Tour de France 2014: etap 16: triumf Michaela Rogersa, Rafał Majka w koszulce górala

Michael Rogers (Tinkoff-Saxo) po zakończonej powodzeniem ucieczce wygrał szesnasty etap Tour de France.

Australijczyk pokonał Thomasa Voecklera (Europcar) i Vassila Kiriyenkę (Sky). Inny z uciekinierów Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) wywalczył 7. pozycję.

Włoch Vincenzo Nibali (Astana) utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Najlepszym góralem wyścigu został natomiast Rafał Majka (Tinkoff-Saxo).

Od samego startu najdłuższego odcinka tegorocznej Wielkiej Pętli aktywnie jechał Michał Kwiatkowski. Kolarz Omega Pharma znalazł się w ucieczce przed pierwszym z pięciu podjazdów Côte de Fanjeaux (kat. 4; 25 km; 2,4 km; 4,9%), ale akcję szybko zlikwidowała ekipa Tinkoff-Saxo. Premię, inkasując jeden punkt, zdobył Rafał Majka, odbierając Joaquimowi Rodriquezowi (Katusha) prowadzenie w klasyfikacji górskiej.

Krótko po tym zawiązała się następna akcja z Kwiatkowskim. Polakowi towarzyszyli Bernhard Eisel (Sky), Michael Rogers, Matteo Montaguti (Ag2r), Jérémy Roy (FDJ), Kévin Reza (Europcar), Michael Albasini (Orica), Anthony Delaplace (Bretagne),Vassil Kiriyenka, Jon Izagirre (Movistar), José Serpa (Lampre) i Roger Kluge (IAM).

Mogło już się wydawać, że 12-stka otrzymała pozwolenie na odjazd, ponieważ zyskała ponad półtorej minuty przewagi, ale taki układ na trasie nie odpowiadał Garmin-Sharp. Kolarze amerykańskiego zespołu podjęli pościg, którego rezultatem na Côte de Pamiers (kat. 4; 71,5 km; 2,5 km; 5,4%) było przeskoczenie do czołówki Toma-Jelte Slagtera (Garmin), Jana Bakelantsa (Omega Pharma), Samuela Dumoulina (Ag2r), Tony Gallopina (Lotto), Grega van Avermaeta (BMC), Cyrila Gautiera (Europcar), Thomasa Voecklera, Jensa Keukeleire (Orica) i Floriana Vachona (Bretagne).

Ucieczka nabrała wiatru w żagle. Na dojeździe do Col de Portet-d’Aspet (kat. 2; 155 km; 5,4 km; 6,9%) peleton prowadzony przez Astanę kręcił spóźniony o 9 minut, natomiast na Col des Ares (kat. 3; 176,5 km; 6 km; 5,2%) różnica przekroczyła 12 minut. W prowadzącej grupie najwyżej sklasyfikowany Kwiatkowski tracił klasyfikacji łącznej 19:24 do Vincenzo Nibalego.

Ostatni na trasie i jeden z najtrudniejszych pirenejskich podjazdów, Port de Balès (kat. HC; 216 km; 1 755 m n.p.m.; 11,7 km; 7,7%) rozbił prowadzącą grupę. Tempo podkręcił Reza, następnie Kiriyenka. 8 kilometrem przed górską premią przyspieszył Rogers, za którym utrzymali się Voeckler, Serpa, Izagirre, van Avermaet, Kiriyenka i Gautier.

"Rozrabiał" Voeckler, przygotowując nieudany atak Gautiera. Z grupy lidera odpadli m. in. Pierre Rolland (Europcar), Frank Schleck (Trek), Juregn Van Den Broeck (Lotto), a nawet piąty kolarz wyścigu Tejay van Garderen (BMC).

Ruszył Thibaut Pinot (FDJ.fr), gubiąc rywala do białej koszulki Romaina Bardeta (Ag2r). Do Pinota dołączyli Nibali, Alejandro Valverde (Movistar) i Jean-Christophe Péraud (Ag2r).

22-kilometrowe zjazdy na metę rozpoczęła na czele trójka Rogers, Serpa i Voeckler. Kiriyenka i Gautier tracili 20 sekund, Kwiatkowski 1:!0, Pinot i Nibali - 8:34, a Bardet - 10:28.

Kiriyenka i Gautier dojechali do czołówki. Świetnie zjeżdżający Rogers nie czekał na ostanie metry, wypracowując na zjazdach przewagę, którą dowiózł do samej mety. Tym samym doświadczony Australijczyk do dwóch zwycięstw z tegorocznego Giro d'Italia dołożył etap Tour de France.

Kwiatkowski na zjazdach odrobił ponad pół minuty, ale starczyło to na 7. miejsce. W klasyfikacji generalnej awansował za to na 9. pozycję.

fot. ASO/X.Bourgois

Wyniki 16. etapu Tour de France 2014 (GT), Carcassonne - Bagneres de Luchon (237,5 km):

miejsca polskich zawodników:
7. Michał Kwiatkowski + 0:36
46. Bartosz Huzarski + 12:08
109. Rafał Majka + 24:33
110. Michał Gołaś + 24:33
152. Maciej Bodnar + 26:47

po etapie

9. Michał Kwiatkowski + 11:28
52. Michał Gołaś + 1:53:40
63. Rafał Majka + 2:07:14
81. Bartosz Huzarski + 2:26:45
111. Maciej Bodnar + 2:52:06

  1 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                          6:07:10
  2 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                          00:09
  3 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky
  4 José Serpa (Col) Lampre - Merida
  5 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
  6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      00:13
  7 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             00:36
  8 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      00:50
  9 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                       02:11
 10 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol
 11 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                  03:33
 12 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement          03:45
 13 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement       04:47
 14 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
 15 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                08:14
 16 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                      08:32
 17 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 18 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
 19 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale
 20 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 21 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura
 22 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge                        08:35
 23 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                09:07
 24 John Gadret (Fra) Movistar Team                              09:12
 25 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 26 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                     09:43
 27 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 28 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing             10:00
 29 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                       10:22
 30 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 31 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           10:53
 32 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                    11:32
 33 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling
 34 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 35 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          12:08
 36 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 37 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 38 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida
 39 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 40 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 41 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
 42 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 43 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 44 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 45 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling
 46 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura
 47 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
 48 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           13:40
 49 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement            14:20
 50 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 51 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                       14:37
 52 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                          14:52
 53 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                          16:21
 54 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura
 55 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 56 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 57 Richie Porte (Aus) Team Sky
 58 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 59 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 60 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
 61 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                   20:17
 62 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 63 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
 64 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 65 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling
 66 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing
 67 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky
 68 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
 69 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
 70 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol
 71 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 72 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 73 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 74 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp                      20:44
 75 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
 76 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
 77 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 78 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
 79 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing
 80 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura
 81 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
 82 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 83 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
 84 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 85 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura
 86 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp
 87 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 88 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
 89 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
 90 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits
 91 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 92 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 93 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 94 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
 95 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                           23:52
 96 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
 97 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr                                  24:33
 98 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
 99 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
100 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
101 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling
102 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr
103 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
104 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
105 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling
106 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
107 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step
108 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura
109 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
110 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step
111 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
112 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling
113 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
114 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
115 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement
116 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
117 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge                          26:47
118 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol
119 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol
120 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
121 Christian Meier (Can) Orica Greenedge
122 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol
123 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
124 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling
125 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement
126 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step
127 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
128 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step
129 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
130 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale
131 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
132 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp
133 Peter Sagan (Svk) Cannondale
134 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura
135 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
136 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
137 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
138 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
139 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura
140 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano
141 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
142 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
143 Elia Viviani (Ita) Cannondale
144 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
145 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano
146 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
147 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
148 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
149 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
150 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
151 Marco Marcato (Ita) Cannondale
152 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
153 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement
154 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step
155 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
156 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale
157 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp
158 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp
159 Danny Pate (USA) Team Sky
160 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
161 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
162 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
163 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
164 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp
165 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha
166 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
167 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale

Lotna premia

  1 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                   20 pkt
  2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         17
  3 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                         15
  4 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                          13
  5 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                               11
  6 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement          10
  7 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                    9
  8 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                 8
  9 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                                7
 10 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge                            6
 11 José Serpa (Col) Lampre - Merida                                 5
 12 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement              4
 13 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                       3
 14 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                                  2
 15 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                                   1

Punkty

  1 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                               30 pkt
  2 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                             25
  3 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                                 22
  4 José Serpa (Col) Lampre - Merida                                19
  5 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                               17
  6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         15
  7 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                13
  8 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                         11
  9 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                           9
 10 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                                7
 11 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                      6
 12 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement              5
 13 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement           4
 14 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                                   3
 15 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                    2

Premie górskie

Côte de Fanjeaux (kat. 4) km. 25

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   1 pkt

Côte de Pamiers (kat. 4) km. 71.5

  1 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                          1 pkt

Col de Portet-d'Aspet (kat. 2) km. 155

  1 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              5 pkt
  2 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                3
  3 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                      2
  4 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                           1

Col des Ares (kat. 3) km. 176.5

  1 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              2 pkt
  2 José Serpa (Col) Lampre - Merida                                 1

Port de Bales (HC) km. 216

  1 José Serpa (Col) Lampre - Merida                                25 pkt
  2 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                             20
  3 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                               16
  4 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                                 14
  5 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                               12
  6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         10
  7 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                          8
  8 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                 6
  9 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                           4
 10 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                                2

Najbardziej waleczny

  1 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step          06:07:46
  2 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                       01:35
  3 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement       04:11
  4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   07:56
  5 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                   08:36
  6 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         09:46
  7 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        15:45
  8 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
  9 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                      19:41
 10 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                        20:08
 11 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp
 12 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 13 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 14 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                            23:57
 15 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 16 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                         26:11
 17 Peter Sagan (Svk) Cannondale
 18 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
 19 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 20 Elia Viviani (Ita) Cannondale
 21 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 22 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
 23 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
 24 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr

Drużynowo

  1 Team Europcar                                             18:26:35
  2 AG2R La Mondiale                                             14:39
  3 Team Sky                                                     15:26
  4 Bretagne - Seche Environnement                               17:47
  5 BMC Racing Team                                              19:24
  6 Fdj.Fr                                                       21:42
  7 Movistar Team                                                21:51
  8 Omega Pharma-Quick Step                                      23:37
  9 Lampre - Merida                                              27:56
 10 Belkin Pro Cycling                                           28:18
 11 Lotto-Belisol                                                28:55
 12 Team Netapp-Endura                                           31:56
 13 Tinkoff-Saxo                                                 32:00
 14 IAM Cycling                                                  32:02
 15 Astana Pro Team                                              35:52
 16 Trek Factory Racing                                          36:44
 17 Garmin - Sharp                                               38:34
 18 Orica Greenedge                                              41:59
 19 Team Katusha                                                 47:37
 20 Cofidis, Solutions Credits                                   48:31
 21 Team Giant-Shimano                                           56:33
 22 Cannondale                                                01:15:16

Klasyfikacja po 16. etapie

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                     73:05:19
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              04:37
  3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   05:06
  4 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                06:08
  5 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         06:40
  6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     09:25
  7 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                       09:32
  8 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                     11:12
  9 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             11:28
 10 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                       11:33
 11 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing             12:38
 12 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           13:09
 13 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                    14:02
 14 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      17:37
 15 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             23:06
 16 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                23:54
 17 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  24:08
 18 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling                   26:06
 19 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement            26:48
 20 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida                     29:54
 21 John Gadret (Fra) Movistar Team                              33:53
 22 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                         34:54
 23 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            41:54
 24 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          42:48
 25 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                  44:04
 26 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            44:51
 27 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          45:04
 28 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                            47:44
 29 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           49:09
 30 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                     01:00:25
 31 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                      01:04:11
 32 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit  01:10:04
 33 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                            01:15:09
 34 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                   01:17:32
 35 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                             01:19:23
 36 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling                     01:20:15
 37 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                       01:22:40
 38 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                        01:27:45
 39 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                01:28:51
 40 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                 01:30:28
 41 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                01:31:34
 42 José Serpa (Col) Lampre - Merida                          01:32:21
 43 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                       01:33:33
 44 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                       01:36:38
 45 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                     01:39:43
 46 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                      01:40:35
 47 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                       01:40:53
 48 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                          01:43:18
 49 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                    01:45:35
 50 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura                        01:48:10
 51 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                    01:52:44
 52 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step                01:53:40
 53 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                   01:54:50
 54 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge                     01:57:16
 55 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                           01:58:13
 56 Peter Sagan (Svk) Cannondale                              01:59:18
 57 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol                           02:01:59
 58 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                        02:02:31
 59 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                      02:05:11
 60 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                     02:05:39
 61 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits              02:06:24
 62 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement      02:06:51
 63 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                            02:07:14
 64 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                    02:07:57
 65 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                   02:08:42
 66 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                   02:08:58
 67 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                          02:11:27
 68 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                          02:12:09
 69 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                            02:13:13
 70 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                              02:16:23
 71 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura                        02:17:15
 72 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing         02:18:08
 73 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge                       02:19:37
 74 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                       02:20:40
 75 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits             02:21:40
 76 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura                    02:22:41
 77 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                       02:22:45
 78 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                   02:23:15
 79 Marco Marcato (Ita) Cannondale                            02:26:41
 80 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky
 81 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                 02:26:45
 82 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement    02:27:32
 83 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp                   02:30:12
 84 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                    02:30:46
 85 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                     02:31:07
 86 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                    02:31:32
 87 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                         02:34:23
 88 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step              02:34:56
 89 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                           02:36:04
 90 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    02:37:20
 91 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step               02:39:03
 92 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                   02:40:32
 93 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement       02:41:44
 94 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                      02:42:28
 95 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo         02:42:43
 96 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                        02:43:45
 97 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                   02:44:16
 98 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                    02:44:18
 99 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits            02:44:27
100 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                    02:45:15
101 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       02:45:43
102 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                         02:46:09
103 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                     02:46:13
104 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                        02:47:44
105 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                           02:48:03
106 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar                      02:48:58
107 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                       02:50:08
108 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                         02:50:11
109 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano                      02:50:51
110 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale                           02:51:27
111 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                            02:52:06
112 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                      02:52:17
113 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits            02:52:32
114 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling                  02:52:37
115 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                        02:53:19
116 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                        02:53:37
117 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                      02:54:17
118 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                  02:55:52
119 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits             02:56:56
120 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                         02:59:04
121 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr                                02:59:46
122 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                      03:01:36
123 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement     03:01:53
124 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                       03:04:58
125 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                             03:06:01
126 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   03:06:11
127 Christian Meier (Can) Orica Greenedge                     03:07:28
128 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                     03:07:41
129 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         03:08:37
130 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura        03:11:47
131 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                           03:11:50
132 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                          03:14:40
133 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling                    03:16:28
134 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                  03:16:40
135 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                          03:18:37
136 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp                           03:18:54
137 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                           03:20:24
138 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                     03:21:12
139 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                     03:21:23
140 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement      03:21:45
141 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement        03:23:09
142 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp                  03:23:56
143 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             03:24:36
144 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                         03:25:45
145 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp                           03:26:15
146 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol                        03:29:45
147 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                03:33:07
148 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr                               03:34:04
149 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                  03:34:15
150 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                 03:34:24
151 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    03:35:48
152 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement       03:36:54
153 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement        03:38:52
154 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura                 03:38:55
155 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                    03:38:58
156 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step         03:40:13
157 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                         03:40:16
158 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                      03:40:54
159 Danny Pate (USA) Team Sky                                 03:43:48
160 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura              03:44:16
161 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                      03:47:25
162 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                03:49:07
163 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits             03:49:16
164 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                               03:50:40
165 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                    03:53:12
166 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                         03:55:10
167 Elia Viviani (Ita) Cannondale                             03:57:06
168 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      04:07:06
169 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano                         04:31:32

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                   402 pkt
  2 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                              226
  3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                          217
  4 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                         177
  5 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                     153
  6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                        147
  7 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                              143
  8 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                          134
  9 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                              105
 10 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                          99
 11 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                      85
 12 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                       82
 13 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                          77
 14 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                       76
 15 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                      74
 16 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement              71
 17 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                70
 18 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      68
 19 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                              65
 20 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                64

Klasyfikacja górska

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  89 pkt
  2 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            88
  3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           86
  4 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                             61
  5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      49
  6 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 40
  7 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           38
  8 José Serpa (Col) Lampre - Merida                                36
  9 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                          32
 10 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                   29
 11 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                       26
 12 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                            24
 13 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                        24
 14 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                               19
 15 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                               18
 16 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                17
 17 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                            16
 18 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           14
 19 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                         14
 20 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                                 14

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                73:10:25
  2 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         01:34
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             06:22

Klasyfikacja drużynowa

  1 AG2R La Mondiale                                         219:28:01
  2 Belkin Pro Cycling                                           26:21
  3 Team Sky                                                     39:19
  4 Movistar Team                                                54:56
  5 BMC Racing Team                                              55:46
  6 Team Europcar                                             01:01:12
  7 Astana Pro Team                                           01:07:23
  8 Lampre - Merida                                           01:35:30
  9 Trek Factory Racing                                       01:37:12
 10 Omega Pharma-Quick Step                                   01:40:54
 11 Fdj.Fr                                                    02:00:25
 12 Lotto-Belisol                                             02:07:17
 13 IAM Cycling                                               02:25:16
 14 Team Netapp-Endura                                        02:26:26
 15 Tinkoff-Saxo                                              02:26:35
 16 Cofidis, Solutions Credits                                02:35:28
 17 Team Katusha                                              02:50:05
 18 Bretagne - Seche Environnement                            03:34:46
 19 Garmin - Sharp                                            04:18:42
 20 Orica Greenedge                                           04:34:59
 21 Team Giant-Shimano                                        05:14:29
 22 Cannondale                                                05:28:28

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: