Vuelta al Pais Vasco 2014: etap 1: Contador liderem, Kwiatkowski - 3.

Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) wygrał pierwszy etap 54. Wyścigu Dookoła Kraju Basków. Hiszpan zaatakował na ostatnim podjeździe, wyprzedzając na mecie Alejandro Valverde (Movistar) i Michała Kwiatkowskiego (Omega Pharma-Quick Step).

86. ze stratą 11:36 przyjechał Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step).

Osiem górskich premii, w tym wąski, krótki (2,3 km) i sztywny (średnio 13%) podjazd Gaintza, usytuowany 6,7 km przed metą, znalazły się na prowadzącej w okolicach Ordizia trasie.

Po starcie z tego miasta zawiązała się ucieczka w składzie Fabricio Ferrari (Caja Rural), Matteo Montaguti (Ag2r), Romain Sicard (Europcar) i Davide Villella (Cannondale). Czwórka na pierwszej wspinaczce, Abaltzisketa (kat. 2; 19,7 km, 3 km; 8,7%) miała ponad 2 minuty przewagi, na drugiej Lazkaomendi (kat. 2; 28,8 km; 1,3 km; 13,08%) - 4:30.

W chwili, gdy różnica sięgnęła 4:50, tempo w peletonie podkręciła ekipa Movistar. Za wzniesieniem Gabiria (kat. 3; 46,4 km; 8,65%) przewaga stopniała do 4:10.

Pogoda sprzyjała kolarzom, a pościg podkręcał tempo. Na Abaltzisketa (kat. 2; 91,4 km; 3 km; 8,17%) uciekinierom pozostało 2:48, natomiast pierwsze podejście pod Gaintza (kat. 2; 101,2 km; 2,3 km; 13,04%) Montaguti i Villela, którzy oderwali się od Sicarda i Ferrariego, zaliczyli 2 minuty przed peletonem. Na czele zasadniczej grupy pojawiły się koszulki Tinkoff-Saxo, w czubie migała również sylwetka mistrza Polski Michała Kwiatkowskiego.

Po szóstej wspinaczce, Okorro (kat. 3; 108,9 km; 2 km; 9,5%), nastąpił dłuższy fragment płaskiego, podprowadzający pod Orendain (kat. 2; 132,1 km; 5,3 km; 5,19%). Tam akcja dnia dobiegła końca.

21 km przed metą zaatakował Tom Dumoulin (Giant). Holender zyskał kilkanaście sekund, ale pod Gaintza (kat. 2; 146,7 km; 2,3 km; 13,04%) dojechała cała grupa.

Kolarze Movistar i Tinkoff rozbujali tempo. Kwiatkowski czujnie jechał w czubie rozciągniętego peletonu.

W końcu ruszyli Alberto Contador i Alejandro Valverde. Kwiato próbował dołączyć, ale nie dał rady, spadając do 7-osobowej grupy pościgowej ze stratą około 10 sekund.

El Pistolero trzymał się koła Valverde, by niedaleko końca podjazdu zaatakować. Zjazdy z górskiej premii rozpoczął 15 sekund przed Valverde i 34 sekundy przed grupą Kwiatkowskiego.

Końcowy fragment etapu nie wprowadził zmian na trasie. Contador na mecie, pod którą prowadził nieznaczny podjazd, zameldował się z przewagą 14 sekund nad liderem Movistar. Trzeci Kwiatkowski stracił 34 sekundy.

We wtorek kolarze dojadą do Urdax-Urdazubi (155,8 km), po drodze pokonując cztery podjazdy. Z ostatniego, Alto de Lizaeta (1. kat; 4,49%), do mety pozostanie całe 48 km.

Wyniki 1. etapu Vuelta al Pais Vasco 2014 (WT), Ordizia - Ordizia (153,4 km):

  1 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Tinkoff-Saxo               4:05:07
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  00:14
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                 00:34
  4 Yury Trofimov (Rus) Katusha                                      00:36
  5 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
  6 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
  7 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
  8 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
  9 Roman Kreuziger (Cze) Team Tinkoff-Saxo                          00:54
 10 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 11 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                       00:56
 12 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
 13 Tom Jelte Slagter (Ned) Belkin Pro Cycling Team
 14 Wouter Poels (Ned) Omega Pharma-Quick Step                       00:58
 15 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team
 16 Robert Gesink (Ned) Belkin Pro Cycling Team
 17 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
 18 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 19 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge
 20 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
 21 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing
 22 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 23 Simon Spilak (Slo) Katusha
 24 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 25 André Cardoso (Por) Garmin Sharp
 26 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp                                01:30
 27 Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling                      01:34
 28 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
 29 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida
 30 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro Cycling Team
 31 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         01:48
 32 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team                    01:50
 33 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                          01:52
 34 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                                   01:58
 35 Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp                              02:15
 36 Daan Olivier (Ned) Rabobank Development Team                     02:23
 37 Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica Greenedge                 02:26
 38 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                          02:42
 39 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol
 40 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
 41 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 42 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 43 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural
 44 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 45 Caleb Fairly (USA) Garmin-Sharp
 46 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
 47 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 48 Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge
 49 Pavel Brutt (Rus) Katusha
 50 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team                            03:08
 51 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                            03:39
 52 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling                       04:15
 53 Vasil Kiryienka (Blr) Sky Procycling
 54 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 55 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
 56 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural
 57 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Team Tinkoff-Saxo
 58 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre-Merida
 59 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 60 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 61 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 62 Danny Pate (USA) Sky Procycling
 63 Maxime Monfort (Bel) Trek Factory Racing                         05:06
 64 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
 65 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural
 66 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                     06:32
 67 Rory Sutherland (Aus) Team Tinkoff-Saxo                          06:57
 68 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                         09:01
 69 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team
 70 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                            09:35
 71 Alexandr Kolobnev (Rus) Katusha                                  09:37
 72 Andy Schleck (Lux) Trek Factory Racing                           09:47
 73 Fabian Wegmann (Ger) Garmin-Sharp                                09:51
 74 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp                               09:57
 75 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing                 10:05
 76 Maxime Mederel (Fra) Sojasun
 77 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) Trek Factory Racing
 78 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural
 79 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural
 80 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 81 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 82 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano                          11:02
 83 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 84 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                           11:18
 85 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                        11:36
 86 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step
 87 Davide Villella (Ita) Cannondale                                 11:38
 88 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge                            14:32
 89 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 90 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr
 91 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma-Quick Step
 92 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-QuickStep
 93 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Tinkoff-Saxo           15:22
 94 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
 95 Dmitry Kozontchuk (Rus) Katusha
 96 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                                     15:45
 97 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
 98 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano
 99 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale Pro Cycling
100 Benjamin King (USA) Garmin-Sharp
101 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling
102 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
103 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
104 Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling Team
105 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quick Step
106 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
107 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
108 Thomas Damuseau (Fra) Team Giant-Shimano
109 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
110 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural
111 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
112 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
113 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale
114 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale
115 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team
116 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
117 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
118 Adam Yates (GBr) Orica Greenedge
119 David Tanner (Aus) Belkin Pro Cycling Team
120 Joshua Edmondson (GBr) Team Sky                                  15:53
121 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
122 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                               16:45
123 Stef Clement (Ned) Belkin Pro Cycling Team                       16:52
124 Ben Swift (GBr) Sky Procycling
125 Thomas Peterson (USA) Team Giant-Shimano                         17:23
126 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                                 17:42
127 Daniele Ratto (Ita) Cannondale Pro Cycling
128 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick Step
129 Xu Gang (Chn) Champion System Pro Cycling Team                   17:50
130 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol
131 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural
132 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
133 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Movistar Team
134 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
135 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
136 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
137 Bruno Pires (Por) Team Tinkoff-Saxo
138 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
139 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar
140 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma-Quick Step
141 Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge
142 Petr Ignatenko (Rus) Katusha
143 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
144 Michael Morkov (Den) Team Tinkoff-Saxo
145 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr
146 Jonathan Hivert (Fra) Belkin Pro Cycling Team
147 Jack Bobridge (Aus) Belkin Pro Cycling Team
148 Michel Koch (Ger) Cannondale Pro Cycling
149 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
150 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol
151 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol

Klasyfikacja po 1. etapie

  1 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Tinkoff-Saxo               4:05:07
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  00:14
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                 00:34
  4 Yury Trofimov (Rus) Katusha                                      00:36
  5 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
  6 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
  7 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
  8 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
  9 Roman Kreuziger (Cze) Team Tinkoff-Saxo                          00:54
 10 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 11 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                       00:56
 12 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
 13 Tom Jelte Slagter (Ned) Belkin Pro Cycling Team
 14 Wouter Poels (Ned) Omega Pharma-Quick Step                       00:58
 15 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team
 16 Robert Gesink (Ned) Belkin Pro Cycling Team
 17 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
 18 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 19 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge
 20 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
 21 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing
 22 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 23 Simon Spilak (Slo) Katusha
 24 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 25 André Cardoso (Por) Garmin Sharp
 26 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp                                01:30
 27 Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling                      01:34
 28 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
 29 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida
 30 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro Cycling Team
 31 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         01:48
 32 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team                    01:50
 33 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                          01:52
 34 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                                   01:58
 35 Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp                              02:15
 36 Daan Olivier (Ned) Rabobank Development Team                     02:23
 37 Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica Greenedge                 02:26
 38 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                          02:42
 39 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol
 40 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
 41 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 42 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 43 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural
 44 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 45 Caleb Fairly (USA) Garmin-Sharp
 46 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
 47 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 48 Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge
 49 Pavel Brutt (Rus) Katusha
 50 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team                            03:08
 51 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                            03:39
 52 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling                       04:15
 53 Vasil Kiryienka (Blr) Sky Procycling
 54 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 55 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
 56 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural
 57 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Team Tinkoff-Saxo
 58 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre-Merida
 59 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 60 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 61 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 62 Danny Pate (USA) Sky Procycling
 63 Maxime Monfort (Bel) Trek Factory Racing                         05:06
 64 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
 65 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural
 66 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                     06:32
 67 Rory Sutherland (Aus) Team Tinkoff-Saxo                          06:57
 68 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                         09:01
 69 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team
 70 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                            09:35
 71 Alexandr Kolobnev (Rus) Katusha                                  09:37
 72 Andy Schleck (Lux) Trek Factory Racing                           09:47
 73 Fabian Wegmann (Ger) Garmin-Sharp                                09:51
 74 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp                               09:57
 75 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing                 10:05
 76 Maxime Mederel (Fra) Sojasun
 77 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) Trek Factory Racing
 78 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural
 79 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural
 80 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 81 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 82 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano                          11:02
 83 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 84 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                           11:18
 85 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                        11:36
 86 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step
 87 Davide Villella (Ita) Cannondale                                 11:38
 88 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge                            14:32
 89 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 90 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr
 91 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma-Quick Step
 92 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-QuickStep
 93 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Tinkoff-Saxo           15:22
 94 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
 95 Dmitry Kozontchuk (Rus) Katusha
 96 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                                     15:45
 97 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
 98 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano
 99 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale Pro Cycling
100 Benjamin King (USA) Garmin-Sharp
101 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling
102 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
103 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
104 Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling Team
105 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quick Step
106 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
107 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
108 Thomas Damuseau (Fra) Team Giant-Shimano
109 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
110 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural
111 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
112 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
113 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale
114 Jean Marc Marino (Fra) Sojasun
115 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team
116 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
117 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
118 Adam Yates (GBr) Orica Greenedge
119 David Tanner (Aus) Belkin Pro Cycling Team
120 Joshua Edmondson (GBr) Team Sky                                  15:53
121 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
122 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                               16:45
123 Stef Clement (Ned) Belkin Pro Cycling Team                       16:52
124 Ben Swift (GBr) Sky Procycling
125 Thomas Peterson (USA) Team Giant-Shimano                         17:23
126 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                                 17:42
127 Daniele Ratto (Ita) Cannondale Pro Cycling
128 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick Step
129 Xu Gang (Chn) Champion System Pro Cycling Team                   17:50
130 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol
131 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural
132 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
133 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Movistar Team
134 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
135 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
136 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
137 Bruno Pires (Por) Team Tinkoff-Saxo
138 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
139 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar
140 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma-Quick Step
141 Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge
142 Petr Ignatenko (Rus) Katusha
143 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
144 Michael Morkov (Den) Team Tinkoff-Saxo
145 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr
146 Jonathan Hivert (Fra) Belkin Pro Cycling Team
147 Jack Bobridge (Aus) Belkin Pro Cycling Team
148 Michel Koch (Ger) Cannondale Pro Cycling
149 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
150 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol
151 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol

fot. Tinkoff-Saxo

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: