Tour de France 2014: etap 12: Alexander Kristoff najszybszy

Alexander Kristoff z grupy Katusha triumfował na trasie dwunastego etapu Tour de France. 27-letni Norweg wyprzedził na finiszu z peletonu Petera Sagana (Cannondale) i Arnauda Demare (FDJ.fr).

W żółtej koszulce lidera pozostał Włoch Vincenzo Nibali (Astana).

Historię pagórkowatego odcinka do St Etienne początkowo zapisywała ucieczka w składzie: Sebastian Langeveld (Garmin), Gregory Rast (Trek), Simon Clarke (Orica), David De La Cruz (NetApp) i Florian Vachon (Bretagne).

Przewaga zbliżyła się do 5 minut, co stanowiło dzwonek alarmowy dla pracującej na Johna Degenkolba ekipy Giant-Shimano. Do ciężkiej pracy zabrał się zabójca ucieczek Ji Cheng, zmniejszając stratę o minutę po pierwszym z czterech podjazdów Col de Brouilly (kat. 4; 58,5 km; 1,7 km; 5,1%). Po drugim - Côte du Saule-d’Oingt (kat. 3; 83 km; 3,8 km; 4,5%), różnica ponownie urosła do niemal 5 minut.

Ucieczka straciła jeden ze swych napędów, gdy na zakręcie upadł De La Cruza. Hiszpan nie tylko nie dołączył do akcji, ale musiał wycofać się z wyścigu, ponieważ złamał obojczyk.

W pościg włączyła się drużyna Europcar. Po długiej wspinaczce na przełęczy Brosses (kat. 3; 138 km; 15,3 km; 3,3%) na czele utrzymywali się Clarke i Langeveld z przewagą 2:12.

Ostatni podjazd, Côte de Grammond (kat. 4; 164 km; 9,8 km; 2,9%), wykorzystała do ataku dwójka z Europcar: Perrig Quémeneur i Cyril Gautier. Francuzi dopadli pozostającego samotnie na prowadzeniu Clarke'a na początku zjazdów ku mecie. Peleton ostatnie 20 kilometrów rozpoczął ze stratą 51 sekund.

Całą akcję peleton zlikwidował 5 kilometrów przed finiszem. Nieco dalej doszło do kraksy, w której ucierpiał Andre Greipel (Lotto).

Kolarze Cannondale, Katushy i Omega Pharma zajęli strategiczne pozycje przed ostatnią prostą. Za rozprowadzenie Matteo Trenitna zabrał się Michał Kwiatkowski, ale ręce w geście zwycięstwa do góry wyrzucił Kristoff.

fot. ASO/X.Bourgois

Wyniki 12. etapu Tour de France 2014 (GT), Bourg en Bresse - St Etienne (185,5 km):

miejsca polskich zawodników:
16. Michał Kwiatkowski + 0:00
77. Michał Gołaś + 1:34
79. Maciej Bodnar + 1:34
125. Bartosz Huzarski + 4:01
131. Rafał Majka + 5:40

po etapie

11. Michał Kwiatkowski + 4:39
42. Michał Gołaś + 48:20
104. Maciej Bodnar + 1:29:14
108. Bartosz Huzarski + 1:31:49
130. Rafał Majka + 1:48:44

  1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                         04:32:11
  2 Peter Sagan (Svk) Cannondale
  3 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
  4 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge
  5 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp
  6 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
  7 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
  8 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
  9 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 10 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
 11 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 12 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 13 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
 14 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol
 15 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling
 16 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step
 17 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 18 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 19 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 20 Richie Porte (Aus) Team Sky
 21 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida
 22 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge
 23 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 24 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 25 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 26 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 27 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling
 28 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
 29 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol
 30 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 31 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky
 32 Elia Viviani (Ita) Cannondale
 33 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
 34 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 35 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale
 36 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 37 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
 38 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 39 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 40 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling
 41 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling
 42 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura
 43 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura
 44 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 45 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 46 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 47 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida
 48 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 49 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 50 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 51 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 52 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
 53 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 54 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge
 55 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
 56 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing
 57 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 58 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step
 59 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 60 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
 61 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                              00:16
 62 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                            00:20
 63 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
 64 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr                                      00:24
 65 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                              00:25
 66 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                                00:31
 67 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                                   00:41
 68 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 69 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
 70 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            00:45
 71 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale
 72 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
 73 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                      00:52
 74 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                                  01:12
 75 Marco Marcato (Ita) Cannondale                                   01:16
 76 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement              01:20
 77 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step                       01:34
 78 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale
 79 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
 80 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 81 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr
 82 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 83 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp
 84 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
 85 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 86 Christian Meier (Can) Orica Greenedge
 87 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 88 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 89 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol
 90 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                      01:39
 91 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                                02:06
 92 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura
 93 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits           02:24
 94 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 95 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
 96 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 97 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 98 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol
 99 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
100 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
101 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
102 John Gadret (Fra) Movistar Team
103 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
104 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
105 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
106 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
107 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp
108 José Serpa (Col) Lampre - Merida
109 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling
110 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
111 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling
112 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura
113 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura
114 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
115 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
116 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step
117 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
118 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky
119 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
120 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge
121 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
122 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
123 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                             02:53
124 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                             03:29
125 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                        04:01
126 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp
127 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
128 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                               04:44
129 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                           04:53
130 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    05:11
131 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   05:40
132 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                05:45
133 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
134 Rafael Valls (Spa) Lampre - Merida
135 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura
136 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
137 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
138 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
139 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol
140 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                                05:58
141 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                               06:23
142 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano                          07:09
143 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp                                  07:14
144 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
145 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
146 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits
147 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
148 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             10:12
149 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano
150 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
151 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura
152 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step
153 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
154 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp
155 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
156 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
157 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) Garmin - Sharp
158 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
159 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing
160 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
161 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
162 Danny Pate (USA) Team Sky
163 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
164 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling
165 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
166 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
167 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp
168 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
169 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
170 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
171 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale
172 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
173 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement
174 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
175 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr                                       12:04
176 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
177 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano
DNF David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura
DNS Andrew Talansky (USA) Garmin - Sharp

Lotna premia

  1 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement             20 pkt
  2 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                          17
  3 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                              15
  4 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura             13
  5 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp                        11
  6 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                          10
  7 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                                9
  8 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                       8
  9 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement               7
 10 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                                6
 11 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                     5
 12 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale                                  4
 13 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                    3
 14 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                             2
 15 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                                  1

Punkty

  1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                               45 pkt
  2 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                        35
  3 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                          30
  4 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                              26
  5 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                           22
  6 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                                  20
  7 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                                   18
  8 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                    16
  9 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                              14
 10 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                          12
 11 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement                  10
 12 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement                 8
 13 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                              6
 14 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                                 4
 15 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                               2

Premiee górskie

Col de Brouilly (kat. 4) km.58.5

  1 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura              1

Côte du Saule-d'Oingt (kat. 3) km. 83.0

  1 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura              2 pkt
  2 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                           1

Côte du Brosses (kat. 3; 138 km)

  1 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp                         2 pkt
  2 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                               1

Côte de Grammond (kat. 4) km. 164.0

  1 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                               1

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                  04:32:11
  2 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
  3 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
  4 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
  5 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
  6 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step
  7 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
  8 Elia Viviani (Ita) Cannondale
  9 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 10 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 11 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 12 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
 13 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement              01:20
 14 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                               01:34
 15 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 16 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 17 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                                02:24
 18 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                           04:01
 19 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    05:11
 20 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   05:40
 21 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                       07:14
 22 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                          10:12
 23 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
 24 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
 25 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida

Drużynowo

  1 Bretagne - Seche Environnement                            13:36:33
  2 AG2R La Mondiale
  3 Team Sky
  4 Team Katusha
  5 Orica Greenedge
  6 Omega Pharma-Quick Step
  7 Belkin Pro Cycling
  8 Team Europcar
  9 Fdj.Fr
 10 BMC Racing Team
 11 Astana Pro Team
 12 IAM Cycling
 13 Trek Factory Racing
 14 Lotto-Belisol                                                00:20
 15 Cannondale                                                   00:45
 16 Movistar Team
 17 Team Giant-Shimano                                           01:01
 18 Tinkoff-Saxo                                                 02:05
 19 Team Netapp-Endura                                           02:06
 20 Lampre - Merida                                              02:24
 21 Cofidis, Solutions Credits                                   03:08
 22 Garmin - Sharp                                               03:58

Klasyfikacja po 12. etapie

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                     51:31:34
  2 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  02:23
  3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              02:47
  4 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         03:01
  5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   03:47
  6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     03:56
  7 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                03:57
  8 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                       04:08
  9 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                    04:18
 10 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         04:31
 11 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             04:39
 12 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                05:17
 13 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida                      05:34
 14 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                         06:03
 15 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           06:47
 16 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida                     07:33
 17 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                     07:42
 18 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing             08:01
 19 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                       08:25
 20 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                            08:57
 21 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            09:12
 22 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             10:32
 23 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling                   10:35
 24 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement            11:32
 25 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      11:51
 26 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          15:27
 27 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        17:17
 28 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                  20:42
 29 John Gadret (Fra) Movistar Team                              23:51
 30 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           24:24
 31 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling                        25:51
 32 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                    28:24
 33 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          35:06
 34 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                 41:08
 35 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        42:07
 36 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      42:22
 37 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits       44:40
 38 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                      45:16
 39 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                               45:18
 40 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                   45:26
 41 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            47:48
 42 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step                   48:20
 43 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          51:15
 44 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     52:43
 45 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura                           53:29
 46 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       54:44
 47 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                55:36
 48 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge                          55:39
 49 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           55:46
 50 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             56:26
 51 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                             57:34
 52 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                       58:14
 53 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                       59:10
 54 José Serpa (Col) Lampre - Merida                             59:33
 55 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                          59:58
 56 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge                     01:00:08
 57 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                          01:01:11
 58 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                       01:01:14
 59 Rafael Valls (Spa) Lampre - Merida                        01:02:18
 60 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                01:03:29
 61 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                       01:04:55
 62 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr                                01:07:07
 63 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step              01:08:28
 64 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                     01:09:23
 65 Marco Marcato (Ita) Cannondale                            01:09:30
 66 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                      01:09:41
 67 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura                    01:12:49
 68 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                           01:13:50
 69 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol                           01:13:57
 70 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                      01:14:15
 71 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement      01:16:43
 72 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                   01:16:45
 73 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:18:01
 74 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                              01:18:16
 75 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                    01:19:11
 76 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                       01:20:44
 77 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step               01:21:01
 78 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits              01:21:54
 79 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits            01:22:32
 80 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:22:43
 81 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing         01:22:54
 82 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                   01:23:01
 83 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp                   01:23:25
 84 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                        01:24:18
 85 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                     01:24:29
 86 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                    01:24:51
 87 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                            01:24:57
 88 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                    01:26:04
 89 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                        01:26:08
 90 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                           01:26:11
 91 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                         01:26:25
 92 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                   01:26:27
 93 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                         01:26:30
 94 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale                           01:27:39
 95 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                           01:27:42
 96 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       01:27:50
 97 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                           01:28:00
 98 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                   01:28:08
 99 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                       01:28:16
100 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura                        01:28:57
101 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                   01:29:05
102 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo         01:29:07
103 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                            01:29:14
104 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                       01:30:01
105 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                     01:30:23
106 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                      01:30:24
107 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                    01:31:11
108 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                 01:31:49
109 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                        01:31:54
110 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                      01:33:21
111 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                         01:33:26
112 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano                      01:35:14
113 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                      01:36:01
114 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                        01:36:33
115 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling                  01:36:34
116 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                         01:36:39
117 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                      01:37:38
118 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   01:38:25
119 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    01:39:05
120 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                         01:39:13
121 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                       01:40:24
122 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr                                01:42:09
123 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                        01:42:23
124 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits            01:42:44
125 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                     01:43:32
126 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                       01:44:06
127 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement     01:44:21
128 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp                  01:47:17
129 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement    01:48:29
130 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                            01:48:54
131 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar                      01:48:56
132 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement       01:49:56
133 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                          01:50:42
134 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                           01:50:55
135 Christian Meier (Can) Orica Greenedge                     01:52:43
136 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                           01:54:00
137 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                          01:54:10
138 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         01:54:25
139 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp                           01:57:01
140 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                             01:58:53
141 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                     01:59:19
142 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                     01:59:21
143 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling                    01:59:26
144 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement        02:00:59
145 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp                           02:04:22
146 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano                   02:04:36
147 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol                        02:04:44
148 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement      02:05:15
149 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura        02:05:25
150 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                  02:05:32
151 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                02:08:21
152 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    02:09:11
153 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                      02:09:24
154 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                 02:09:32
155 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                         02:10:08
156 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura                 02:10:20
157 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                    02:11:21
158 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement       02:11:50
159 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr                               02:11:59
160 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                      02:12:23
161 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                  02:12:36
162 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             02:13:38
163 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                  02:14:07
164 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement        02:14:43
165 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step         02:15:27
166 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura              02:15:41
167 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                         02:16:07
168 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                02:19:29
169 Danny Pate (USA) Team Sky                                 02:19:36
170 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits             02:20:21
171 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) Garmin - Sharp          02:21:16
172 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                         02:25:14
173 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                    02:25:55
174 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                               02:27:13
175 Elia Viviani (Ita) Cannondale                             02:27:35
176 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      02:28:33
177 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano                         02:53:31

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                   341 pkt
  2 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                                  191
  3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                              172
  4 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                             167
  5 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                         118
  6 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                                  117
  7 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                            100
  8 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                               95
  9 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                                   87
 10 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                              80
 11 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                           76
 12 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                          74
 13 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                          72
 14 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                    70
 15 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                           64
 16 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                   63
 17 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                              63
 18 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                                  55
 19 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement                  55
 20 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                              53

Klasyfikacja górska

  1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            51 pkt
  2 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                             34
  3 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                       26
  4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           20
  5 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           18
  6 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                               17
  7 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      16
  8 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 12
  9 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           12
 10 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   12
 11 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                11
 12 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             10
 13 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                    9
 14 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   6
 15 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                               6
 16 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                                 5
 17 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                                5
 18 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             4
 19 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             4
 20 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                              4

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                      51:34:35
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   00:46
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             01:38
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        14:16
  5 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                 38:07
  6 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                       56:09
  7 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                01:00:28
  8 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step              01:05:27
  9 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits              01:18:53
 10 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                   01:20:00
 11 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                        01:23:07
 12 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                         01:23:29
 13 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                   01:26:04
 14 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                     01:27:22
 15 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                         01:30:25
 16 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                      01:34:37
 17 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   01:35:24
 18 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement    01:45:28
 19 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                            01:45:53
 20 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement      02:02:14
 21 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement       02:08:49
 22 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                02:16:28
 23 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits             02:17:20
 24 Elia Viviani (Ita) Cannondale                             02:24:34
 25 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      02:25:32

Klasyfikacja drużynowa

  1 AG2R La Mondiale                                         154:42:16
  2 Astana Pro Team                                              03:19
  3 Belkin Pro Cycling                                           04:25
  4 Team Sky                                                     04:56
  5 BMC Racing Team                                              21:20
  6 Movistar Team                                                23:19
  7 Team Europcar                                                29:23
  8 Lampre - Merida                                              29:40
  9 Omega Pharma-Quick Step                                      30:07
 10 Trek Factory Racing                                          43:31
 11 Team Katusha                                                 49:53
 12 Cofidis, Solutions Credits                                   50:37
 13 Lotto-Belisol                                                52:23
 14 Fdj.Fr                                                       54:13
 15 Team Netapp-Endura                                        01:02:17
 16 IAM Cycling                                               01:11:01
 17 Tinkoff-Saxo                                              01:39:57
 18 Orica Greenedge                                           01:42:47
 19 Garmin - Sharp                                            01:52:05
 20 Cannondale                                                02:14:08
 21 Team Giant-Shimano                                        02:14:10
 22 Bretagne - Seche Environnement                            02:22:49

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: