Trasa Tour de Pologne 2014 zaprezentowana

71. edycja polskiego wyścigu oficjalnie zaprezentowana w Warszawie

LangTeam, organizator wyścigu Tour de Pologne, podczas oficjalnej konferencji w warszawskim hotelu Mariott zaprezentował przebieg trasy 71. edycji polskiego wyścigu. Prowadząca znad morza w góry trasa odwiedzi Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Warszawę, Kielce, Rzeszów, Zakopane i Kraków. W sumie w dniach 3-9 sierpnia kolarze pokonają 1253 kilometry.

TdP_2014_mapa_nologo

Pierwsza część wyścigu dawała będzie szanse sprinterom, gdyż aż cztery odcinki zakończą się na rundach w dużych miastach. 3 sierpnia zmagania otworzy długi, 226-kilometrowy odcinek z Gdańska do Bydgoszczy, a ostatnie 21 kilometrów to rundy w mieście nad Brdą. Drugiego dnia zawodnicy wystartują z Torunia i ściganie zakończą w stolicy Polski - Warszawie - gdzie na trzech 5-kilometrowych okrążeniach o zwycięstwie zadecyduje prawdopodobnie sprint z peletonu. Podobnie następnego dnia - kolarze finiszowali będą na 6-kilometrowych kółkach w Rzeszowie.

Start kolejnego etapu nastąpi z Tarnowa, a kolorowy peleton skieruje się do Katowic, które na mapie wyścigu gościły będą także przez następne 5 lat.

Piąty odcinek to już góry - a ruszy ze stolicy Tatr - Zakopanego - i poprowadzi na Słowację. Meta wyznaczona za podjazdem w Strbskim Plesie, który na trasie kolarze pokonają trzykrotnie.

Zawodnicy szybko gór nie opuszczą. Przedostatniego dnia do pokonania ciężki etap w Bukowinie, nie różniący się znacząco od tych z poprzednich edycji - kolarze zmierzą się z 9 podjazdami - tym razem z Zębem i Ścianą Bukowiny. Finisz także na podjeździe, w Bukowinie.

Finałowa czasówka rozegrana zostanie w Krakowie i liczyła będzie 25 kilometrów.

Honorowy patronat nad wyścigiem objął laureat pokojowej Nagrody Nobla i były prezydent Polski - Lecha Wałęsa. Impreza nieprzypadkowo zaczyna się w Gdańsku - miejscu strajków w 1980 roku, które w konsekwencji doprowadziły do wyborów w czerwcu 1989 roku i obalenia systemu komunistycznego.

Trasa:

Etap 1: Gdańsk – Bydgoszcz (226 km)

tourdepologne2014-01
Etap 2: Toruń – Warszawa (234 km)

tourdepologne2014-02
Etap 3: Kielce – Rzeszów (180 km)

tourdepologne2014-03
Etap 4: Tarnów – Katowice (236 km)

tourdepologne2014-04
Etap 5: Zakopane – Strbskie Pleso, Słowacja (178 km)

tourdepologne2014-05
Etap 6: Bukowina – Bukowina (174 km)

tourdepologne2014-06
Etap 7: KrakówKraków (25 km, jazda indywidualna na czas)

tourdepologne2014-07mapki: www.tourdepologne.pl

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: