Vuelta al Pais Vasco 2014: etap 2: solówka Tony Martina

Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) po ucieczce i solowej akcji na ostatnich kilometrach wygrał drugi etap wyścigu. Peleton, przyprowadzony przez Bena Swifta (Sky) i Michała Kwiatkowskiego (Omega Pharma-Quick Step), stracił do 28-letniego Niemca pół minuty.

56. miejsce zajął Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step).

Liderem pozostał Alberto Contador (Tinkoff-Saxo), Kwiatkowski nadal trzeci.

Kraj Basków rankiem powitał peleton opadami deszczu, ale na trasie tego kolarzom oszczędził. Po starcie akcję zaczepną podjęli Bob Jungels (Trek), Maxime Monfort (Trek), Gorka Izagirre (Movistar), Tony Martin (Omega Pharma), Hubert Dupont (Ag2r), Jan Bakelants (Omega Pharma) i Davide Malacarne (Europcar).

Pierwszą z czterech górskich premii, Gorosmendi (kat. 2; 30,7 km; 6,2 km; 5,89%), zasadnicza grupa prowadzona przez zespół Tinkoff, pokonała ze stratą 2:30. Dokładnie taką samą różnicę zmierzono na ostatniej wspinaczce Lizaeta (kat. 1; 105,2 km; 7,9 km; 4,49%).

Wyścig opuścili Carlos Betancur (Ag2r), Tom Danielson (Garmin) i Lieuwe Westra (Astana), a do pościgu dołączyła ekipa Orica. 21 km przed metą ucieczce pozostała minuta.

Dłużej nie zamierzał zwlekać Martin, który zaatakował, pociągając za sobą Izagirre oraz kolegę z ekipy Bakelantsa. Dwójka Omega Pharma podmęczyła Baska, tylko po to by Panzerwagen mógł 12 km przed kreską ponowić atak i objąć samotne prowadzenie.

Martin utrzymywał bezpieczną przewagę jednej minuty. W peletonie na niewielkim podjeździe dwukrotnie przyspieszył wicelider Alejandro Valverde (Movistar), ale nic tą akcją nie osiągnął. Następnie ruszył Philippe Gilbert (BMC Racing), z podobnym skutkiem.

Martin spokojnie dowiózł przewagę do mety, natomiast na finiszu zawalczył Michał Kwiatkowski, ulegając tam jedynie Swiftowi. Wystarczyło to Polakowi do objęcia prowadzenia w klasyfikacji punktowej.

W środę peleton czeka najdłuższy etap Urdax-Urdazubi – Vitoria-Gasteiz (194,5 km), po drodze z leżącą 9,3 km przed metą przełęczą Zaldiaran (kat. 3; 5,36%).

Wyniki 2. etapu Vuelta al Pais Vasco 2014 (WT), Ordizia - Dantxarinea (Urdazabi) (155,8 km):

  1 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team       3:46:17
  2 Ben Swift (GBr) Team Sky                                         00:30
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
  4 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
  5 Paul Martens (Ger) Belkin-Pro Cycling Team
  6 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
  7 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
  8 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
  9 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
 10 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
 11 Damiano Caruso (Ita) Cannondale
 12 Sergei Chernetckii (Rus) Team Katusha
 13 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 14 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin-Pro Cycling Team
 15 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano
 16 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo
 17 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team
 18 Robert Gesink (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
 19 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 20 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
 21 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 22 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 23 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 24 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
 25 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 26 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 27 Iurii Trofimov (Rus) Team Katusha
 28 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano
 29 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
 30 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Shimano
 31 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Garmin Sharp
 32 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
 33 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
 34 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre-Merida
 35 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp
 36 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 37 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 38 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin Sharp
 39 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 40 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 41 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 42 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 43 Stef Clement (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
 44 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 45 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing
 46 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 47 John Gadret (Fra) Movistar Team
 48 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 49 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr
 50 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 51 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 52 Bauke Mollema (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
 53 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 54 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 55 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo
 56 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team        00:42
 57 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                           01:42
 58 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                     02:36
 59 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano
 60 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
 61 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 62 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 63 Fränk Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          02:57
 64 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                           03:27
 65 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 66 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale
 67 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 68 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 69 Andy Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 70 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
 71 David Tanner (Aus) Belkin-Pro Cycling Team
 72 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 73 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
 74 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol
 75 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
 76 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp
 77 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr
 78 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 79 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
 80 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 81 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 82 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha                            04:05
 83 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                                   04:51
 84 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp
 85 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
 86 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol
 87 Thomas Damuseau (Fra) Team Giant-Shimano
 88 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team
 89 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
 90 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural - Seguros RGA
 91 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale
 92 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
 93 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                            04:54
 94 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                             06:42
 95 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge
 96 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida                           06:44
 97 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
 98 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 99 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol
100 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
101 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
102 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol
103 Fabian Wegmann (Ger) Garmin Sharp
104 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team
105 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
106 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
107 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
108 Daniele Ratto (Ita) Cannondale
109 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar
110 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale
111 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol
112 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
113 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
114 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
115 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                    07:43
116 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida                     07:51
117 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) Lampre-Merida
118 Xu Gang (Chn) Lampre-Merida
119 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
120 Danny Pate (USA) Team Sky
121 Dmitriy Kozonchuk (Rus) Team Katusha
122 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
123 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo
124 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                   11:24
125 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
126 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge
127 Joshua Edmondson (GBr) Team Sky
128 Michel Koch (Ger) Cannondale
129 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
130 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
131 Davide Villella (Ita) Cannondale
132 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
133 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
134 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                         15:34
135 Petr Ignatenko (Rus) Team Katusha
136 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
137 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo
138 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
139 Benjamin King (USA) Garmin Sharp
140 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
141 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
142 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team
143 Jonathan Hivert (Fra) Belkin-Pro Cycling Team
144 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
145 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
146 Jack Bobridge (Aus) Belkin-Pro Cycling Team
147 Thomas Peterson (USA) Team Giant-Shimano

Klasyfikacja po 2. etapie

  1 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                    7:51:54
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  00:14
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step Cycling T     00:34
  4 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               00:36
  5 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
  6 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
  7 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
  8 Iurii Trofimov (Rus) Team Katusha
  9 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                               00:54
 10 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 11 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                              00:56
 12 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin Sharp
 13 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 14 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team          00:58
 15 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team
 16 Robert Gesink (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
 17 Sergei Chernetckii (Rus) Team Katusha
 18 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 19 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
 20 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Garmin Sharp
 21 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 22 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing
 23 John Gadret (Fra) Movistar Team
 24 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 25 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                01:30
 26 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                                  01:34
 27 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin-Pro Cycling Team
 28 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         01:48
 29 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                          01:52
 30 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Shimano                            02:23
 31 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                           02:42
 32 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 33 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                           02:46
 34 Fränk Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          03:25
 35 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                            03:39
 36 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre-Merida                   04:15
 37 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 38 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 39 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 40 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                     04:48
 41 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 42 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 43 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                                   04:55
 44 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp                                  05:39
 45 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
 46 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team                    06:11
 47 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo                               06:57
 48 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge                              07:12
 49 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 50 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team                            07:29
 51 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida                           07:48
 52 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida                            08:03
 53 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol
 54 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                                   08:36
 55 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
 56 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                            08:39
 57 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                             08:54
 58 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol                              08:56
 59 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
 60 Bauke Mollema (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                      09:01
 61 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                     09:29
 62 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                            09:35
 63 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               10:05
 64 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team         11:06
 65 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                           11:18
 66 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo                      11:36
 67 Danny Pate (USA) Team Sky
 68 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team        11:48
 69 Andy Schleck (Lux) Trek Factory Racing                           12:44
 70 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                       13:02
 71 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha                            13:12
 72 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                   13:36
 73 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                          13:59
 74 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp                               14:18
 75 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural - Seguros RGA          14:26
 76 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Step Cy     14:32
 77 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 78 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                         15:15
 79 Paul Martens (Ger) Belkin-Pro Cycling Team                       15:45
 80 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
 81 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 82 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
 83 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 84 Fabian Wegmann (Ger) Garmin Sharp                                16:05
 85 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing                 16:19
 86 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 87 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
 88 Ben Swift (GBr) Team Sky                                         16:52
 89 Stef Clement (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
 90 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) Lampre-Merida         17:26
 91 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             17:29
 92 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr
 93 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                             17:30
 94 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                         17:46
 95 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                           17:50
 96 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 97 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr
 98 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano                     17:51
 99 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
100 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale                               18:42
101 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
102 David Tanner (Aus) Belkin-Pro Cycling Team
103 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
104 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale               20:06
105 Thomas Damuseau (Fra) Team Giant-Shimano
106 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                    20:10
107 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team      20:39
108 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge                            20:44
109 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                                     21:59
110 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
111 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale
112 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
113 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team                          22:11
114 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol
115 Davide Villella (Ita) Cannondale                                 22:32
116 Dmitriy Kozonchuk (Rus) Team Katusha                             22:43
117 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                               22:59
118 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida                     23:06
119 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
120 Daniele Ratto (Ita) Cannondale                                   23:56
121 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                          24:04
122 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol
123 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
124 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar
125 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol
126 Xu Gang (Chn) Lampre-Merida                                      25:11
127 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
128 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
129 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                26:16
130 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge                                 26:39
131 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
132 Joshua Edmondson (GBr) Team Sky                                  26:47
133 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                                 28:36
134 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             28:44
135 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
136 Michel Koch (Ger) Cannondale
137 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                                 30:26
138 Benjamin King (USA) Garmin Sharp                                 30:49
139 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
140 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team
141 Thomas Peterson (USA) Team Giant-Shimano                         32:27
142 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA            32:54
143 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo
144 Petr Ignatenko (Rus) Team Katusha
145 Jonathan Hivert (Fra) Belkin-Pro Cycling Team
146 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
147 Jack Bobridge (Aus) Belkin-Pro Cycling Team

Klasyfikacja punktowa

  1 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step Cycling T        32 pkt.
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                     30
  3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                                  26
  4 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                         25
  5 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team            25
  6 Ben Swift (GBr) Team Sky                                            20
  7 Iurii Trofimov (Rus) Team Katusha                                   14
  8 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                                 12
  9 Paul Martens (Ger) Belkin-Pro Cycling Team                          12
 10 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                       10

fot. @opqscyclingteam

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: