Tour de France 2014: etap 7 - przekroje/mapki

11 lipca: Epernay - Nancy (234,5 km)

Kolejny odcinek La Grande Boucle wystartuje z północnej Francji, departamentu Marne - miasta Epernay - znajdującego się na krańcu Doliny Cubry.

Kolarze zmagania zakończą w położonym nad rzeką Meurthe i Kanałem Marna-Ren - Nancy. Miasto jest stolicą regionu Lotaryngii, a w przeszłości jej księciem był Stanisław Leszczyński -  król Polski - który po wygnaniu i rozbiorach razem z rodziną osiadł w Nancy. Imieniem polskiego władcy nazwano plac znajdujący się w Nancy, uważany wraz z Kościołem Notre-Dame de Bon Secours za największą atrakcję miasta.

tdf14-mapa07

Peleton będzie zmierzał ku wschodniej granicy Francji. Przez pierwsze 218 kilometrów droga jest niemal płaska. Prawdziwe ściganie rozpocznie się na pierwszej premii górskiej - Côte de Maron (kat. 4; 217,5 km; 3,2 km; 5%), której szczyt znajduje się na 17 kilometrów przed metą. Następnie na kolarzy czeka krótki zjazd, nieoznakowany podjazd i kolejny zjazd. Niecałe 6 kilometrów przed metą znajduje się szczyt kolejnej hopki - Côte de Boufflers (kat. 4; 229 km; 1,3 km; 7,9%). Ten pagórek może okazać się kluczowy i wykluczyć z rywalizacji klasycznych sprinterów.

Zależnie od tempa i przygotowania poszczególnych kolarzy o zwycięstwo powinni powalczyć wytrzymali sprinterzy. Idealnym kandydatem wydaje się być zwycięzca tegorocznego Mediolan - San Remo - Alexander Kristoff. Bardzo duże szanse ma John Degenkolb. Niemiec pokazywał już w tym roku, że z mniejszymi pagórkami potrafi sobie poradzić. Do walki z pewnością włączą się Simon Gerrans, Bryan Coquard, Peter Sagan Arnaud Demare i Jose Joaquin Rojas. Etap powinien odpowiadać też polskim zawodnikom. Wysoko mogą się zakręcić Michał Kwiatkowski i Bartosz Huzarski.

lotna premia: 148 km

tdf14-profil07

Górskie premie:
Côte de Maron (kat. 4; 217,5 km; 3,2 km; 5%)
Côte de Boufflers (kat. 4; 229 km; 1,3 km; 7,9%)

tdf14-finisz07

Start do etapu o godz. 11:55, planowany finisz: 17:07-17:38.

Początek transmisji w stacji Eurosport: 14:15.

mapki: ASO

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: