Tour de France 2014: etap 10: Vincenzo Nibali bierze wszystko

Włoch Vincenzo Nibali (Astana) wygrał po podjeździe na Płaskowyżu Piennych Panien dziesiąty etap Tour de France i powrócił na pozycję lidera wyścigu.

Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) po całodniowej ucieczce przyjechał na 24. pozycji, tracąc białą koszulkę lidera klasyfikacji młodzieżowej. W wyniku kraksy wycofał się jeden z faworytów Alberto Contador (Tinkoff-Saxo).

Siedem odbierających ostatnie siły premii górskich znalazło się na trasie "etapu prawdy" w Wogezach. Chwilę po starcie akcję zaczepną zawiązali Giovanni Visconti (Movistar), Lieuwe Westra (Astana), Christophe Riblon (Ag2r), Amaël Moinard (BMC), Thomas Voeckler (Europcar), Markel Irizar (Trek) i Arnaud Gérard (Bretagne), za którymi w pościg ruszyli Joaquim Rodriguez (Katusha), Peter Sagan (Cannondale) i Jan Barta (NetApp).

Trójka dołączyła do czołówki na początku pierwszej wspinaczki Col du Firstplan (kat. 2; 30,5 km; 8,3 km; 5,4%). Warunki jazdy na moment znacznie pogorszyły się, ponieważ lunął rzęsisty deszcz, natomiast z przewagi, która sięgnęła 4:34, za sprawą pracy ekip Tinkoff i IAM pozostało 2:51.

Na zjazdach odjechała dwójka z Quick Step - Tony Martin i Michał Kwiatkowski, zyskując wraz z Marcelem Wyssem, Reto Hollensteinem (obaj IAM) i Reinem Taaramäe (Cofidis) na dojeździe do ciężkiego podjazdu Petit Ballon (kat. 1; 54,5 km; 9,3 km; 8,1%) ponad minutę.

Zespól lidera Tony Gallopina (Lotto-Belisol) została zmuszona do pościgu, ale że na Petit Ballon włączył się w to nawet Andre Greipel, różnica musiała rosnąć. Z przodu przyspieszył Westra. Do Holendra dołączyli Voeckler, Rodriquez, Viscontii i Moinard, Riblon i Barta. Na górskiej premii czołówka wyprzedzała grupę Kwiatkowskiego (do której spłynął Sagan) o 35 sekund. Peleton notował stratę 4:30, co oznaczało, że Kwiatek objął pozycję wirtualnego lidera.

Dwie czołowe grupy połączyły się przed następną wyczerpującą wspinaczką na Col du Platzerwasel (kat. 1; 71,5 km; 7,1 km; 8,4%). Na śliskiej jezdni najpierw upadł trzeci zawodnik wyścigu Tiago Machado (NetApp), a następnie Alberto Contador. Lider Tinkoff-Saxo nie wsiadł na rower, tylko pozwolił opatrzyć sobie kolano na poboczu. Peleton lekko zwolnił, ale nim Hiszpan wznowił jazdę jego strata do głównej grupy urosła do 4 minut.

Pościg za ucieczką podjął zespół Astany. Górską premię czołówka, niezmiennie prowadzona przez Martina, zdobyli z zapasem wynoszącym 4:20. Znacznie więcej tracił słabnący Tony Gallopin, a grupa Contadora była spóźniona o 7:40. El Pistolero przejechał jeszcze kilka kilometrów, nim wsiadł do samochodu Bjarne Riisa, wycofując się tym samym z Tour de France.

Pod Col d’Oderen (kat. 2; 103,5 km; 6,7 km; 6,1%) Astana oddała sprawy w nogi kolarzy Lotto-Belisol. Niezniszczalny Panzerwagen nie schodził z prowadzenia w ucieczce (Visconti, Rodriguez, Kwiatkowski, Martin, Riblon, Taaramäe, Wyss, Voeckler, Moinard), która broniła 4:35.

Pościg (Astana, Movistar, Sky), do którego dojechał Gallopin, wzmocnił znacznie tempo, co sprawiło, że po osiągnięciu Col des Croix (kat. 3; 125,5 km; 3,2 km; 6,2%) różnica zmalała do 2:46.

Wyścig osiągnął przedostatni podjazd, krótką, ale miejscami bardzo stromą Col des Chevrères (kat. 1; 143,5 km; 3,5 km; 9,5%, max 18%). Martin po niesamowitym wysiłku w końcu puścił koło, do pracy musiał zabrać się Kwiatkowski.

Kwiatek mocno depnął, na co zdołał odpowiedzieć tylko Rodriquez. Purito podjął współpracę z Polakiem.

Kilometr przed końcem wzniesienia Kwiatkowski puścił koło Hiszpana. Visconti i Moinard dołączyli do słabnącego Kwiatkowskiego. Z tyłu męki przeżywał Gallopin.

Rodriquez zjazdy rozpoczął 1:33 przed grupą Nibalego. Na zakręcie nie wyrobił prowadzący pościg Michele Scarponi (Astana).

Wspaniale szybkie zjazdy pokonał Kwiatkowski, który dojechał do Rodriqueza przed finałowym La Planche des Belles Filles (kat. 1; 5,9 km; 8,5%, max 20%). Grupa Nibalego traciła na starcie półtorej minuty.

5,3 km przed metą Rodriquez ruszył po etapowe zwycięstwo. Do zmęczonego Polaka szybko zbliżała się grupa Nibalego.

Ten zaatakował 3 km przed metą. Błyskawicznie wyprzedził Kwiatkowskiego i ruszył w pościg za Purito. Dopadł Hiszpana 1,2 km przed kreską, chwilę później nie pozostawiając mu nadziei na oddanie wiktorii.

We wtorek dzień przerwy w wyścigu.

fot. ASO/X.Bourgois

Wyniki 10. etapu Tour de France 2014 (GT), Miluza - La Planche des Belles Filles (161,5 km):

miejsca polskich zawodników:
24. Michał Kwiatkowski + 2:13
65. Michał Gołaś + 16:07
103. Bartosz Huzarski + 27:39
153. Maciej Bodnar + 32:29

po etapie

13. Michał Kwiatkowski + 4:39
50. Michał Gołaś + 46:37
105. Maciej Bodnar + 1:16:44
106. Bartosz Huzarski + 1:18:06
150. Rafał Majka + 1:43:14

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                      4:27:26
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   00:15
  3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              00:20
  4 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale
  5 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         00:22
  6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
  7 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  00:25
  8 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                       00:50
  9 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         00:52
 10 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                         00:54
 11 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits       01:04
 12 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                       01:06
 13 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida
 14 John Gadret (Fra) Movistar Team                              01:08
 15 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 16 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 17 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                    01:16
 18 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida                     01:21
 19 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                01:23
 20 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              01:26
 21 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     01:42
 22 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                     01:58
 23 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     02:01
 24 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             02:13
 25 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         02:47
 26 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       03:49
 27 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        04:11
 28 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           04:14
 29 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling                   04:16
 30 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                04:21
 31 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            04:26
 32 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement            04:34
 33 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                            04:46
 34 José Serpa (Col) Lampre - Merida
 35 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             05:07
 36 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                  05:24
 37 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           05:42
 38 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         05:44
 39 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                          07:04
 40 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          07:06
 41 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          07:14
 42 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                07:59
 43 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          08:17
 44 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 45 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        08:45
 46 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling                        09:53
 47 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                          10:12
 48 Andrew Talansky (USA) Garmin - Sharp
 49 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp
 50 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 51 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                   10:37
 52 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                       11:58
 53 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                      14:08
 54 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp
 55 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 56 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                              15:28
 57 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                      16:07
 58 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
 59 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura
 60 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
 61 Rafael Valls (Spa) Lampre - Merida
 62 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp
 63 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura
 64 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
 65 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step
 66 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
 67 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step
 68 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
 69 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
 70 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 71 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits               16:16
 72 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      16:20
 73 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                            17:45
 74 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge                        19:06
 75 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
 76 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol
 77 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                        19:10
 78 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr                                   19:43
 79 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 80 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 81 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 82 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
 83 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
 84 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 85 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge
 86 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
 87 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
 88 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing
 89 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 90 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            19:50
 91 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                       20:14
 92 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 93 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                 22:31
 94 Marco Marcato (Ita) Cannondale                               22:33
 95 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale
 96 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                           22:41
 97 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp
 98 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp
 99 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                        23:09
100 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                 24:01
101 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                     26:04
102 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          27:39
103 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura
104 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               28:34
105 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            28:40
106 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
107 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
108 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
109 Christian Meier (Can) Orica Greenedge
110 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
111 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
112 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                       28:43
113 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura
114 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale                              28:48
115 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol
116 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement
117 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement
118 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
119 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
120 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling
121 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
122 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                              28:53
123 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
124 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement
125 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                          29:01
126 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement         29:16
127 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
128 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
129 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling                     29:23
130 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                       29:27
131 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                             29:43
132 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                            29:49
133 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura           30:27
134 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                              30:37
135 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             30:39
136 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
137 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                         30:41
138 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo            30:45
139 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                            30:47
140 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement
141 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                      31:01
142 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                            31:17
143 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                     31:25
144 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                       32:00
145 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                           32:29
146 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
147 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp
148 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
149 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step
150 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr
151 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
152 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr
153 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
154 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura
155 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano
156 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement
157 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano
158 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) Garmin - Sharp
159 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
160 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
161 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
162 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp
163 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
164 Elia Viviani (Ita) Cannondale
165 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
166 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
167 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step
168 Danny Pate (USA) Team Sky
169 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale
170 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha
171 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step
172 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
173 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
174 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
175 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol
176 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano
177 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                            32:39
178 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                32:47
179 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura                 43:06
180 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura
DNF Mathew Hayman (Aus) Orica Greenedge
DNF Edward King (USA) Cannondale
DNF Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo

Lotna premia

  1 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                    20 pkt
  2 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                             17
  3 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                        15
  4 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing               13
  5 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                             11
  6 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             10
  7 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             9
  8 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            8
  9 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement               7
 10 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura                               6
 11 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                        5
 12 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                               4
 13 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                    3
 14 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                 2
 15 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits                   1

Punkty

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           20 pkt
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      17
  3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 15
  4 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                   13
  5 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                            11
  6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                        10
  7 Richie Porte (Aus) Team Sky                                      9
  8 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                           8
  9 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             7
 10 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                             6
 11 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits           5
 12 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                           4
 13 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida                          3
 14 John Gadret (Fra) Movistar Team                                  2
 15 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing                 1

Premie górskie

Col du Firstplan, 30.5km

  1 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              5 pkt
  2 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             3
  3 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                     2
  4 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                         1

Petit Ballon, 54.5km

  1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            10 pkt
  2 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              8
  3 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                              6
  4 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                              4
  5 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            2
  6 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                         1

Col du Platzerwasel, 71.5km

  1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            10 pkt
  2 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              8
  3 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                        6
  4 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                 4
  5 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            2
  6 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits                   1

Col d'Oderen, 103.5km

  1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             5 pkt
  2 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              3
  3 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                        2
  4 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                 1

Col des Croix, 125.5km

  1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             2 pkt
  2 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              1

Col des Chevr?res, 143.5km

  1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            10 pkt
  2 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            8
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                 6
  4 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                              4
  5 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                         2
  6 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              1

La Planche des Belles Filles, 161.5km

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           20 pkt
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      16
  3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 12
  4 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                    8
  5 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             4
  6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                         2

Najbardziej waleczny 

  1 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                04:27:41
  2 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         00:07
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             01:58
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        08:30
  5 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                       09:57
  6 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                   10:22
  7 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                           13:53
  8 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura          15:52
  9 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
 10 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 19:28
 11 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                      19:59
 12 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                 22:16
 13 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                 23:46
 14 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               28:19
 15 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                         28:25
 16 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 17 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                            28:33
 18 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement         29:01
 19 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 20 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                         30:26
 21 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                      30:46
 22 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement          32:14
 23 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 24 Elia Viviani (Ita) Cannondale
 25 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                            32:24
 26 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                32:32

Drużynowo

  1 Ag2R La Mondiale                                          13:24:42
  2 Team Sky                                                     00:18
  3 Movistar Team                                                03:15
  4 Astana Pro Team                                              04:12
  5 Lampre - Merida                                              04:49
  6 Belkin Pro Cycling                                           04:56
  7 Team Katusha                                                 05:01
  8 Cofidis, Solutions Credits                                   05:02
  9 BMC Racing Team                                              10:46
 10 Team Europcar                                                13:20
 11 Trek Factory Racing                                          15:59
 12 Omega Pharma-Quick Step                                      21:20
 13 Lotto-Belisol                                                22:44
 14 FDJ.fr                                                       25:51
 15 IAM Cycling                                                  29:55
 16 Team Netapp-Endura                                           30:40
 17 Garmin - Sharp                                               32:08
 18 Team Giant-Shimano                                           54:44
 19 Orica Greenedge                                              56:08
 20 Bretagne - Seche Environnement                               59:46
 21 Cannondale                                                01:05:13
 22 Tinkoff-Saxo                                              01:23:30

Klasyyfikacja po 10. etapie

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                     42:33:38
  2 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  02:23
  3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              02:47
  4 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         03:01
  5 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                            03:12
  6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   03:47
  7 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     03:56
  8 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                03:57
  9 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida                      03:58
 10 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                       04:08
 11 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                    04:18
 12 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         04:31
 13 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             04:39
 14 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                05:17
 15 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                         06:03
 16 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           06:47
 17 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida                     07:33
 18 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            07:36
 19 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                     07:42
 20 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing             08:01
 21 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                       08:25
 22 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             09:45
 23 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement            09:56
 24 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling                   10:35
 25 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      11:51
 26 Andrew Talansky (USA) Garmin - Sharp                         14:44
 27 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        15:19
 28 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          15:27
 29 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                  18:14
 30 John Gadret (Fra) Movistar Team                              21:20
 31 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           22:48
 32 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling                        25:51
 33 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                    26:48
 34 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                  29:07
 35 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          29:58
 36 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       33:36
 37 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr                                   34:37
 38 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      39:58
 39 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        40:35
 40 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits       40:40
 41 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                       40:42
 42 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                 41:08
 43 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                      41:16
 44 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge                        41:43
 45 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                               43:37
 46 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          44:06
 47 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura                       44:12
 48 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                45:12
 49 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                   45:26
 50 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            46:02
 51 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step                   46:37
 52 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                             46:56
 53 José Serpa (Col) Lampre - Merida                             47:27
 54 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          49:23
 55 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     49:33
 56 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             50:33
 57 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           51:02
 58 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura                           53:29
 59 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                       53:52
 60 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                   54:43
 61 Rafael Valls (Spa) Lampre - Merida                           54:51
 62 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              55:22
 63 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge                          55:39
 64 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             55:44
 65 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                       55:47
 66 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                          57:14
 67 Marco Marcato (Ita) Cannondale                               57:18
 68 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         57:34
 69 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                          58:22
 70 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          59:55
 71 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                      01:00:07
 72 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step               01:00:57
 73 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                     01:01:46
 74 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                           01:02:01
 75 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                    01:02:34
 76 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp                   01:02:36
 77 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                   01:03:25
 78 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol                           01:03:55
 79 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits            01:04:07
 80 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:04:16
 81 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing         01:04:29
 82 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                      01:04:44
 83 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                     01:05:44
 84 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                        01:06:09
 85 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                        01:07:06
 86 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                           01:07:11
 87 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                   01:07:19
 88 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                     01:07:22
 89 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                   01:08:02
 90 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura                        01:08:26
 91 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step              01:08:28
 92 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale                           01:08:29
 93 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                           01:09:17
 94 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       01:09:25
 95 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                       01:09:51
 96 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                   01:10:39
 97 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                       01:11:11
 98 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                              01:11:46
 99 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                      01:11:59
100 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement      01:14:26
101 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                         01:15:03
102 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                        01:15:44
103 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling                  01:15:45
104 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano                      01:16:08
105 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp                  01:16:19
106 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                            01:16:44
107 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                 01:18:06
108 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    01:18:16
109 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits              01:18:44
110 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                         01:19:04
111 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:19:32
112 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                        01:19:33
113 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                         01:20:06
114 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar                      01:20:19
115 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                   01:20:34
116 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                    01:20:51
117 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                       01:21:58
118 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                     01:23:06
119 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                      01:23:26
120 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                       01:23:40
121 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement     01:23:55
122 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                            01:24:16
123 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                        01:24:18
124 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                         01:24:54
125 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo         01:25:07
126 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                      01:25:50
127 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                    01:26:04
128 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits            01:27:30
129 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp                           01:28:24
130 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement    01:30:04
131 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                         01:30:27
132 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                     01:30:42
133 Christian Meier (Can) Orica Greenedge                     01:30:43
134 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                     01:30:44
135 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling                    01:30:49
136 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement       01:31:30
137 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                           01:32:22
138 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                           01:32:43
139 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                          01:32:59
140 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                          01:33:51
141 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp                           01:36:42
142 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                01:37:43
143 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   01:38:25
144 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    01:38:33
145 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr                                01:39:05
146 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                  01:40:06
147 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                             01:40:28
148 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura        01:41:15
149 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                      01:41:45
150 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol                        01:42:44
151 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                            01:43:14
152 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                    01:43:41
153 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         01:44:34
154 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                      01:45:29
155 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                  01:45:30
156 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             01:45:58
157 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement      01:46:50
158 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                  01:47:06
159 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura                 01:47:30
160 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                 01:49:06
161 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano                   01:49:13
162 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                         01:49:43
163 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement        01:50:21
164 Danny Pate (USA) Team Sky                                 01:50:59
165 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura
166 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr                               01:51:09
167 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                         01:51:12
168 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement       01:52:05
169 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) Garmin - Sharp          01:52:39
170 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement        01:54:17
171 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                         01:54:36
172 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step         01:54:38
173 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura              01:54:52
174 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                    01:55:17
175 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                               01:56:35
176 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:56:45
177 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      01:57:55
178 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                01:59:03
179 Elia Viviani (Ita) Cannondale                             02:07:09
180 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano                         02:21:01

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                   287 pkt
  2 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                              156
  3 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                         146
  4 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                          117
  5 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                     101
  6 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                               98
  7 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           95
  8 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         87
  9 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                       76
 10 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                               63
 11 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                               57
 12 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                          55
 13 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                    54
 14 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                54
 15 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                          53
 16 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                           51
 17 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                     51
 18 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                              50
 19 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                             48
 20 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                      45

Klasyfikacja górska

  1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            51 pkt
  2 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                             34
  3 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                       26
  4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           20
  5 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                               17
  6 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           17
  7 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      16
  8 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 12
  9 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           12
 10 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   12
 11 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                11
 12 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             10
 13 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                    9
 14 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   6
 15 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                               6
 16 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                                5
 17 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             4
 18 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             4
 19 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                              4
 20 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                         4

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                      42:36:39
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   00:46
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             01:38
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        12:18
  5 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                       37:41
  6 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                 38:07
  7 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                   51:42
  8 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                        58:45
  9 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                        01:03:08
 10 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step              01:05:27
 11 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                   01:07:38
 12 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits              01:15:43
 13 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                         01:17:05
 14 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                   01:17:33
 15 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                         01:21:53
 16 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                      01:22:49
 17 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement    01:27:03
 18 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   01:35:24
 19 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                            01:40:13
 20 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement      01:43:49
 21 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura       01:47:58
 22 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement       01:49:04
 23 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:53:44
 24 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      01:54:54
 25 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                01:56:02
 26 Elia Viviani (Ita) Cannondale                             02:04:08

Klasyfikacja drużynowa

  1 Ag2R La Mondiale                                         127:48:28
  2 Astana Pro Team                                              03:19
  3 Belkin Pro Cycling                                           04:25
  4 Team Sky                                                     04:56
  5 BMC Racing Team                                              20:38
  6 Movistar Team                                                22:27
  7 Lampre - Merida                                              24:04
  8 Team Europcar                                                27:47
  9 Omega Pharma-Quick Step                                      29:58
 10 Team Katusha                                                 34:04
 11 Trek Factory Racing                                          35:17
 12 Cofidis, Solutions Credits                                   43:30
 13 Lotto-Belisol                                                47:57
 14 Team Netapp-Endura                                           51:57
 15 FDJ.Fr                                                       52:36
 16 Garmin - Sharp                                               56:50
 17 IAM Cycling                                               01:00:34
 18 Tinkoff-Saxo                                              01:37:40
 19 Orica Greenedge                                           01:38:44
 20 Cannondale                                                02:02:00
 21 Team Giant-Shimano                                        02:04:31
 22 Bretagne - Seche Environnement                            02:11:23

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: