Tour de France 2014: etap 17: Rafał Majka na "polskim" Pla d’Adet

Rafał Majka wygrał siedemnasty etap Tour de France i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji górskiej wyścigu.

Zawodnik Tinkoff-Saxo po wspinaczce do stacji narciarskiej Saint-Lary Pla d’Adet wyprzedził Giovanniego Viscontiego (Movistar) i Vincenzo Nibaliego (Astana), który umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Tuż po starcie atak przepuściła grupa w składzie Sergio Paulinho (Tinkoff), Blel Kadri (Ag2r), Tom-Jelte Slagter (Garmin), Yukiya Arashiro (Europcar), Cyril Gautier (Europcar), Jens Voigt (Trek), Nicolas Edet (Cofidis) i Martin Elmiger (IAM).

Ton pościgowi nadawał zespół Katushy, utrzymując stratyw granicach minuty. Tak nieznaczna różnica pozwoliła na pierwszym z czterech pirenejskich podjazdów, Col du Portillon (kat. 1; 57,5 km; 8,3 km; 7,1%), dołączyć do czołówki następnej grupie kolarzy, w tym rywalom do koszulki najlepszego górala - Joaquimowi Rodriquezowi (Katusha) i jadącemu w koszulce w grochy Rafałowi Majce.

Purito nie zwlekając wyrwał do przodu, natomiast Majka odpuścił. Hiszpan łatwo zgarnął pierwsze punkty na premii.

Uciekinierzy zjechali się jedną dużą grupę. Czołówkę tworzyli: Majka, Rodriquez, Pierre Rolland (Europcar), Jurgen Van Den Broeck (Lotto, Frank Schleck (Trek), Cyril Gautier (Europcar), Peter Velits (BMC), Tom Dumoulin (Giant), Jakob Fuglsang (Astana), Jon Izagirre (Movistar), Giovanni Visconti (Movistar), Amaël Moinard (BMC), Yukio Arashiro (Europcar), Jesus Herrada (Movistar), Vasil Kiryienka (Sky), Biel Kadri (Ag2r), Rein Taaramae (Cofidis), Bauke Mollema (Belkin), Nicolas Roche (Tinkoff), Joaqium Rodríguez (Katusha), Kristijan Durasek (Lampre), David Lopez (Sky) i Alessandro de Marchi (Cannondale).

Początek drugiej wspinaczki, Col de Peyresourde (kat. 1; 82 km; 13,2 km; 7%), okazał się już za ciężki dla Michała Kwiatkowskiego (Omega Pharma), który odpadł bezpowrotnie od peletonu. Samotne prowadzenie jeszcze przed przełęczą objął natomiast Kiryienka.

Białorusin zdobył Peyresourde z przewagą 1:12 nad Roche i Herradą, 1:49 grupą Majka-Rodriquez i 5:22 nad peletonem.

Col de Val Louron-Azet (kat. 1; 102,5 km; 7,4 km; 8,3%) zmogła Kiryienkę, którego wchłonęła grupa ucieczkowa. Po walce Rodriquez pokonał Majkę na górskiej premii. W grupie zasadniczej tempo podkręcili kolarze FDJ.fr i Ag2r, zmniejszając straty do 2:42. Na zjazdach atakował Romain Bardet (Ag2r), zyskując tym ruchem 35 sekund.

Ostatnią wspinaczkę na zboczu Saint-Lary Pla d’Adet (kat. HC, 10,2 km; 8,3%) czołówka napoczęła z zapasem dwóch minut.

Prowadzenie objęli Rolland, Roche, Visconti i Moinard. Visconti wyjechał na samotne prowadzenie. 8 km przed metą ruszył Majka, ale gdy na kole siedli mu Rodriquez i Izagirre odpuścił.

Polak po chwili powtórzył akcję, tym razem skutecznie. Zgubił wszystkich rywali i ruszył za Viscontim, który zdążył odjechać na 40 sekund. Szybko dojechał do grupki z Rochem. Irlandczyk rozpoczął nadawanie tempa.

5,8 km przed końcem Majka ponownie przyspieszył, podejmując samotny pościg za kolarzem Movistar.

Z tyłu Bardet został doścignięty. Z grupy lidera odpadł wicelider Alejandro Valverde (Movistar), odrodził się natomiast Tejay Van Garderen (BMC). Byli również Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr) i Jean-Christophe Péraud (Ag2r). Strata tej grupy cały czas była znaczna, przekraczając półtorej minuty.

Majka doszedł Viscontiego 4,2 km przed metą. Péraud zaatakował z Nibalim, mijając m. in. zrezygnowanego Rodriqueza.

tdf14-majka-17

Z przodu Visconti utrzymał się przy Majce, a nawet narzucał tempo. 2,4 km przed celem Polak przeprowadził decydujący atak, zrywając z koła Włocha. 24-latek uszył po swoje drugie zwycięstwo, w miejscu, gdzie 21 lat temu triumfował Zenon Jaskuła.

Visconti obronił drugie miejsce, a trzeci finiszował Nibali. Majka przed ostatnim górskim etapem ma 31 punktów przewagi nad Rekinem z Mesyny w klasyfikacji górskiej. Do zdobycia jest 75 oczek, walka o koszulkę w grochy więc nadal trwa.

fot. Tinkoff-Saxo

Wyniki 17. etapu Tour de France 2014 (GT), St Gaudens – St Lary Soulan (124,5 km):

miejsca polskich zawodników:
1. Rafał Majka
61. Bartosz Huzarski + 14:17
111. Maciej Bodnar + 23:32
126. Michał Gołaś + 25:59
128. Michał Kwiatkowski + 25:59

po etapie

20. Michał Kwiatkowski + 36:41
52. Rafał Majka + 2:06:38
56. Michał Gołaś + 2:18:53
77. Bartosz Huzarski + 2:40:16
112. Maciej Bodnar + 3:14:52

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                              3:35:23
  2 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                         00:29
  3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                         00:46
  4 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale
  5 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                         00:49
  6 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                            00:52
  7 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                       01:12
  8 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling
  9 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                              01:25
 10 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team               01:35
 11 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                    01:40
 12 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 13 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 14 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                      01:50
 15 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 16 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                          02:01
 17 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                       02:05
 18 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing              02:34
 19 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                     02:52
 20 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                           03:02
 21 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                       03:39
 22 John Gadret (Fra) Movistar Team                               03:54
 23 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura
 24 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 25 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                 04:54
 26 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                           05:02
 27 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                            05:25
 28 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling                    05:40
 29 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida
 30 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 31 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                          05:54
 32 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement             06:12
 33 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                   06:36
 34 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                            07:38
 35 Richie Porte (Aus) Team Sky
 36 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                                08:06
 37 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                             09:27
 38 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
 39 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp                               14:07
 40 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp                       14:17
 41 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 42 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
 43 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling
 44 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
 45 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 46 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
 47 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp
 48 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura
 49 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 50 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 51 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 52 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
 53 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura
 54 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura
 55 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 56 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 57 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 58 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits
 59 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 60 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
 61 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura
 62 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                    16:08
 63 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                  16:49
 64 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr
 65 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
 66 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 67 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
 68 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 69 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing
 70 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol
 71 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 72 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
 73 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 74 José Serpa (Col) Lampre - Merida
 75 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                         17:00
 76 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                               17:06
 77 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                       19:37
 78 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 79 Christian Meier (Can) Orica Greenedge
 80 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
 81 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 82 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                          22:26
 83 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                         22:52
 84 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 85 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                     23:32
 86 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
 87 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
 88 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
 89 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 90 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge
 91 Marco Marcato (Ita) Cannondale
 92 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale
 93 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
 94 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 95 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing
 96 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling
 97 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
 98 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol
 99 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura
100 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge
101 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
102 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
103 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
104 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling
105 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
106 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling
107 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
108 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
109 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling
110 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
111 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
112 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
113 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                            23:40
114 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
115 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                  23:42
116 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                             23:52
117 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                               24:01
118 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                        24:14
119 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
120 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                          24:51
121 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
122 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura
123 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                      25:33
124 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                        25:43
125 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
126 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step                    25:59
127 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step
128 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step
129 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura
130 Danny Pate (USA) Team Sky
131 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                              26:16
132 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                     26:50
133 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
134 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                              27:46
135 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol
136 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp
137 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr
138 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
139 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
140 Elia Viviani (Ita) Cannondale
141 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
142 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
143 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
144 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha
145 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp
146 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
147 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step
148 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
149 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement
150 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
151 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
152 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step
153 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp
154 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
155 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
156 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
157 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
158 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement
159 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano
160 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
161 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                        27:54
162 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol                            27:56
163 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
164 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
165 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                          28:55
166 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                        28:56
DNS Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
DNS Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge
DNF Simon Spilak (Slo) Team Katusha

Lotna premia

  1 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                20 pkt
  2 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                                 17
  3 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                15
  4 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                           13
  5 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             11
  6 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                                10
  7 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                               9
  8 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                     8
  9 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                                 7
 10 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                      6
 11 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                                   5
 12 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                                 4
 13 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                              3
 14 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                                   2
 15 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                               1

Punkty

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   20 pkt
  2 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            17
  3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            15
  4 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                    13
  5 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                            11
  6 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               10
  7 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                           9
  8 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                            8
  9 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                  7
 10 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                   6
 11 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                        5
 12 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                              4
 13 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                          3
 14 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                          2
 15 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                        1

Premie górskie

Col du Portillon, 57.5km

  1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             10 pkt
  2 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                  8
  3 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                           6
  4 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                             4
  5 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                            2
  6 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits                    1

Col de Peyresourde, 82km

  1 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                                  10 pkt
  2 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                  8
  3 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                           6
  4 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                              4
  5 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                    2
  6 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                        1

Col de Val Louron-Azet, 102.5km

  1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             10 pkt
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                    8
  3 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                        6
  4 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                            4
  5 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                                2
  6 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                               1

Montée de Saint-Lary Pla d'Adet, 124.5km

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   50 pkt
  2 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            40
  3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            32
  4 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                    28
  5 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                            24
  6 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               20
  7 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          16
  8 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                           12
  9 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                  8
 10 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                   4

Najbardziej waleczny

  1 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                             03:35:23
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                    01:40
  3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
  4 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                    01:50
  5 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                       03:39
  6 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                       14:17
  7 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp
  8 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
  9 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                  16:49
 10 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 11 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 12 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                          23:32
 13 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
 14 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                  23:42
 15 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                             24:14
 16 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step              25:59
 17 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                          26:50
 18 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                        27:46
 19 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 20 Elia Viviani (Ita) Cannondale
 21 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 22 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
 23 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 24 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 27:56

Drużynowo

  1 Movistar Team                                              10:50:03
  2 Ag2R La Mondiale                                              02:26
  3 Belkin Pro Cycling                                            04:48
  4 BMC Racing Team                                               06:13
  5 Tinkoff-Saxo                                                  11:48
  6 Trek Factory Racing                                           14:09
  7 Team Europcar                                                 15:52
  8 Astana Pro Team                                               16:11
  9 Lampre - Merida                                               18:08
 10 Team Sky                                                      20:02
 11 Fdj.Fr                                                        20:09
 12 Iam Cycling                                                   22:55
 13 Team Netapp-Endura                                            28:34
 14 Team Katusha                                                  35:26
 15 Bretagne - Seche Environnement                                35:56
 16 Garmin - Sharp                                                38:47
 17 Cofidis, Solutions Credits                                    38:57
 18 Lotto-Belisol                                                 39:19
 19 Cannondale                                                    43:59
 20 Omega Pharma-Quick Step                                       52:13
 21 Team Giant-Shimano                                            59:59
 22 Orica Greenedge                                            01:02:47

Klasyfikacja po 17. etapie

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                      76:41:28
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team               05:26
  3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                    06:00
  4 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                 06:08
  5 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                          07:34
  6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                      10:19
  7 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                        11:59
  8 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                      12:16
  9 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                        12:40
 10 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                            13:15
 11 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing              14:26
 12 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                     16:08
 13 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                       18:03
 14 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                              28:00
 15 Richie Porte (Aus) Team Sky                                   31:00
 16 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling
 17 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement             32:14
 18 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida                      34:48
 19 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                          36:09
 20 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step              36:41
 21 John Gadret (Fra) Movistar Team                               37:01
 22 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                 37:25
 23 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                           47:04
 24 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                           48:12
 25 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                   49:54
 26 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                             50:35
 27 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                            53:48
 28 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                             58:22
 29 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                          01:03:47
 30 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                      01:16:28
 31 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                             01:22:29
 32 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                              01:23:31
 33 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits  01:23:35
 34 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                       01:25:51
 35 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                 01:29:55
 36 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling                      01:33:46
 37 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                         01:34:37
 38 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                        01:36:11
 39 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                    01:36:23
 40 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                      01:39:26
 41 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                        01:42:14
 42 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                        01:43:09
 43 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                           01:43:57
 44 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                 01:46:56
 45 José Serpa (Col) Lampre - Merida                           01:48:24
 46 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                        01:50:09
 47 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                  01:53:14
 48 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                    01:56:09
 49 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                     01:59:06
 50 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura                         02:01:41
 51 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                      02:05:42
 52 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                             02:06:38
 53 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                       02:07:35
 54 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                       02:10:19
 55 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                         02:16:02
 56 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step                 02:18:53
 57 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                     02:19:44
 58 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge                      02:20:02
 59 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                            02:20:59
 60 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                    02:22:13
 61 Peter Sagan (Svk) Cannondale                               02:22:14
 62 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits               02:22:27
 63 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement       02:22:54
 64 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                    02:26:08
 65 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                    02:27:49
 66 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol                            02:28:59
 67 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                     02:30:43
 68 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura                         02:30:46
 69 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing          02:34:11
 70 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
 71 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                           02:34:13
 72 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                           02:35:03
 73 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits              02:35:11
 74 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                             02:35:59
 75 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura                     02:36:12
 76 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                               02:39:09
 77 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                  02:40:16
 78 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                            02:43:01
 79 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement     02:43:35
 80 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp                    02:43:43
 81 Marco Marcato (Ita) Cannondale                             02:49:27
 82 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                        02:49:45
 83 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                            02:52:07
 84 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                          02:53:14
 85 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                      02:53:53
 86 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                    02:54:03
 87 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                     02:55:43
 88 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                     02:58:40
 89 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo          02:58:46
 90 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                      02:59:44
 91 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                     03:00:06
 92 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step               03:01:56
 93 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                03:04:16
 94 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement        03:04:30
 95 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar                       03:05:01
 96 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                       03:05:14
 97 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits             03:06:03
 98 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                         03:06:39
 99 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                    03:07:02
100 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                     03:07:04
101 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                       03:07:48
102 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                     03:08:01
103 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                   03:09:23
104 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                          03:09:37
105 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                         03:10:30
106 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits             03:11:37
107 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                        03:12:14
108 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                          03:12:35
109 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                        03:12:43
110 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano                       03:13:37
111 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale                            03:14:13
112 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                             03:14:52
113 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling                   03:15:23
114 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr                                 03:15:49
115 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                       03:16:22
116 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                         03:16:23
117 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                          03:17:11
118 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                        03:21:01
119 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits              03:23:56
120 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                       03:24:22
121 Christian Meier (Can) Orica Greenedge                      03:26:19
122 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                              03:28:47
123 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement      03:28:53
124 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                    03:28:57
125 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                          03:31:23
126 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp                            03:32:15
127 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                      03:34:41
128 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                            03:35:05
129 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura         03:37:00
130 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                      03:37:26
131 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling                     03:39:14
132 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                   03:41:37
133 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                           03:41:40
134 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement         03:42:00
135 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                      03:43:29
136 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                           03:44:07
137 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                            03:47:24
138 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                          03:48:31
139 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                              03:48:41
140 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement       03:48:45
141 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp                   03:50:56
142 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp                            03:53:15
143 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol                         03:56:55
144 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                   03:59:02
145 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                 04:00:07
146 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                  04:00:28
147 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr                                04:01:04
148 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                     04:02:26
149 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                     04:02:48
150 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura                  04:03:00
151 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement        04:03:54
152 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement         04:05:52
153 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura               04:07:02
154 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step          04:07:13
155 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                          04:07:16
156 Danny Pate (USA) Team Sky                                  04:09:01
157 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                       04:09:03
158 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                       04:14:25
159 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                 04:16:07
160 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits              04:16:26
161 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                                04:17:40
162 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                          04:18:16
163 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                     04:21:22
164 Elia Viviani (Ita) Cannondale                              04:24:06
165 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                       04:33:10
166 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano                          04:58:32

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                    408 pkt
  2 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                               233
  3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                           217
  4 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                          177
  5 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                      153
  6 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           149
  7 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         147
  8 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                               143
  9 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                               105
 10 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                           99
 11 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                       85
 12 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                83
 13 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                        82
 14 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                                 78
 15 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                           77
 16 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                        76
 17 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                       74
 18 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                       73
 19 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                            71
 20 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement               71

Klasyfikacja górska

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  149 pkt
  2 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           118
  3 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            112
  4 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                            66
  5 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              61
  6 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                    57
  7 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            54
  8 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                       49
  9 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  44
 10 José Serpa (Col) Lampre - Merida                                 36
 11 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                 33
 12 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                           32
 13 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                        26
 14 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                                  24
 15 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             24
 16 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                         24
 17 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               22
 18 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          20
 19 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                          20
 20 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                19

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                 76:47:28
  2 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                          01:34
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step              30:41
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                      01:10:28
  5 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                 01:23:55
  6 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                             02:00:38
  7 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                         02:10:02
  8 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                     02:13:44
  9 Peter Sagan (Svk) Cannondale                               02:16:14
 10 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits               02:16:27
 11 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                    02:20:08
 12 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement     02:37:35
 13 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                    02:48:03
 14 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                      02:53:44
 15 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step               02:55:56
 16 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                          03:03:37
 17 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                       03:18:22
 18 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                    03:22:57
 19 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement       03:42:45
 20 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement        03:57:54
 21 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                 04:10:07
 22 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits              04:10:26
 23 Elia Viviani (Ita) Cannondale                              04:18:06
 24 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                       04:27:10

Klasyfikacja drużynowa

  1 Ag2R La Mondiale                                          230:20:30
  2 Belkin Pro Cycling                                            28:43
  3 Movistar Team                                                 52:30
  4 Team Sky                                                      56:55
  5 BMC Racing Team                                               59:33
  6 Team Europcar                                              01:14:38
  7 Astana Pro Team                                            01:21:08
  8 Trek Factory Racing                                        01:48:55
  9 Lampre - Merida                                            01:51:12
 10 FDJ.Fr                                                     02:18:08
 11 Omega Pharma-Quick Step                                    02:30:41
 12 Tinkoff-Saxo                                               02:35:57
 13 Lotto-Belisol                                              02:44:10
 14 Iam Cycling                                                02:45:45
 15 Team Netapp-Endura                                         02:52:34
 16 Cofidis, Solutions Credits                                 03:11:59
 17 Team Katusha                                               03:23:05
 18 Bretagne - Seche Environnement                             04:08:16
 19 Garmin - Sharp                                             04:55:03
 20 Orica Greenedge                                            05:35:20
 21 Cannondale                                                 06:10:01
 22 Team Giant-Shimano                                         06:12:02

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: