował Mark Cavendish, czterokrotnie nie dając szans rywalom. Jego hegemonię w ubiegłym roku przełamał Marcel Kittel.

tdf14-mapa21

Na początku etapu kolarze będą jechali raczej w spokojnym tempie, świętując koniec morderczej, trzytygodniowej rywalizacji. Na 31. kilometrze czeka ostatni górska premia wyścigu - Côte de Briis-sous-Forges (kat. 4; 31 km; 0,8 km; 5,2%) - jednak na niej nie powinniśmy obserwować walki.

Piknikowe tempo zakończy się, gdy dyrektor wyścigu Christian Prudhomme przywoła do siebie Vincenzo Nibalego i poprosi, aby ten zarządził przyśpieszenie peletonu, by dojechać do Paryża w okolicach godziny 19. Prawdziwe ściganie rozpocznie się na ulicach stolicy Francji, wraz z przekroczeniem 83. kilometra, zawodnicy pokonają 8 okrążeń jej ulicami. Tak jak w ubiegłym w roku peleton minie Łuk Triumfalny, a potem rozegra walkę o etapowe zwycięstwo przy ostatnich promieniach zachodzącego słońca.

Zwycięstwo sprzed roku na Champs Elysees będzie chciał powtórzyć Marcel Kittel. Jego głównym rywalem powinien być jego rodak Andre Greipel. Opór postawi z pewnością potomek Wikingów - Alexadner Kistoff - mający nadzieję na kolejne triumfy. Do walki z pewnością włączą się przedstawiciele gospodarzy - Bryana Coquard, Arnaud Demare, Romain Feillu i Samuel Dumoulin, a także obcokrajowcy - Daniele Benatti, Peter Sagan i Mark Renshaw.

Lotna premia: 91 km

tdf14-profil21

Górskie premie:
Côte de Briis-sous-Forges (kat. 4; 31 km; 0,8 km; 5,2%)

tdf14-finisz21

Start do etapu o godz. 15:45, planowany finisz: 19:01-19:22.

Początek transmisji w stacji Eurosport: 15:15.

mapki: ASO

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: