Vuelta al Pais Vasco 2014: etap 4: zwycięstwo Poelsa, strata Kwiatkowskiego

Wout Poels (Omega Pharma - Quick-Step), po ataku na ostatnim podjeździe, wygrał czwarty etap wyścigu. Holender pokonał Alejandro Valverde (Movistar) i Samuela Sancheza (BMC).

W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu pozostał Alberto Contador (Tinkoff-Saxo). 15. dziś Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) spadł na 7. pozycję.

62. miejsce zajął Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step).

Obwołany królewskim, kolejny odcinek otworzyła ucieczka w składzie Nelson Oliveira (Lampre-Merida), Benjamin King (Garmin), Alexsandr Dyachenko (Astana), Jean Marc Marino (Cannondale) i Luis Leon Sanchez (Caja Rural).

Szóstka oderwała się w okolicach 15 km, bardzo powoli budując przewagę. Po następnych 20 kilometrach wynosiła 25 sekund, by stopnieć do zera już na pierwszym z pięciu podjazdów - Asentzio (kat. 2; 59 km; 6,3 km; 6,2%).

Próbował kontrować mistrz świata Rui Costa (Lampre-Merida), ale dopiero za drugą górską premią Karabieta (kat. 2; 88 km; 6,5 km; 7,3%) niespełna półtorej minuty zyskali Kristijan Durasek (Lampre-Merida), Tom Dumoulin (Giant), Ben Gastauer (Ag2r), Romain Sicard (Europcar) i José Herrada (Movistar).

W peletonie pracowały zespoły Tinkoff, Movistar i Omega Pharma. Dobre tempo jazdy zostało utrzymane na stromej przełęczy Ixua (kat. 1; 116,3 km; 4,1 km; 10,1%), gdzie Durasek objął samotne prowadzenie. Chorwatowi pozostało 57 sekund.

Pozostali uciekinierzy dołączyli do Duraska na zjazdach, za wyjątkiem Herrady, którego zastąpił Jon Izaguirre (Movistar). Piątka przez Aiastia (kat. 2; 130,5 km; 4,8 km; 5,6%) przemknęła z zapasem 33 sekund. 11 km przed metą akcja dobiegła końca.

Po chwili kolarze byli już na zboczu Usartza (kat. 1; 149 km; 7,3 km; 6,71%). 7 km przed kreską atakował brytyjski talent Simon Yates (Orica), ale zrobił to zdecydowanie przedwcześnie. Grupę napędzali kolarze Omega Pharma, na drugiej pozycji kręcił Michał Kwiatkowski, następnie do pracy zabrał się Roman Kreuziger (Tinkoff).

4,7 km przed celem wyskoczył Alberto Contador, do którego natychmiast przykleił się Alejandro Valverde. Dwójka zwolniła, zostając dościgniętą.

Contador ponawiał swoje akcje, ale bez zamierzonego efektu. Lekko odstał Kwiatkowski. Ruszyli
Jean-Christophe Peraud (Ag2r), Wout Poels, Iurii Trofimov (Katusha) i kolejni. Pierwszy na premii zameldował się Poels, jadący na 15. pozycji Kwiatkowski tracił w tym momencie 10 sekund.

2-km zjazd do mety pozwolił Poelsowi powiększyć nieco przewagę nad grupą lidera. Kwiatkowski gonił tę grupę, ale nie zdołał zniwelować kilkudziesięciometrowej straty. Przewagę obronił natomiast Holender, który zameldował się przed Valverde i Sanchezem.

W piątek kolejny interesująco zapowiadający się etap Eibar - Markina-Xemein (160,2 km). Dwa ostatnie podjazdy to Ixua (kat. 1.; 134,5 km; 6,59%) oraz 8,4 km przed metą Aiastia (kat. 2; 5,50%).

Wyniki 4. etapu Vuelta al Pais Vasco 2014 (WT), Vitoria-Gasteiz – Eibar-Arrate (151 km):

  1 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                     3:39:29
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  00:01
  3 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team
  4 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin Sharp                             00:03
  5 Bauke Mollema (Ned) Belkin-Pro             
  6 Iurii Trofimov (Rus) Team Katusha
  7 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
  8 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
  9 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
 10 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo
 11 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 12 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 13 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 14 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 15 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step               00:10
 16 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                              00:26
 17 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge                                00:42
 18 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 19 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
 20 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 21 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         00:51
 22 Sergei Chernetckii (Rus) Team Katusha
 23 Robert Gesink (Ned) Belkin-Pro             
 24 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing
 25 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                                  01:07
 26 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
 27 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol
 28 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 29 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                               01:43
 30 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                01:57
 31 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
 32 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Garmin Sharp             02:11
 33 Fränk Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          02:14
 34 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol                              03:14
 35 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             03:44
 36 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano
 37 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Shimano
 38 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
 39 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 40 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                                04:03
 41 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                    04:46
 42 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 43 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 44 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step                      05:44
 45 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
 46 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
 47 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team
 48 John Gadret (Fra) Movistar Team
 49 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                               05:49
 50 Stef Clement (Ned) Belkin-Pro             
 51 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 52 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 53 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 54 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
 55 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 56 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                                07:01
 57 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 58 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA            07:32
 59 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida                            08:36
 60 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 61 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
 62 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma - Quick-Step                     09:20
 63 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                    09:22
 64 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                     09:47
 65 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr
 66 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha
 67 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
 68 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing                 10:02
 69 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 70 Andy Schleck (Lux) Trek Factory Racing                           10:04
 71 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge                                 12:17
 72 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
 73 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
 74 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 75 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp
 76 Danny Pate (USA) Team Sky
 77 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                          12:29
 78 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                13:09
 79 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                13:47
 80 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 81 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo                               17:37
 82 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida                           18:01
 83 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 84 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre-Merida
 85 Benjamin King (USA) Garmin Sharp
 86 Daniele Ratto (Ita) Cannondale
 87 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) Lampre-Merida
 88 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
 89 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Step             
 90 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo
 91 Ben Swift (GBr) Team Sky
 92 Paul Martens (Ger) Belkin-Pro             
 93 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 94 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
 95 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr
 96 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
 97 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano
 98 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol
 99 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                                   19:20
100 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                                19:24
101 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                                22:18
102 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol
103 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano
104 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
105 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol
106 Fabian Wegmann (Ger) Garmin Sharp
107 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp
108 Thomas Peterson (USA) Team Giant-Shimano
109 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
110 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
111 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale
112 Thomas Damuseau (Fra) Team Giant-Shimano
113 Xu Gang (Chn) Lampre-Merida
114 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
115 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
116 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo
117 Michel Koch (Ger) Cannondale
118 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
119 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
120 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
121 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
122 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin-Pro             
123 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar
124 Jack Bobridge (Aus) Belkin-Pro             
125 David Tanner (Aus) Belkin-Pro             
126 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural - Seguros RGA
127 Dmitriy Kozonchuk (Rus) Team Katusha
128 Jonathan Hivert (Fra) Belkin-Pro             
129 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
130 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
131 Davide Villella (Ita) Cannondale
132 Joshua Edmondson (GBr) Team Sky
133 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural - Seguros RGA

Klasyfikacja po 4. etapie

  1 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                   16:33:35
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  00:12
  3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               00:36
  4 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
  5 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
  6 Iurii Trofimov (Rus) Team Katusha
  7 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step               00:41
  8 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                          00:54
  9 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                       00:55
 10 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team                    00:56
 11 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin Sharp
 12 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 13 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team                         00:58
 14 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 15 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                              00:59
 16 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol                        01:37
 17 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 18 Robert Gesink (Ned) Belkin-Pro                                   01:46
 19 Sergei Chernetckii (Rus) Team Katusha
 20 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing
 21 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                              02:00
 22 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                               02:34
 23 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         02:36
 24 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                                  02:38
 25 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Garmin Sharp             03:06
 26 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                03:24
 27 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                          05:33
 28 Fränk Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          05:36
 29 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                                   05:59
 30 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Shimano                            06:04
 31 John Gadret (Fra) Movistar Team                                  06:39
 32 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                                06:42
 33 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                           08:28
 34 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                          08:29
 35 Bauke Mollema (Ned) Belkin-Pro                                   09:01
 36 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                               09:07
 37 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                            09:25
 38 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                     10:08
 39 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               10:44
 40 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                                11:13
 41 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol                              12:07
 42 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team                            13:10
 43 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                            13:16
 44 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                     14:32
 45 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                              15:45
 46 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida                            16:36
 47 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                             17:27
 48 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp                                  17:53
 49 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                17:59
 50 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar                               18:13
 51 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step                      19:19
 52 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA             20:28
 53 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                           20:44
 54 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma - Quick-Step                     21:05
 55 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                             21:26
 56 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                               21:31
 57 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team                    21:42
 58 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                           22:13
 59 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre-Merida
 60 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                         22:29
 61 Stef Clement (Ned) Belkin-Pro                                    22:38
 62 Andy Schleck (Lux) Trek Factory Racing                           22:45
 63 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             23:42
 64 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin-Pro                            23:49
 65 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar                             24:23
 66 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo                               24:31
 67 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                     24:48
 68 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                    24:53
 69 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                       25:16
 70 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky                             25:20
 71 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha                            25:28
 72 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing                 26:18
 73 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                    26:23
 74 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                          26:25
 75 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr                                    27:13
 76 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                              27:45
 77 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha                                   27:54
 78 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                               28:45
 79 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida                           29:03
 80 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                           29:16
 81 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA              29:35
 82 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                                 31:43
 83 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida                     32:09
 84 Danny Pate (USA) Team Sky                                        32:27
 85 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Step Cy     32:30
 86 Paul Martens (Ger) Belkin-Pro                                    33:43
 87 Ben Swift (GBr) Team Sky                                         34:50
 88 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo                      35:30
 89 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr                                   35:48
 90 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                   35:49
 91 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp                               36:33
 92 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                   37:12
 93 Fabian Wegmann (Ger) Garmin Sharp                                38:20
 94 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) Lampre-Merida         38:41
 95 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural - Seguros RGA          39:58
 96 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                           40:05
 97 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                         40:47
 98 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale                               40:57
 99 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
100 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano                     41:07
101 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   41:09
102 David Tanner (Aus) Belkin-Pro                                    41:13
103 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                                41:20
104 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge                                 41:25
105 Daniele Ratto (Ita) Cannondale                                   41:54
106 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                  42:02
107 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                                     42:29
108 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                             43:02
109 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team                          44:26
110 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol
111 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                                   44:28
112 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                45:18
113 Thomas Damuseau (Fra) Team Giant-Shimano                         45:38
114 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol                             46:19
115 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
116 Davide Villella (Ita) Cannondale                                 48:04
117 Dmitriy Kozonchuk (Rus) Team Katusha                             48:15
118 Benjamin King (USA) Garmin Sharp                                 48:47
119 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                48:51
120 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar                              49:36
121 Xu Gang (Chn) Lampre-Merida                                      50:43
122 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
123 Michel Koch (Ger) Cannondale                                     53:31
124 Joshua Edmondson (GBr) Team Sky                                  54:58
125 Jonathan Hivert (Fra) Belkin-Pro                                 55:09
126 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                                 56:47
127 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             56:55
128 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                                57:41
129 Thomas Peterson (USA) Team Giant-Shimano                         57:59
130 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                                 58:37
131 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                      01:00:42
132 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo                                01:01:05
133 Jack Bobridge (Aus) Belkin-Pro                                01:03:46

Klasyfikacja punktowa

  1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                     50 pkt.
  2 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step Cycling T        49
  3 Ben Swift (GBr) Team Sky                                            34
  4 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                                  33
  5 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                              32
  6 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                         31
  7 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                          30
  8 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step                         25
  9 Iurii Trofimov (Rus) Team Katusha                                   24
 10 Paul Martens (Ger) Belkin-Pro                                       24

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: